Ondřej Bisaha slaví hattrick na Síť21 Mikuláš Rally

Kroměřížský jezdec Ondřej Bisaha vyhrál potřetí v řadě volný exhibiční podnik Síť21 Mikuláš Rally 2023, jednu z rozluček se soutěžní sezonou.

Se slovenským spolujezdcem Imrichem Ferenczem ve voze Hyundai i20 R5 obhájili loňské prvenství. Druhé místo obsadil s odstupem pouhé 1,2 vteřiny Martin Vlček na stejném voze, třetí příčku obsadil se ztrátou 11,4 vteřiny Miroslav Jakeš, který pilotoval vůz Ford Fiesta RS WRC. Letošní pořadí na medailových stupních kopírovalo umístění z loňského ročníku. Nejrychlejším jezdcem ve dvoukolkách se stal Mateusz Feruga z Polska na voze Peugeot 208 Rally4.

Zatímco seznamovací jízdy absolvovalo startovní pole převážně na sněhu, samotná rallyshow už proběhla od úvodních kilometrů na mokrých silnicích či rozbředlém sněhu a s teplotami kolem nuly. Bisaha s Martinem Vlček se tahali o vteřinky na rychlostních zkouškách od úvodních kilometrů, ale jezdec se startovním číslem 1 první místo ve výsledkové listině od úvodní rychlostní zkoušky neopustil. „Den před startem jsme testovali auto a po pauze jsem ho dostal docela do ruky. Když člověk nesedí v autě jeden rok, ještě to jde. Poslední dvě rychlostní zkoušky nám byla v autě velká zima, neboť se nám rozbilo zadní sklo, které prasklo kvůli uvolněnému zadnímu křídlu. Ráno to byla zábava, protože jsme nevěděli, jestli za zatáčkou bude sníh nebo mokro,“ pověděl jednačtyřicetiletý Bisaha.

Nedávno padesátiletý Martin Vlček si potřetí za sebou dojel na Mikuláši pro druhé místo. „Klouzalo to, ale podmínky byly stejné pro všechny. Určitě se jelo na čas, i když to byla exhibice. Letos mám zkrátka štěstí na soupeře… Závod jsem si perfektně užil a děkuji pořadatelům, že připravili krásnou soutěž, i když to neměli vzhledem k počasí vůbec jednoduché,“ řekl Martin Vlček.

Po roce se vrátil za volant soutěžního vozu Miroslav Jakeš, když si nadělil start s vozem specifikace WRC. „Bylo to krásné svezení. Nepočítali jsme s tím, že se letos někde svezeme. Přišla však rozumná nabídka, sehnali jsme finance a rádi jsme se tady svezli. Auto jede rychle, nicméně tento typ „wéercečka“ už je starší a není rychlejší než současná moderní auta kategorie R5. Každopádně to byl neskutečný zážitek. Jednalo se o ojedinělý start, už má přednost rodina a podnikání. Roky, kdy jsme závodili naplno, už jsou za námi,“ uvedl čtyřiatřicetiletý jezdec z Hutiska-Solance.

S nejrychlejší trojicí držel krok od úvodních kilometrů pouze Róbert Kolčák ze Slovenska (Škoda Fabia R5). Při druhém průjezdu na okruhové erzetě kolem dostihovky trefil retardér a poškodil vůz. Ze čtvrtého místa po havárii v Podkopné Lhotě odstoupil i Petr Trnovec. Čtvrtý absolutně nakonec dojel Dominik Nwelati (Škoda Fabia R5), pátý skončil Marek Vlček (Škoda Fabia Rally2 Evo).

V nabité kategorii dvoukolek se radovala z překvapivého vítězství polská posádka Mateusz Feruga, Marcin Drewniak na voze Peugeot 208 Rally4. „Jelo se nám na českých tratích jako vždy perfektně. Hodně jsme se na trati bavili a zároveň bojovali o prvenství,“ řekl Feruga. Na druhém místě skončil se ztrátou 16 vteřin na vítěze domácí jezdec Mojmír Mika na stejném voze. Třetí příčku obsadil další Polák Piotr Ilnicki jedoucí s vozem Peugeot 208 R2. Z vedoucí příčky odstoupil po havárii na RZ 4 Radek Jatel (Škoda Fabia Kit Car), z předních jezdců hned na začátku rally odstoupil Jiří Gerych (Ford Fiesta Rally4), zatímco Zdeněk Němec (Škoda Fabia Kit Car) do mikulášské show vůbec neodstartoval. Vlastimila Dědice jun. pro změnu vyřadil před třetí erzetou posilovač řízení z pátého místa. Po půlroční pauze zaviněné zraněním se úspěšně vrátil na soutěžní tratě talentovaný Kryštof Zpěvák (Peugeot 208 R2) a obsadil pátou příčku. Mezi historiky si vedl suverénně Vlastimil Neumann na voze Mitsubishi Lancer Evo III, který si vyjel před svými pronásledovateli téměř čtyřminutový náskok a celkově obsadil šesté místo!

Síť21 Mikuláš Rally 2023 měřila při svém třináctém ročníku 91,34 km a obsahovala celkem 6 rychlostních zkoušek v celkové délce 23,91 km. Z původně 63 přihlášených posádek prošlo administrativními a technickými přejímkami celkem 58 posádek. Na startu se objevilo 57 vozů a do cílové mety dorazilo celkem 45 soutěžících.