Lídrovi NBA Bostonu nestačilo Tatumových 45 bodů, Jokič byl vyloučen

foto Utkání basketbalové NBA Charlotte - Boston, 20. listopadu 2023. Zleva Jayson Tatum z Bostonu a Mark Williams z Charlotte.

New York - Vedoucí tým basketbalové NBA Boston prohrál dramatický zápas v Charlotte 118:121 po prodloužení a neuspěl po sérii šesti vítězství. Teprve třetí porážku Celtics v sezoně neodvrátil ani výborný výkon Jaysona Tatuma, jenž nasbíral 45 bodů, 13 doskoků a šest asistencí. Obhájce titulu Denveru zvítězil v Detroitu 107:103 navzdory vyloučení své hvězdy Nikoly Jokiče už v prvním poločase.

Hrdina zápasu v Bostonu Tatum měl pět sekund před koncem na ruce vyrovnání, ale třetí trestný hod netrefil. Na druhé straně Gordon Hayward proměnil oba a ke střele, kterou by mohl vyrovnat, už se Boston nedostal.

"Nemohl jsem tomu uvěřit, že tu třetí šestku nedal. Ale vyhráli jsme, na ničem jiném nezáleží," radoval se Miles Bridges, který 6,6 sekundy před koncem prodloužení dal klíčovou trojku. Celkem zaznamenal 14 bodů a 15 doskoků. S 36 body, devíti doskoky a osmi asistencemi zazářil LaMelo Ball. Charlotte doma uspělo po šesti porážkách.

Za Celtics se kromě Tatuma výrazněji prosadil Payton Pritchard, který dal 21 bodů. Příliš se nedařilo dalším oporám. Kristaps Porzingis sice nasbíral 17 bodů a osm doskočených míčů, ale trefil jen pět ze 14 střel, z toho jednu z osmi trojek. Jaylen Brown proměnil pět ze 17 pokusů a zůstal na 13 bodech.

Detroit podlehl Denveru podvanácté v řadě. Ještě před Jokičem byl už v první čtvrtině vyloučen trenér Nuggets Michael Malone. Oba zpochybňovali výroky rozhodčích. "Myslím, že Nikola se bál o mé zdraví. Sledovat zápas v televizi není sranda. Při dobrých akcích jsme se objímali a při nepovedených jsem nadával srbsky," vtipkoval Malone po zápase.

Hosté i bez dvojnásobného nejužitečnějšího hráče ligy uspěli po dvou porážkách. Jokiče zastoupili Reggie Jackson, který dal 21 bodů, či autor 20 bodů Kentavious Caldwell-Pope. Jokič před vyloučením za 15 odehraných minut stihl devět bodů, pět doskoků a pět asistencí. Denveru stále chybí zraněný Jamal Murray.

Detroit vedl Cade Cunningham s 27 body. Trápícímu se týmu nepomohlo ani 24 úspěšných trestných hodů z 26 pokusů. Pistons prohráli od února 36 z posledních 40 zápasů. "Ta série vypadá hrozivě, ale našel bych i pozitiva. Dnes jsme však soupeři povolili až moc útočných doskoků (11) a také jsme dost faulovali," řekl trenér Monty Williams.

Stephen Curry nadále boří střelecké rekordy. Poté, co jako první hráč v každém z úvodních 13 utkání v sezoně nasbíral aspoň čtyři trojky, v pondělí tuto sérii rozšířil o další zápas díky pěti tříbodovým košům. Celkem 32 body pomohl Golden State k vítězství 121:116 nad Houstonem a první výhře po šesti porážkách.

Čtyřnásobný šampion NBA odehrál v dresu Warriors už 30.730 minut, čímž překonal klubový rekord Natea Thurmonda. Curryho výkon podpořil 20 body Klay Thompson, double double za 15 bodů a 12 asistencí si připsal osmatřicetiletý Chris Paul.

Rockets nevyhráli ani páté venkovní utkání v sezoně a Golden State neporazili od února 2020. Nestačil jim výkon tureckého pivota Alperena Senguna, který nastřádal 30 bodů, 13 doskoků a pět asistencí.

Janis Adetokunbo pomohl Milwaukee k vítězství 142:129 ve Washingtonu 42 body, 18 doskoky a pěti asistencemi. "Nedá se zastavit. Doslova," řekl kouč vítězů Adrian Griffin. Damian Lillard přidal 22 bodů.

Los Angeles Clippers vyhráli v San Antoniu 124:99 i díky 28 bodům Paula George. Za domácí tým si připsal devět bodů Victor Wembanyama. Spurs utrpěli devátou porážku za sebou.

Výsledky pondělních zápasů NBA:

Charlotte - Boston 121:118 po prodl., Chicago - Miami 100:118, Detroit - Denver 103:107, Golden State - Houston 121:116, Minnesota - New York 117:100, New Orleans - Sacramento 129:93, San Antonio - LA Clippers 99:124, Washington - Milwaukee 129:142.

Severozápadní divize:

1.Minnesota1310376,9