Rudí ďáblové padli v St. James Parku, Arsenal se nadřel, Everton začal odkrajovat z rekordního trestu

Arsenal porazil ve 14. kole anglické Premier League Wolves 2:1. Domácí zcela fantasticky vstoupili do utkání, když na branku Bukaya Saky, která byla už 100. soutěžní trefou Londýňanů v roce 2023, navázal ještě v úvodní čtvrthodině po krásné kombinační akci MartinÖdegaard. Po raketovém nástupu však Kanonýři sundali nohu z plynu a soupeř z Wolverhamptonu se gólem z 86. minuty vrátil do zápasu. Nervózní závěr ovšem favorit ustál, a jeho náskok v čele tabulky tak narostl na čtyři body.

Média si sice po působivé demolici Lens všímala zejména ofenzivních hráčů Arsenalu, pozornost by si ale zasluhovala i obrana. Ta v posledních pěti domácích duelech inkasovala jediný gól a při pohledu do statistik všeho druhu byla tou vůbec nejlepší v Premier League. Kanonýři se i díky tomu vyhřívali na první příčce tabulky, nicméně na záda jim dýchala celá řada pronásledovatelů. Mezi nimi byl samozřejmě také Manchester City, jenž si jednu z dosavadních dvou porážek připsal právě proti Wolves.

Arsenal ale od úvodních minut potvrzoval, že se na čele tabulky chtěl udržet. Už v šesté minutě se do vápna prodral Saka, který přízemní střelou překonal gólmana domácích a poslal Gunners do vedení. O chvilku později se Londýňanům dýchalo ještě lépe, když po nádherné kombinaci ve vápně umístil Ödegaard míč k pravé tyči a zvýšil. Domácí si i nadále drželi herní převahu a Vlky nepouštěli do větších příležitostí. Ve 37. minutě přenesl Saka míč na levou stranu, a uvolnil tak Gabriela Martinelliho, který svou střelou trefil pouze vzdálenější tyč.

Hosté si připravili premiérovou gólovou možnost v 53. minutě, kdy se na pravé straně velkého vápna uvolnil Matheus Cunha, kterého ale vychytal pozorný David Raya. Po následné klidné dvacetiminutovce se skóre pokusil změnit Saka, jenž za hranicí pokutového území vyslal krásnou střelu, která jen těsně minula levý horní kout brány. V 82. minutě poslal Ödegaard míč mezi dva hráče Leandru Trossardovi a ten utíkal sám na bránu, ovšem skvělý výběh náhradního brankáře Daniela Bentleyho zabránil domácím zvýšit vedení. O pár chvil později se do útoku dostali také Vlci, kteří využili nedůrazu fotbalistů Arsenalu, vybojovali míč a Cunha střelou z hranice šestnáctky oživil naději hostů. O bleskovou odpověď se po Ödegaardově průnikové přihrávce mohl postarat Eddie Nketiah, jenže anglický útočník trefil pouze levou tyč.

Arsenal ale přesto uhájil vedení, čímž hodil rukavici svým pronásledovatelům. V příštím kole se představí 5. prosince na půdě Lutonu, Wolves tentýž den přivítají Burnley.

Burnley otupilo The Blades už po pár vteřinách. Oslabený Sheffield schytal pětigólový debakl

Hráči Burnley porazili v souboji trápících se celků Sheffield 5:0, a protrhli tak nelichotivou sérii sedmi soutěžních proher v řadě. K vítězství nasměroval domácí celek Jay Rodríguez, jenž propálil nejhorší obranu soutěže už po 17 vteřinách. Nepovedenou první půli, v níž ještě jednou hosté inkasovali, pak zakončil vyloučením OliverMcBurnie, čímž zničil jakékoli naděje The Blades na zisk bodů a nastartoval dosud nejméně nebezpečnou ofenzivu ligy k jejímu probuzení.

