Bundesliga - souhrn 15. kola: Na čele nic nového

15.12.2023, 22:33, aktualizováno 17.12.2023, 21:23
Komentáře a souhrny
Harry Kane (© AFP)

Leverkusen se vrátil na vítěznou vlnu, porazil Frankfurt a drží odstup od Bayernu, který si poradil se Stuttgartem. Dortmund přišel o šanci být v top čtyřce do konce roku, venku totiž jen remizoval v Augsburgu, kdežto Lipsko si poradilo doma s Hoffenheimem...

Bayern Mnichov - VfB Stuttgart 3:0

17.12.2023 19:30

Góly: 2. Harry Kane, 55. Harry Kane, 63. Min-jae Kim

Utkání 15. kola Bundesligy zvládl lépe favorizovaný Bayern, který si s černým koněm soutěže ze Stuttgartu dokázal poradit výsledkem 3:0. Skóre otevřel po obrovské minele Alexandera Nübela již ve druhé minutě Harry Kane, jenž krátce po změně stran přidal i další trefu. K té mu pomohla asistence jihokorejského obránce Min-Jae Kima, který v 63. minutě sám upravil na rozdíl tří branek. Hostujícímu celku se tak šlágr víkendu vůbec nepovedl a jeho ztráta na čelo tabulky vzrostla na osm bodů.

Bayern v předchozím ligovém vystoupení vyhořel způsobem, jakým se to bavorskému gigantovi stává jen málokdy. Drtivá porážka 1:5 od Frankfurtu klubem otřásla a fanoušky neutěšila ani následná těsná výhra na Old Trafford v Lize mistrů. Mnichovský celek tak dál hleděl Leverkusenu na záda, za ním se navíc nacházela parta hladových pronásledovatelů. Mezi ně se překvapivě řadil také Stuttgart, jenž se ve svém posledním venkovním klání rovněž představil na půdě Eintrachtu, díky Denizi Undavovi tam však zvítězil.

Die Roten nastoupili s mírně netradiční sestavou, devítičlenná marodka se podepsala na složení středu pole i řídkém obsazení lavičky. Na vstupu dlouholetého hegemona soutěže do zápasu se to nicméně nepodepsalo. Po hrubě nezvládnutém vyběhnutí pro balon ze strany Nübela se ve druhé minutě k míči před zívající brankou dostal Leroy Sané. Nový nejlepší bundesligový nahrávač ťukl balon lépe postavenému Kaneovi a ten bez potíží otevřel skóre. Po přímém kopu ve 25. minutě rozvlnil hlavičkou síť také Kim, jeho trefu však pro postavení mimo hru zrušil videorozhodčí. V nastaveném čase se k odraženému míči po lapsu v rozehrávce Stuttgartu dostal Thomas Müller a nekompromisní ranou k levé tyči překonal Nübela. Ani tento gól ovšem neplatil, videorozhodčí viděl ofsajd.

Také druhý poločas začal lépe pro mnichovský Bayern. Kim po standardní situaci prodloužil míč na Kanea a po jeho hlavičce Bavoři získali zaslouženou pojistku. Drtivá převaha úřadujícího německého mistra pokračovala i po hodině hry, kdy po rohovém kopu trefil Kim balonem Anthonyho Rouaulta, od něhož se míč odrazil nechytatelně do sítě. Švábi nedokázali ve druhém poločase předvést prakticky nic a domácímu týmu cestu za vítězstvím příliš neznepříjemnili.

Stuttgart tak řadu nečekaných úspěchů této sezony o bodový zisk z Allianz Areny nerozšířil. V posledním duelu tohoto roku přivítá 20. prosince Augsburg, Bayern se tentýž den představí ve Wolfsburgu.

