Serie A - souhrn 12. kola: Římské derby góly nenabídlo

10.11.2023, 20:23, aktualizováno 12.11.2023, 22:40
Komentáře a souhrny
Rui Patrício (© AFP)

Římské celky moc nebavily, rozešly se bez branek. Juventus to s Cagliari snadné rozhodně neměl, tři body ale má. Inter se v neděli večer navrátil do čela pořadí po skalpu Frosinone. AC Milán není v pohodě a potvrdil to i v sobotu odpoledne, kdy byl nakonec rád za remízu 2:2. Zaváhala rovněž Neapol, která v nastavení ztratila zápas s Empoli. Fiorentina v přímém souboji o poháry přetlačila Bolognu a stoupá na pátou příčku...

Inter Milán - Frosinone Calcio 2:0

12.11.2023 20:45

Góly: 43. Federico Dimarco, 48. Hakan Çalhanoğlu (pen.)

Hráči Interu zvítězili ve 12. kole Serie A nad Frosinone 2:0. Přesvědčivý první poločas zapečetil exkluzivní trefou téměř z půlky hřiště Federico Dimarco. Krajní bek, jehož pro velký fotbal vychovali právě Nerazzurri, se tak podepsal už pod šestý ligový gól v této sezoně. Historický zásah si připsal krátce po změně stran Hakan Calhanoglu, jenž se stal svou 37. brankou mezi italskou elitou nejlepším tureckým střelcem v dějinách soutěže. Miláňané tudíž zareagovali na tříbodový zisk Juventusu a vrátili se na první příčku soutěže.

O favoritovi duelu nemohlo být sporu, neboť milánský celek všechny čtyři dosavadní vzájemné duely s Frosinone ovládl a prožíval téměř bezchybnou sezonu, když k pozici lídra domácí soutěže přidal v týdnu i jistotu postupu do jarní fáze Ligy mistrů. Ve výborné formě se navíc stále udržoval Lautaro Martínez, který s fantastickým průměrem více než gólu na zápas jasně vládl tabulce střelců Serie A. Špatně se však po návratu mezi italskou elitu nevedlo ani hostům, kteří rovněž mohli spoléhat na argentinského kanonýra, letos již pětibrankového Matíase Soulého.

Zajímavá příležitost se v úvodu rodila po průniku Martíneze do pokutového území, nicméně jeden z obránců skvěle zasáhl. Brankáře hostí zaměstnal až o chvíli později jeho parťák z útoku Marcus Thuram, jenž jen tak tak stihl přihrávku za obranu a vyslal střílenou přihrávku pod sebe do vápna. Do ofenzivy se poté zapojil také Dimarco, u nějž začala akce, kterou zakončoval znovu Martínez, ani tentokrát ale gól nevstřelil. Italský krajní bek se v závěru poločasu ovšem postaral o kandidáta na gól roku, když si blízko půlící čáry všiml, že Stefano Turati je daleko z brány, a tak skóroval podobným způsobem jako Patrik Schick na Euru proti Skotsku.

Hned po přestávce tancoval vápnem hostí Thuram, přičemž do zbytečného skluzu šel Ilario Monterisi, jenž Francouze poté fauloval. Pokutový kop následně proměnil Calhanoglu, který se tak po svém historickém 37. přesném zásahu stal nejlépe střílejícím Turkem v italské lize. Slovo si vzal krátce po příchodu na hřiště Walid Cheddira, nicméně po jeho pokusu z úhlu pouze zazvonila levá tyč. Nečekanou střelu z dálky vyprodukoval Riccardo Marchizza, ale fantastický zákrok předvedl Yann Sommer. Zkušený Švýcar musel zasahovat později i proti střele z úhlu z kopačky střídajícího mladíka Arijona Ibrahimoviče.

Inter tak překvapivou ztrátu nepřipustil a znovu bodoval naplno. Po reprezentační pauze ho 26. listopadu čeká velká bitva o čelo tabulky s Juventusem, Frosinone se ve stejný den střetne s Janovem.

Více informací k zápasu

SS Lazio - AS Řím 0:0

12.11.2023 18:00

Góly: -

Fotbalisté AS Řím remizovali ve 12. kole Serie A s Laziem 0:0. Vlci, kteří v posledním soutěžním duelu podlehli pražské Slavii, začali klání aktivně, branka Bryana Cristanteho však musela být odvolána kvůli ofsajdu. Blízko k překlopení vah na stranu svého týmu byl i Luis Alberto, jeho pokus ale skončil na tyči. La Lupa tak opět potvrdila, že se jí v posledních duelech se svým městským rivalem nedaří, neboť do jeho sítě neskórovala už potřetí v řadě.