Od Burnley se po jeho nekompromisním postupu do Premier League očekávalo mnohem více, než jaká byla realita. Nováček soutěže byl totiž pod vedením Vincenta Kompanyho se čtyřmi body na poslední příčce v tabulce, přičemž momentálně táhl sérii sedmi soutěžních proher v řadě. Výsledkovou krizi mohl ukončit na domácí půdě, kde přivítal Sheffield. Ten na tom nebyl o moc lépe, jelikož od startu sezony posbíral jen o jeden bod více a po minulé porážce s Bournemouthem byl také utopen v sestupovém pásmu.

Nejhorší obrana ligy, kterou hostující celek disponoval, kapitulovala již po 17 vteřinách. Po dobré práci Zekiho Amdouniho se dostal k míči Charlie Taylor, který centrem ideálních parametrů našel nabíhajícího Rodrígueze, a ten hlavou rozvlnil síť. K protržení nelichotivé série proher se domácí ještě více přiblížili ve 29. minutě. Dara O'Shea oslovil krásným nákopem z hloubi pole Jacoba Bruuna Larsena, jenž si parádním prvním dotykem zpracoval balon do běhu a následně přízemní ranou obstřelil Wesa Foderinghama. Šanci na obrat týmu z Sheffieldu následně výrazně zkomplikoval McBurnie. Ten těsně před odchodem do šaten zasáhl loktem jednoho ze soupeřů a po druhé žluté kartě musel po právu předčasně pod sprchy.

Svěřenci Vincenta Kompanyho si po změně stran počínali zkušeně a snažili se kontrolovat míč na svých kopačkách. To se jim proti oslabenému soupeři dařilo. I přesto se však Žiletky málem dočkaly snížení. Strůjcem této šance se stal William Osula, který se po rychlém úniku dravě prodral do vápna, ale James Trafford mu skvěle zmenšil úhel pro zakončení. V 73. minutě potvrdil dobrou formu Amdouni, ten se po sérii několika hlavičkových soubojů dostal k zakončení a propálil vše, co mu stálo v cestě. Švýcarský mladík následně zaznamenal také asistenci, když vyzval ke skórování Lucu Koleoshoa, jenž střelou o tyč se štěstím rozvlnil síť. Definitivní tečku za gólovým představením domácích udělal Josh Brownhill, který využil špatného odkopu hostujícího obránce a placírkou z hranice šestnáctky dopravil balon na místo určení.

Sázka na obranu Lutonu nevyšla, dominance Brentfordu přinesla užitek po změně stran

Fotbalisté Brentfordu dokázali přetlačit urputně bránící Luton a zvítězili 3:1. Dlouho bezzubé dobývání hostující tvrze přineslo ovoce až po změně stran, kdy se v rozmezí sedmi minut prosadil nejprve Neal Maupay a po něm Ben Mee. To Kloboučníky donutilo sáhnout k ofenzivnějšímu pojetí hry, které jim sice vykřesalo naději v podobě snižující trefy Jacoba Browna, jenže Londýňané si pohodlnější náskok rychle vzali zpátky. I díky tomu domácí předskočili Chelsea a posunuli se do horní poloviny tabulky.

Brentford se stal vzorem konzistentnosti v Premier League, jelikož již třetí sezonu v řadě získal po 13 odehraných utkáních 15 nebo 16 bodů. Domácí tohoto úspěchu dosáhli i přesto, že poslední dva duely prohráli bez vstřelené branky. S výkonem v minulém klání proti Arsenalu však byl trenér Thomas Frank i přes porážku spokojený. Tentokrát čekal Bees papírově mnohem slabší soupeř, jelikož na jejich hřiště přijel Luton. Hosté ale byli namotivovaní, protože ukončili sedmizápasovou sérii bez výhry, když porazili doma Crystal Palace.

Thomas Frank musel těsně před startem vyřešit zapeklitý oříšek, během rozcvičky se zranil člen plánované základní sestavy Kristoffer Ajer. Ani to však favority nerozhodilo a od úvodních minut drželi otěže zápasu. Na opravdovou šanci nicméně fanoušci na Brentford Community Stadium čekali v prvním poločase marně, jedinými zakončeními na branku byla slabá hlavička francouzského útočníka Maupaye a nenápadná přízemní střela Yoaneho Wissy.

