Krize Citizens trvá, favorit doma senzačně ztratili body. Kapitán Lutonu zkolaboval, zápas proti Bournemouthu se nedohrál

Manchester City v anglické lize ztratil body s Crystal Palace po výsledku 2:2, remizoval doma potřetí v řadě a ze čtvrtého místa ztrácí na vedoucí Liverpool tři body. Reds navíc mají utkání k dobru. Zápas Bournemouthu s Lutonem se nedohrál poté, co kapitán hostů Tom Lockyer ve druhém poločase zkolaboval.

Chelsea od úvodního hvizdu dominovala v držení míče, jenže jako již mnohokrát v tomto ročníku se jiínedařilo najít recept na zatažený obranný blok soupeře. V první půlhodině tak v modrém dresu výrazněji zahrozil pouze v 15. minutě Conor Gallagher, s pokusem odchovance Chelsea zpoza vápna si ale bez potíží poradil Wes Foderingham. O chvíli později pálil z podobné pozice na druhé straně Cameron Archer, těsně však minul. Skóre se v závěru poločasu nepovedlo otevřít ani Jacksonovi. Senegalský útočník se šikovně uvolnil na hraně šestnáctky, bránu ovšem taktéž netrefil.

Utrápení Blues se ale v 54. minutě přesného zásahu přece jen dočkali. Sterling utekl obráncům Sheffieldu a našel do malého vápna nabíhajícího Palmera, jenž pohodlně doklepl balon do odkryté sítě. Krátce po hodině zápasu se střelec úvodního gólu proměnil v nahrávače, když po závaru v pokutovém území předložil přesnou přihrávku před úplně prázdnou bránu Jacksonovi a často kritizovaný útočník stoprocentní šancí nepohrdl. Aktivní Palmer si mohl po téměř identické akci v závěru duelu připsat i druhou asistenci, jenže střídající Armando Broja z bezprostřední blízkosti nepochopitelně minul.

Manchester City potřetí v řadě v premier league doma remizoval

Už v páté minutě mohli Citizens vstřelit první gól, ale hlavičku Juliána Álvareze vytáhl skvělým zákrokem Dean Henderson. Neuspěl ani Rodri, jehož střelu na zadní tyč srazil mimo bránu Tyrick Mitchell. Ve 24. minutě už se domácí radovali, když Phil Foden výborně přihrál Jacku Grealishovi a ten se zblízka nemýlil. Situaci ještě řešil VAR, ale zakončující hráč v ofsajdu nestál, a světlemodří se tak dočkali zaslouženého vedení. Sporná situace se udála ve 43. minutě, kdy Ederson sestřelil před pokutovým územím jednoho z hráčů hostujícího týmu, odnesl si však jen žlutou kartu.

V 53. minutě Álvarez dostal míč do brány, gól byl ale velmi rychle odvolán kvůli ofsajdu Grealishe. To neplatilo o dvě minuty později, kdy se pohotovou střelou uvnitř pokutového území prosadil Rico Lewis. Šanci na další trefu Manchesteru měl Bernardo Silva, jeho střelu z dálky ovšem výborně pokryl brankář Henderson. Hosté poměrně nečekaně snížili v 76. minutě. Jeffrey Schlupp zpracoval dlouhý míč a předložil ho Matetovi, který možnost ke skórování dokonale využil. V poslední nastavené minutě Foden fauloval ve vápně jednoho z hráčů Crystal Palace a nařízenou penaltu proměnil Olise, který tak zachránil pro Orly remízu.

Newcastle si spravil chuť po konci v Evropě

Do první nebezpečné střelecké příležitosti se dostaly Straky. Měl ji na svědomí Fabian Schär, který se postavil k exekuci přímého kopu, ale jeho pokus z hranice půlkruhu zamířil jen do boční sítě. Více akcí už švýcarský obránce přidat nestihl, protože byl o chvíli později nucen opustit hrací plochu z důvodu zranění. Následně se zatmělo před očima Jiménezovi, který naprosto nepochopitelně naskočil do Seana Longstaffa a po intervenci videa viděl po právu červený kartonek. Oslabený Fulham mohl potrestat Anthony Gordon, jenž si výborným prvním dotykem zpracoval balon, ale z ostrého úhlu rozezvučel pouze břevno.

