Inter nepustil Udine doma ke slovu, Bergamo uspělo v přestřelce s AC Milán

AKTUALIZOVÁNO

Juventus potvrdil v 15. kole Serie A výbornou formu a vítězstvím 1:0 nad Neapolí se alespoň dočasně posunul do čela tabulky. Místo ofenzivních es na obou stranách rozhodl vyrovnané utkání vysoký stoper Federico Gatti, jenž druhým gólem v řadě pomohl Staré dámě prodloužit sérii neporazitelnosti na 10 zápasů.

Gatti podruhé rozhodl o výhře Juventusu

Úřadující mistr z Neapole v letošním ročníku hrubě nezvládal konfrontace se svými nejbližšími pronásledovateli z minulé sezony. Z domácích soubojů s milánským tandemem a Laziem získal ostudný jeden bod, a tak jeho ztráta na první příčku narostla dodvojciferných rozměrů. Titulové ambice naopak nechyběly Juventusu, který se pohyboval na špici tabulky a v případě vítězství mohl alespoň dočasně vystřídat Inter v čele.

Neapol prověřila zkušeného gólmana Szczesného, jenž nastoupil do jubilejního 250. zápasu v nejvyšší italské lize, hned v osmé minutě, kdy z ostrého úhlu pálil Giovanni Di Lorenzo. Do obrovské příležitosti se dostal Khvicha Kvaratskhelia, který po naprostém propadu defenzivy Juve postupoval sám na Szczesného. Zakončení ovšem trestuhodně uspěchal a zamířil nad břevno. Hosté měli herní převahu i po zbytek úvodního dějství, gólové radosti se však do přestávky nedočkali.

Po změně stran potrestal neefektivitu Partenopei 190 centimetrů vysoký obránce Gatti, jenž přesnou hlavičkou do pravého dolního rohu otevřel skóre utkání. O rychlou odpověď se mohl postarat Matteo Politano, jeho volej ze šestnáctky ale stihla zablokovat domácí defenziva. Szczesny pak předvedl v 71. minutě lehkovážnou rozehrávku, kterou střelou do odkryté sítě potrestal Osimhen. Polského brankáře ovšem od ostudy zachránil odpískaný ofsajd.

Neapol tak na dubnový úspěch z tohoto stadionu nenavázala a okusila první venkovní prohru v ligovém ročníku. V příštím kole přivítá 16. prosince Cagliari, Juventus se o den dříve ukáže v Janově.

Bývalá opora Verony pomohla Laziu k zisku bodu. Provedelovy dveře otevřel Henry

Verona remizovala v 15. kole Serie A na vlastním hřišti s Laziem 1:1 a její dlouhé čekání na výhru se protáhlo už na hrůzných 14 soutěžních zápasů. Jako první se v utkání prosadil ve 23. minutě Mattia Zaccagni, který však svoji trefu příliš neslavil, jelikož právě v klubu z Benátska strávil většinu dosavadní kariéry. Po změně stran ale z ojedinělé šance domácích srovnal skóre Thomas Henry. Na bodovém zisku Scaligeri už nic nezměnilo ani vyloučení Ondreje Dudy, jenž čtvrthodiny před koncem viděl druhou žlutou kartu.

Lazio si v poslední době užívalo sérii zápasů před vlastními fanoušky, kterou navíc zvládlo s naprostou grácií. Římané totiž nejprve završili postup ze základní skupiny Ligy mistrů, následně zdolali Cagliari a nakonec se přes Janov probojovali do čtvrtfinále italského poháru, to vše bez jediné inkasované branky. Venku ovšem naopak třikrát za sebou prohráli, na což rozhodně neplánovali navázat ve Veroně, jež se sice nezvykle rozstřílela, pět gólů z předchozích dvou duelů ale vedlo k pouhým dvěma bodům.

Orli na trávníku od úvodního hvizdu jasně dominovali, směrem dopředu však působili velmi bezradným dojmem. Přes pevnou defenzivu domácího celku se proto k prvnímu zakončení do prostoru brány dostali až ve 23. minutě, a hned z toho byl úvodní gól. Zaccagni šikovně doklepl do sítě přesný pas do malého vápna od Felipeho Andersona. Další zajímavý moment přinesl až nastavený čas první půle, kdy si Mario Gila našel centr od rohového praporku a hlavičkoval jen těsně vedle brány Verony.