Zkušení kouči římských rivalů se dostali do slovní přestřelky už uprostřed týdne. Maurizio Sarri totiž prohlásil, že zatímco jeho svěřenci prošli s Feyenoordem válkou, AS čeká v boji se Slavií přátelský duel. José Mourinho se proti tomu ohradil a samotný výsledek dal za pravdu právě Portugalci, když Vlci padli v Praze 0:2. Před pikantním střetnutím bylo jisté, že roli bude hrát každý gól. Tři poslední soutěžní klání domácích totiž vždy nabídla právě jednu jedinou branku.

Začátek zápasu přinesl mírnou převahu Vlků. Ta mohla být korunována ve 13. minutě vedoucím gólem Bryana Cristanteho, záložník AS však dorážel míč do sítě z ofsajdového postavení. Následně se hra začala vyrovnávat a i Lazio si vytvořilo několik zajímavých situací. Nejkrásnější moment první půle měl na svém kontě záložník Biancocelesti Luis Alberto, jehož dalekonosnou ránu zastavila až branková konstrukce. Blízko ke gólu byl krátce nato i Alessio Romagnoli, jenže proti jeho razantní hlavičce se vyznamenal fenomenálním zákrokem Rui Patrício.

Po návratu ze šaten se na zajímavé příležitosti chvíli čekalo. Vzruch v ochozech tak přinesl až Romelu Lukaku, který se ve středu hřiště krásně uvolnil a poté jako tank uháněl k bráně Lazia. Belgický útočník se nakonec rozhodl z hranice vápna i vypálit, ostrý projektil byl ale zblokován. V 73. minutě se opět připomněli i bílomodří zásluhou střely Matíase Vecina ze střední vzdálenosti, Patrício však podtrhl svůj skvělý výkon dalším jistým zakrokem.

Davide Massa, rozhodčí čtvrtečního boje mezi Rangers a Spartou, tak utkání ukončil v čase nerozhodného výsledku. Lazio bude hrát v příštím kole 25. listopadu v Salernu, AS o den později přivítá Udinese.

ACF Fiorentina - Bologna FC 2:1

12.11.2023 15:00

Góly: 17. Giacomo Bonaventura, 48. Nicolás González (pen.) - 33. Joshua Zirkzee (pen.)

Fiorentina zvítězila ve 12. kole Serie A na domácí půdě nad Bolognou 2:1. Jako první rozvlnil síť Giacomo Bonaventura, který parádně trefil pravou šibenici a zajistil Fialkám premiérový gól v italské nejvyšší soutěži od 8. října. Poté se dvakrát pálilo ze značky pokutového kopu, nejprve se trefil Joshua Zirkzee a po změně stran i Nicolás González. Český záložník Antonín Barák sledoval tříbodový zisk svého týmu jen z lavičky.

Série tří proher Fiorentiny by se sice dala z části obhájit těžkým losem, neomluvitelným ale byl kolaps proti Empoli. Obdržení dvou branek od nejhoršího útoku ligy totiž znamenalo, že 50 % gólů Empolesi padlo právě do sítě Fialek. Bologna se mezitím vyhoupla na příčku zajišťující Konferenční ligu, v jejímž pražském finále La Viola padla, pořád ale oba týmy dělil v Serii A pouhý bod.

Úvodní minuty utkání nenabídly příliš atraktivní podívanou. To se v 17. minutě změnilo poté, co šla Fiorentina do vedení. M’Bala Nzola vybídl ke skórování Bonaventuru, který z otočky zpoza vápna vymetl pravou šibenici, ke změně skóre však výrazně přispěla branková konstrukce. Bologna se v první půli trápila. První střelu vyprodukovala až ve 34. minutě, poté co jí byla nabídnuta možnost skórovat z pokutového putníku. K exekuci se postavil Zirkzee, který ranou doprostřed nedal gólmanovi šanci.

Po změně stran mohla jít Fiorentina opět do vedení poté, co nedovoleně v pokutovém území zahrál Victor Kristiansen. Nabídnutou šancí nepohrdl González, který propálil gólmana střelou do levé části branky. Zbytek druhé půle nabídl spíše pološance na obou stranách. V 88. minutě ale mohl srovnat stav duelu Lewis Ferguson, který obdržel balon v šestnáctce, jenže jeho střele dokázal pohotově vystavit stopku Pietro Terracciano.

