Bellingham se vrátil gólově, Morales hattrickem smázl Osasunu a Ramos po vyloučení nedohrál

AKTUALIZOVÁNO

Jude Bellingham se po menším zranění vrátil a gólem pomohl k výhře Bílého baletu na půdě Cádizu. Hattrickem zazářil José Luis Morales a Villarrreal díky němu poskočil na dvanáctou pozici. Uspěl Betis a tři body slaví taktéž Real Sociedad. Ten mimo jiné může děkovat dvojici Sergio Ramos - Jesús Navas. Zatímco se Sevilla nadechovala k možnému náporu, defenzivní duo během několika vteřin inkasovalo dvě červené karty.

Morales hattrickem udolal Osasunu

Villarreal zvítězil ve 14. kole LaLigy nad Osasunou 3:1 a po čtyřech po sobě jdoucích ztrátách konečně naplno bodoval před zraky vlastních fanoušků. Žlutou ponorku k triumfu nasměroval po změně stran hrdina nedávného pohárového duelu José Luis Morales, jenž překonal své dvougólové vystoupení a hattrickem přihrál svému týmu důležitý triumf. Již 36letý útočník se tak od příchodu staronového kouče trefil celkem pětkrát.

Žlutí naposledy odehráli strhující duel na půdě Atlétika, body ale nezískal. Zápas v Madridu se odehrál v překlenovacím období, kdy byl Villarreal bez trenéra. To už však neplatilo, jelikož na její lavičku usedl staronový kouč Marcelino, jenž na startu sezony prožil krátké angažmá v Marseille. Jeho prvním úkolem bylo dopřát fanouškům první domácí ligovou výhru od poloviny září, proti ovšem byla Osasuna, které se z Chorvatska vrátil premiérovou reprezentační soutěžní trefou povzbuzený Ante Budimir.

A byl to právě 32letý útočník, kdo se dostal do první gólové příležitosti. Aimar Oroz nejprve vybojoval balon na polovině hřiště, namířil si to k pokutovému území soupeře a křižnou střelou prověřil Filipa Jörgensena. Ten tvrdý projektil španělského mladíka vyrazil pouze před sebe, kde už číhal Budimir, ale ani on nedokázal na Dána vyzrát. Z nedůsledného odkopu Jorgeho Cuency těžil vzápětí Rubén Peňa, ranou kousek vedle šibenice ovšem zaváhání svých kolegů nenapravil.

Týmu z Pamplony se podařilo zatlačit svého soupeře i po změně stran. Střílený centr Johana Mojici totiž neudržel v rukavicích jinak bezchybný Jörgensen a byl z toho další závar v pokutovém území Žluté ponorky. Zrzci svých neproměněných příležitostí vzápětí litovali. Villarrealu předvedl ukázkovou akci na jeden dotek, na jejímž konci se zjevil Morales, který zužitkoval krásnou přihrávku Gerarda Morena a střelou do odkryté klece poslal svůj tým do vedení. V 71. minutě přidal španělský matador pojistku, když pláchl přes půl hřiště svým strážcům a následně obstřelil Sergia Herreru. O chvíli později dostal zápas další zápletku, na centr ideálních parametrů z dílny Chimyho Ávily si totiž naskočil Alejandro Catena a hlavou uklidil míč na místo určení. Na trávníku byl však stále hladový Morales, jenž v 80. minutě oblafl Herreru a korunoval svůj výkon hattrickem.

Žlutá ponorka dotáhla utkání do vítězného konce a v lize zvítězila před vlastním publikem poprvé od 17. září. Villarreal zavítá v dalším kole 3. prosince na stadion Sevilly, Osasuna bude o den dříve hostit Real Sociedad.

Ramos s Navasem pohřbili naděje Sevilly

Fotbalisté Realu Sociedad zvládli ve 14. kole LaLigy na vlastní půdě ošemetný souboj se Sevillou a vyhráli 2:1, čímž potvrdili, že se jim proti soupeři z Andalusie dlouhodobě daří. Zmar Rojiblancos odstartoval již ve třetí minutě smolným vlastním gólem Marko Dmitrovič, aby na něj posléze navázal výstavní dalekonosnou ranou Umar Sadiq, který se v dresu královského klubu trefil v probíhající sezoně vůbec poprvé. Na vítězství Basků už nic nezměnila ani hlavička Youssefa En Nesyriho, jenž po hodině hry i s přispěním teče rozvlnil síť.

Sevilla porazila Real Sociedad naposledy před více než dvěma lety a při pohledu na tabulku nic nenasvědčovalo tomu, že by se to mělo změnit. Andalusané ovšem disponovali zbraní, se kterou měli domácí celou sezonu problémy. Rojiblancos totiž v tomto ročníku hrozili především ze standardních situací, v jejichž bránění patřili Baskové mezi čtyři nejhorší celky soutěže.