Více informací k zápasu

Bayer Leverkusen - Eintracht Frankfurt 3:0

17.12.2023 17:30

Góly: 14. Victor Boniface, 52. Jeremie Frimpong, 57. Florian Wirtz

Frankfurt nestačil v 15. kole Bundesligy na Leverkusen, na jehož stadionu prohrál 0:3. Hosté zpočátku nepředváděli špatný výkon, mnoho šancí si ovšem vytvořit nedokázali. V domácím dresu se naopak prosadil kanonýr Victor Boniface a ve druhé půli třeba i asistent u první trefy Florian Wirtz, díky čemuž Farmaceuti zvýšili náskok na druhý Bayern již na sedm bodů. Právě mnichovský celek je zároveň jediným mužstvem, které Orli od 9. listopadu dokázali porazit, a to dokonce čtyřbrankovým rozdílem. Z českých fotbalistů se na trávníku po změně stran objevili Patrik Schick a Adam Hložek.

Čtvrteční klání Leverkusenu proti Molde udělalo radost fanouškům národního týmu. Prosadil se totiž jak Schick, pro něhož to byla po uzdravení z vleklého zranění už třetí trefa, tak Hložek, který dvěma brankami pečetil 100procentní bilanci Bayeru ve skupině Evropské ligy. Tentokrát na vedoucí celek Bundesligy vyrukoval Frankfurt, jenž v minulém kole pěti góly zdemoloval Bayern. Orli však na půdě Farmaceutů prohráli devět po sobě jdoucích utkání.

A dobře nezačali ani tento duel, jelikož inkasovali již ve 14. minutě. Boniface převzal balon od Wirtze a vydal se s ním směrem k bráně. Nejlepší střelec domácích si míč navedl na hranici velkého vápna, odkud vystřelil na zadní tyč. Nepříliš prudká střela překvapivě zapadla za záda Kevina Trappa, který na ni zareagoval pozdě. Velmi blízko gólu byl těsně po půlhodině hry Alejandro Grimaldo, jehož pokus z přímého volného kopu skončil jen těsně nad břevnem.

V 52. minutě vedl Leverkusen už o dvě branky. Boniface zakončil rychlý výpad přízemní ranou, kterou Trapp vyrazil jen do prostoru před sebe, kde se nejrychleji zorientoval Jeremie Frimpong a volný míč dorazil do opuštěné brány. Další pohroma pro Frankfurt přišla o pět minut později, když Boniface vyslal do samostatného nájezdu Wirtze, který chytrým lobem přidal třetí zásah. Alespoň čestný úspěch mohl svým povedeným projektilem zařídit Fares Chaïbi, Lukáš Hradecký však jeho střelu konečky prstů vytáhl a změnu skóre nepřipustil. Bayer nepolevoval a málem to bylo o čtyři góly, když Wirtz zakončil rychlý protiútok ranou do břevna. Brankovou konstrukci nastřelil chvíli nato i Piero Hincapie.

Leverkusen tak po dvou ligových remízách opět zvítězil. V příštím kole se 20. prosince představí na domácí půdě proti Bochumi, Frankfurt ve stejný den přivítá Mönchengladbach.

SC Freiburg - 1. FC Köln 2:0

17.12.2023 15:30

Góly: 72. Michael Gregoritsch, 90+5. Roland Sallai

Freiburg zvítězil na domácí půdě v 15. kole německé Bundesligy nad Kolínem 2:0. Utkání, které v prvním poločase stejně jako na řadě dalších stadionů poznamenaly protesty fanoušků proti fotbalové asociaci, výrazně ovlivnilo vyloučení Jeffa Chabota. Hosté totiž v oslabení nestačili soupeři vzdorovat, čehož využil Michael Gregoritsch, jenž se trefil pošesté z posledních pěti soutěžních střetnutí.

Den před losem další fáze Evropské ligy, do jehož osudí se probojoval také Freiburg, čekal tento celek z Bádenska duel s Kolínem. Ten na rozdíl od tragického startu sezony začal sbírat body, a ačkoliv v předchozích pěti ligových duelech vždy skóroval maximálně jednou, k porážce ho to přivedlo pouze proti Bayernu. Ofenziva nebyla výkladní skříní ani v podání domácích, když jejich gólový průměr na utkání jen lehce přesahoval jednu branku. V obou prosincových kláních jim ale právě jeden přesný zásah stačil k výhře.

