Neuznaný gól Pardubic byl z ofsajdu, potvrdila komise rozhodčích. Řešila se i Solilova ruka ve vápně

Gól fotbalistů Pardubic v závěru nedělního utkání 17. kola první ligy s pražskou Spartou sudí Dalibor Černý na základě intervence videorozhodčího Jana Petříka kvůli ofsajdu správně neuznal. Dobře vyhodnotil i předchozí situaci z průběhu druhého poločasu, kdy nenařídil pro hosty penaltu. Sudí nechybovali ani v sobotním zápase Olomouce se Slováckem. Komise o tom informovala v komuniké.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalista Pardubic Kamil Vacek v zápase proti pražské Spartě

Fotbalista Pardubic Kamil Vacek v zápase proti pražské Spartě | Foto: Pavel Mazáč | Zdroj: CNC / Profimedia

V 90. minutě souboje Pardubic se Spartou centr Kamila Vacka propadl ke střídajícímu Williamu Mukwellemu, který vyrovnal. Do hry však vstoupil videorozhodčí a hlavní sudí Černý po několikaminutovém zkoumání situace odpískal ofsajd. Obhájce titulu i díky tomu zvítězil 2:1.

„Hráč domácího družstva Mukwelle v okamžiku posledního dotyku spoluhráče Pabla Ortize s míčem stál v ofsajdové pozici uvnitř brankového území. Ze záběrů VAR je zřejmé, že hráč domácího družstva Mukwelle byl svou pravou nohou blíže brankové čáře než hráč hostujícího družstva Jaroslav Zelený. Ofsajd bylo možné rozpoznat díky čáře brankového území,“ uvedla komise.

V 57. minutě sparťan Lukáš Sadílek trefil ve vápně zadní část paže domácího záložníka Tomáše Solila, sudí Černý ale penaltu správně neodpískal.

„Bránící hráč byl otočen zády k míči, byl zasažen z bezprostřední blízkosti, jednalo se o přirozenou polohu ruky vzhledem k pohybu těla. O přestupek se nejednalo,“ prohlásila komise.

Pět minut předtím hostující středopolař David Pavelka nedovoleně zastavil Solila a Černý nařídil penaltu. Michal Hlavatý se už chystal k exekuci pokutového kopu, do hry se však vložil videorozhodčí Petřík, podle nějž se zákrok odehrál ještě před vápnem.

Pardubičtí tak měli k dispozici jen přímý kop, z něhož Hlavatý neobstřelil sparťanskou zeď. K této situaci se ale komise, která podle manuálu od této sezony veřejně komentuje vždy čtyři situace z kola vybrané médii, nevyjádřila.

V 58. minutě utkání Olomouc – Slovácko sudí Michael Kvítek po intervenci videorozhodčího Miroslava Zelinky a zhlédnutí opakovaných záběrů správně nařídil pro hosty penaltu za ruku domácího obránce Lukáše Vraštila, kterou nastřelil Marek Havlík. Vlastimil Daníček z penalty srovnal na konečných 1:1.

„Hráč domácího družstva Vraštil v pádu zahrál levou rukou, která byla od těla v nepřirozené pozici. Nejednalo se o případ, kdy hráč používá ruku jako podpěru těla,“ uvedla komise.

O uplynulém víkendu se odehrály jen dva z osmi zápasů 17. kola. Ostatní byly odloženy kvůli sněžení a nezpůsobilému terénu.

FORTUNA:LIGA (PLATNÉ K 4. 12. 2023)