Rudým ďáblům se konečně probudili útočníci, Souček rozhodl v nastavení a Villa potvrdila londýnskou formu

V úvodním zápase programu 13. kola Premier League se na Etihad Stadium střetli domácí Citizens s Liverpoolem. Šlágr kola nakonec vítěze nepřinesl, Liverpoolu se podařilo srovnat deset minut před koncem. V odpoledních zápasech se dařilo Newcastlu, který čtyřmi góly znemožnil Chelsea. Tři body bral i Brighton či Luton Town. Ale také West Ham, v jehož dresu dal vítězný gól Tomáš Souček. Arsenal se díky výhře dostal na čelo. Na čtvrtou příčku se v neděli posunula Aston Villa, která potvrdila vynikající formu v Londýně a přehrála Kohouty poměrem 1:2. Manchester United poté zničil Everton a Erik ten Hag se konečně mohl radovat z branek útočníků.

Haaland s dalším rekordem, ale City bez tří bodů

Manchester City v ostře sledovaném souboji 13. kola Premier League remizoval na vlastním hřišti s Liverpoolem 1:1. O úvodní branku se nepostaral nikdo jiný než Erling Haaland, jenž tak z 21 soupeřů, kterým kdy v nejvyšší anglické lize čelil, neskóroval už pouze proti Brentfordu. Norský kanonýr zároveň vsítil ve svém 48. utkání v soutěži už 50. gól, přičemž tohoto milníku v historii ligy nikdo nedosáhl rychleji. Dosavadní rekordman Andy Cole potřeboval o 17 zápasů více. Radost z dalšího výrazného úspěchu mu však v závěru pokazil svým prvním přesným zásahem sezony Trent Alexander-Arnold.

K nelibosti Jürgena Kloppa se šlágr o první příčku tabulky hrál krátce po obědě, právě Němec byl přitom dlouhodobým kritikem tohoto hracího času, v němž se Reds objevovali v porovnání se zbytkem týmů zdaleka nejčastěji. Několik důležitých hráčů Liverpoolu přitom ještě v noci z úterý na středu bojovalo v jihoamerické kvalifikaci o mistrovství světa. Množství opor Citizens se naopak vrátilo z národních týmů předčasně z důvodu menších zranění, přičemž mezi takové patřil i Haaland.

Úvodní ofenzivní snažení mohl domácím usnadnit Alisson, jehož laxní rozehrávku vystihl Phil Foden, ale z dobré pozice vyprodukoval pouze slabý pokus do rukavic brazilského gólmana. Na druhé straně si na centr ideálních parametrů z dílny Mohameda Salaha naskočil Darwin Núňez, nicméně stopku mu vystavil reflexivním zákrokem Ederson. Ve 27. minutě se ve středu pole výborně uvolnil Nathan Aké a dobře načasovanou přihrávkou našel připraveného Haalanda, který se štěstím uklidil míč ke vzdálenější tyči. Krátce před odchodem do šaten o sobě dal vědět opět Foden, jeho milimetrově přesnou střelu však vytěsnil Alisson na roh.

Po změně stran odvedl dobrou práci na levém křídle nejlepší driblér anglické nejvyšší soutěže Jérémy Doku, který na konci rychlého protiútoku předal balon Juliánu Álvarezovi, ten však nabídnutou příležitostí pohrdl a přestřelil. Po rohovém kopu Citizens se mohl radovat Rúben Dias, jeho doklepnutí do odkryté branky však předcházel nedovolený atak Manuela Akanjiho na Alissona. Osvědčenou spolupráci z prvního dějství si následně zopakovali Salah s Núňezem, nicméně druhý jmenovaný svou střelou k bližší tyči na Edersona nevyzrál. Jiný příběh už měla situace z 80. minuty, kdy Salah na hranici šestnáctky přiťukl míč Alexandru-Arnoldovi a ten křižnou přízemní ranou vyrovnal.

Natěšení fanoušci tak při návratu nejpopulárnější fotbalové ligy světa sledovali, jak si giganti anglické kopané rozdělili body. Manchester City v příštím kole přivítá 3. prosince Tottenham, do Liverpoolu tentýž den dorazí Fulham.