Fiorentina tak konečně utla sérii ligových proher. Další zápas čeká Fialky 25. listopadu na hřišti AC Milán, Bologna vyzve o dva dny později doma Turín FC.

Udinese Calcio - Atalanta Bergamo 1:1

Góly: 44. Walace - 90+2. Éderson

Fotbalisté Udinese již tradičně remizovali ve 12. kole Serie A s Atalantou 1:1. Vyrovnanému úvodu dal gólovou tečku ke konci prvního dějství Brazilec Walace, na jehož tečovanou ránu nedosáhl Marco Carnesecchi. Talentovaný brankář jen chvíli předtím přihlížel pokutovému kopu Isaaca Successe, který orazítkoval jen tyč. V nastaveném čase se však trefil záložník Atalanty Ederson, a body se tak dělily.

Bianconeri si spravili chuť po vypadnutí z Coppa Italia, když v minulém kole senzačně zvítězili na půdě AC Milán. V zápase s Atalantou tak mohli doufat v druhý tříbodový zisk v probíhající sezoně. Proti nim však stála jedna z nejlepších ofenziv letošního ročníku, proti níž navíc Udinese v rámci Serie A neuspělo od října 2017.

Zápas byl od úvodu velmi vyrovnaný, jelikož oba týmy zvolily pozvolné tempo. První pozdvižení přišlo po půlhodině hry, kdy ve vápně zfauloval domácího hráče řítícího se na bránu gólman Carnesecchi. K pokutovému kopu se postavil Success, který ale úspěšný nebyl a poslal míč pouze do tyče. Na konci poločasu se Udinese přece jen prosadilo. Walace napřáhl z velké dálky, jeho střela se otřela o jednoho z Lombarďanů a skončila v síti.

Druhá půle se nesla v podobném duchu jako ta předchozí. Hrálo se spíše ve středu hřiště a ani jednomu celku se nedařilo výrazně ohrozit bránu soupeře. V 61. minutě mohl navýšit vedení Roberto Pereyra, jenž pálil zpoza šestnáctky a mířil k levé tyči, ale Carnesecchi předvedl výborný zákrok. Jednu z mála příležitostí si připravila také Atalanta, Gianluca Scamacca se v 79. minutě uvolnil v pokutovém území, jenže svou šanci nedokázal proměnit a míč poslal vysoko nad bránu. V závěru utkání se Bergamu povedlo srovnat. Ederson se po centru z levé strany vyvýšil ve vápně a hlavou uklidil míč k levé tyči.

Udinese tak již pošesté v řadě bodovalo a připsalo si do tabulky další bod. Po reprezentační pauze zavítá 26. listopadu na půdu AS Řím. Atalanta o den dříve hostí doma Neapol.

SSC Neapol - Empoli FC 0:1

12.11.2023 12:30

Góly: 90+1. Viktor Kovalenko

Fotbalisté Empoli šokovali italskou scénu, když ve 12. kole Serie A zvítězili v Neapoli 1:0. Úřadující mistr potvrdil nevalnou formu na vlastním stadionu, kde v aktuálním ligovém ročníku zvítězil pouze dvakrát. Rozhodující moment utkání přišel až v nastavení, kdy se prosadil Viktor Kovalenko, který vstřelil teprve pátou branku svého celku v sezoně. Klíčové však byly i zákroky jistého Etrita Berishy, jenž před měsícem nedovolil skórovat ani české reprezentaci. Opět se tak otřásla pozice trenéra Rudiho Garcii, jehož setrvání u Gli Azzurri bylo v médiích opakovaně zpochybňováno.

Neapoli se zatím nedařilo opakovat krasojízdu z loňské sezony, úřadující mistři se ale i tak drželi na vrchních příčkách. Decentní forma z posledních zápasů navíc znamenala, že outsider z Empoli si nemohl dělat moc nadějí. Ty nejvášnivější optimisty z řad fanoušků Empolesi pak chtěl umlčet Matteo Politano, jenž se gólem či asistencí podílel už na osmi ligových brankách, zatímco celý tým hostů vsítil pouze čtyři.