Na počátku druhé půle byl Luton nucen kapitulovat. Po centru Wissy se míč odrazil od nohy bránícího Amari’iho Bella k Maupayovi, s jehož pohotovým zakončením z těsné blízkosti nemohl Thomas Kaminski nic dělat. Hřebíček do čerstvě vytesané rakve byl zatlučen o pouhých osm minut později, po rohovém kopu Bryana Mbeuma se dostal k hlavičce Mee, který ranou do středu branky rozvlnil i díky neúmyslné teči bránícího Carltona Morrise síť. Šok v neprospěch domácích přišel čtvrt hodiny před koncem duelu, když se dokázal po dlouhém pasu Rosse Barkleyho uvolnit Brown a parádní trefou k levé tyči snížil na 1:2. Naděje nováčka nevydržela dlouho, když grenadský záložník Shandon Baptiste prokázal svou bojovnost, našel ve vápně všelijak se odrážející míč a dotlačil ho za brankovou čáru. V 90. minutě se znovu rozvlnila síť brentfordské branky, gól Tahitha Chonga však pro ofsajd platit nemohl.

Everton začal odkrajovat z rekordního trestu. Venkovní fazonu prodloužil v Nottinghamu McNeil

Hráči Nottinghamu prohráli ve 14. kole anglické nejvyšší soutěže na svém hřišti s Evertonem 0:1. Hosté se sice stále vzpamatovávali z 10bodového odpočtu ze strany fotbalové asociace, což byl dosud nejtěžší trest tohoto typu v éře Premier League, na jejich herním představení to však takřka nebylo znát. Už v průběhu první půle spálili velké šance Beto a Dwight McNeil, druhý jmenovaný si ale po změně stran spravil chuť a ranou do pravého horního rohu brány rozhodl zápas. Pro Karamelky se jednalo už o třetí venkovní výhru za sebou.

Sobotní podvečer svedl k bitvě dva celky, které se nacházely v dolní polovině tabulky. Nottingham Forest měl sice před tímto kolem pohodlný osmibodový náskok na sestupové pásmo, nicméně manažer Steve Cooper nemohl být příliš klidný. Jeho tým totiž minulý víkend prohrál s Brightonem, a z posledních devíti ligových zápasů tak vyhrál jen jeden. Toffees na tom byli i přes poslední prohru s United herně mnohem lépe, dopláceli však na výrazný trest od svazu.

Souboj dvou týmů, které se nacházely v sestupovém pásmu, odstartoval aktivněji Everton. Přesný dlouhý nákop Jamese Tarkowskiho si však nedokázal na hruď zkrotit Vitalij Mykolenko. Kdyby se mu to povedlo, směřoval by do nebezpečné šance. Následně předvedl Odysseas Vlachodimos nejistý zákrok, když po neshodě s vlastním obráncem vyrazil míč pouze před sebe. Z této chyby těžil Beto, kterému již stačilo trefit odkrytou klec. Portugalský útočník však ve stoprocentní příležitosti selhal. Krátce před odchodem do šaten dělily Karamelky od vedoucího gólu centimetry. Abdoulaye Doucouré posunul balon do běhu McNeilovi, ten překonal Vlachodimose, ale za svého kolegu zaskočil na brankové čáře Murillo a změnu skóre nepřipustil.

Po změně stran Forest svou hru vylepšili a především zpřesnili. Po rohovém kopu odvrátil Tarkowski míč pouze k Felipemu, jenže ten z bezprostřední vzdálenosti rozezvonil pouze tyč. V 67. minutě byl tým ze severu Anglie za svůj ofenzivní výkon přece jen odměněn. Jack Harrison vymyslel na pravé straně rychlou narážečku s Idrissou Gueyem a následně vyprodukoval křižný centr, který propadl až k volnému McNeilovi, a ten šajtlí směřující do pravé šibenice rozvlnil síť. Po přihrávce Morgana Gibbse-Whitea mohl vyrovnat Anthony Elanga. Jordan Pickford mu však skvělým výběhem zmenšil úhel pro zakončení, a švédský talent tak čtvrtou trefu v tomto ligovém ročníku nepřidal.