První šance přišla v 10. minutě, kdy Jan Thielmann předvedl dobré zpracování, avšak jeho střela postrádala razanci společně s přesností. Utkání od začátku probíhalo v napjaté atmosféře a kvůli bouřlivým fanouškům a jejich vhazování předmětů na hřiště se dokonce dočkalo přerušení. Po restartu přišel technický pokus Vincenza Grifa, ale proti se prezentoval jistým zákrokem Marvin Schwäbe. O chvíli později pálil z podobného místa italský útočník znovu, avšak i tentokrát mířil jen kousek od pravé tyče.

Na začátku druhého poločasu se domácí dožadovali po tvrdém zákroku penalty, ovšem neúspěšně. Velká komplikace přišla pro Die Geissböcke v 62. minutě, protože byl po druhé žluté kartě vyloučen Chabot. Do dobré šance se poté přesto dostali oslabení hosté, avšak na jejím konci stál střídající Mark Uth, který branku o kousek minul. V 72. minutě slavil bádenský celek. Přetažený centr se odrazil na malé vápno, kam se probojoval Gregoritsch a poslal míč za záda brankáře. Sedm minut před koncem dostal přihrávku na svou levačku opět 29letý kanonýr, ale tentokrát ze středu vápna druhý gól nepřidal. V nastaveném čase navýšil skóre hlavičkou po načechraném centru Roland Sallai.

Kolín si tak z dlouhodobě neoblíbeného stadionu neodvezl ani bod. V příštím kole se 20. prosince představí na hřišti Unionu Berlín, Freiburg bude hrát tentýž den v Heidenheimu.

RB Lipsko - TSG Hoffenheim 3:1

16.12.2023 18:30

Góly: 34. Lukas Klostermann, 71. Emil Forsberg, 74. Mohamed Simakan - 42. Ozan Muhammed Kabak

Hráči Lipska porazili v 15. kole Bundesligy před vlastními fanoušky Hoffenheim 3:1. Domácí dokázali velkou herní převahu v první půli využít k jediné trefě, když se po půlhodině prosadil obránce Lukas Klostermann. Modrobílí ale ještě před pauzou vyrovnali zásluhou přesné hlavičky Ozana Kabaka. Po hodině hry ovšem nastoupila klubová legenda Emil Forsberg, jenž po chvíli strávené na trávníku vstřelil vítězný gól týmu ze Saska.

Švédský hráč se tak možná symbolicky rozloučil s Lipskem, odkud by měl v zimě zamířit do Spojených států, kde má nově reprezentovat Červené býky z New Yorku. Pavel Kadeřábek odehrál na pravém kraji zálohy Hoffe téměř celé utkání.

Obě mužstva mohla být s dosavadním počínáním v Bundeslize vcelku spokojená, neboť se před tímto kolem nacházela na pohárových příčkách. O něco lépe si vedlo ambiciózní Lipsko, které se po výhře 3:2 nad oslabeným Dortmundem dotáhlo ke druhému Bayernu na rozdíl pouhých tří bodů. Minulý víkend se ale zadařilo také hostům. Ti si proti Bochumi připsali první vítězství od konce října. Vzájemná bilance však hovořila jasně pro Býky, kteří s Hoffenheimem padli od dubna 2018 pouze jednou.

Úvod střetnutí se odehrával jasně v režii domácích fotbalistů, jejichž několikaminutový zámek před vápnem Hoffe vyústil ve dva nadějné pokusy Xaviho Simonse. Tím prvním mladý Nizozemec branku těsně přestřelil a krátce nato razantní ranou pouze vyprášil rukavice Olivera Baumanna. Když to nešlo ze hry, pomohli si Býci standardní situací. Ve 34. minutě se balon se štěstím odrazil k volnému Klostermannovi, který měl zblízka cestu do sítě otevřenou. Náskok domácích mohl být o chvíli později ještě výraznější, jenže jak technický pokus Simonse, tak hlavičku Christopha Baumgartnera zlikvidoval Baumann. Šok v Red Bull Areně přišel krátce před pauzou, kdy nepřesvědčivého výběhu Janise Blaswicha využil po centru z přímého kopu Kabak, který hlavou srovnal.

