Budějovice v hluboké krizi. Po sedmé porážce v řadě rezignoval trenér Zápotočný

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 13. 12. 2023 23:52
Fotbalisté Českých Budějovic v dohrávce 17. kola první ligy prohráli s Hradcem Králové 0:2 a po sedmé porážce v nejvyšší soutěži za sebou jim v tabulce stále patří poslední místo.
Fotbalisté Českých Budějovic prohráli posedmé v řadě
Fotbalisté Českých Budějovic prohráli posedmé v řadě | Foto: ČTK

Podle informací deníku Sport po nepovedeném zápase rezignoval budějovický trenér Tomáš Zápotočný.

Vedení klubu se k informaci nevyjádřilo.

Na lavičce Dynama skončil už na konci listopadu první z trenérského dua Marek Nikl. Zápotočný se rozhodl odejít po sedmé prohře v řadě a celkově 14. v sezoně. Zatím není podle listu jasné, kdo tým v roli trenéra povede v sobotním posledním zápase roku 2023 proti Bohemians.

Pokud se informace potvrdí, bude Zápotočný v aktuální sezoně pátým hlavním trenérem, který skončil ve funkci, včetně Nikla. Už v září v Hradci Králové vystřídal Jozefa Webera na lavičce Václav Kotal a v Karviné po odvolaném Tomáši Hejduškovi nastoupil Juraj Jarábek. V říjnu po Pavlu Vrbovi převzal Zlín Bronislav Červenka.

Hradečtí, o jejichž vítězství rozhodli brankami v úvodním dějství Lukáš Čmelík a Jakub Kučera, naplno bodovali po čtyřech kolech a jsou jedenáctí. Zápas se měl původně hrát před dvěma týdny, ale kvůli přívalu sněhu byl odložen.

Úvod utkání patřil Hradci, který už ve čtvrté minutě poslal po centru Horáka do vedení Čmelík. Sedmadvacetiletý záložník skóroval proti bývalému klubu, za který hrál ještě na začátku této sezony. V 25. minutě mohli hosté po zaváhání gólmana Šípoše zvýšit, ale Kučerovu střelu nůžkami před odkrytou brankou zastavil Nikl.

Českobudějovičtí v komorní atmosféře postupně převzali aktivitu, ale do vyložených šancí se nedostávali. V závěru poločasu naopak podruhé inkasovali. Při závaru po rohu se hosté dostali k několika dorážkám a Kučera v první minutě nastavení zvýšil.

Po přestávce sice byli aktivnější hráči Dynama, ale v 53. minutě mohli hostující Východočeši definitivně rozhodnout. Vašulín dostal míč za obranu a byl sám před Šípošem, křížnou střelou po zemi však trefil pouze tyč.

Branková konstrukce zachránila domácí i v 66. minutě. Čmelík si na hranici vápna dobře navedl míč, ale jeho střela skončila na spojnici břevna a tyče. K dorážce hlavou se dostal Pudhorocký, ale zamířil těsně vedle.

Další velkou šanci na třetí branku promarnil v nastavení ranou z úhlu Juliš, ale Hradec to mrzet nemuselo. Připsal si první výhru venku v sezoně nejvyšší soutěže, v lize se dočkal vítězství po sérii tří remíz a jedné porážky a bodově se dotáhl na desáté Teplice, které už jsou mimo příčky pro nadstavbovou skupinu o záchranu.

Jihočeši naopak potvrdili, že jsou v hluboké krizi. V lize prohráli posedmé za sebou a během této šňůry navíc jen jednou skórovali. V tabulce jsou nadále poslední a na desáté Teplice ztrácejí už deset bodů.

Mladá Boleslav doma s Karvinou dotáhla dvoubrankovou ztrátu a remizovala 2:2. Slezský nováček si už v úvodních 13 minutách vytvořil náskok po gólech Amara Memiče a Martina Doležala. Ještě do přestávky ale snížil Tomáš Ladra a v 64. minutě vyrovnal Júsuf Hilál, který předtím na konci prvního poločasu neproměnil penaltu.

Oba týmy v nejvyšší soutěži bodovaly po sérii tří porážek. Mladá Boleslav je v neúplné tabulce sedmá, Karviné patří 13. místo, ale má k dobru odložený zápas s Pardubicemi. Dnešní utkání se v původním termínu zkraje prosince nehrálo kvůli sněžení a nezpůsobilému terénu.

Fotbalisté Bohemians 1905 remizovali s Libercem bez branek. Hosté hráli od 58. minuty bez vyloučeného Ahmada Ghaliho, ale Pražané přesilovku nevyužili. Severočeši v nejvyšší soutěži posedmé za sebou neprohráli a na osmém místě tabulky si udrželi tříbodový náskok na deváté "Klokany".

Bohemians zvítězili v jediném z posledních šesti kol. V původním termínu na začátku prosince se zápas nehrál kvůli sněhové kalamitě a nezpůsobilému terénu.

17. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové 0:2 (0:2)

Branky: 4. Čmelík, 45.+1 Kučera. Rozhodčí: Rouček - Hrabovský, Hádek - Batík (video). Bez karet.

Č. Budějovice: Šípoš - Osmančík (62. Adediran), Havel, Nikl, Trummer - Skalák (46. Hellebrand), Suchan (46. Šigut), Hubínek (79. Čoudek), Čermák, Alli - Ondrášek. Trenér: Zápotočný.

Hradec: Bajza - Klíma, Čihák, Čech - Čmelík (69. Krejčí), Kodeš, Kučera, Horák - Pudhorocký (69. Juliš), Vašulín (75. Hais), Pilař (82. Ševčík). Trenér: Kotal.

FK Mladá Boleslav - MFK Karviná 2:2 (1:2)

Branky: 25. Ladra, 64. Hilál - 7. Memič, 13. Doležal. Rozhodčí: Szikszay - Kubr, Kotalík - Černý (video). ŽK: Suchomel, Mareček, Sakala - Boháč, Fleišman, Traoré, Doležal. Diváci: 960.

M. Boleslav: Trmal - Fulnek (63. Matějovský), Suchý, Karafiát, Suchomel - Mareček (88. Kubista), Sakala (88. Šimek) - Kušej, Ladra (63. Pulkrab), Jawo (46. Solomon) - Hilál. Trenér: Kulič.

Karviná: Holec - Traoré, Bederka, Svozil, Fleišman - Boháč (46. Krčík), Čavoš - Memič (72. Žák), Budínský (58. Ezeh), Papalelé (58. Iván) - Doležal (71. Akinyemi). Trenér: Jarábek.

Bohemians Praha 1905 - Slovan Liberec 0:0

Rozhodčí: Volek - Podaný, Žurovec - Starý (video). ŽK: Hrubý, Hůlka, Vondra - Ghali, Frýdek, Bačkovský. ČK: 58. Ghali. Diváci: 2579.

Bohemians: Jedlička - Kadlec, Vondra, Hybš - Dostál, Hůlka, Hrubý (57. Jánoš), Kovařík (73. Hála) - Beran (83. Mužík) - Prekop (83. Köstl), Kozák (57. Puškáč). Trenér: Veselý.

Liberec: Bačkovský - Prebsl, Chaluš, Purzitidis - Ghali, Žambůrek (90.+2 Varfolomejev), Červ, Mikula - Frýdek (83. Horský), Tupta (61. Fukala) - Kulenovič (90.+2 Rabušic). Trenér: Kozel.