Drtivý závěr West Hamu korunoval vítězným gólem Souček

Fotbalisté Burnley prohráli ve 13. kole Premier League na své půdě s West Hamem 1:2. Dlouhou dobu bezzubé Kladiváře potrestal krátce po změně stran z pokutového kopu zkušený Jay Rodríguez. The Clarets, kteří dosud prohráli všechny domácí zápasy sezony, však hrubě nezvládli závěr utkání. V něm nejprve nešťastně zamířil do vlastní sítě Dara O'Shea a bleskový obrat Londýňanů dokonal Tomáš Souček. Ten stejně jako Vladimír Coufal nastoupil v základní sestavě a odehrál celý duel.

Domácí celek se možná trochu překvapivě stal největším otloukánkem celé ligy. Stalo se tak navzdory tomu, že tým pod vedením Vincenta Kompanyho byl v průběhu loňského ročníku druhé nejvyšší soutěže hojně chválen za předváděnou hru. Jeho konkurent z Londýna byl sice v tabulce o poznání výše, k ideálu měl ovšem i on hodně daleko. V posledním zápase Hammers přiřkl výhru až pozdní gól Součka, který se následně dvakrát střelecky prosadil také v národním týmu.

Hrdina posledního reprezentačního srazu o sobě dal vědět hned zkraje prvního dějství, když se prodral k hlavičce, k jeho nevoli však tento pokus směřoval pouze doprostřed branky. Na druhé straně nebezpečně zahrozil po centru z pravé strany Luca Koleosho, jenže mu vystavil stopku fantastickým zákrokem Alphonse Areola. Vzápětí se italský teenager po souboji s Coufalem domáhal pokutového kopu, ale rozhodčí po přezkoumání u videa penaltu po právu neodpískal.

Krátce po změně stran se dostali domácí proti favoritovi do překvapivého vedení. Mohammed Kudus si ve své šestnáctce počínal nedovoleně, což neušlo pozornosti hlavního arbitra, který pro tentokrát již na bílý puntík ukázal. K exekuci se postavil zkušený matador Rodríguez a nabídnutou příležitostí nepohrdl. Vzápětí vnikl do opařené obrany hostí Zeki Amdouni, ale střelou na bližší tyč Areolu nezaskočil. K vyrovnání byl po centru Coufala blízko Kurt Zouma, jeho hlavička se však s úspěchem nesetkala. V 86. minutě odčinil svůj penaltový faul Kudus, šikovně se totiž protáhl po pravé straně a jeho střílenou přihrávku si nešťastně srazil do vlastní sítě O'Shea. V nastaveném čase se na centr ideálních parametrů z dílny Kuduse naběhl Souček, a placírkou vystřelil pro svůj tým důležité tři body.

Burnley tedy děsivou šňůru proher neutnulo a opět prohrálo. V dalším kole se 2. prosince utká s dalším nováčkem z Sheffieldu. West Ham o den později přivítá Crystal Palace.

Luton si upevnil místo mimo sestupové vody

Hráči Crystal Palace prohráli ve 13. kole Premier League na hřišti Lutonu 1:2. Na první branku si fanoušci v malebném stánku museli počkat až do 72. minuty, kdy domácí celek, který před několika dny vymanila ze sestupového pásma 10bodová penalizace Evertonu, poslal do vedení Teden Mengi. Vzápětí sice vrátil výsledek do vyrovnaného stavu Michael Olise, ani jeho branka se ale tou poslední nestala, neboť následně přece jen překlopil misky vah na stranu nováčka ligy Jacob Brown. Utkání se do kronik anglické ligy zapsalo ještě z jednoho důvodu, jelikož hostující kouč Roy Hodgson vyrovnal rekord Arsèna Wengera, když se z pozice hlavního trenéra postavil již proti 56. soupeři.

Fotbalisté Lutonu měli za sebou dva velmi těžké duely, které zvládli na jejich poměry velmi dobře. Na domácí půdě totiž dokázali uhrát remízu s Liverpoolem a poté padli jen těsně 0:1 s Manchesterem United. Stále však měl nováček soutěže na svém kontě pouze jednu jedinou výhru a v tabulce se nacházel až na 17. příčce. I na druhé straně Crystal Palace se výsledkově trápil, což podtrhla poslední porážka doma s Evertonem.

