Bohemians přišli doma o body s Dynamem. Hradec dostal nařezáno ve Zlíně, důležitou výhru slaví Pardubice i Slovácko

FORTUNA:LIGA pokračuje v sobotu pěti duely 19. kola. Zlín na domácí půdě vyhrál nad Hradcem Králové vysoko 4:0, když všechny branky vstřelil domácí už do přestávky. Pardubice si na domácí půdě poradily s Libercem. Mladá Boleslav před vlastními fanoušky padla se Slováckem 0:1. Jablonec pak doma bral jen bod s Karvinou po bezbrankové remíze 0:0. Stejným výsledkem skončil ve Vršovicích i duel Bohemians s Dynamem České Budějovice.

Vstup do střetnutí byl z obou stran poměrně vlažný. První testovací nákopy posílali do vápna hráči Jablonce, avšak ty velké ohrožení pro bránu Dominika Holce neznamenaly. Vážnější zakončení si připsal až ve 26. minutě Matouš Krulich, střelu vyslanou zevnitř vápna ale nasměroval těsně nad branku. Karviňáci si svoji premiérovou akci vytvořili ve 35. minutě, kdy před hranicí vápna vybojoval míč Patrik Čavoš, nicméně následná střela Adelekeho Akinyemiho byla lahůdkou pro gólmana Jana Hanuše, stejně jako jeho následná teč po centru Lukáše Budínského. Jinak byla první půle na šance skoupá.

Po změně stran nabídli hosté prořídlým tribunám v nezvykle krátké frekvenci tři střelecké pokusy, ani jeden ale mezi tři tyče nezamířil. Jako další se s nepřesně mířenou ranou přihlásil v 65. minutě Čavoš, kterému nabil do dobré pozice na hranici malého vápna Akinyemi. O pět minut později se po centru Miloše Kratochvíla dostal k hlavičce z bezprostřední blízkosti Jakub Martinec, brankář ale jeho pokus zneškodnil. Největší šanci utkání si připsal v 78. minutě Budínský, který z rohu vápna zamířil technickou ranou ke vzdálenější tyči, Holec však svůj tým podržel kvalitním zákrokem.

Petržela se zapsal do historie, pětistovku oslavil výhrou.

Moravané předvedli útočnou sílu hned při své první akci, když Merchas Doski ranou z hranice šestnáctky pořádně protáhl Matouše Trmala. V 19. minutě zahrozili také domácí, jenže Yusuf stejně jako v minulých zápasech potvrdil, že mu proměňování šancí dělá velké potíže, protože z ideální pozice ve vápně vůbec netrefil bránu. Chvíli před uplynutím půlhodiny hry se o zápis do střelecké listiny ucházel i Havlík, jehož pokus z otočky skvěle vychytal Trmal. Slovácko bylo nadále nebezpečnějším týmem, veškeré jeho ofenzivní výpady však i za cenu žlutých karet Středočeši zastavili.

Oba celky nabízely hrstce diváků ve druhém poločase ještě opatrnější podívanou. V 59. minutě nicméně Slovácko zničehonic otevřelo skóre, když se ve vápně po přiťuknutí od Petra Reinberka nejlépe zorientoval Valenta a nekompromisně poslal balon do sítě. Boleslavští se dočkali první střely na bránu až 19 minut před koncem základní hrací doby, když Solomon John nádherným projektilem z úhlu vyprášil rukavice Milana Heči. Tím ovšem veškeré hrozby z kopaček domácích hráčů na dlouhou dobu skončily, za zmínku stála až tutovka Lamina Jawa z poslední minuty, kdy střídající hráč Bolky napálil tyč.

Zlatohlávek pomohl dalším zásahem Pardubicím k výhře

Pardubice se v duelu s LIbercem ujaly vedení. Vojtěch Patrák se ve 12. minutě dostal na polovině hřiště k balonu po chybné rozehrávce Liberce a přesnou přihrávkou za obranu vysunul Zlatohlávka. Ten potvrdil gólovou formu z posledních kol a razantní přízemní ranou prostřelil Huga Jana Bačkovského. Po půlhodině hry mohl odpovědět z přímého volného kopu Lubomír Tupta, jeho povedený pokus mířící do horní části brány však mimo tři tyče vytěsnil Antonín Kinský. Na útočné polovině byli sice o trochu aktivnější hosté, do žádných tutových příležitostí se ale příliš nedostávali.

