Sokolský zpravodaj

Florbalistky zničily ve čtvrtfinále MS Dánky a zahrají si s Finkami o finále

České florbalistky postoupily do semifinále světového šampionátu v Singapuru, když ve čtvrtfinále přejely Dánky 13:1. V boji o finále je nyní čeká výběr Finska, který ve čtvrtfinále deklasoval Polky 11:2. Zajistily si tak zároveň účast na Světových hrách v roce 2025 v čínském Čcheng-tu. Mezi nejlepší čtyři celky se dostaly poosmé za sebou a budou bojovat o druhou medaili po bronzu v roce 2011 v St. Gallenu. V prvním pátečním zápase prohrály Slovenky se Švýcarskem 4:8. Semfinále Česko - Finsko můžete sledovat v přímém přenosu v sobotu od 9:55 na ČT 2 a ČT sport Plus.

Šesti body za tři branky a tři asistence k tomu přispěla kapitánka Eliška Krupnová, hattrick a přihrávku zaznamenala Martina Řepková, která překročila metu 100 bodů v národním týmu. Tři góly vstřelila také Anna Brucháčková.

V brankovišti dostala ve čtvrtém utkání poprvé na turnaji příležitost Lenka Remešová místo jedničky Jany Christianové a před víkendovými boji o medaili odpočívala také univerzálka Vanessa Rebecca Keprtová, která před šampionátem doléčila nohu.

"Na zápas jsme se dobře připravili a nic nepodcenili. Nechtěli jsme dopustit žádnou křeč nebo nervozitu. Chtěli jsme do toho od začátku šlápnout a zápas brzy rozhodnout, abychom mohli pošetřit některé síly a hráčky. To se povedlo," řekl kouč Lukáš Procházka.

První šanci Krupnové ještě brankářka Mette Thorsager Jensenová zlikvidovala, ale po 110 sekundách už kapitánka otevřela skóre. Proměnila přihrávku Ivany Šupákové ze standardní situace. V 10. minutě se šikovně uvolnila Denisa Ratajová, ideálně našla ve velkém brankovišti nepokrytou Karolínu Suchou a Češky vedly o dvě branky.

Za 74 sekund se favoritky prosadily opět: při vyloučení Sille Larsenové skórovala nejproduktivnější česká hráčka na turnaji Brucháčková. Pak se střelou do levého horního rohu zapsala podruhé mezi střelkyně Krupnová a po oběhnutí branky zasunula balonek z pravé tyče Eliška Chudá. Remešové pomohla po střele Sary Mainz Olssonové tyč a 26 sekund před koncem první třetiny se dočkala prvního gólu na turnaji Řepková.

Ve 28. minutě se po přihrávce Krupnové prosadila podruhé a dosáhla jako čtvrtá hráčka v historii české reprezentace hranice 100 bodů. Za 45 sekund mohla oslavit své dnešní 17. narozeniny gólem Karolína Klubalová, ale pokus o efektní zakončení z trestného střílení jí nevyšel.

V polovině utkání nahradila Jensenovou v dánské brance Jennie Malmová a ve 33. minutě poprvé inkasovala poté, co po kombinaci s Eliškou Trojánkovou skórovala Michaela Kubečková. Potom u levé tyče snadno proměnila přihrávku Krupnové Vendula Maroszová a v 39. minutě měl český tým možnost další penalty, kterou proměnila Brucháčková. Ještě 23 sekund před druhou pauzou prostřelila Malmovou mezi nohy Řepková a dovršila hattrick.

Po 38 sekundách závěrečného dějství z trestného střílení neuspěla Jenniefer Hawaleschkaová Cedervallová, která zkusila trik s otočkou, ale přestřelila. Ve 47. minutě dovršila Brucháčková hattrick. V 50. minutě se dostala do úniku čtvrtfinálová hrdinka Dánska z duelu s Norskem Lina Voldbyová a sebrala Remešové naději na druhou nulu v reprezentaci. Výsledek i svůj hattrick ještě dokonala v 57. minutě Krupnová.

"Můžeme říci, že jsme splnili vše, co jsme potřebovali. Těšila mě i kvalita, kterou jsme předvedli. Ukázalo se, že jsme dokázali poskládat tři lajny, které jsou schopné hrát kvalitní florbal, i když v nich přijdou změny," dodal Procházka.

Slovenky na Švýcarsko nestačily

Švýcarské florbalistky zvítězily nad Slovenskem 8:4 a v boji o finále je v sobotu čeká duel s desetinásobnými šampionkami Švédkami. Třemi body za dvě branky a asistenci k tomu přispěla Isabelle Gerigová a dvakrát skórovala Nathalie Spichigerová. Za poražené si připsala dvě trefy a přihrávku Paulína Hudáková a tři body (1+2) Kristína Belicová.

Slovenky s českým trenérem Michalem Jedličkou čeká v sobotu duel o 5. až 8. místo s Lotyšskem. Ve hře bude účast na Světových hrách v roce 2025 v čínském Čcheng-tu, kam se vedle všech čtyř semifinalistů dostane i pátý tým šampionátu.

Mistrovství světa florbalistek v Singapuru:

Čtvrtfinále:

Česko – Dánsko 13:1 (6:0, 5:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 2. Krupnová (Šupáková), 10. Suchá (Ratajová), 11. A. Brucháčková (Jiráková), 13. Krupnová (Šupáková), 18. Chudá, 20. Řepková (Krupnová), 28. Řepková (Krupnová), 33. Kubečková (Trojánková), 37. Maroszová (Krupnová), 39. A. Brucháčková z trestného střílení, 40. Řepková (Maroszová), 47. A. Brucháčková (Jiráková), 57. Krupnová (Řepková) – 50. Voldbyová. Rozhodčí: Crivelli, Rampoldi (oba Švýc.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 394.

Sestava Česka: Remešová – Šupáková, Beránková, Jiráková, Plášková, Mechlová, Štaňková, Lechnerová – Maroszová, Krupnová, Řepková - A. Brucháčková, Suchá, Ratajová – Trojánková, Kubečková, Chudá – Klubalová. Trenér: Lukáš Procházka.

Švýcarsko – Slovensko 8:4 (2:1, 5:1, 1:2)