Fantastickým dvojzákrokem se v úvodu výtahl Thomas Kaminski, když si poradil nejen s tečovanou střelou Eberechiho Ezeho, ale i s následnou dorážkou Jeffreyho Schluppa. Tým z Londýna se prezentoval atraktivním ofenzivním fotbalem, zatímco nováček ligy se soustředil na rapidní protiútoky. Belgický brankář Kaminski podržel svůj celek znovu těsně před odchodem do šaten, když byl připraven proti střele z přímého kopu z kopačky Ezeho.

Po změně stran se Luton vrátil na hrací pažit jako aktivnější tým, z této pasáže však nic nevytěžil. Přestože hosté skórovali v 67. minutě, tak trefa Odsonneho Édouarda neplatila. Útočník si totiž pomohl rukou a obrana Lutonu nakonec nebyla za svou chybu potrestána. Na opačné straně si Mengi vybral perfektní načasování pro premiérovou trefu mimo mládežnické kategorie. Bohužel pro něj však náskok nováčka vydržel pouhopouhé tři minuty. Pod neskutečnou individuální akci se podepsal Olise. Nejprve si poradil s několika obránci domácích a pak míč nádherně zakroutil na vzdálenější tyčku. The Hatters se od výkopu ani jednou nedotkli míče. Hrdinou domácích se stal Brown. Defenziva Orlů naprosto podcenila centrovaný míč, za což byla patřičně potrestána trefou Skota. V nastaveném čase zachránila Luton branková konstrukce.

Luton tak potěšil domácí fanoušky a podruhé v letošním ročníku uchmátl vítězství. V následujícím kole se 2. prosince střetne s Brentfordem, Crystal Palace změří o den později síly s West Hamem.

Gólová salva Newcastlu vrátila Blues tvrdě na zem

Fotbalisté Newcastlu vyhráli ve 13. kole Premier League v St. James' Parku nad Chelsea 4:1. Duel nabídl atraktivní podívanou již od úvodního hvizdu. Lépe do zápasu vstoupili domácí, na trefu Alexandera Isaka ze 13. minuty však ještě hosté dokázali do poločasu zareagovat. Klíčová pasáž utkání tak nastala až po hodině hracího času, kdy nejprve Jamaal Lascelles poslal Straky podruhé v zápase do vedení, které krátce nato navýšil Joelinton. Londýňané tak přišli o solidní šňůru tří venkovních výher za sebou.

Newcastlu se hrozivým způsobem zaplnila marodka, na což doplatil těsně před reprezentační přestávkou v Bournemouthu. Jedním z mála navrátilců do sestavy Strak byl karetní hříšník Bruno Guimaraes. Situace tak hrála o něco více do karet Chelsea, které se začalo výrazně dařit v útoku, když nejprve nasázela čtyři branky Tottenhamu a následně stejný počet gólů vsítila i v jednom z dosavadně nejhezčích utkání sezony proti Manchesteru City.

Živé klání gólově načal Isak, jenž se v době přijetí povedené průnikovky od Lewise Mileyho nenacházel v ofsajdu kvůli zapomenutému Marcu Cucurellovi. Ve 23. minutě dostal Raheem Sterling příležitost pelášit vstříc brankáři, těžko pochopitelně si však počkal na faul. Vše vysvětlil z následného přímého kopu, který náramně uklidil přes zeď do šibenice. Strakám mohl vedení brzy vrátit Joelinton, rybičkou na zadní tyči ale trestuhodně minul. Ve 31. minutě několika chytrými přihrávkami dirigoval útok Blues Reece James, konečnou střelu Enza Fernándeze však gólman konečky prstů vytěsnil. Chybu Nicka Popea poté nedokázal ztrestat Conor Gallagher, jehož zápal do hry zastiňovala selhání v zakončení. V závěru půle se Sterlinga pokusil napodobit Kieran Trippier, z přímáku ale trefil břevno.