Úvodní čtvrthodina patřila hlavně hostujícímu brankáři Berishovi. Ten nejprve vytáhl zakroucenou střelu Politana na roh, po kterém si připsal skvělý reflexivní zákrok proti hlavičce o zem Franka Anguissy. Ve 28. minutě byl albánský reprezentační gólman již krátký na pohotové zakončení Giovanniho Simeoneho, branka však kvůli ofsajdu uznána nebyla. Empolesi se několikrát pokusili z defenzivního bloku vyjet a prezentovali se nebezpečnými protiútoky. Stejně jako v celém probíhajícím ročníku je však srážely nepřesnosti ve finální fázi.

Krátce po změně stran mělo hru favorita oživit dvojité střídání, do tlaku se však naopak chvílemi dostával celek z pásma sestupu. Svěží vítr do ofenzivy Neapole následně přinesl z lavičky Jesper Lindström, který čtvrthodiny před koncem tvrdou ranou prověřil Berishu. Ten se vzápětí blýskl i proti dělovce Khvichy Kvaratskhelii. Gruzínský reprezentant se dostal do vyložené šance i v samotném závěru základní hrací doby, jenže albánský kouzelník dokázal jeho pohotové zakončení vykopnout mimo tři tyče. Hostující brankář se mohl zlobit na své spoluhráče za nedůraz v defenzivě, ti se mu však v 91. minutě náramně odvděčili. Povedenou týmovou akci totiž zakončil Kovalenko exkluzivním obstřelem na zadní tyč.

Neapol tak klopýtla a nadále se jí nedaří vytvářet tlak na lépe umístěné týmy v lize. V příštím kole zavítá 25. listopadu do Bergama, kde vyzve Atalantu. Empoli bude o den později doufat v domácí úspěch proti Sassuolu.

AC Monza Brianza - Turín FC 1:1

11.11.2023 20:45

Góly: 65. Andrea Colpani - 55. Ivan Ilić

Turín FC remizoval ve 12. kole Serie A na stadionu Monzy 1:1. Defenziva celku z Lombardie odolávala až do 55. minuty, kdy se poprvé v sezoně prosadil hostující Ivan Ilič. O vyrovnání se ovšem o chvíli později postaral domácí hrdina Andrea Colpani, jenž si skvělými výkony vysloužil i pozvánku do italského národního týmu pro kvalifikační zápasy o postup na mistrovství Evropy.

Bíločervení tak před vlastními fanoušky v lize stále neprohráli, přičemž stejným úspěchem se může pyšnit už pouze vedoucí Juventus. S nerozhodným stavem nepohnul ani David Zima, jenž se na hřiště dostal v 72. minutě.

Monza sdílela s Turínem podobnou formu i počet získaných bodů, přesto bookmakeři věřili o něco více domácím. Jedním z důvodů byl ve formě hrající Colpani, jenž letos v lize nastřádal již dvě ocenění pro hráče utkání a přímo se podílel na šesti gólech. Býci takto efektivního zakončovatele neměli, navíc je trápila marodka v obraně.

Hosté začali hned od úvodního hvizdu pěkně od podlahy. Už v sedmé minutě otestoval pozornost brankáře Michela Di Gregoria dalekonosnou ranou kolumbijský forvard Duván Zapata. Na druhé straně na sebe strhl pozornost ostrostřelec Colpani, jehož pokus zamířil těsně vedle pravé tyče. Piemontský klub si počínal směrem dopředu lépe a dokázal dokonce jako první skórovat, gól z kopačky Ricarda Rodrígueze ale neplatil kvůli faulu jednoho z útočících spoluhráčů. Krátce před koncem úvodní půle mohl posunout Brianzoli do vedení Roberto Gagliardini, který nabídnutý centr namířil hlavou do horního rohu branky, nechal ale pouze vyniknout Vanju Milinkoviče-Saviče.

V 55. minutě se prosadil svým prvním zásahem v letošní sezoně srbský mladík Ilič, jemuž sekundoval předchozí neúspěšný střelec Zapata. To popudilo Lombarďany, a obzvláště Colpaniho k rychlé odpovědi, proti ale byl druhý Srb v sestavě piemontského klubu, gólman Savič. Ten však tváří v tvář stejnému exekutorovi napodruhé selhal. V 65. minutě se dostal Colpani do samostatného úniku a bez větších potíží uklidil míč do brány. O čtvrt hodiny později mohl rozhodnout Ilič, jeho bombu ale vyrazil Di Gregorio a dobíhající Antonio Sanabria z dorážky minul.

