Fotbalistky si poradily se Slovinskem a postoupily do elitní skupiny Ligy národů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

České fotbalistky v závěrečném 6. kole Ligy národů porazily v Pardubicích 4:0 Slovinsko a postoupily do elitní skupiny A. Svěřenkyně trenéra Karla Rady udržely vedení ve skupině B4 o dva body před Bosnou a Hercegovinou, která dnes zdolala doma 1:0 poslední Bělorusko.

Utkání 6. kola skupiny B4 fotbalové Ligy národů žen: Česko - Slovinsko, 5. prosince 2023, Pardubice. Franny Černá z ČR (vlevo) střílí druhý gól domácího týmu.

„Pocity jsou teď nádherné, zejména po tom, jak jsme soutěží procházeli. Zápasy s Bosnou nám úplně nevyšly, ale v závěru jsme se vraceli do formy a nakonec zaslouženě postupujeme,“ řekl Rada v rozhovoru s Českou televizí. „Tohle byl náš cíl. Chtěly jsme zabojovat o to, abychom si zahrály s těmi nejlepšími týmy, a budeme se jim chtít vyrovnat,“ přidala záložnice Michaela Khýrová.

České fotbalistky nakročily k vítězství dvěma góly v prvním poločase. Ve 12. minutě otevřela skóre výstavní ránou z 20 metrů Kamila Dubcová, která rozhodla jedinou brankou sobotní duel s Běloruskem. V 28. minutě skončil tečovaný centr Khýrové na břevně, záhy ale přece jen zvýšila z dorážky po závaru v pokutovém území Franny Černá.

Národní tým dominoval i po změně stran a navázal na triumf 2:0 z úvodního vzájemného duelu. V 59. minutě zakončila Andrea Stašková samostatný únik přesnou střelou k tyči a o deset minut později přidala čtvrtou trefu přímo z rohového kopu Khýrová. „Zápas jsme drželi ve svých rukou. Důležité byly góly v úvodu, tým se dostal do klidu. Pak jsme hráli, co jsme potřebovali, a přidali i další branky,“ těšilo Radu.

Brankářka Olivie Lukášová si připsala třetí čisté konto ve skupině. Češky hned v premiérovém ročníku soutěže postupem napodobily své kolegy z mužské reprezentace, kteří si zahráli nejvyšší soutěž Ligy národů loni.