Nejaktivnější muž na trávníku Simons mohl Býky poslat zpět do vedení po návratu z kabin, jeho střela zpoza šestnáctky však pouze rozezněla Baumannovu levou tyč. Tlak domácích následně značně opadl, z čehož mohl Hoffenheim těžit v 68. minutě, hlavičku Antona Stacha ale reflexivně vyrazil Blaswich. Hosty nevyužitá možnost musela mrzet, jelikož o chvíli později rozradostnil domácí fanoušky střídající Forsberg, který zužitkoval přihrávku Loïse Opendy. Ještě veseleji bylo v Lipsku tři minuty poté. Forsberg tentokrát s přispěním Baumanna trefil břevno, míč se však příhodně odrazil k Mohamedu Simakanovi, jenž ho uklidil do sítě a dopřál domácím klidný závěr.

Lipsko tak oblíbeného soupeře opět porazilo a zapsalo tři body. V posledním kole před krátkou zimní pauzou zavítá 19. prosince do Brém, Hoffenheim doma vyzve ve stejný den Darmstadt.

FC Augsburg - Borussia Dortmund 1:1

16.12.2023 15:30

Góly: 23. Ermedin Demirović - 35. Donyell Malen

Dortmund remizoval v 15. kole Bundesligy na hřišti Augsburgu 1:1. Domácí poslal 23. minutě do vedení ve Ermedin Demirovič, ještě před změnou stran však vyrovnal po krásné kombinační akci Donyell Malen. BVB tak potvrdilo, že nezažívá nejlepší období na hřištích soupeřů, jelikož tam nevyhrálo už čtvrté ligové klání v řadě. Jeho formu nenakopl ani úspěch z Ligy mistrů a z průběžné páté příčky ztrácí na čelo tabulky 10 bodů, vedoucí Leverkusen navíc odehrál o zápas méně. Tomáš Koubek se v bráně bavorského celku nepředstavil.

Ačkoliv forma Schwarzgelben měla k ideálu daleko, hosté mohli čerpat sebevědomí alespoň ze svých výkonů na evropské scéně. V Lize mistrů totiž ve společnosti PSG či AC Milán překvapivě vládli a díky remíze s Pařížany v posledním kole si zajistili postup z prvního místa. Toto momentum nyní potřebovali přenést také do Augsburgu, kde jim v poslední době pšenka nekvetla. Z posledních pěti návštěv totiž zvítězili v místní WWK Areně jen dvakrát a stejný počet duelů ztratili.

Tentokrát je mohl do rychlého vedení poslat Marco Reus, jehož pokus na vzdálenější tyč ovšem vyrazil konečky prstů brankář Finn Dahmen. Z následného rohu se míč dostal k Ramymu Bensebainimu, který se jej chytře patičkou snažil dostat do sítě, nicméně balon doskákal jen těsně vedle. Ve 23. minutě Demirovič v tvrdém souboji odstavil svého strážce, který byl navíc poslední před gólmanem, a řítil se tak sám na bránu. Následně ranou po zemi poslal domácí chladnokrevně do vedení. Černožlutí na tuto trefu dokázali odpovědět ještě v prvním poločase. Malen si ideálně narazil míč s Niclasem Füllkrugem a poté vyslal parádní přízemní projektil přímo k tyči.

Domácí vstoupili do druhého dějství aktivněji. Hrozil zejména Phillip Tietz, který nejdřív hlavičkoval těsně nad bránu a o pár minut později střílel levačkou pod břevno, ale reflexivně zasáhl gólman Gregor Kobel. Druhou trefu v utkání mohl přidat Demirovič, který dloubáčkem překonal brankáře, ale pomalý míč stihl před brankovou čárou odklidit jeden z obránců. V 78. minutě mohl skóre ve prospěch hostů otočit Malen, jeho střelu mezi nohy gólmana si však Dahmen pohlídal. Ten o pár chvil později špatně vyběhl, a tak mohl Füllkrug hlavičkovat do odkryté brány, kterou však netrefil. V závěru ještě Dahmen vychytal pokus Malena z velké blízkosti patičkou, a tak se oba týmy rozešly smírně.

Augsburg tedy udržel ofenzivu Borussie na uzdě a připravil jí další zklamání. Poslední duel před třítýdenní pauzou sehrají Bavoři 20. prosince ve Stuttgartu, Dortmund o den dříve přivítá Mohuč.