Oba celky se o převahu na hřišti přetahovaly i po výměně stran. Udeřit dokázal s uplynulou hodinou hry Lascelles hlavou, po přesném centru byl ve vápně úplně osamocen. Hororové momenty pro fanoušky Londýňanů navíc neskončily. Hned o minutu později chyboval nejzkušenější hráč na hřišti Thiago Silva a daroval Joelintonovi gól. Hloupostí v obraně Blues ale jen přibývalo, James se totiž rozhodl nechat se vyloučit po druhé žluté. Utkání již nabralo jiný spád a Magpies plně převzali otěže zápasu, což v 83. minutě stvrdil Anthony Gordon utaženou střelou na zadní tyč.

Odpolední šlágr nejvyšší anglické soutěže tak ovládl Newcastle. Ten v příštím kole 2. prosince přivítá Manchester United, na stadion Chelsea o den později přijede Brighton.

Brighton vysvobodil z ligového útlumu Joao Pedro

Brighton zvládl utkání 13. kola Premier League, když na hřišti Nottinghamu zvítězil 3:2. Domácí tým se sice dostal do vedení již ve třetí minutě, gól Anthonyho Elangy však smazal 19letý irský talent Evan Ferguson. Po zaváhání obrany The Tricky Trees dokonal v nastaveném čase úvodního dějství obrat střídající Joao Pedro. Bývalý tahoun Watfordu navíc rozhodl o konečné výhře v 58. minutě, kdy se prosadil z pokutového kopu. Racci tak ustrážili náskok i přes naprosto zbytečné vyloučení Lewise Dunka, jenž navíc zavinil penaltu, a po sérii šesti ligových duelů v řadě bez vítězství konečně brali tři body.

Při předsezonních odhadech figuroval Brighton na mnohem vyšších příčkách než Nottingham, skutečnost však tak jednoznačná nebyla. Racci posbírali jen o šest bodů více, přičemž v ligové soutěži čekali na výhru už přes dva měsíce. The Tricky Trees zatím zářili téměř výhradně před svými fanoušky, kde ještě v aktuálním ročníku neprohráli. Naposledy odjela ze City Ground s nepořízenou silná Aston Villa, když se dvěma asistencemi blýskl Harry Toffolo.

Příznivci Nottinghamu se ani nestačili usadit a už museli své pohodlné sedačky opět opouštět. Přesto by se těžko hledal takový, který nebyl spokojený. Důvodem k povstání a potlesku byl totiž úvodní gól, jehož autorkou byla po parádním centru Morgana Gibbse-Whitea hlava Elangy. Hrubě nespokojeného Roberta De Zerbiho ještě před odehráním 30 minut dokázal nádhernou skákavou ranou a vyrovnáním uklidnit nejlepší střelec týmu Ferguson. Hosté dokonali obrat v nastaveném čase. Domácí obránci byli zřejmě již myšlenkami v kabině, zcela nebráněný zůstal Joao Pedro a precizní hlavičkou dokázal jejich laps potrestat.

Těsně před dosažením milníku jedné odehrané hodiny nedokázal Chris Wood správně vyhodnotit situaci ve vápně a po jeho stažení soupeře k zemi neměl Anthony Taylor jinou možnost, než nařídit pokutový kop. Zahrávat ho šel Joao Pedro a přesnou trefou do levého dolního rohu se podruhé zapsal na listinu střelců. Také hostující defenziva převedla nevídaný zkrat. Dunk v 71. minutě fauloval a Taylor nařídil penaltu a udělil mu žlutou kartu. Dunk protestoval natolik intenzivně, že si vysloužil druhý kartonek, čímž velmi hloupě poškodil svůj tým. Gibbs-White dramatickou situaci zvládl na jedničku a dělovou ranou na levou stranu snížil na 2:3. Výsledkem bylo pouze mnoho emočně vypjatých momentů, vyrovnání již hráči Forest zařídit nezvládli.

Brighton se tak poprvé od poloviny září, kdy vyloupil Old Trafford, dočkal venkovní ligové výhry. V příštím kole se 3. prosince představí na půdě Chelsea, Nottingham o den dříve přivítá Everton.

