Valeriane Ayayiová (vlevo) z USK Praha a Stephanie Mavungaová z Polkowic.

Valeriane Ayayiová (vlevo) z USK Praha a Stephanie Mavungaová z Polkowic. | foto: ČTK

Jediná porážka zapomenutá. Basketbalistky USK v Eurolize přehrály Polkowice

• 2
Jedinou dosavadní porážku v Eurolize soupeřkám v pohodě vrátily. Basketbalistky ZVVZ USK Praha v 9. kole přehrály polské Polkowice 72:56, slaví sedmou výhru za sebou a upevnily si první místo ve skupině B.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla německá pivotka Nyara Saballyová se 14 body. Její spoluhráčky Maite Cazorlaová a Veronika Voráčková přidaly dalších 11. Hostujícímu týmu nepomohlo ani 14 bodů bývalé hráčky USK Praha Dragany Stankovičové.

Pražanky si vylepšily bilanci v Eurolize na 8-1 a oplatily soupeři dosud jedinou porážku v soutěži. V říjnu prohrály v Polsku 68:75. Poslední euroligové utkání v tomto kalendářním roce sehraje USK příští týden znovu doma proti maďarskému Györu.

„Nejdůležitější je, že jsme soupeři vrátili předchozí porážku. Už se trochu opakuje scénář, že je první poločas z naší strany moc profesorský. Chybí tam nasazení a entusiasmus. Ve druhém poločase to bylo od nás něco úplně jiného,“ řekla novinářům Hejková. Slovenská trenérka koučovala duel kvůli nachlazení s respirátotem. „Bylo to blbé, protože jsem nemohla křičet. A chtělo se mi strašně. Vždycky, když jsem ale zakřičela, začala jsem kašlat,“ doplnila.

ONLINE: ZVVZ USK Praha – BC Polkowice

Duel Euroligy basketbalistek jsme sledovali podrobně

První koš vstřelila po pár sekundách hostující Zala Friskovecová a odstartovala tím povedený úvod Polkowic. Polský celek nepustil i bez hlavní hvězdy Brittney Sykesové v první čtvrtině USK do vedení a i díky třem tříbodovým košům získal vedení 19:12. Trenérka Natália Hejková, jež kvůli nachlazení koučovala zápas s respirátorem, si vzala oddechový čas a Pražanky v závěru snížily.

Ezi Magdegorová (vlevo) z USK a Klaudia Gertchenová z Polkowic.

Hráčky USK se vrhly ve druhé čtvrtině za obratem a výrazně jim pomohla Saballyová. Německá pivotka vstřelila od stavu 19:24 sedm bodů v řadě a dostala Pražanky poprvé do vedení. Saballyová poté kvůli úderu do obličeje vystřídala, brzy se ale vrátila a vylepšila si do přestávky střelecký účet na 12 bodů. Lehký náskok měly přesto Polkowice. Po trefě Stankovičové šly do kabin s vedením 37:35.

„Dnes jsem i trochu zvýšila hlas. Moc mi to ale nešlo a bylo to spíše prostřednictvím asistentů. Trochu jsem zakřičela já a oni pokračovali,“ uvedla Hejková.

Stejně jako v řadě minulých zápasů ale vyšel USK nástup druhé půle. Po sedmi bodech za sebou se domácí vrátily do vedení 42:37 a díky zlepšené hře v obraně se dál soupeřkám vzdalovaly. Třetí čtvrtinu ovládly české mistryně jasně 22:7 a před závěrečnou částí měly třináctibodový náskok.

Pražanky dohrávaly duel bez vyfaulované kapitánky Teji Oblakové, v závěru už ale žádné drama nepřipustily. Polkowice se dotáhly na rozdíl jedenácti bodů 52:63, hráčky USK ale po trojce Terezy Vyoralové znovu odskočily a nakonec zvítězily o šestnáct.

„Kolorit je i to, že když se člověk podívá na střeleckou tabuli, tak vidí, že každá hráčka přinesla nějaké body. To je krása našeho týmu. Není to jen o jedné nebo dvou hráčkách, ale o celém týmu,“ řekla Hejková. „Musíme však vidět i to, že nehrály jejich dvě Američanky. To pro nás možná bylo zlé. Kdyby soupeřky nastoupily v plné síle, možná bychom do toho šly mentálně jinak,“ dodala.

Euroliga basketbalistek - 9. kolo:

Skupina B:
ZVVZ USK Praha - BC Polkowice 72:56 (16:21, 35:37, 57:44)
Nejvíce bodů:
N. Saballyová 14, Cazorlaová a Voráčková po 11 - Stankovičová 14, Friskovecová 13, Gajdaová 8. Fauly: 14:17. Trestné hody: 14/13 - 14/14. Trojky: 5:4. Doskoky: 38:31.

Lublin - Valencie 60:87
Schio - Sepsi 88:72 (za domácí Reisingerová 14 bodů, 3 doskoky, 2 asistence) Zaragoza - Miškovec 70:68 po prodl. (za domácí Holešínská 8 bodů)