Tato statistika však vzala za své již ve třetí minutě, kdy se k exekuci přímého kopu postavil Ander Barrenetxea a překvapil Dmitroviče. Srbský gólman totiž míč nejprve vyrazil, ale posléze si ho nohou srazil smolně do vlastní klece. O chvíli později se při akci Sadiqa stali obránci Rojiblancos pouhými diváky. Nigerijský útočník předvedl opravdovou parádu, když si zhruba 25 metrů od branky připravil palebnou pozici a krásným dalekonosným projektilem překonal bezmocného Dmitroviče.

Ani po změně stran nic nenapovídalo tomu, že by v San Sebastiánu měla sklapnout Csaplárova past. Pak ale přišla 60. minuta. Na centr ideálních parametrů si naskočil En Nesyri a s přispěním teče Robina Le Normanda dopravil balon na místo určení. Kontaktní gól dodal červenobílým potřebné sebevědomí. Lucas Ocampos se uvolnil na levé straně a přihrávkou do druhé vlny našel nabíhajícího En Nesyriho, tomu však nepřála štěstěna a orazítkoval pouze spojnici. Na druhé straně mohl přidat pojistku Takefusa Kubo, jenže levačkou napálil pouze prostor, kde se pohyboval Dmitrovič. Závěrečný tlak hostujícího celku otupila dvě vyloučení. Pod sprchy musel předčasně odejít za nevybíravý zákrok nohama napřed Sergio Ramos a chvíli po něm i další zkušený obránce Jesús Navas.

Sociedad tak Sevillu opět porazil. V dalším kole jej čeká 2. prosince zápas proti Osasuně, Andalusané se o den později střetnou s Villarrealem.

Bellingham se vrátil ve velkém stylu, zářil Rodrygo

Hráči Realu Madrid vyhráli ve 14. kole LaLigy na půdě Cádizu 3:0. O tříbodovém zisku Bílého baletu rozhodl v úvodní čtvrthodině Rodrygo, který zakončil slalom v domácím vápně impozantní střelou do šibenice. Andalusané si poté vytvořili několik zajímavých příležitostí na vyrovnání, toho se však i kvůli spolehlivému výkonu Andrije Lunina nedočkali. Hosté naopak přidali další dva zásahy a vyšplhali se na čelo nejvyšší španělské soutěže, druhá Girona má však zápas k dobru.

Reprezentační pauza byla pro Real Madrid absolutní pohromou. Bílý balet v průběhu sezony trápilo zranění hned několika klíčových hráčů. K nim se navíc právě kvůli zápasům v národních týmech přidali další dva stavební kameny základní sestavy Eduardo Camavinga a Vinícius Júnior, u nichž se potvrdilo, že si v letošním kalendářním roce již nezahrají. Do utkání na hřišti Cádizu se však alespoň dokázal uzdravit nejlepší střelec ligy Jude Bellingham.

Už ve třetí minutě mohli jít hosté do vedení, když tečovaný centr Daniela Carvajala nepříjemně změnil svou trajektorii, gólman Conan Ledesma byl ale u tyče včas. Chvíli nato pálil z přímého kopu Javi Hernández, nicméně jeho tvrdá střela skončila nad brankovou konstrukcí. Skóre se tak přepisovalo až ve 14. minutě, kdy se po nádherném driblinku uvnitř vápna dostal ke střele Rodrygo, který následně zakroutil míč přímo do šibenice. Cádiz mohl vyrovnat v závěru poločasu, proti byl však Lunin, jenž tygřím skokem vyrazil jedovatou ránu Rogera Martího.

Po hodině hry mohl vedení Realu pojistit Luka Modrič, jeho střelu zpoza vápna ale zastavila levá tyč domácí branky. Klid na kopačky hostů tak dodal až ve 64. minutě Rodrygo, který byl na konci rychlého protiútoku Bílého baletu. Stejně jako v prvním případě vyšperkoval mladý Brazilec zápis do kolonky střelců nejen krásnou ranou, ale i obehráním několika protihráčů. Madridské ofenzivní představení pokračovalo i nadále. Nezastavitelný Rodrygo předvedl další povedený slalom ve středu hřiště v 74. minutě. Tentokrát ho ale nezakončil střelou, nýbrž přihrávkou na Bellinghama, jenž přízemním pokusem určil konečnou podobu skóre.

Real Madrid tak potvrdil papírové předpoklady a i přes absenci několika zraněných hráčů dotáhl zápas do vítězného konce. Bílý balet se v příštím ligovém utkání představí 2. prosince doma proti Granadě, Piráti zavítají už 29. listopadu na Mallorku.

Betis se trápil, výhru zajistil Willian José

Fotbalisté Realu Betis porazili ve 14. kole LaLigy nováčka Las Palmas 1:0 a potvrdili skvělou bilanci na domácím trávníku, kde v letošní sezoně ještě nenašli přemožitele a šestkrát v řadě tam zvítězili. Základ úspěchu položil v 19. minutě z dorážky Willian José, jenž v ročníku 2015/2016 nastupoval právě v dresu hostujícího celku. Tomu by se podobný ofenzivní hráč hodil, neboť klubu z Kanárských ostrovů patří druhý nejhorší útok v soutěži a už posedmé vyšel gólově naprázdno. Tým ze Sevilly se naopak ideálně naladil na čtvrteční zápas Evropské ligy, v němž se střetne s pražskou Spartou.