Bournemouth triumfoval podruhé v řadě

Souboj dvou kandidátů na sestup z Premier League zvládl lépe Bournemouth, který ve 13. kole porazil Sheffield s přehledem 3:1. Hosté postavili základní kámen k důležité výhře už v první půli. Hlavním hrdinou se stal Marcus Tavernier, jenž se postaral hned o dva góly svého celku. Třešně dokázaly navázat na poslední ligový zápas, který rovněž vyhrály o dvě branky, a vytvořily si tak značný bodový polštář ode dna tabulky. Žiletky naopak zůstaly se ziskem pouhých pěti bodů předposlední.

Ani jeden ze dvou táborů nepředpokládal, že by se po reprezentační přestávce mohl vrátit v lepším tabulkovém postavení, než ve kterém do ní odcházel. To se ale díky 10bodovému odpočtu Evertonu stalo realitou, a pro oba celky se tak vidina záchrany stala o něco bližší realitě. Sheffield si navíc před pauzou připsal dva solidní výsledky, když nejprve porazil Vlky a následně také remizoval na hřišti silného Brightonu. Před dvěma týdny se radoval také Bournemouth, jenž si pro změnu vyšlápl na Newcastle.

Už ve 12. minutě se hosté radovali z první branky. Tavernier si zpracoval přihrávku, která byla pravděpodobně mířená na jeho spoluhráče, to dokonale zmátlo obranu Žiletek a Wesley Foderingham byl už na střelu z bezprostřední blízkosti krátký. Když se zdálo, že si Třešně odnesou do poločasové pauzy pouze jednobrankové vedení, přišel gólman domácích s obrovskou chybou. Míč mu při zpracování zůstal za nohou a Justin Kluivert darované příležitosti perfektně využil.

Hosté na nic nečekali ani v druhé půli a znovu to byl Tavernier, který si parádně naběhl na centrovaný balon, předskočil svého bránícího hráče a v 51. minutě zvýšil na 3:0. Po třetí inkasované brance se tým z Sheffieldu prezentoval odevzdaným výkonem a Bournemouthu cestu za důležitými třemi body už vyrázně neztěžoval. Nakonec se domácí dočkali alespoň kosmetické úpravy, když v závěru snižoval Oliver McBurnie.

Bournemouth tedy zvítězil a navíc si před chvostem ligového pelotonu vytvořil menší bodový polštář. Jeho příštím soupeřem bude 3. prosince Aston Villa, zatímco Sheffield o den dříve vyzve Burnley.

Arsenal se dostal na čelo

Arsenal využil ve 13. kole Premier League možnost posunout se na první příčku tabulky, když na hřišti Brentfordu zvítězil 1:0. Hned několikrát přitom byli blízko k otevření skóre domácí. V prvním případě zachránil Kanonýry po hrubé chybě detailně sledovaného Aarona Ramsdala Declan Rice, jenž vykopl míč z brankové čáry. Po změně stran pak balon směřující do sítě famózně zastavil Oleksandr Zinčenko. Důležité defenzivní zákroky navíc v samém závěru doplnil vítězným gólem střídající Kai Havertz, jenž byl po příchodu z Chelsea terčem téměř permanentní kritiky.

Poslední venkovní londýnské derby, které Arsenal prohrál, se datovalo již do května 2022. Favoritem byli Kanonýři i tentokrát, situaci jim nicméně komplikoval fakt, že trojice brazilských opor ještě v noci z úterý na středu válčila v ostře sledovaném kvalifikačním souboji s Argentinou. Mezi ně patřil i Gabriel Jesus, který před reprezentační přestávkou laboroval se zraněním, avšak jeho zdravotní stav se výrazně zlepšil. Zápas s Brentfordem, jenž vyhrál tři ze čtyř posledních ligových duelů, dokonce načal v základní sestavě.

Mikel Arteta ve svém 200. duelu na lavičce Arsenalu nemusel řešit brankářské dilema. David Raya nemohl nastoupit, protože byl neustále kmenovým hráčem Brentfordu a mezi tři tyče se tedy postavil Ramsdale. Právě Angličan ovšem udělal absurdní chybu v rozehrávce a nebýt Rice, který na brankové čáře vyrazil střelu Bryana Mbeuma, tak by šly Včely do vedení. Na opačné straně vyskočil na centr Leandro Trossard, jehož zakončení hlavou však nemělo správné parametry. Mark Flekken krátce před přestávkou úspěšně vychytal bezprostřední hlavičku Gabriela Jesuse, na dorážku Trossarda ale neměl nárok. Domácí to nakonec nemuselo mrzet, trefa totiž po přezkoumání neplatila kvůli postavení mimo hru.