Monza tak nedokázala vyhrát a případný výraznější posun tabulkou musela odložit až na dobu po reprezentační pauze. Další zápas ji čeká 26. listopadu na hřišti Cagliari, Turín pojede o den později do Bologni.

Juventus FC - Cagliari Calcio 2:1

11.11.2023 18:00

Góly: 60. Bremer, 70. Daniele Rugani - 75. Alberto Dossena

Fotbalisté Juventusu potvrdili skvělou formu z posledních týdnů, když ve 12. kole Serie A porazili Cagliari 2:1. Ofenzivní opory Bianconeri museli tentokrát zastoupit obránci. Nejprve se v 60. minutě prosadil hlavou Bremer, na kterého navázal o 10 minut později jeho kolega ze stoperské trojice Daniele Rugani. Jedinou kaňkou na výkonu domácích byla první obdržená branka po více než 600 minutách, i přes to se ale v neúplné tabulce vyhoupli do čela. Cagliari s Jakubem Janktem v základní sestavě sice padlo po více než měsíci, nadále ovšem balancuje na hraně sestupového pásma.

Zdálo se, že veškeré mimofotbalové nesnáze hodila Stará dáma za hlavu a v posledních týdnech začala na hřišti předvádět výkony připomínající její nejslavnější časy z minulé dekády. To momentálně rezultovalo ve čtyři ligové výhry v řadě včetně cenného triumfu na hřišti milánského AC a posunu na druhé místo za vedoucí Inter. Změnu k lepšímu v nedávné době pocítilo také Cagliari, které v krátkém časovém úseku zaznamenalo první dvě letošní výhry a před tímto kolem opustilo pásmo sestupu.

Zápas v úvodních minutách vůbec nepřipomínal souboj celků z opačných konců tabulky. Hostující tým byl střelecky aktivnější, což mohl podtrhnout po 20 minutách hry. Alberto Dossena si na úrovni penalty našel pěkný centr od rohového praporku, zakončil však jen těsně nad břevno. Juventus odpověděl příležitostí Moiseho Keana, který se šikovně prosmýkl za obranu soupeře. Italského útočníka ale v rozhodující chvíli zradilo zpracování a míč mu utekl. Úspěchem neskončil ani pokus Andrey Cambiasa, jenž po přiťuknutí od Keana napálil balon jen nad břevno. Krátce před pauzou spálil obrovskou příležitost Weston McKennie, který nedokázal z bezprostřední blízkosti usměrnit přesný centr mezi tři tyče.

Chvíli po změně stran se nadějným volejem prezentoval Federico Chiesa, ale rána zpoza šestnáctky se zatočila mimo branku. Stejný hráč se dostal k dorážce z malého vápna i o pár minut později, i tento pokus však mezi tři tyče nezamířil. Z následného rohového kopu nebezpečně zakončoval Federico Gatti, jehož hlavička ze záklonu skončila těsně vedle. Skóre se poprvé měnilo v 60. minutě, kdy se hlavou po standardní situaci prosadil Bremer. Náskok domácích zdvojnásobil Rugani, který nadvakrát propasíroval balon do sítě po rohovém kopu. Celek ze Sardinie utkání zdramatizoval v 75. minutě po přesné hlavičce Dosseny. V 82. minutě mohlo být dokonce srovnáno, když se Dossenova hlavička otřela o vzdálenější tyč.

Juventus tedy potvrdil výbornou formu a připsal si páté ligové vítězství v řadě. Už v příštím kole jej čeká nejdůležitější zápas podzimu, neboť 26. listopadu vyzve dosavadního lídra soutěže Inter Milán. Cagliari v tentýž den změří síly s Monzou.

US Lecce - AC Milán 2:2

11.11.2023 15:00

Góly: 66. Nicola Sansone, 70. Lameck Banda - 28. Olivier Giroud, 35. Tijjani Reijnders

Fotbalisté AC Milán ve 12. kole Serie A pouze remizovali na hřišti Lecce 2:2, a nevyhráli tak už čtvrtý ligový duel za sebou. Miláňané přitom po první půli vedli o dvě branky, přičemž tu úvodní vsítil netypicky břichem Olivier Giroud. Lecce se však nevzdalo a rychlými zásahy z rozmezí 66. a 70. minuty vyrovnalo. Největší zásluhu na tom měl střídající Nicola Sansone, jenž se prezentoval gólem a asistencí. Giallorossi pak dokonce mohli ukončit čekání na výhru trvající od 22. září, když v nastavení skóroval Roberto Piccoli, obrovskou radost fanoušků ale ukončil verdikt rozhodčího, který odhalil faul.