Po změně stran se obraz hry prakticky nezměnil a ani jeden tým si nebyl schopen vytvořit velkou šanci. To se změnilo až v 70. minutě, kdy bezmocného Ivana Provedela překonal dorážející Henry. Výbuch radosti v hledišti ovšem jen o pár okamžiků později vystřídalo zklamání poté, co Římany vrátil do vedení přesnou hlavičkou Nicoló Casale. Jeho trefu nicméně sudí kvůli předchozímu faulu neuznal. Situaci domácích v 77. minutě zkomplikoval Duda, který obdržel druhou žlutou kartu. Neukázněnost slovenského reprezentanta však Le Aquile nepotrestali a museli se spokojit pouze s bodem.

Biancocelesti tak nedokázali vyhrát už ve třetím venkovním vzájemném střetnutí za sebou. V příštím kole přivítají 17. prosince Inter, Verona bude hrát tentýž den na půdě Fiorentiny.

Belgický talent asistoval při zdolání kmenového AC. Na listinu střelců se dvakrát podíval Lookman

Atalanta přerušila více než měsíční čekání na ligové vítězství, když v 15. kole Serie A zdolala na vlastním hřišti milánské AC 3:2. V základní sestavě Orobici se představil i Charles De Ketelaere, jenž po nepovedené minulé sezoně v dresu Rossoneri odešel na hostování do týmu lombardského rivala. Právě 22letý Belgičan přihrával v 55. minutě na trefu Ademoly Lookmana, pro Nigerijce přitom v tu chvíli šlo již o druhý zásah v utkání. Ve zbytku klání sice Miláňané stihli ještě jednou vyrovnat, ovšem v páté minutě nastavení rozhodl o triumfu domácích svým 102. gólem v nejvyšší italské soutěži velezkušený Luis Muriel.

Ještě před několika týdny ztrácela Atalanta na AC Milán pouhé tři body, když se nacházela na pátém místě tabulky a působila odhodlaně bojovat o první čtyřku. V posledních čtyřech ligových duelech ovšem ani jednou nezvítězila, přičemž v minulém kole padla rozdílem třídy na hřišti Turína. Rossoneri naopak po výhře nad Fiorentinou a Frosinone najeli zpět na vítěznou vlnu. Předchozí klání si užil především bývalý útočník Realu Madrid Luka Jovič, který se prosadil poprvé v sezoně, rovněž zaznamenal i asistenci. Tentokrát jej však po odpykání trestu na hrotu nahradil Olivier Giroud.

Právě tento útočník se zjevil v první velké šanci utkání, když domácí defenziva zblokovala centr Christiana Pulišiče jen na nohy Francouze. Do směru jeho dělovky ovšem skočil jeden z obránců. Na druhé straně měl obrovskou příležitost De Ketelaere, ale z bezprostřední blízkosti přestřelil. Krátce před odehranou půlhodinou si Nerazzurri při rohovém kopu nepohlídali Fikaya Tomoriho, jehož ránu zastavila levá tyč. Angličan se stal smolařem poté, co se před vlastní bránou postavil proti projektilu Lookmana a nechtěně změnil jeho směr, což poslalo domácí do vedení. Jenže v samém závěru první půle si na centr naskočil Giroud a povedenou hlavičkou vyrovnal stav utkání.

Historicky nejlepší střelec francouzské reprezentace mohl na svůj zásah navázat hned na počátku druhého poločasu, ale z blízkosti poslal míč vedle pravé tyče. Tento neúspěch mohl AC mrzet v 55. minutě, neboť De Ketelaere ve vápně povedenou přihrávkou našel Lookmana, jenž se prosadil podruhé v utkání. Tentokrát bez pomoci soupeře poslal pumelici přímo pod břevno. Šanci navýšit vedení Nerazzurri měl Giorgio Scalvini, když utíkal sám na bránu. V souboji s Mikem Maignanem však neuspěl. Francouzský gólman se blýskl i v 78. minutě. Nejprve vyrazil pumelici Scalviniho z dálky a poté skvěle zareagoval na dorážku Lookmana. To nažhavilo hráče Rossoneri, kteří vyrovnali, když se v malém vápně procpal k zakončení Jovič. Nervy v závěru neudržel Davide Calabria a po druhé žluté musel opustit hřiště. Následně se Orobici odhodlali ještě k jednomu útoku, jenž nakonec skončil vítěznou brankou. Tu v nastavení vstřelil patičkou Muriel.