VfL Bochum - Union Berlín 3:0

Góly: 45+5. Takuma Asano, 54. Gonçalo Paciência, 78. Kevin Stöger (pen.)

Hráči Bochumi vyhráli v 15. kole Bundesligy na domácím hřišti nad Unionem Berlín 3:0. Diváci přítomní na Vonovia Ruhrstadion se přidali k protestům proti uvažovaným změnám v možnostech vlastnění bundesligových klubů a už v průběhu první půle zaházeli hřiště tenisovými míčky či čokoládou.

Šancí dopřát si povoleného sladkého dopingu nepohrdl Takuma Asano, jenž pak v nastavení první půle otevřel skóre zápasu. Na Japonce ještě navázali dva jeho spoluhráči po pauze. Alex Král naskočil z lavičky po hodině hry v čase již dvougólového vedení soupeře, ani on však výsledkový zvrat neobstaral.

Berlíňané na závěr skupinové fáze Ligy mistrů padli s Realem Madrid, čímž dali vzpomenout na nedávno ukončenou sérii 12 porážek napříč všemi soutěžemi v řadě. Výkon proti španělskému gigantovi ale snesl přísnější měřítka a díky premiérové brance Krále v jejich dresu sahali po bodovém zisku. Ten se jim nicméně uzmout nepodařilo, a své zraky tak museli opět upínat na domácí soutěž, kde v předchozím kole triumfovali poprvé od konce srpna. Něco podobného chtěli zopakovat také v Bochumi, jež doma neprohrála třikrát za sebou.

K prodloužení této lichotivé série mohl přispět hned zkraje prvního dějství Kevin Stöger, který se nikým nehlídaný prodral k hlavičce, ale v dobré příležitosti nezacílil přesně. Na zahozenou šanci týmového kolegy chtěl dát zapomenout Asano, nicméně ani jeho ekvilibristický pokus nůžkami se s úspěchem nesetkal. Následně se tečovaná střela z kopačky Patricka Osterhageho se štěstím odrazila ke Goncalu Pacienciovi, jenže toho fantastickým reflexivním zákrokem vychytal Frederik Rönnow. V nastaveném čase byli domácí za svoji aktivitu odměněni. Po rohovém kopu se k odraženému míči přichomýtl Asano a nekompromisním volejem z bezprostřední vzdálenosti rozvlnil síť.

Ani po změně stran nepolevovali fotbalisté Bochumi v ofenzivním snažení. Vše začalo již u Manuela Riemanna, který rychlou rozehrávkou umožnil svým spoluhráčům přečíslění ve středu pole. Christopher Antwi-Adjei posléze našel zpětnou přihrávkou nabíhajícího Pacienciu, a ten se štěstím uklidil balon k pravé tyči. Bezzubý výkon klubu z východního Berlína nedokázal oživit ani střídající Král. Asano mohl svůj výborný výkon korunovat druhým gólem v zápase, ale jeho další kop přes hlavu letěl pouze na tribuny. Následně byl v pokutovém území soupeře faulován Matúš Bero a rozhodčí po intervenci s videem ukázal na bílý puntík. K exekuci pokutového kopu se postavil Stöger a pohodlně zvýšil náskok svého týmu na rozdíl tří branek.

Duel celků ze spodní poloviny tabulky tedy ovládla domácí Bochum. Tu ještě před svátky čeká těžký zápas v Leverkusenu, kam zavítá 20. prosince. Union ve stejný den přivítá Kolín nad Rýnem.

SV Darmstadt - VfL Wolfsburg 0:1

Góly: 63. Lovro Majer

Hráči Darmstadtu navzdory dlouhé přesilovce podlehli v 15. kole německé Bundesligy na vlastním stadionu Wolfsburgu 0:1. Nováček soutěže se dostal do početní výhody už ve 27. minutě, kdy se po hloupé chybě nechal vyloučit francouzský stoper Maxence Lacroix. Jediný gól duelu ovšem zaznamenal po změně stran Lovro Majer, jenž druhou brankou v ročníku posunul svůj tým do horní poloviny tabulky a zároveň utnul šestizápasovou sérii proher Vlků na hřištích soupeřů. Český reprezentant Václav Černý do utkání nenastoupil.