Nottingham tedy nedokázal přerušit sérii nezdarů a doma nezískal ani bod. V následujícím kole se utká 6. prosince s Fulhamem, Everton změří o den později síly s Newcastlem.

Newcastle hodil křivdy za hlavu, Manchester usadil po zrušeném letu na zem také Gordon

Tým Newcastlu se po úterním zklamání ze hřiště PSG, kde ho obrala o vítězství kontroverzní penalta, zmobilizoval a porazil Manchester United 1:0. Hosté se už před výkopem museli vypořádat s nepříjemností v podobě zrušeného letu, kvůli němuž nakonec cestovali v den utkání na sever Anglie autobusem. Tento nekomfort se na nich zřejmě podepsal, v průběhu celého zápasu totiž působili unaveným dojmem a nechali soupeře dominovat. Straky tuto převahu zúročily v 56. minutě, kdy ranou do odkryté sítě zakončil pohlednou kombinační akci Anthony Gordon.

Manchester United sice v domácí soutěži dvakrát v řadě zvítězil, velké zklamání ovšem přišlo ve skupinové fázi Ligy mistrů. Tam totiž Rudí ďáblové pouze remizovali s Galatasarayem 3:3 a jejich šance na postup do osmifinále se ztenčily na minimum. Svěřenci Erika ten Haga navíc v této sezoně inkasovali 33 gólů v úvodních 20 zápasech ve všech soutěžích, což byl nejvyšší počet v této fázi od sezony 1962/1963. Ani tentokrát je nečekal jednoduchý úkol, jelikož se jim do cesty postavil Newcastle, jenž naposledy uhrál remízu s hvězdným PSG a předtím zvítězil nad Chelsea vysoko 4:1.

První větší šanci si však po 10 minutách hry připsali hosté. Alejandro Garnacho sice šikovně unikl na levém křídle za obranu, z úhlu ale namířil přímo do připraveného Nicka Popa. Na druhé straně se o chvíli později musel vytáhnout i jeho gólmanský protějšek André Onana, když na něj vyslal skrytou přízemní střelu Miguel Almirón. Kamerunského strážce zachránilo ke konci úvodní půle břevno, které z přímého kopu rozezvučel Kieran Trippier.

Převahu domácího celku zúročil v 56. minutě Gordon, jenž do malého vápna obdržel precizní přihrávku a s klidem zakončil do odkryté sítě. Rudí Ďáblové byli v ofenzivě naprosto bezradní a nedokázali si vytvořit kloudnou akci. Naopak Straky nepolevovaly v nátlaku a v 79. minutě překonaného Onanu zachránil od inkasované branky až obětavý Aaron Wan-Bissaka, jenž vytěsnil zakončení Lewise Mileyho na rohový kop. Stejný počin předvedl na druhé straně Fabian Schär, když na poslední chvíli nohou zablokoval razantní volej Sergia Reguilóna. Při tomto závaru United si navíc přivodil zranění brankář Pope a musel nuceně vystřídat.

Šlágr sobotního programu tak nakonec ovládl Newcastle. Straky se pokusí na vítězství navázat 7. prosince v utkání s Evertonem. Rudí ďáblové změří o den dříve síly s Chelsea.

Anglická liga - 14. kolo:

Arsenal - Wolverhampton 2:1 (6. Saka, 13. Ödegaard - 86. Matheus Cunha)

Brentford - Luton 3:1 (49. Maupay, 56. Mee, 81. Baptiste - 76. Brown)

Burnley - Sheffield United 5:0 (1. Rodriguez, 29. Bruun Larsen, 73. Amdouni, 75. Koleosho, 80. Brownhill)

Nottingham - Everton 0:1 (67. McNeil)

Newcastle United - Manchester United 1:0 (56. Gordon)