Atalanta tak prolomila své trápení a doma získala tři body. V příštím kole se 18. prosince utká se Salernitanou, AC Milán změří o den dříve síly s Monzou.

Milánské kanóny trestaly pasivitu Udinese. Morálku hostů zdecimoval závěr první půle

Inter prolétl 15. kolem Serie A ve velkém stylu, když na svém hřišti snadno porazil Udinese 4:0. Na San Siru se o úvodní trefu postaral ve 37. minutě z bodu pro pokutový kop Hakan Calhanoglu. Krátce po něm skóroval i jiný muž známý svými dělovými projektily Federico Dimarco a hororovou fázi zápasu v podání Le Zebrette zakončil ještě před odchodem do kabin Marcus Thuram. Domácí tak pokračují v přetahované s Juventusem o první příčku, třetí AC naopak ztrácí na čelo již devět bodů.

Nerazzurri se těšili ze série 12 utkání bez porážky napříč soutěžemi, motivaci do kabiny navíc dodala také přesvědčivá výhra nad mistrovskou Neapolí z minulého kola. Miláňany táhla především nejlepší ligová ofenziva v čele s 13gólovým Lautarem Martínezem, jenž ve střeleckých zápisech dokonce o jednu branku předčil celé Udinese. Hosté se pasovali do role remízového krále, když odešli s bodem hned z devíti utkání. V jejich nejhorším vstupu do sezony od roku 1994 dokázali zvítězit pouze jednou, bylo to však právě na San Siru proti milánskému AC.

Domácí na soupeře od začátku vyvinuli ohromný tlak a snažili se nacházet skulinky v hluboko zataženém bloku Le Zebrette. Jako prvnímu se to podařilo Martínezovi, který však hlavou usměrnil centr Dimarca jen do tyče. Ofenzivně laděný obránce krátce nato sám zakončoval zevnitř vápna, na Marca Silvestriho ale nevyzrál. Interu nakonec musel k otevření skóre pomoct až po půlhodině zápasu sudí. Ten odhalil faul na nabíhajícího Martíneze a nařídil penaltu, jejíž exekuce se úspěšně zhostil Calhanoglu. Náskok Nerazzurri pak zvýšil ve 42. minutě povedenou ranou na zadní tyč Dimarco. Ani to ovšem nebylo vše, neboť ještě před přestávkou zasadil hostům další ránu Thuram. Ten jednoduše doklepl do odkryté sítě nadýchaný centr Henrikha Mkhitaryana.

Fotbalisté Udinese se v úvodu druhého dějství pokusili zasypat bránu Yanna Sommera řadou střeleckých pokusů, žádný z nich však nebyl dostatečně přesný. V 68. minutě sice dostal míč za záda švýcarského gólmana Lorenzo Lucca, nepohlídal si ale ofsajdovou linii, a gólovou radost mu tak vzápětí sebral zdvižený praporek pomezního rozhodčího. Navzdory výrazné pasivitě si Miláňané zbytek duelu zkušeně pohlídali a v závěru dokonce přidal čtvrtou trefu po zemi pálící Martínez.

Inter se tak díky tříbodovému zisku vrátil na vedoucí příčku. Po evropské štaci se představí 17. prosince na stadionu Lazia. Udinese ve stejný den přivítá Sassuolo.

Fanoušci ve Frosinone poprvé v sezoně neviděli ani gól. Osud utkání odmítl změnit mladý sudí

Frosinone na čtvrtou domácí výhru v řadě nedosáhlo, jelikož v 15. kole Serie A remizovalo s Turínem 0:0. Ústřední postavou úvodu duelu byl teprve 35letý rozhodčí Luca Massimi, jenž nejprve odpustil druhou žlutou kartu v rychlém sledu Anthonymu Oyonovi a krátce nato po penaltovém apelu Canarini šalamounsky našel u monitoru VAR faul na polovině hřiště. Zápas pak i kvůli tomu dospěl k premiérové bezbrankové remíze na Stadio Benito Stirpe v ročníku, Giallazzurri přesto měli malý důvod k radosti, když vůbec poprvé v historii nejvyšší italské soutěže získali proti Býkům alespoň bod. David Zima se na trávník dostal v 83. minutě.

Fotbalisté Frosinone se pyšnili skvělými výsledky v domácím prostředí, kde od začátku sezony prohráli jediný duel a aktuálně zde táhli sérii šesti utkání bez porážky. Statistika ovšem hrála do karet Býkům, kteří v celkově čtyřech vzájemných střetnutích v nejvyšší italské lize neztratili se soupeřem z lazijského regionu ani bod. Motivaci do turínských řad jistě dodala také přesvědčivá výhra 3:0 nad Atalantou z minulého kola, při níž se střelecky našel dvougólový Duván Zapata.

