Valnes na úvod světového poháru zaskočil Klaeba, ženský sprint vyhrála Ribomová. Bodovali čtyři Češi

Sprinty klasickou technikou na úvod Světového poháru ve finské Ruce vyhráli Nor Erik Valnes a Švédka Emma Ribomová. Nikdo z českých lyžařů nepostoupil ze čtvrtfinále. Nejlepší výsledek zaznamenal Michal Novák, devátý muž celkového hodnocení minulé sezony Světového poháru skončil na 17. místě. Body po postupu do vyřazovacích bojů získaly také osmnáctá Tereza Beranová, dvaadvacátá Barbora Antošová a osmadvacátá Kateřina Janatová.

Ruka (Finsko) (Aktualizováno: 17:42 24. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Edvin Anger, Erik Valnes a Johannes Klaebo ve finále sprintu

Edvin Anger, Erik Valnes a Johannes Klaebo ve finále sprintu | Zdroj: Profimedia

Novák skončil ve svém čtvrtfinále čtvrtý za Američanem Benem Ogdenem a Nory Ansgarem Evensenem a Paalem Golbergem. „Na začátku jsem do toho šlápnul. Měl jsem hodně sil, s tím problém nebyl. Rozhodlo se ve stoupání na stadion, tam jsem bohužel musel trochu uhnout Ogdenovi a pak jsem trochu uklouzl,“ uvedl na webu lyžařského svazu. „Cítím formu, lyže byly dobře připravené. Kdybych to měl srovnat s minulými lety, hodnotil bych se velmi pozitivně,“ dodal.

Lyžaře znervózňuje zákaz fluoru, Koukal se bojí kontaminací. ‚Snad se nebudou dít naschvály,‘ říká

Číst článek

Valnes si doběhl v jedenáctistupňovém mrazu pro druhé pohárové vítězství v kariéře. Před třemi roky vyhrál také zahajovací sprint v Ruce před hvězdným krajanem Johannesem Hösflotem Klaebem, jenž se objevil na startu navzdory nedávným zdravotním potížím po nákaze covidem-19. Obhájce velkého křišťálového glóbu skončil třetí, když nestačil ještě na Francouze Richarda Jouvea.

Pětinásobný olympijský vítěz a devítinásobný mistr světa Klaebo na jaře opustil kvůli sporům norskou reprezentaci, ale krátce před začátkem nové sezony se domluvil se svazem, že přesto bude moct ve Světovém poháru startovat.

Nemocná obhájkyně titulu

Mezi ženami zopakovala loňské prvenství ve finském středisku Ribomová a potřetí vyhrála závod Světového poháru. Za ní doběhla krajanka Jonna Sundlingová. Na třetím místě rozbila čtyřčlenný švédský blok Norka Kristine Skistadová.

Start sezony zmeškala obhájkyně celkového vítězství ve Světovém poháru Norka Tiril Udnes Wengová, která stejně jako Klaebo během vysokohorského soustředění v Livignu onemocněla covidem-19.

Úvodní závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko) - sprint klasicky:

Muži: 1. Valnes (Nor.) 2:37,96, 2. Jouve (Fr.) -0,83, 3. Klaebo (Nor.) -1,70, 4. Pellegrino (It.) -2,40, 5. Evensen -8,45, 6. Jenssen (oba Nor.) -11,75, ...17. Novák - vyřazen ve čtvrtfinále, 51. Černý, 64. Šeller, 74. Fellner (všichni ČR) - všichni vyřazeni v kvalifikaci.

Ženy: 1. Ribomová 3:00,78, 2. Sundlingová (obě Švéd.) -0,85, 3. Skistadová (Nor.) -1,81, 4. Karlssonová -2,9, 5. Svahnová (obě Švéd.) -3,56, 6. Joensuuová (Fin.) -12,58, ...18. Beranová, 22. Antošová, 28. Janatová (všechny ČR) - všechny vyřazeny ve čtvrtfinále.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít