Novák dokončil skiatlon na 16. místě, potřetí v sezoně vyhrál Klaebo

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Michal Novák dokončil jediný skiatlon této sezony Světového poháru v běhu na lyžích na 16. místě. Závod na 2×10 kilometrů v Trondheimu vyhrál Nor Johannes Hösflot Klaebo, který v této zimě po dvou triumfech ve sprintech oslavil první vítězství v distančním závodě. Na 34. místě doběhl druhý Čech na startu Adam Fellner. Nejlepší mezi ženami byla Ebba Anderssonová ze Švédska. Jediná česká zástupkyně Kateřina Janatová závod nedokončila.

Michal Novák na archivním snímku

Novák se držel v kontaktu s nejlepšími v první polovině závodu, který se běžel klasickou technikou. Od osmého kilometru začal ztrácet a na desátém kilometru měl na čelo manko 19 sekund. V bruslařské části se jeho odstup začal výrazněji zvětšovat a cílem projel minutu a půl po vítězi.

„Tato trať je skutečně náročná. Vyloženě mi to na klasické technice nechutnalo, musel jsem zvolnit a držet si vlastní tempo,“ uvedl Novák na svazovém webu. „Skiatlon je specifický v tom, že se na skejtové části člověk necítí technicky vůbec dobře. Dnes to bylo stejné, bylo to pocitově zvláštní. V průběhu závodu jsem měl velkou žízeň, je tu totiž velké teplo, a to je asi nejhorší pocit na světě,“ dodal.

Sedmadvacetiletý Klaebo po drtivém finiši čtyřčlenné skupiny protáhl norskou vítěznou sérii. Vyhrál o 0,7 sekundy před Britem Andrewem Musgravem, jenž se stal v osmém závodě sezony teprve šestým běžcem, který narušil norskou nadvládu na medailových pozicích. O desetinu sekundy nechal za sebou Didrika Tönsetha a čtvrtý byl další Nor Simen Hegstad Krüger. Jejich krajan Harald Östberg Amundsen skončil šestý a uhájil vedení v seriálu, Novák se propadl z pátého místa na osmé.

„Forma není taková, jaká byla na začátku sezony. Zároveň musíme zapracovat na nějaké strategii, co se týče vosku. Ale myslím, že to pořád je dobré,“ řekl Novák.

Šestadvacetiletá Anderssonová v náročných podmínkách na mokrém sněhu a stejně dlouhé distanci nasadila od začátku rychlé tempo a připsala si druhý triumf v sezoně. Za trojnásobnou mistryní světa skončila se ztrátou 15,2 sekundy vedoucí žena průběžného pořadí seriálu Američanka Jessie Digginsová. Heidi Wengová z Norska zaostala o 16,7 sekundy.

Janatová se od začátku pohybovala mezi třicátým a čtyřicátým místem. Zhruba pět kilometrů před cílem ale šestadvacetiletá česká reprezentantka ze závodu odstoupila.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko) - skiatlon (2x10 km):