MOL Liga 2023/2024

Super Grand Prix v Prague Playoffs vyhrál Epaillard, i s chybou porazil světovou jedničku

Francouzský jezdec Julien Epaillard s koněm Dubai du Cedre vyhrál parkurovou Super Grand Prix jednotlivců na Prague Playoffs. Šestačtyřicetiletý závodník z Cherbourgu přezdívaný "Master of Faster" porazil v pražské O2 areně navzdory jedné chybě s časem 57,49 sekundy světovou jedničku Švéda Henrika von Eckermanna. Třetí skončil rovněž s jednou chybou Rakušan Max Kühner.

Julien Epaillard
zdroj: ČTK

První kolo zvládlo v zaplněné O2 areně bezchybně sedm jezdců. Ve vedení byl Dán Andreas Schou s Darc de Luxem. Epaillard obsadil v úvodní části třetí místo.

Mezi nejlepšími chyběl vítěz předloňského ročníku Von Eckermann, který měl v sedle Kinga Edwarda čtyři trestné body. Člen zlatého olympijského týmu z Tokia však zajel druhou jízdu čistě a díky rychlému času 58,76 sekundy dostal všechny soupeře pod tlak.

Nakonec ani jeden závodník z elitní sedmičky nezajel druhé kolo bez chyby, navíc všichni za Von Eckermannem zaostávali. Švédův čas pokořil až Epaillard.

Francouzský jezdec se sice také nevyvaroval s Dubai du Cedre chyby, nakonec ale zdolal Von Eckermanna o více než vteřinu. Epaillard získal také prémii 300 tisíc eur (přes 7,3 milionu korun). Vítěz prvního kola Schou udělal v závěru tři chyby a propadl se na jedenácté místo.

V doprovodné pětihvězdičkové soutěži vyhrál Frank Schuttert s klisnou Isis. Nizozemský jezdec nejprve zajel bezchybně úvodní kurz a poté zvládl čistě i kratší parkur v nejrychlejším čase 37,54 sekundy.

Závodu se účastnilo sedm českých zástupců. Nejlepší byl Aleš Opatrný v sedle Kapsonese W, který skončil po jedné chybě a časem 72,73 devatenáctý. O dvě příčky níže dojela Anna Kellnerová. Také ona zaznamenala čtyři trestné body a dokončila s Hurricanem D.D. kurz za 74,55 sekundy.

Pátý ročník Prague Playoffs vyvrcholí v neděli, kdy se uskuteční i za účasti domácího Prague Lions dvoukolové finále týmového Super Cupu. Akce se koná v pražské O2 areně naposledy. Příští rok ji nahradí podnik v Saúdské Arábii.