Po čtvrthodině hry se díky povedenému protiútoku dostal do vápna Kaio Jorge, který po souboji s jedním z hráčů Turína upadl. Rozhodčí ale pokutový kop neodpískal a naopak potrestal následné zbytečné rozčilování brazilského útočníka žlutou kartou. Ve 23. minutě mohl své nesportovní chování Kaio Jorge odčinit, když se po centru zleva dostal v pokutovém území k hlavičce. Tu ale namířil pouze do připraveného brankáře hostů. V závěru první půle mohl na druhé straně otevřít skóre Ivan Ilič, jenž při svém 100. utkání v Serii A orazítkoval ranou z velké dálky pravou tyč.

V úvodu druhého poločasu se po krásné kombinaci na jeden dotek dostal ke střele opět Kaio Jorge, kterého ale skvělým zákrokem vychytal Vanja Milinkovič-Savič. V 72. minutě vypálil z velkého vápna Zapata, zaskvěl se nicméně i brankář Stefano Turati. V závěrečné desetiminutovce měli navrch Býci, kteří se tlačili do brány a snažili se překonat domácí defenzivu. To se jim zdánlivě podařilo, jenže úspěšnému zakončení Alessandra Buongiorna předcházel ofsajd.

Frosinone tak po remíze s Turínem tradičně potěšilo domácí obecenstvo bodovým ziskem. V příštím kole zamíří 16. prosince na hřiště Lecce. Turínští přivítají ve stejný den Empoli.

Rychlý start vynesl Chrtům z Bologni první venkovní výhru. Chyby Salernitany trestal Zirkzee

Bologna porazila v 15. kole italské Serie A domácí Salernitanu 2:1 a na osmý pokus zvítězila na hřišti soupeře. O vítězství takzvaných Chrtů rozhodlo úvodních 20 minut zápasu, v nichž dvakrát skóroval Joshua Zirkzee. Nizozemský útočník nejprve potrestal nejistý zákrok Benoïta Costila a poté využil špatné přihrávky Mattea Lovata. Góly nejlepšího střelce týmu znamenaly posun Rossoblu na průběžnou čtvrtou příčku.

Fotbalisté Salernitany na své jediné vítězství v letošní sezoně proti Laziu nenavázali a v posledním klání prohráli s Fiorentinou 0:3. Stále se tak Granata topila na posledním místě v tabulce s nejhorší obranou v soutěži. Zato Rossoblu předváděli od startu ročníku velmi dobré výkony, které je před startem tohoto kola vynesly až na sedmou příčku. Jejich kouzlo tkvělo především v pevné defenzivě, jež inkasovala pouze 11 branek.

Už v deváté minutě vyrazil Costil přízemní střelu přímo k dobíhajícímu Zirkzeemu, který neměl problém dopravit míč do odkryté brány. Po dalších 11 minutách se nizozemský útočník radoval znovu, když si našel pomalou zpětnou přihrávku od Lovata, obehrál brankáře Costila a poslal míč do sítě. Poté se hra velmi přitvrdila a místo pěkných fotbalových akcí byly vidět hlavně nepřiměřené zákroky. Rozhodčí rozdal v první půli pět žlutých karet.

Ve druhém poločase byli Rossoblu jednoznačně aktivnější, drželi balon na svých kopačkách a nepouštěli soupeře do příležitostí. Ani Bologna se však netlačila do brány, naopak si hlídala dvoubrankový náskok. V 65. minutě ho přece jen mohl po Zirkzeeho přihrávce ještě navýšit osamocený Lewis Ferguson, jehož zakončení ale vytáhl Costil na tyč. V 75. minutě Granata zdramatizovala utkání, když Antonio Candreva sklepnul vysoký dlouhý balon na hranici velkého vápna Simymu, který jej neomylně umístil k pravé tyči. Na víc než na snížení se ale agresivně hrající domácí nezmohli.

Salernitana se tak své druhé výhry na vlastním hřišti v letošním ročníku nedočkala a nezískala dokonce ani bod. V následujícím kole se 18. prosince utká s Atalantou, Bologna změří o den dříve síly s AS Řím.