Večerní klání v Andalusii svedlo k bitvě celky, které před reprezentační pauzou předváděly velmi dobré výkony. Betis dokonce vstupoval do utkání se sérií 12 duelů v řadě bez porážky. Velké překvapení Las Palmas ovšem ztrácelo na svého soupeře pouhé tři body. Chlubit se navíc mohlo jednou z nejlepších obran v soutěži, zádrhel však nastával v ofenzivní části hřiště, jelikož klub z Kanárských ostrovů dosud nastřílel jen 11 branek.

Úvodní příležitost patřila Chadimu Riadovi, na jehož zakončení hlavou však Álvaro Valles našel odpověď. V 19. minutě už hosté inkasovali. Brankář hostů dokázal zareagovat na střelu Isca z bezprostřední blízkosti, Willian José byl ale ve správný čas na správném místě a rozvlnil odkrytou síť. Záložník Guido Rodríguez poté málem využil chyby žlutomodrých, když spatřil vysunutou pozici Vallese a pokusil se ho překvapit zakončením z půlící čáry. Gólman hostů se před ostudou zachránil vyražením míče na rohový kop. Ještě před odchodem do šaten se musel poprvé činit Fran Vieites. Zoufalá čísla ofenzivy hostů potvrdil Marvin Park, jenž nevyužil rovnou dvě možnosti k vyrovnání stavu.

Po návratu na hrací pažit se pokračovalo v mírném tempu. Přesto dokázal Saúl Coco vyděsit příznivce klubu z Kanárských ostrovů, když neohrabaně tečoval centr domácích a balon zasvištěl těsně kolem branky. Hořkou pilulkou se pro Betis následně stalo vynucené střídání Williama Carvalha kvůli zranění svalového typu. Celek z Andalusie v závěru pravděpodobně podcenil Las Palmas, které si vytvořilo nápor. Největší příležitost spálil Munir El Haddadi, jenž v dobré pozici zamířil mimo.

Utkání tak dotáhl do vítězného konce Betis. Ten se v dalším ligovém kole střetne 3. prosince s Almeríí. Las Palmas změří o dva dny dříve síly s Getafe.

Cygankovův gól namlsal fanoušky Girony. O návrat do čela ligy ji připravila baskická stálice

Fotbalisté Girony remizovali ve 14. kole LaLigy na domácí půdě s Bilbaem 1:1. Atraktivní duel nabídl už v prvním poločase několik slibných příležitostí na obou stranách. Na gól si však diváci v Katalánsku museli počkat do 55. minuty, kdy byl na konci povedeného protiútoku přesně zakončující Viktor Cygankov. Hostující Baskové na jeho zásah našli odpověď o necelou čtvrthodinu později zásluhou utažené střely k pravé tyči v podání Iňakiho Williamse. Gironistes se tak nedokázali vrátit do čela soutěže, kde je nyní díky lepšímu skóre Real Madrid.

V podstatě celý fotbalový svět byl zvědavý, jestli si rozjetá Girona udrží fantastickou formu i po reprezentační pauze. Před ní totiž vyhrála pět ligových duelů v řadě a od startu ročníku padla pouze s Realem Madrid. V tabulce tak stále byla na druhé pozici, přičemž případným vítězstvím se mohla dostat zpět do čela. Tentokrát ji ovšem nečekal vůbec jednoduchý úkol, jelikož na její půdu přijelo Bilbao. Hosté se nacházeli na slušné šesté příčce a čtyřikrát v řadě neprohráli.

A dobré rozpoložení Basků potvrdil zkraje páté minuty Gorka Guruzeta. Jeho pokus k pravé tyči musel hasit skvělým zákrokem Paulo Gazzaniga. Katalánský klub se ale nenechal zahanbit, v úseku tří minut měl dvě velké příležitosti matador Cristhian Stuani. Jen málo šancí obou celků, lačnících po účasti v pohárové Evropě, postrádalo nápaditost a určitou herní vyspělost. Kamenem úrazu se stalo přesné zakončení, které nedokázal vyprodukovat ani jeden tým. Tyto skutečnosti doháněly oba trenéry k zuřivosti a určitá změna ve druhé polovině duelu byla nasnadě.

Bíločervení si s nastalou situací dokázali poradit lépe a konkrétně Cygankov v 55. minutě dokonale využil většího zmatku v obraně Lvů a došel si tak pro třetí zásah v dosavadním ročníku. Rojiblancos se ale nevzdávali a svoji první větší šanci hned využili. Iňaki Williams obdržel luxusní pobídku od svého spoluhráče a s přehledem se postaral o vyrovnání. Gironistes se ještě snažili o gólové odskočení, ale úspěchem povzbuzení fotbalisté Athletiku Bilbao už větší zápletku v zápase nedopustili.

Girona tak po reprezentační pauze lehce zaváhala a doma získala jen bod. V následujícím kole se 2. prosince střetne s Valencií, Bilbao změří ve stejný den síly s Vallecanem.