Panorama

Haraslín poslal dvěma brankami Slovensko na Euro, postup stvrdilo i Maďarsko

Na fotbalovém mistrovství Evropy nebudou v příštím roce scházet ani fotbalisté Slovenska a Maďarska. Definitivní jistotu si zajistili po čtvrtečních zápasech kvalifikace. Prvně jmenovaní přestříleli Island 4:2 i díky dvěma gólům sparťana Lukáše Haraslína, svěřencům italského trenéra Marca Rossiho stačil k postupu nerozhodný výsledek 2:2 v Bulharsku. Šampionát, který se uskuteční v Německu, zná proto už 11 z 24 účastníků.

Emoce Lukáše Haraslína po vstřeleném gólu v reprezentaci
zdroj: Profimedia

Slovákům stačilo ze závěrečných dvou kol uhrát jediný bod, což se jim povedlo už na bratislavském Tehelném poli. Island sice poslal do vedení v 17. minutě hlavou Óskarsson, ale ještě do poločasu otočili skóre po rohovém kopu Kucka a z penalty Duda. Krátce po změně stran se prosadil po individuální akci sparťanský křídelník Haraslín, jenž přidal v 55. minutě střelou zpoza vápna i svůj druhý zásah. V 74. minutě už jen snížil Gudjohnsen.

Před posledním zápasem má Slovensko na druhém místě tabulky pětibodový náskok na třetí Lucembursko, které si poradilo 4:1 s Bosnou a Hercegovinou. Na závěrečný turnaj postoupilo potřetí za sebou.

Ve zbývajícím utkání skupiny J udrželo Portugalsko stoprocentní bilanci výhrou 2:0 na hřišti Lichtenštejnska. Proti outsiderovi se prosadil i hvězdný kapitán Ronaldo, jenž zakončil únik z levé strany prudkou střelou pod břevno a desátou trefou dohnal v čele kvalifikační tabulky střelců Belgičana Lukakua. Nejlepší kanonýr mezistátních zápasů 128. gólem za národní tým znovu vylepšil vlastní rekord.

Maďarům zajistil postup vlastní gól

Skóre zápasu Bulharsko – Maďarsko otevřel v 10. minutě hlavou Ádám, o čtvrt hodiny později ale srovnal domácí Delev. Bulhaři hráli od 37. minuty bez vyloučeného Deleva, po změně stran však dostal druhou žlutou kartu i na druhé straně Kerkez a v 79. minutě poslal domácí do vedení z penalty Despodov.

Fotbalisté Maďarska se radují z postupu na ME
zdroj: REUTERS

Bulhaři přesto ani na sedmý pokus nedosáhli na premiérovou výhru v kvalifikaci. V sedmé minutě nastavení Petkov hlavou nešťastně prodloužil míč do vlastní sítě a pomohl soupeři k jistotě jednoho ze dvou postupujících míst.

K udržení první pozice stačí Maďarům bod ze závěrečného duelu s Černou Horou, která udržela naději na druhé místo triumfem 2:0 nad Litvou.

Španělé mají postup na dosah

Vítězství ve skupině A se přiblížili Španělé výhrou 3:1 na Kypru. Favorit rozhodl třemi góly v úvodním dějství, podruhé v kvalifikaci se trefil šestnáctiletý křídelní hráč Yamal. Výběr La Roja má dvoubodový náskok na Skotsko, které po dvou brankách Kvaraccheliji jen remizovalo 2:2 v Gruzii. První dva celky skupiny mají už postup jistý.

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina A:
Gruzie – Skotsko 2:2 (1:0)
Branky:
15. a 56. Kvaracchelija – 49. McTominay, 90.+2 Shankland.
Kypr – Španělsko 1:3 (0:3)
Branky: 75. Pileas – 5. Yamal, 22. Oyarzabal, 28. Joselu.

Bulharsko – Maďarsko 2:2 (1:1)
Branky: 24. Delev, 79. Despodov z pen. – 10. Ádám, 90.+7 vlastní Petkov.
Černá Hora – Litva 2:0 (1:0)
Branky: 3. Kuč, 48. Jovetič.

Skupina J:
Lucembursko – Bosna a Hercegovina 4:1 (2:0)
Branky: 30. z pen. a 90.+5 Rodrigues, 6. Olesen, 56. Pereira – 90.+4 Gojkovič.
Lichtenštejnsko – Portugalsko 0:2 (0:0)
Branky: 46. Ronaldo, 57. Cancelo.
Slovensko – Island 4:2 (2:1)
Branky: 47. a 55. Haraslín, 30. Kucka, 36. Duda z pen. – 17. Óskarsson, 74. Gudjohnsen.