Nadvláda Římanů ve Věčném městě dostala trhliny. Fialkám pomohlo k remíze zranění Dybaly

Fotbalisté AS Řím ukončili v 15. kole Serie A pětizápasovou sérii domácích triumfů, když jen remizovali s Fiorentinou 1:1. Žlutočervení přitom začali nejlepším možným způsobem, neboť se i díky přihrávce Paula Dybaly dostali už po pěti minutách do vedení. Ještě v průběhu úvodního dějství se ale argentinský klenot zranil a s jeho odchodem se vytratila i ofenzivní jiskra celku z hlavního města. Po změně stran navíc Vlci obdrželi dvě červené karty, z toho jednu uviděl střelec úvodní trefy Romelu Lukaku. Hosté poté díky vyrovnávací brance Lucase Martíneze Quarty dosáhli na bod. Záložník Violy Antonín Barák strávil celé utkání na lavičce náhradníků.

Římané se po nepříliš povedeném startu sezony začali dostávat do herní pohody. Celek Josého Mourinha z posledních 11 ligových klání získal 23 bodů, přičemž pouze Interu a Juventusu se jich za stejný časový úsek podařilo nasbírat více, a to 26. Vlci se tak procpali do top čtyřky soutěže, na záda jim ovšem mimo jiné dýchala i Fiorentina. Fialky ale na hřiště AS moc rády nejezdily, jelikož tam pětkrát v řadě nevyhrály, přičemž hned čtyřikrát z toho byla porážka. V minulém kole se však dobře naladily bezproblémovou výhrou 3:0 nad Salernitanou.

To jim nicméně v samotném úvodu nebylo nic platné. Už v páté minutě si totiž Dybala na pravé straně šikovně vyměnil míč s Bryanem Cristantem, potáhl jej do vápna a pohotovým centrem šajtlí našel hlavu připraveného Lukaka, jenž bez problému otevřel skóre. Argentinský šikula mohl zhruba po čtvrthodině hry přidat k asistenci také přesnou trefu, rychlý brejk Vlků ale přetavil na hranici šestnáctky jen ve střelu mimo. Na druhé straně mohl chvíli poté zničehonic srovnat M'Bala Nzola, precizní přihrávku vzduchem za obranu však nedokázal usměrnit za záda Ruie Patrícia. Do přestávky už pak stálo za zmínku jenom zranění Dybaly, jenž musel ve 25. minutě střídat. I přes tuto nepříjemnost odcházeli do šaten v o něco lepší náladě domácí.

Druhou půli odstartovala solidní příležitost Jonathana Ikoného, jenž si hluboko ve vápně navedl balon na levačku a pohotově vypálil, jeho ránu ovšem schoval do rukavic Patrício. Další velká šance Fialek přišla zhruba po hodině hry, kdy krásný technický obstřel vyslal na portugalského gólmana Giacomo Bonaventura, rozezvučel však jen břevno Patríciovy brány. Krušné chvíle Giallorossi ale přečkáním těchto dvou šancí neskončily. V 64. minutě si Nicola Zalewski za zbytečný zákrok vysloužil druhou žlutou kartu a hosté nabídnutou přesilovku prakticky okamžitě využili. Na přesný centr z levé strany si naskočil Martínez Quarta a hlavičkou, která zapadla k zadní tyči, srovnal. Hráči v bílých dresech pak po zbytek duelu prakticky neopouštěli polovinu soupeře a ačkoliv dohrávali po surovém zákroku Lukaka dokonce proti devíti, vítěznou branku už vstřelit nestihli.

Římané tak i přes dvojnásobnou početní nevýhodu uhájili alespoň zisk bodu. Oba celky sehrají další ligový duel 17. prosince. Vlci se utkají s Bolognou, Fialky změří síly s Veronou.

Serie A - 15. kolo:

Juventus - Neapol 1:0 (51. Gatti)

Hellas Verona - Lazio Řím 1:1 (70. Henry - 23. Zaccagni)

Bergamo - AC Milán 3:2 (38. a 55. Lookman, 90.+5 Muriel - 45.+3 Giroud, 80. Jovič)

Inter Milán - Udine 4:0 (37. Calhanoglu z pen., 42. Dimarco, 45. Thuram, 84. Martínez)

Frosinone - FC Turín 0:0

Monza - FC Janov 1:0 (83. Mota)

Salernitana - Boloňa 1:2 (75. Simy - 9. a 20. Zirkzee)

AS Řím - Fiorentina 1:1 (5. Lukaku - 66. Martínez)