Darmstadtu se zatím mezi německou elitou příliš nedařilo. V minulém kole prohrál s Heidenheimem 2:3 a zaznamenal sedmé ligové střetnutí v řadě bez vítězství, což byla série, která mu "pomohla" k pádu na úplné dno tabulky. Tentokrát jej čekal na domácí půdě duel s Wolfsburgem. Hosté se rovněž trápili, o čemž svědčila pouhá dvě vítězství z předešlých 10 klání.

Opatrný začátek zápasu nabídl první vážnější moment až ve 27. minutě, kdy Lacroix po vlastní chybě nedovoleně zastavil jednoho z útočníků domácích. Jelikož byl zároveň posledním hráčem svého týmu, dostal od hlavního rozhodčího rovnou červenou kartu a zamířil předčasně do sprch. Z následného přímého kopu pálil Fabian Schnellhardt, německý středopolař však mířil jen do připraveného gólmana Vlků. Ve 39. minutě mohl Darmstadt poslat do vedení Clemens Riedel, svou hlavičku nicméně nasměroval vysoko nad bránu.

Druhou polovinu začal paradoxně aktivněji oslabený Wolfsburg, který nicméně nedokázal proměnit žádnou ze svých slibných šancí. V 57. minutě zkusil z poloviny hřiště vypálit Yannick Gerhardt, Nechybělo moc a mohl z toho být gól zralý na Puskasovu cenu. Vlci se dočkali v 63. minutě, kdy se k odraženému míči dostal Majer a nekompromisně prostřelil Marcela Schuhena. V 76. minutě hosty dvěma skvělými zákroky zachránil Koen Casteels, který nejdříve vyrazil nepříjemnou střelu z dálky a následně zneškodnil i dorážku Luca Pfeiffera. Domácímu celku se i přes závěrečný nápor již srovnat nepovedlo.

Wolfsburg tak prolomil své trápení a ze zápasu si odnesl tři body. V následujícím kole jej ovšem nečeká jednoduchý úkol, jelikož se 20. prosince střetne s Bayernem. Darmstadt změří o den dříve síly s Hoffenheimem.

1. FSV Mainz 05 - 1. FC Heidenheim 0:1

Góly: 12. Marvin Pieringer

Hráči Heidenheimu v 15. kole německé Bundesligy porazili venku Mohuč poměrem 1:0, a získali tak již podruhé v řadě tři body. Hosté sice po celý zápas tahali za kratší provaz, nakonec jim však k triumfu stačila rozhodující branka Marvina Pieringera už ze 12. minuty. Pro hostující tým navíc šlo o velmi cennou výhru, jelikož se díky ní znovu vzdálil sestupovému pásmu. První vzájemný soutěžní zápas těchto klubů nicméně měl hořkou pachuť pro Mohuč, jelikož ta nevyhrála už popáté v řadě a v tabulce zůstala na předposlední příčce.

Nečekaný listopadový úspěch Die Nullfünfer proti Lipsku bohužel pro domácí nevedl k žádné větší sérii, a tato výhra tak byla stále jedinou, kterou se jim letos podařilo urvat. Navíc z jejich pohledu přišlo úplné otupení ofenzivy, která od onoho triumfu vsítila ve čtyřech zápasech jediný gól. Nyní Mohuč premiérově hostila nováčka z Heidenheimu, jenž zatím překonával předsezónní očekávání a díky výhrám nad Darmstadtem či o čelo bojujícím Stuttgartem se držel mimo pásmo sestupu.

Právě klub z města Heidenheim an der Brenz se už ve 12. minutě dostal do vedení poté, co se po přímém kopu objevil ve velké šanci Pieringer a míč se štěstím skončil v brance. Další velkou šanci mohli diváci vidět až o 20 minut později, kdy se proti střele Marca Richtera z hranice vápna musel vytáhnout gólman hostů Kevin Müller. Mimo to se ovšem ani jeden celek do jiné větší příležitosti nedostal, o čemž svědčí jen jedna střela vyslaná z kopaček hráčů hostujícího týmu.

