Mistrovství světa klubů FIFA - Mistrovství světa klubů

3 : 1
(1:0)

Reportáž

Radost hráčů i fanoušků Al Ahly (© AFP)

Domácí turnaj skončil pro Saúdy ve čtvrtfinále. Krach Al Ittihadu předznamenal Benzema

Al Ahly prošlo ve čtvrtfinále mistrovství světa klubů překvapivě hladce přes Al Ittihad, když na saúdského soupeře vyzrálo v poměru 3:1. Osud utkání již v první půli výrazně ovlivnily pokutové kopy. Zatímco na straně egyptského klubu se jeho exekuce ve 21. minutě úspěšně zhostil Ali Maaloul, v dresu Tygrů z bílého puntíku po 10 proměněných penaltách v řadě selhala hvězdná letní posila Karim Benzema. Po změně stran pak Rudí ďáblové suverénní postup pojistili dalšími dvěma góly. Tým z města Džidda tak nevyužil známého prostředí a navzdory velkým ambicím se s turnajem rozloučil ještě před jeho vyvrcholením.

Egypťané sice byli v zápise vedeni jako domácí, větší znalostí hrací plochy však oplýval Al Ittihad, jelikož 62tisícový stadion v Džiddě je právě jeho stánkem. Tým od Rudého moře si v prvním duelu turnaje ve stejném prostředí s chutí zastřílel proti novozélandskému Aucklandu, jemuž vsítili gól při výhře 3:0 mimo jiné i Benzema či N’Golo Kanté. Egyptský celek ve svém kádru natolik hvězdná esa neměl, evropským fanouškům však mohl být známý třeba Francouz Anthony Modeste, jenž před dvěma lety nasázel v dresu Kolína nad Rýnem za jednu sezonu úctyhodných 20 branek.

Jako první v 10. minutě výrazně zahrozili Saúdové, když musel Mohamed El Shenawy předvést těžký zákrok proti tvrdé ráně Romarinha zevnitř vápna. Z voleje pak ještě dorážel Faisal Al Ghamdi, bránu ale těsně přestřelil. O chvíli později zasáhl ve vlastní šestnáctce rukou padající míč Hassan Kadesh a sudí po konzultaci s videem nařídil penaltu pro Al Ahly. Tu s přehledem proměnil zkušený Maaloul. Další zajímavý moment přinesl až závěr první půle, kdy venezuelský rozhodčí znovu odpískal pokutový kop za stejný prohřešek, tentokrát ve prospěch Tygrů. Balon si na bílý puntík postavil Benzema, jenže hvězdného kanonýra vychytal fantastický El Shenawy.

Po změně stran vlétli na trávník ve vysokém tempu fotbalisté Al Ittihadu. V 55. minutě nebezpečně zakončoval z úhlu Al Ghamdi, ani on však vyrovnat nedokázal, neboť jeho střelu vytěsnil egyptský gólman na tyč. Poté ale přišly pro domácí příznivce hororové chvíle. Nejprve vyslal nechytatelný technický pokus na zadní tyč Hussein El Shahat a jen o tři minuty později zvýšil na rozdíl už tří gólů Emam Ashour. Bývalý záložník Midtjyllandu využil zpětné Kahrabovy přihrávky a po zemi zamířil do odkryté části branky. Těsně před koncem oslabil africký celek vyloučený Modeste, nicméně následná Benzemova trefa z dorážky už na vítězi nic nezměnila.

Al Ittihad nenaplnil veškeré naděje Saúdů na semifinálového zástupce, a z postupu se tak radovalo Al Ahly. To se v semifinále představí už za tři dny proti Fluminense.

Autor: Livesport.cz / Adam Pivoňka