Po změně stran těžil Gordon ze sklepnutí Calluma Wilsona, nicméně jeho obstřel na zadní tyč fantasticky lapil Bernd Leno. V 57. minutě předvedl svou vytříbenou techniku Bruno Guimaraes. Brazilský ofenzivní záložník proměnil bránící hráče v přihlížející kužely, předložil míč Mileyovi a ten zakončil vedle nohy rozkročeného Lena. O chvíli později předvedl další povedenou individuální akci aktivní Gordon, po jehož milimetrově přesné kolmici za obranu dopravil balon pohodlně do odkryté klece Miguel Almirón. V závěru vytáhl Guimaraes ze své dílny další povedený kousek, když přesnou šajtlí našel hlavu Dana Burna, který dopravil míč na místo určení.

Fanoušky v Bournemouthu vyděsil koleps kapitána Lutonu

Historicky první duel těchto týmů v Premier League začal výtečně pro hosty, Adebayo si totiž ve třetí minutě našel míč po rohovém kopu a hlavou ho umístil za záda gólmana Neta. Pro hrotového útočníka to byl již třetí ligový zápas v řadě, kdy se mu povedlo vsítit alespoň jednu branku. Také hlavou mohl následně srovnat Dominic Solanke, svému pokusu však nedal dostatečnou sílu a Thomas Kaminski ho bez větších potíží vychytal. V úplném závěru prvního poločasu ještě zahrozil domácí Marcus Tavernier, Kaminski však zůstal uprostřed brány a balon bezpečně schoval do rukavic.

Do druhého poločasu poslal Iraola své svěřence s jediným cílem, a to zvrátit skóre na svou stranu. Stavební kámen položil Solanke, jenž po necelé hodině hry uklidil odražený míč pohodlně do sítě a vyrovnal. Více se už ale v utkání nestalo, jelikož se v 65. minutě znenadání zhroutil na zem kapitán domácích Lockyer a zápas byl přerušen. Nakonec zůstal nedohrán.

Everton pokračuje v únikové hře ze dna tabulky

Lepší vstup do utkání prožívali hráči Evertonu. V 10. minutě posadil vysoký centr na hlavu Dwighta McNeila Jack Harrison, 24letý záložník ale z hranice malého vápna branku netrefil. Značně nebezpečnější byla hlavička Dominica Calverta-Lewina z obdobné pozice, reflexivním zákrokem ovšem zasáhl James Trafford. Napotřetí už se však hosté nemýlili. Po následujícím rohu se totiž vyšplhal nejvýše do vzduchu Onana, a ten už umístil míč za záda vybíhajícího gólmana. Netrvalo to ani šest minut a hosté se radovali z druhé branky. Trafford totiž při zákroku poslal míč na nohy obránce Dara O'Shea, od nějž se odrazil k dobíhajícímu Keaneovi, který jednoduchou dorážkou zvýšil vedení Evertonu, a otevřel tak svoji střeleckou listinu v sezoně. V nastaveném čase první půle nebyli domácí daleko od snížení, přihrávku Vitinha skrz malé vápno na nehlídaného Zekiho Amdouniho ale srazil na poslední chvíli Ben Godfrey.

Po změně stran rozehrával přímý kop z ostrého úhlu McNeil, míč zakroutil nepříjemně na zadní tyč, avšak Trafford ho pohotově vytěsnil na roh. Už od druhé vstřelené branky se ale hráči Evertonu více zatáhli a nechali kombinovat The Clarets, avšak poctivou obranou nepřipouštěli nebezpečí. Naopak stále více hrozili ze svých občasných výpadů. V 63. minutě po rohu dvakrát nastřelili z bezprostřední blízkosti tyč. Záhy si konečně navedl míč na střelu zpoza vápna domácí Amdouni, dobře mířený pokus ale vyrazil Jordan Pickford. V 80. minutě musela hostujícímu gólmanovi pomoci horní tyč, když z hranice vápna vypálil Sander Berge. Závěrečné minuty pak nabídly známý obrázek, kdy si Everton dvougólový náskok bez větších problémů pohlídal.

Anglická liga - 17. kolo:

Chelsea - Sheffield United 2:0 (54. Palmer, 61. Jackson),
Manchester City - Crystal Palace 2:2 (24. Grealish, 54. Lewis - 76. Mateta, 90.+3 Olise z pen.)
Newcastle - Fulham 3:0 (57. Miley, 64. Almirón, 82. Burn),
Burnley - Everton 0:2 (19. Onana, 25. Keane).

Utkání Bournemouth - Luton bylo předčasně ukončeno za stavu 1:1 poté, co zkolaboval hostující kapitán Tom Lockyer.

20. Sheffield United 17 2 2 13 12:43 8

Poznámka: Everton přišel o 10 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

Příběh českého gólmana uchvátil Anglii. Naváže Hladký v Premier League na legendární krajany?