Atlético, Barcelona, Dortmund a Lazio ve fotbalové LM postoupily do osmifinále

foto Utkání 5. kola fotbalové Ligy mistrů, skupina H: FC Barcelona - FC Porto, 28. listopadu 2023. Joao Felix z Barcelony se raduje z gólu.

Praha - Fotbalisté Atlética Madrid, Barcelony, Dortmundu a Lazia Řím si v předposledním pátém kole skupinové fáze Ligy mistrů zajistili účast v osmifinále. Feyenoord Rotterdam s reprezentantem Ondřejem Lingrem po domácí prohře 1:3 s Atléticem v "milionářské" soutěži končí. Barcelona zdolala Porto 2:1, Dortmund zvítězil na hřišti AC Milán 3:1, Lazio díky dvěma gólům střídajícího Cira Immobileho porazilo Celtic Glasgow 2:0.

Atlético se v Rotterdamu dostalo do vedení ve 14. minutě po vlastní brance Geertruidy. Druhý gól hostů přidal v 57. minutě Hermoso. Za dvacet minut, kdy už byl na hřišti i náhradník Lingr, snížil Wieffer. Naděje Feyenoordu ale netrvaly dlouho, protože si vlastní gól dal také Giménez.

Lazio mělo od začátku nad Celticem převahu, ale dlouho se trápilo v koncovce. Po hodině hry přišel na hřiště kapitán Immobile, který se nejprve trefil pohotovou dorážkou a následně přízemní střelou po individuální akci. Skotské mužstvo získalo jediný bod a skončí na posledním čtvrtém místě. Celtic jako první britský tým v historii Ligy mistrů nevyhrál 15. zápas po sobě.

V Miláně už v úvodních 10 minutách oba celky zahrávaly penaltu. Zatímco domácí Giroud nepřekonal brankáře Kobela, Reus nezaváhal a poslal Borussii do vedení. V závěru první půle vyrovnal Chukwueze, druhé dějství však patřilo Dortmundu. V 59. minutě vrátil hostům náskok Bynoe-Gittens premiérovým gólem v LM, poté ještě přidal pojistku střídající Adeyemi.

AC Milán přes porážku udržel naději na osmifinále, protože Paris St. Germain ve druhém zápase nabité skupiny F doma pouze remizoval 1:1 s Newcastlem. Na vedoucí trefu Isaka z 24. minuty odpověděl až v osmé minutě nastavení Mbappé proměněnou penaltou. PSG dlouho deptal výborný brankář Pope.

Porto začalo v Barceloně lépe a ve 30. minutě otevřel skóre křídelník Pepé, jehož čtyřicetiletý skoro jmenovec Pepe nastoupil v obraně hostů. Hned za dvě minuty ale vyrovnal Joao Cancelo, po jehož asistenci v 57. minutě otočil výsledek další Portugalec Joao Félix. Porto si v závěrečném šestém kole zahraje o postup s Šachtarem Doněck, jenž udolal Antverpy 1:0.

Šachtar rozhodl utkání v Hamburku, kde má domácí azyl kvůli vojenské invazi Ruska na Ukrajině, ve 12. minutě. Obránce Matvijenko si naskočil na centr Zubkova a hlavou skóroval. Antverpy už odpověď nenašly a coby nováček Champions League prohrály i popáté.

Obhájce trofeje Manchester City v souboji jistých osmifinalistů doma přestřílel Lipsko 3:2 po obratu ve druhém poločase. Obě branky hostů vstřelil Openda, krátce po pauze snížil Haaland. Třiadvacetiletý útočník jako nemladší hráč zaznamenal 40 gólů v LM, stačilo mu na to pouhých 35 zápasů. City srovnali v 70. minutě zásluhou Fodena a v 87. minutě dokonal obrat střídající Álvarez. City ve skupině G i popáté zvítězili a ve všech duelech nastříleli tři branky.

Zaručený postup do vyřazovací části mají také Real Madrid, Bayern Mnichov, Inter Milán a San Sebastian.

Výsledky utkání 5. kola fotbalové Ligy mistrů
Skupina E:

Lazio Řím - Celtic Glasgow 2:0 (0:0)

Branky: 82. a 85. Immobile. Rozhodčí: Meler (Tur.).

Feyenoord Rotterdam - Atlético Madrid 1:3 (0:1)

Branky: 77. Wieffer - 14. vlastní Geertruida, 57. Hermoso, 81. vlastní Giménez. Rozhodčí: Taylor (Angl.).

AC Milán - Borussia Dortmund 1:3 (1:1)

Branky: 37. Chukwueze - 10. Reus z pen., 59. Bynoe-Gittens, 69. Adeyemi. Rozhodčí: Kovács (Rum.).

Paris St. Germain - Newcastle 1:1 (0:1)

Branky: 90.+8 Mbappé z pen. - 24. Isak. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).

Manchester City - Lipsko 3:2 (0:2)

Branky: 54. Haaland, 70. Foden, 87. Álvarez - 13. a 33. Openda. Rozhodčí: Nyberg (Švéd.).

Young Boys Bern - Crvena zvezda Bělehrad 2:0 (2:0)

Branky: 8. vlastní Nedeljkovič, 28. Blum. Rozhodčí: Makkelie (Niz.).