Po změně stran pokračoval Arsenal stejným tempem. Hosté se nikam nehnali a místy si dávali až příliš na čas. Často se snažili řešit ofenzivní situace centrovanými míči, přestože obrana Brentfordu měla jednoznačnou výškovou převahu. Flekken se pokusil o podobnou kličku jako Ramsdale v úvodním dějství, nizozemský gólman však úspěšně založil protiútok Bees. Jegor Jarmoljuk se díky tomu dostal ke střele z 25 metrů, která směřovala přímo do rukavic Flekkena a neměla ani dostatečnou razanci. V 77. minutě vykopl Zinčenko míč na brankové čáře a opět zachránil Gunners. Nakonec hostům vystřelil tři body a čelo ligové tabulky Havertz. Zakončení hlavou z ostrého úhlu si našlo cestu do sítě a německý univerzál se dočkal odměny za svou tvrdou práci od přestupu z londýnské Chelsea.

Arsenal tak uspěl i ve svém druhém sezonním představení na tomto stadionu. V příštím kole 2. prosince přivítá Wolves, na hřiště Brentfordu tentýž den zavítá Luton.

Emery se v Londýně znovu raduje

Fotbalisté Tottenhamu nevyužili výhodu domácího prostředí a ve 13. kole Premier League podlehli Aston Ville 1:2. Úvod utkání přitom vyšel Kohoutům skvěle, když je ve 22. minutě poslal do vedení výstavní šajtlí Giovani Lo Celso, a zaznamenal tak svůj premiérový soutěžní zásah v sezoně. Jednobrankový rozdíl ve skóre však trval jen do nastavení první půle, kdy hlavou vyrovnal Pau Torres. Na stopera Villans navázal po hodině hry Ollie Watkins, jenž přízemním pokusem dokonal obrat a posunul svůj tým jen o dva body za vedoucí Arsenal.

Fantastický začátek sezony a všeobecný optimismus v táboře Kohoutů vystřídalo velké vystřízlivění, když Spurs schytali debakl od Chelsea, během kterého se jim zranilo nebo vykartovalo hned několik opor. Na to navíc navázali duelem na hřišti Wolves, v němž sice i v kombinované sestavě dlouho vedli, dvěma brankami z nastaveného času ale o body přišli. Zato rozlet hostujících Villans mírně přibrzdil nezdar s Nottinghamem, jinak ale předváděli výborné výkony a na svého soupeře ztráceli jen bod.

Aktivní vstup Spurs do utkání mohl zužitkovat Dejan Kuluševski, jenž si ve vápně výborně zasekl balon, ale následnou střelou rozezvučel pouze vzdálenější tyč. Ve 22. minutě již svou územní převahu dokázali domácí přetavit v kýžené vedení. K odraženému míči z rohového kopu se na hranici šestnáctky prodral Lo Celso a výstavní šajtlí propálil vše, co mu stálo v cestě. V nastaveném čase první půle však přišla pro tým ze severu Londýna studená sprcha. Mohla za to standardní situace, kterou Douglas Luiz rozehrál přesně na hlavu Torrese a ten už se z bezprostřední blízkosti nemýlil.

Krátce po změně stran stála u svěřenců Angeho Postecogloua štěstěna. Rychlý protiútok Villans táhl Leon Bailey, který si z pravé strany navedl míč do palebné pozice a Guglielmo Vicario měl co dělat, aby jeho projektil neskončil mezi třemi tyčemi. Na druhé straně předvedli hezkou kombinaci na jeden dotek Heung-Min Son s Kuluševskim. Druhý jmenovaný posléze hledal ve vápně nabíhajícího Brennana Johnsona, který si ale nesrovnal krok a na míč jen těsně nedosáhl. A tak v 61. minutě promluvila největší ofenzivní zbraň modrovínových Watkins. Ten si naběhl mezi stopery na přihrávku Youriho Tielemanse a ranou na vzdálenější tyč rozvlnil síť. O chvíli později byl k vyrovnání blízko Pedro Porro, nicméně ten po vzoru svého švédského kolegy také jen orazítkoval brankovou konstrukci.

