Odermatt vyhrál potřetí a suverénně obří slalom SP ve Vald d'Isere

foto Švýcarský lyžař Marco Odermatt v cíli obřího slalomu mužů ve francouzském Val d'Isere 9. prosince 2023.

Val d´Isere (Francie) - Švýcarský favorit Marco Odermatt vyhrál potřetí obří slalom Světového poháru ve Val d'Isere. Úřadující mistr světa a olympijský vítěz vykročil za 15. pohárovým prvenstvím v disciplíně na mimořádně technicky náročné trati na sjezdovce Face de Bellevarde již v prvním kole a roli lídra zvládl. Druhého Rakušana Marca Schwarze porazil o 98 setin sekundy, třetí byl senzačně lyžař z Andorry Joan Verdu.

Alpští lyžaři se dnes dočkali teprve druhého závodu sezony, pět zrušilo nepříznivé počasí. Zatím absolvovali jen v půlce listopadu slalom v Gurglu. "Konečně jsme si mohli zase zazávodit. Tenhle kopec miluju. Nebylo to bez chyb, ale o to víc jsem do toho šel a dokázal je eliminovat," řekl majitel malého křišťálového glóbu i velkých z posledních dvou sezon Odermatt.

Schwarz zopakoval stříbrnou pozici z Gurglu a vede hodnocení seriálu. Polepšil si ze čtvrté pozice po prvním kole. Naopak Nor Henrik Kristoffersen druhou jízdu pokazil a klesl o šest příček na konečnou osmou.

"Mezi brankami byly rozestupy 23 metrů, normálně máme zhruba 27. Tohle umí Odi (Odermatt) brutálně dobře, všechno vyřeší po vnitřní lyži. Proto má tak velký náskok. Já budu muset před druhým kolem něco vymyslet," komentoval po první jízdě náročně postavenou trať bronzový medailista z letošního MS Schwarz.

Jediný český reprezentant ve startovní listině jednadvacetiletý David Kubeš při své premiéře v SP chyboval a jízdu nedokončil. Byl jedním z 22 lyžařů, kteří se do cíle v úvodním kole nedostali. V neděli je ve francouzském středisku na programu slalom.

Muži - obří slalom: 1. Odermatt (Švýc.) 2:13,93 (1:10,17+1:03,76), 2. Schwarz (Rak.) -0,98 (1:11,40+1:03,51), 3. Verdu (And.) -1,32 (1:11,43+1:03,82), 4. Zubčič (Chorv.) -1,44 (1:11,79+1:03,58), 5. Pinturault (Fr.) -1,50 (1:11,93+1:03,50), 6. Meillard (Švýc.) -2,06 (1:10,92+1:05,07), ...Kubeš (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí (po 2 z 41 závodů): 1. Schwarz 160, 2. Feller (Rak.) 124, 3. Odermatt 100, 4. Zubčič a Kristoffersen (Nor.) oba 68, 6. Verdu a Matt (Rak.) oba 60.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 27.04.2024 ČTK