Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Safari Classic není žádný výlet

Tým ACCR Racing21 má za sebou velmi náročný vstup do 11. ročníku vytrvalostní soutěže East African Safari Classic 2023. Po prologu a první etapě vstoupily obě posádky do druhé etapy, která byla poznamenána devastací části tratě po vydatných deštích. Jedna ze třech rychlostních zkoušek byla zrušena.

Letošní ročník nejnáročnější soutěže historických vozů East African Safari Classic byl slavnostně odstartován v sobotu asi 30 kilometrů severně od Mombasy. Následně byl na programu krátký prolog, který však rozhodoval pouze o startovním pořadí do první etapy. Na její trať o celkové délce 358 kilometrů se třemi měřenými úseky se 63 přihlášených posádek vydalo v neděli. Hned první kilometry naznačily vysokou obtížnost, kterou mohou posádky, i díky proměnlivému počasí na trati, během desetidenní soutěže očekávat. Druhá etapa s původně 512 kilometry byla poznamenána ničivými následky vydatných dešťů a po problémech s povrchem trati byla zrušena pátá rychlostní zkouška.

Slibný start narušil problém s motorem

Vojtěch Štajf s Janem Bejvlem se v roli nováčků na této soutěži už v prologu potýkali na voze Porsche 911 SC s poměrně unikátní závadou na ovládání plynového pedálu. Mohli tak využít jen zlomek výkonu jejich motoru, a to způsobilo velkou časovou ztrátu v cíli. V první etapě, která se již dosaženými časy oficiálně započítávala do klasifikace soutěže naznačil Vojta Štajf celkově solidní výkonnost a v průběhu třech rychlostních zkoušek se s Janem Bejvlem neustále posouvali celkovou klasifikací vzhůru až na konečné 13. místo, a to i díky šestému nejrychlejšímu času v RZ3. Bohužel do hry negativně vstoupila v závěru dne závažná porucha motoru jejich vozu Porsche, která se plně projevila při včerejším startu do druhé etapy.

„Je mi to velmi líto, ale náš motor vykazuje poruchu na ventilu pátého válce, kterou nelze jednoduše opravit. Včera ráno jsme tedy stáli před rozhodnutím, zdali odstoupit nebo pokračovat s poškozeným motorem. Po dohodě s majitelem našeho vozu jsme se rozhodli pro druhou variantu a nastoupili s dvouhodinovou penalizací přímo do RZ6. Na tomto úseku jsme nejdříve zapadli v řečišti a následně měli defekt, takže z toho byla další časová ztráta. Nicméně chceme dojet do cíle soutěže, i když šance nyní hodně klesají. Musíme věřit, že to tento motor vydrží, neboť tady nemáme rezervní. Ohledně podmínek na trati je tohle opravdu snad nejnáročnější soutěž v mé závodní kariéře, rozhodně mnohem těžší, než jsem si představoval.“ komentuje Vojtěch Štajf. Zmíněnou RZ6 nakonec s Janem Bejvlem dokončili na 28. místě a celkově byli po druhé etapě na 43. místě.

Statečný výkon i stres jediné dámské posádky v soutěži

Premiéru na soutěži East African Safari Classic zažívá také posádka Olga Lounová – Lilia Khousnoutdinova jedoucí na voze Opel Ascona A a také jim se už v prologu nevyhnuly problémy v podobě prasklého výstupu hřídele do zadního diferenciálu. Tým mechaniků nakonec závadu odstranil a jediná dámské posádka v soutěži obsadila na konci první etapy ve velmi obtížném terénu solidní 43. místo. S cílem udržet nebo zlepšit svoji celkovou pozici odstartovala Olga Lounová s Lilií Khousnoutdinovou do včerejší druhé etapy, ze které po slibném úvodu nakonec odstoupila na RZ6, a to z bezpečnostních důvodů na trati. „Kdo tohle nezažil na vlastní kůži, absolutně nepochopí náročnost téhle soutěže, a to jak fyzickou, tak i psychickou. S Lilií se nám včera i na začátku dnešní etapy dařilo držet naší strategii dojet vždy do cíle v každé etapě. Bohužel na začátku dnešní RZ6 jsme dostaly informaci, že přihlížející diváci házejí asi na 15. kilometru kameny na projíždějící vozy, což se nakonec potvrdilo u jiných posádek. V kombinaci přibývajícím šerem na trati jsme se rozhodly sice odstartovat, ale následně jsme i s vědomím penalizace z etapy odstoupily. Byl to obrovský stres a tohle riziko jsme prostě s Lilií podstoupit nechtěly. Zítra ale pokračujeme dále,“ řekla v cíli včerejší náročné etapy Olga Lounová. I za této situace byla zmíněná dámská posádka na celkovém 48. místě.

Pozn.red.

Po 3. etapě dojeli do cíle oba soutěžní vozy týmu ACCR Racing21.
Posádka Štajf – Bejvl je nyní v průběžném pořadí na 33. místě se ztrátou více než 3 hodin
Dámská posádka Lounová – Khousnoutdinova je nyní v průběžném pořadí na 43. místě se ztrátou přes 6 hodin

Vede Eugenio Amos s Porsche 911 s tříminutovým náskokem na Geoffa Bella s Datsunem 240 Z. Na 26.místě je Glen Edmuns se Škodou 130 LR-