Krátce po změně stran musel Bačkovský zůstat ve střehu proti překvapivé střele z hranice pokutového území, kterou vyslal obránce Dominik Mareš. Liberecký gólman se nebezpečným projektilem nenechal zaskočit a předvedl důležitý zákrok. O chvíli později se míč za brankovou čáru podařilo dostat Lukovi Kulenovičovi. Tento gól byl však po intervenci videorozhodčího kvůli faulu odvolán. V 67. minutě nečekaně udeřili opět hráči v červeno-bílých dresech. Michal Hlavatý vysunul v rámci rychlého protiútoku za obranu Daňka, jenž Bačkovského pokořil efektivní kličkou a zakončením do odkryté sítě. V závěru zápasu byl ještě za nešetrný faul vyloučen William Mukwelle, to však na výsledku utkání už nic nezměnilo.

Zlín rozhodl už do přestávky

Ševci vstoupili do utkání aktivněji, první šanci si ovšem vytvořili Votroci. Daniel Vašulín si poradil v souboji jeden na jednoho s obráncem, ale jeho střelecký pokus na zadní tyč zneškodnil Stanislav Dostál. Nevyužitá příležitost mrzela hosty dvojnásob, protože prakticky vzápětí na druhé straně našel Tomáš Čelůstka přízemním centrem Žáka, který ve skluzu usměrnil balon za brankovou čáru. Krátce nato mohlo být na zlínské Letné srovnáno, jenže dalekonosný projektil Horáka skončil na břevně.

Po neproměněné šanci hostů tak opět udeřili domácí, když ve 25. minutě z druhé střely podruhé skórovali. Centr z pravé strany Vukadina Vukadinoviče trefil Žáka do hrudi tak šťastně, že přeletěl bezmocného gólmana Pavola Bajzu a skončil až v síti. Efektivita v zakončení Moravanů neměla meze. Ještě před pauzou se totiž do míče za vápnem opřel Jakub Janetzký a krásnou ranou zvýšil na rozdíl tří branek. To však v první půli nebylo vše, jelikož se po druhé asistenci Čelůstky z voleje nádherně trefil Lukáš Bartošák.

Trojité střídání Václava Kotala o poločasové přestávce Votrokům prospělo a po změně stran byli na hrací ploše jasně lepším celkem. Snížit vysoké manko mohl zhruba po hodině hry Vašulín, jenž se položil do centru Lukáše Čmelíka. Jeho hlavičku mířící k pravé tyči však dokázal Dostál vytěsnit mimo tři tyče. Nejhorší defenziva ligy v čele se spolehlivým Dostálem nakonec spíše platonický tlak Východočechů ustála až do závěrečného hvizdu a připsala si čtvrté čisté konto v sezoně.

Dynamo pod rouškou personálních změn zmobilizovalo síly na bod

Outsider nečekaně zahrozil jako první, když se po hrubce Jana Vondry při rozehrávce dostal do tutovky Suchan, v ideální pozici ovšem bránu minul. Na druhé straně o sobě dával vědět především Erik Prekop, kterého v jedné z velkých příležitostí parádně vychytal navrátilec mezi tři tyče Martin Janáček. O šance v Ďolíčku rozhodně nebyla nouze, protože záhy se musel předvést proti další ráně Suchana i gólman Martin Jedlička. Poté se hra přece jen uklidnila a oba týmy začaly ukazovat, proč jim náleží nejhorší ofenzivy soutěže.

Trenéři využili poločasovou přestávku ke střídáním, na trávníku se však v podstatě nic nezměnilo. Klokani se kombinací marně snažili dostat za obranu soupeře, Jihočeši se zase spoléhali na protiútoky, které ovšem většinou skončily před šestnáctkou Bohemians. O to větším překvapením bylo, když v 70. minutě napřáhl ke střele Patrik Hellebrand a napálil míč do břevna. Poté se prohnal do vápna exbrněnský Wale Musa Alli, jemuž zamezil ve skórování až pohotový skok Jedličky. Hráči v zeleném si vytvořili jen náznaky příležitostí, jako třeba v případě závaru ve vápně a střely Adama Kadlece, kterého vychytal jistý Janáček.