Mizérie Tottenhamu tedy pokračovala i po reprezentační pauze a Villans si v hlavním městě dokráčeli pro všechny body. Spurs čeká v příštím kole těžká zkouška, neboť 3. prosince venku vyzvou Manchester City. Aston Villa ve stejný den změří síly s Bournemouthem.

Útočníci United konečně skórovali

Fotbalisté Manchesteru United vyhráli ve 13. kole Premier League na hřišti Evertonu 3:0. Nejdůležitější okamžik zápasu se odehrál už ve třetí minutě, kdy hostující Alejandro Garnacho rozvlnil síť neuvěřitelnými nůžkami. Domácí si následně vypracovali několik příležitostí k vyrovnání, změnit skóre však dokázal až v 56. minutě na druhé straně Marcus Rashford, jenž proměnil pokutový kop. Rudí ďáblové si tak připsali třetí ligové vítězství v řadě, přičemž ve všech případech udrželi čisté konto.

Everton si vypracoval bodový polštář na sestupové příčky, o nějž však nečekaně přišel. Vedení Premier League totiž celku z Liverpoolu uložilo za porušení finančního fair play nejvyšší trest v historii v podobě odečtu 10 bodů. Při ohlédnutí na jiné týmy, které s podobným problémem zápolí několik let v kuse, byl tento rozsudek pro Toffies velice krutý. Na stadion nově až 19. celku soutěže přijel Manchester United, jenž se toužil vrátit do boje o pohárové příčky.

Už ve třetí minutě naprosto umlčel domácí publikum Garnacho, který se stal adresátem na první pohled přetaženého centru Dioga Dalota. Když ale míč doplul na vzdálenost dobrých 15 metrů od brány, položil se mladý rodák z Madridu do vzduchu takovým způsobem, že svými nůžkami pohádkově překonal Jordana Pickforda. Toffees mohli po půlhodině hracího času vyrovnat, když nikým nehlídaný Dominic Calvert-Lewin hlavičkoval z malého vápna, k jeho smůle však byl André Onana postaven ideálně. Brankář United se zaskvěl i o chvíli později, kdy zlikvidoval nejen další střelu Calverta-Lewina, ale i následnou dorážku Dwighta McNeila.

Po návratu ze šaten se na útočný výpad do vápna vydal Anthony Martial, jenž se po kontaktu s Ashleym Youngem v šestnáctce poroučel k zemi. Rozhodčí nejprve udělil žlutou kartu útočníkovi Rudých ďáblů za simulování, následně však své rozhodnutí změnil a odpískal penaltu. K té se v 56. minutě postavil Rashford, který ji suverénní střelou pod břevno proměnil. Domácí ani poté zbraně nesložili a snažili se s nepříznivým vývojem něco udělat, nicméně hned několikrát je zastavil skvělý Onana. V 75. minutě pak ještě pojistil náskok hostujícího celku Martial, jenž po přiťuknutí Bruna Fernandese elegantním lobem pokořil Pickforda potřetí.

Pro Everton tak přišla další krutá rána a po prohře zůstal v pásmu sestupu. Další zápas jej čeká 2. prosince v Nottinghamu, United ve stejný den vyzvou Newcastle.

Fulhamu pomohl ze série nezdarů penaltový velmistr Willian

Fotbalisté Fulhamu vyhráli ve 13. kole Premier League na vlastní půdě s Wolves 3:2. Duel začal pro domácí družinu skvěle, když ji už v sedmé minutě poslal do vedení přesně dorážející Alex Iwobi. Vlci se však brzkým gólem nenechali rozhodit a díky hlavičkujícímu Matheusu Cunhovi ještě před odchodem do šaten vyrovnali. Ve druhé půli se pak skóre měnilo ještě třikrát a pokaždé to bylo z penalty. Hned dva pokutové kopy proměnil za domácí Willian, přičemž jeden z nich byl ve čtvrté minutě nastaveného času ten rozhodující. Chalupáři se tak po čtyřech ligových ztrátách v řadě mohli radovat ze zisku tří bodů.