Domácí zahájili druhou půli aktivně, necelé tři minuty po jejím začátku mohl skóre srovnat Ludovic Ajourque, ale jeho střela mířila jen do tyče a stejně skončila i následná příležitost Jonathana Burkadta. V 67. minutě další příležitost domácích promarnil Richer, který ve slibné pozici vůbec netrefil branku. Tentýž hráč se neprosadil ani o dvě minuty později, jelikož jeho rána opět nemířila mezi tři tyče. Gólem neskončila ani obrovská šance Marcuse Müllera, který svou střelou z bezprostřední blízkosti jen zasáhl gólmana hostů. Najednou zničehonic udeřil Heidenheim, ale kvůli ofsajdu byla branka po chvíli odvolána, a Mohuč tak ještě měla šanci na body. Tu však nezužitkovala.

Heidenheim tedy dotáhl duel do vítězného konce a vůbec poprvé od svého debutu v nejvyšší soutěži dvakrát po sobě triumfoval. O třetí výhru v řadě se pokusí 20. prosince proti Freiburgu, zatímco Mohuč se o den dříve představí v Dortmundu.

Borussia Mönchengladbach - Werder Brémy 2:2

15.12.2023 20:30

Góly: 45. Rocco Reitz, 49. Rocco Reitz - 7. Rafael Borré, 76. Marvin Ducksch

Mönchengladbach remizoval v 15. kole Bundesligy na vlastním hřišti s Brémami 2:2. Aktivní začátek hostů anuloval dvěma brankami domácí odchovanec Rocco Reitz. Mladému záložníkovi jeho trefy zhořkly v 76. minutě, kdy hosté po nedůrazu defenzivy srovnali a dali výsledku konečnou podobu. Tomáš Čvančara do zápasu kvůli nemoci nezasáhl, kvalitně jej však nahradil Robin Hack, jenž si připsal dvě asistence. Jiří Pavlenka zůstal připravený na lavičce.

Mönchengladbach, který v minulém kole dopřál Unionu přerušení nevídané série bez vítězství, spoléhal hned z několika pohledů na domácí bilanci. Na svém stadionu vyhrál posledních pět soutěžních duelů, byť ten nejčerstvější pohárový až po prodloužení, a s Brémami tam v ligovém utkání padl naposledy v roce 2010. Přerušení této šňůry nenasvědčovalo zhola nic, Werder se navzdory nedávnému skalpu Augsburgu trápil a na hřištích soupeřů dokonce získal jediný bod.

Nevlídnými prognózami se však nenechal ovlivnit, jelikož se už v sedmé minutě dostal do vedení. Na obránce Nica Elvediho zůstali po povedeném centru Jense Stageho, jenž nastoupil do svého 50. bundesligového klání, dva protihráči. Pozornost věnoval pouze jednomu z nich, a Raffael Borré tak mohl zcela nebráněn utaženým volejem skórovat. Werder měl následně slušné šance zvýšit vedení, přičemž v největší z nich selhal Leonardo Bittencourt. To domácí ještě před odchodem do kabin potrestali. Hack na hranici vápna srdnatě vyhrál několik osobních soubojů, ve skluzu stihl předložit míč Reitzovi a 21letý mladík levačkou neomylně obstřelil brankáře.

Po shodné ose pak Gladbach vedl i další nebezpečnou akci, kterou nakonec překlopil stav utkání na svou stranu. Reitz si navzdory mladému věku počínal jako zkušený mazák, položil si po přihrávce od Hacka obránce a překonal Michaela Zetterera podruhé. Nadějný vstup do duelu v podání Werderu se zdál být zapomenut, Hříbata se rozehrála do výborného tempa a střídala šanci za šancí. Stejně jako v první půli se ale zprvu zatlačený tým dokázal vrátit do zápasu, k čemuž hostům pomohlo zaváhání celé obrany. Do té se nebojácně vřítil Justin Njinmah, po jehož práci zakončoval do prázdné brány Marvin Ducksch.

Brémy se tak na neoblíbeném stadionu dočkaly ojedinělého venkovního zisku bodu. V příštím kole přivítají 19. prosince Lipsko, Mönchengladbach se o den později představí ve Frankfurtu.