FORTUNA:LIGA, 19. KOLO:

Mladá Boleslav - Slovácko 0:1
Branka: 59. Valenta. Rozhodčí: Berka - Vlček, Ratajová - Klíma (video). ŽK: Sakala, Kostka, Hilál, Šimek - Valenta, Doski, Daníček. Diváci: 1036.

M. Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Karafiát, Suchomel - Sakala, Kubista (64. Matějovský) - Kušej (84. Šimek), Mareček (76. Ladra), Solomon (76. Jawo) - Hilál (65. Pulkrab). Trenér: Kulič.
Slovácko: Heča - Reinberk, Daníček, Kadlec, Doski (87. Kalabiška) - Trávník, Valenta (86. Hofmann) - Petržela (64. Juroška), Havlík, Holzer (75. Sinjavskij) - Cicilia (46. Mihálik). Trenér: Svědík.
Jablonec - Karviná 0:0
Rozhodčí: Černý - Antoníček, Slavíček - Petřík (video). ŽK: Krulich, Hurtado, Látal (trenér) - Boháč, Krčík. Diváci: 1059.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Tekijaški, Hurtado - Černák (73. Drchal), Kratochvíl, Martinec, Polidar (46. Jovovič) - Čanturišvili, Alégué (73. Pleštil) - Krulich (46. Chramosta). Trenér: Látal.
Karviná: Holec - Traoré, Krčík, Bederka - Memič (90. Iván), Boháč, Budínský (84. Žák), Čavoš, Fleišman - Akinyemi (90. Franko), Doležal (74. Ezeh). Trenér: Jarábek.

Pardubice - Liberec 2:0
Branky: 11. Zlatohlávek, 67. Daněk. Rozhodčí: Radina - Šimáček, Černoevič - Szikszay (video). ŽK: Patrák, Daněk, Kinský - Žambůrek, Červ, Mikula, Rabušic. ČK: 90. Mukwelle (Pardubice). Diváci: 2189.

Pardubice: Kinský - Mareš, Halinský, Ortiz, Icha - Hlavatý, Vacek (83. Kukučka), Solil (63. Míšek) - Daněk, Zlatohlávek (63. Mukwelle), Patrák (74. Donát). Trenér: Kováč.
Liberec: Bačkovský - Prebsl, Chaluš, Mikula - Fukala (71. Penner), Červ, Žambůrek (78. Kok), Preisler (59. Frýdek) - Višinský (71. Rabušic), Tupta - Horský (46. Kulenovič). Trenér: Kozel.

Zlín - Hradec Králové 4:0
Branky: 13. a 25. Žák, 40. Janetzký, 42. Bartošák. Rozhodčí: Kvítek - Nádvorník, Novák - Adámková (video). ŽK: Janetzký - Kodeš, Klíma, Leibl. Diváci: 1987.

Zlín: Dostál - Fantiš, Simerský, Didiba, Čelůstka - Bužek, Janetzký (88. Švach) - Vukadinovič (90. Kulíšek), Tkáč (83. Bobčík), Bartošák (83. Reiter) - Žák (90. Polášek). Trenér: Červenka.
Hradec: Bajza - Klíma, Čihák, Čech (46. Leibl), Horák - Kodeš, Kučera - Juliš, Pudhorocký (46. Čmelík), Krejčí (46. Šašinka) - Vašulín (65. Koubek). Trenér: Kotal.

Od 18:00
Bohemians - České Budějovice 0:0
Rozhodčí: Hocek - Kubr, Leška - Zelinka (video). ŽK: Kadlec - Čermák, Alli. Diváci: 3712.

Bohemians: Jedlička - Dostál, Kadlec (88. Köstl), Vondra, Hybš - Hůlka, Hrubý (46. Mužík) - Beran (57. Jánoš), Prekop (46. Kozák), Hála (74. Kovařík) - Puškáč. Trenér: Veselý.
Č. Budějovice: Janáček - Nikl, Čoudek, Králik, Sladký - Šigut (41. Alli), Suchan, Čermák (88. Havel), Hellebrand, Osmančík (46. V. Hora) - Ondrášek (58. Adediran). Trenér: Lerch.

16. České Budějovice 19 3 2 14 15:41 11

Trenér Slavie před cestou do Ostravy překvapil: Bude to těžší utkání než proti Servette. Chybět bude Ogbu