Dva těžké zápasy s Juventusem a Neapolí, které skončily prohrou, předznamenaly u Lecce propad formy. Série bez vítězství se u Giallorossi natáhla již na sedm soutěžních duelů v řadě a ani tentokrát je nečekal vůbec jednoduchý úkol. Na jejich hřiště totiž přijel AC Milán, jenž v týdnu fantasticky skolil hvězdné PSG, čímž částečně napravil čtyři předchozí zaváhání. Na triumf plánoval navázat i proti Paprikám, se kterými prohrál naposledy v roce 2006.

Utkání pro hosty začalo nepříjemně, a to brzkým zraněním Rafaela Leaa. Hrdina úterního utkání v Lize mistrů se ze hřiště poroučel již v 10. minutě. Na vynucenou změnu zareagoval po necelé půlhodině hry nejlepším možným způsobem Giroud. Ten se uvolnil v malém vápně, kde ho přesnou přihrávkou trefil Theo Hernández, a společně tak obstarali první branku. Ve 35. minutě vedení navýšil Tijjani Reijnders, jenž si povedenou kličkou udělal prostor, navedl si míč na penaltový puntík a přízemní střelou propálil brankáře. Stejný hráč vzápětí trefil tyč, což mohli domácí ihned potrestat, kdyby by nebylo skvostného zákroku Mikea Maignana.

Domácí fanoušci očekávající po změně stran mohutný nápor svých oblíbenců museli být ještě chvíli zklamáni. Rossoneri dvoubrankový náskok pevně drželi až do 66. minuty a nic nenasvědčovalo dramatu. Poté je však překvapil střídající Sansone, jenž si po rohovém kopu našel míč a z bezprostřední blízkosti jej poslal pod břevno. V rozmezí čtyř minut bývalý italský reprezentant zazářil znovu, když při rychlém útoku našel přihrávkou do strany Lamecka Bandu, který zachoval klid a vstřelil svou první branku v sezoně. Sansone mohl svůj skvělý výkon korunovat šest minut před koncem základní hrací doby, jeho hlavička však skončila na brankové konstrukci. Mizérie Milánských byla málem dokonána v nastaveném čase, když po červené kartě pro Girouda žlutočervení senzačně skórovali, podle videorozhodčího si ale pomohli faulem.

Lecce se tak probojovalo k překvapivému bodu. Milán se pokusí napravit si reputaci 25. listopadu proti Fiorentině, žlutočervení o dva dny později vyzvou Veronu.

Janov CFC - Hellas Verona 1:0

10.11.2023 20:45

Góly: 44. Radu Dragusin

Hráči Janova porazili ve 12. kole Serie A na domácím stadionu Veronu 1:0. Oba týmy se v průběhu utkání potýkaly zejména s problémem v koncovce, jediným přesným střelcem se tak stal na konci úvodního dějství Radu Dragusin. Pro 21letého obránce navíc šlo o první trefu v nejvyšší soutěži. Grifone se díky důležitému vítězství odpoutali od nebezpečné blízkosti sestupových pozic, kde naopak setrvali Mastini, kteří prohráli pátý zápas v řadě.

Po skvělém startu sezony, v němž Verona dokázala hned ve druhém kole překvapivě porazit AS Řím, se žlutomodří ponořili do obrovské herní krize. Scaligeri z posledních 10 soutěžních zápasů ani jeden nevyhráli, přičemž hned osmkrát padli. Ani Janov však nehýřil oslnivou formou, což potvrdil v posledním kole porážkou v Cagliari. Do karet mu ale tentokrát hrála domácí půda, na níž v letošní sezoně předváděl velmi sympatické výkony.

V úvodní půlhodině hry se oba celky potýkaly s nepřesnostmi ve finální třetině hřiště. Rossoblu drželi míč častěji na kopačkách, souvislejší tlak si však vytvořit nedokázali. První vážnější situace v předbrankovém prostoru přišla až ve 43. minutě, kdy se po rohovém kopu dostal k míči Caleb Ekuban a nastřelil pravou tyč. O minutu později už se domácím podařilo rozvlnit síť, když Ridgeciano Haps šikovně poslal balon na Dragusina a ten střelou z voleje propálil bezmocného Lorenza Montipa.

