Francie - Česko 33:22Zázrak se nekonal. Házenkářky se držely poločas, ale o medaile si nezahrají

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Statečný vzdor olympijským šampionkám trval poločas. České házenkářky se poprvé v historii do semifinále mistrovství světa nepodívají. Francii v norském Trondheimu nakonec podlehly jednoznačně 22:33. Ještě však budou moci zabojovat o vylepšení dosud nejlepšího umístění, kterým je osmá příčka z roku 2017. V dánském Herningu si zahrají o konečné páté až osmé místo.

Česká házenkářka Anna Franková v utkání proti Francii.

Kvůli dvěma ztrátám a nepovedené přesilovce hned v úvodu musely Češky od začátku dotahovat manko. Veronika Malá sice seběhem na pivota snižovala v 8. minutě na 5:6, ale národní tým kupil technické chyby, navíc mu vůbec nefungovala defenziva. Petra Kudláčková si ani jednou nesáhla na míč a už ji v brance střídala Sabrina Novotná.

Třiadvacetiletá gólmanka Kynžvartu se taky nejprve nemohla chytnout, ale nastartovala se fantastickým zákrokem nohou proti brejku Valentiniové za stavu 10:6 pro Francii. Od té doby několikrát podržela české házenkářky, které postupně stahovaly manko.

Sára Kovářová krátce po střídání snížila ve 28. minutě na rozdíl jediné trefy. Ofenzivní přestřelku v první půli ale zakončily lépe olympijské šampionky, které úspěšnou sedmičkou po siréně stanovily poločasové skóre 18:16.

Po přestávce se národnímu týmu přestalo dařit. Několikrát ztroskotal na střídající brankářce Glauserové a francouzský náskok narostl na 21:17. Navíc když poté norský kouč nechal chvíli odpočinout opory Malou, Markétu Jeřábkovou a Charlotte Cholevovou, Češky se neměly o co opřít a duel jim pomalu protékal mezi prsty.

Charlotte Cholevová se probíjí francouzskou defenzivou.

V 50. minutě ještě nejlepší střelkyně šampionátu Jeřábková, která se vrátila na palubovku, snižovala na 21:26, ale závěrečná desetiminutovka se proměnila v naprosto jednoznačnou záležitost.

Francie nasázela šest gólů po sobě, navíc devět minut neinkasovala. Střelecké trápení Češek, které se ve druhém poločase prosadily pouze šestkrát, protrhla až v 59. minutě Kovářová. To už však nic nezměnilo na jednoznačné porážce. Brankářka Glauserová zakončila zápas s úspěšností zákroků 67 procent a vychytala favoritkám vítězství 33:22.

Turnaj pro české reprezentantky ještě nekončí. V pátek vyzvou poraženého čtvrtfinalistu z utkání mezi Švédskem a Německem a v neděli mistrovství zakončí duelem o páté, případně o sedmé místo.

Čtvrtfinále mistrovství světa házenkářek v Trondheimu (Norsko):
Francie - Česko 33:22 (18:16)
Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Stříšková, Šustáčková 4, Desortová, Stellnerová, Kuxová, J. Franková 1, A. Franková, Dresslerová, Zachová 1, Kovářová 2, Jeřábková 6/1, Malá 4, Jestříbková 1, Cholevová 3.
Nejvíce branek Francie: Nze Minková 5. Rozhodčí: Álvarez, Bustamante (oba Šp.). Sedmimetrové hody: 2/1 - 1/1. Vyloučení: 4:1. Diváci: 769.