Oba týmy se vyznačovaly závislostí na hráčích z Portugalska. Zatímco zálohu Fulhamu držel pohromadě skvěle hrající Joao Palhinha, individuálně nejschopnějším útočníkem Wolves se při pohledu do rozšířených statistik stal Pedro Neto. Ani jeden z nich však tentokrát nebyl k dispozici, z řady tak museli vystoupit jiní. Z mužstva Chalupářů mohl šanci využít Raúl Jiménez, který posledních pět sezon strávil v táboře Vlků, nicméně pohled na dosud tristní ofenzivu domácích představoval velkou výzvu.

Fulham vstoupil do utkání tím nejlepším možným způsobem, když se už v osmé minutě dostal do vedení. Nádhernou gólovou akci načal Willian, který našel na levém kraji hřiště Antoneeho Robinsona, 26letý Američan poté přihrával pod sebe do malého vápna, kde dorazil míč do sítě Iwobi. Jen o pár chvil později podržel Vlky José Sá, jenž zneškodnil dalekonosný pokus Toma Cairneyho. Ve 14. minutě mohl srovnat Hee-Chan Hwang, jeho střela ale orazítkovala pouze břevno. Nakonec se však Vlci vyrovnání přece jen dočkali. Po centru na zadní tyč se hlavou prosadil Cunha. Oba celky měly v první půli i další náznaky šancí, skóre ovšem zůstalo před odchodem do šaten beze změny.

V úvodu druhého dějství byli aktivnější na míči domácí fotbalisté, přičemž Vlci bránili ve velmi hlubokém postavení. To nakonec vedlo v 56. minutě k faulu Nelsona Semeda v pokutovém území a následné penaltě. K té se postavil Willian a s přehledem poslal balon k pravé tyči. Po hodině hry mohl svou druhou trefu v duelu přidat Iwobi, jeho projektil z hranice velkého vápna ale reflexivně vyrazil na roh Sá. Vedení Chalupářům vydrželo jen do 75. minuty, i na druhé straně totiž rozhodčí odpískal pokutový kop, když Hwanga fauloval Tim Ream. Korejský útočník se poté sám postavil k jeho exekuci a střelou doprostřed vyrovnal. Tím ovšem show trestných kopů nekončila, v nastaveném čase totiž dostal další možnost Willian, jenž ji využil, a zařídil tak domácím tři body.

Fulham tak teprve podruhé z posledních devíti vzájemných domácích duelů zvítězil. V příštím kole se představí 3. prosince v Liverpoolu, Wolves budou hrát o den dříve na stadionu Arsenalu.

PREMIER LEAGUE - 13. KOLO:

Manchester City - Liverpool 1:1 (27. Haaland - 80. Alexander-Arnold)

Burnley - West Ham 1:2 (49. Rodriguez z pen. - 86. vlastní O'Shea, 90.+1 Souček)

Luton - Crystal Palace 2:1 (72. Mengi, 84. Brown - 75. Olise)

Newcastle - Chelsea 4:1 (13. Isak, 60. Lascelles, 61. Joelinton, 83. Gordon - 23. Sterling)

Nottingham - Brighton 2:3 (3. Elanga, 76. Gibbs-White z pen. - 45.+4 a 58. z pen. Joao Pedro, 26. Ferguson)

Sheffield United - Bournemouth 1:3 (90.+7 McBurnie - 12. a 51. Tavernier, 45.+3 Kluivert)

Brentford - Arsenal 0:1 (88. Havertz)

Tottenham - Aston Villa 1:2 (22. Lo Celso - 45+7. Torres, 61. Watkins)

Everton - Manchester United 0:3 (3. Garnacho, 56. Rashford z penalty, 75. Martial)

Fulham FC - Wolverhampton 3:1 (7. Alex Iwobi, 59. Willian z pen., 90+4. Willian z pen. - 22. Matheus Cunha, 75. Hee-chan Hwang z pen.)