Na rozdíl dvou branek mohl zvýšit další rumunský legionář v dresu Janova George Puscas, když obdržel milimetrově přesný pas za obranu, se zakončením ale příliš dlouho otálel a jeho střela byla zablokována. Stejný hráč se po následném rohovém kopu dostal k další šanci, míč však tečoval pouze do rukavic Montipa. Největší příležitost Hellasu měl na kopačce Filippo Terracciano, k němuž se odrazil balon po závaru ve vápně a vyrovnání viselo ve vzduchu, mladý Ital však orazítkoval pouze tyč. Neprosadil se ani Milan Djurič, jehož razantní hlavičku perfektním zákrokem vytěsnil Josep Martínez. V závěru už si Grifone i přes značnou pasivitu hubený náskok udrželi.

Janov tak utrápenou Veronu zdolal a připsal si tři body. V následujícím utkání se 26. listopadu střetne s Frosinone, Mastini změří o den později síly s Lecce.

US Sassuolo - Salernitana Calcio 2:2

10.11.2023 18:30

Góly: 36. Kristian Thorstvedt, 52. Kristian Thorstvedt - 5. Chukwubuikem Ikwuemesi, 17. Boulaye Dia

Hráči Salernitany znovu nepřepsali nulu v kolonce ligových vítězství, když ve 12. kole Serie A remizovali na půdě Sassuola 2:2. K radosti kouče Filippa Inzaghiho vedli hosté už v 17. minutě o dvě branky. Legendární útočník milánského AC, kterého celý svět znal pod přezdívkou "Pippo", však nakonec měsíční výročí na lavičce Granaty ziskem všech bodů neoslavil. Do role zachránce Neroverdi se převtělil Kristian Thorstvedt, jenž prožil první vícególový duel od května 2021, kdy ještě v dresu Genku vsítil hattrick.

Celek ze Salerna dosud v probíhajícím ročníku nepoznal v italské nejvyšší soutěži chuť vítězství. Razantní zlepšení nepřišlo ani po říjnovém angažování Inzaghiho na trenérskou lavičku. Někdejší slavný útočník v roli kouče zatím nedokázal svému mužstvu dodat potřebnou herní tvář a jak defenzivní, tak ofenzivní stránka mužstva patřila k těm nejhorším v lize. Sassuolo se navíc mohlo opřít o fakt, že v domácím prostředí tohoto soupeře dvakrát v řadě porazilo s celkovým skóre 6:0.

Domácí fanoušky však již v páté minutě zpražil dokonale načasovaným náběhem za obranu Chukwubuikem Ikwuemesi, jenž přízemní ranou otevřel skóre. Inzaghiho svěřencům se tak poprvé v sezoně podařilo vstřelit úvodní gól zápasu. Blízko vyrovnání byl vzápětí Samu Castillejo, ale proti jeho razantnímu pokusu ke vzdálenější tyči se vyznamenal zákrokem Guillermo Ochoa. A tak udeřili znovu hosté, když si v 17. minutě Boulaye Dia zpracoval v pokutovém území povedenou průnikovku a bombou pod břevno nedal brankáři šanci. Hráči Sassuola zapnuli na plné obrátky a ještě do poločasového hvizdu dokázal snížil Thorstvedt, který z bezprostřední blízkosti doklepl míč do sítě. Andrea Pinamonti pak technickým pokusem orazítkoval pouze pravou tyč.

Neroverdi pokračovali v aktivitě i po změně stran a viditelnou herní převahu zúročili v 53. minutě. Thorstvedt si naběhl na přihrávku do vápna a střelou po zemi vyrovnal svým druhým gólem v utkání na 2:2. Hostům se postupem času podařilo tlak rozmělnit a celkově bylo oproti první půli k vidění méně zajímavých akcí. V závěrečné desetiminutovce byli blíže ke vstřelení rozdílové branky domácí, přízemní pokus Jeremyho Toljana však zneškodnil Ochoa. Tyčku v samotném závěru nastřelil Samuele Mulattieri a dorážející Domenico Berardi trefil pouze dobře postaveného Ochou.

Sassuolo tak nenaplnilo papírové předpoklady a povolilo svému soupeři zisk jediného bodu. Po reprezentační přestávce se 26. listopadu střetne s Empoli. Salernitana bude o první výhru bojovat o den dříve proti Laziu.