Acosta je mistrem světa Moto2, Salač po třech závodech bodoval

foto Španělský jezdec Pedro Acosta na pódiu po druhém ve Velké ceně Malajsie silničních motocyklů, 12. listopadu 2023.

Sepang (Malajsie) - Španělský jezdec Pedro Acosta obsadil druhé místo ve Velké ceně Malajsie a stal se mistrem světa v třídě Moto2. Český motocyklový závodník Filip Salač se vrátil po třech nevydařených Grand Prix na bodované pozice a obsadil 14. příčku. Závod MotoGP vyhrál Ital Enea Bastianini, lídr šampionátu Francesco Bagnaia zvýšil náskok před Jorgem Martínem na 14 bodů.

Acostovi k zisku titulu bohatě stačilo druhé místo s odstupem sedmi sekund za krajanem Fermínem Aldeguerem, jenž vyhrál podruhé za sebou. Před závěrečnými dvěma závody v Kataru a Valencii, v nichž se dá získat maximálně 50 bodů, má Acosta v čele náskok 77 bodů před Italem Tonym Arbolinem, jenž dnes uzavřel elitní desítku.

V 19 letech je Acosta už dvojnásobným šampionem, neboť hned ve své premiérové sezoně 2021 triumfoval v kategorii Moto3. Příští rok se velký španělský talent přesune do královské MotoGP.

Jednadvacetiletý Salač získal dva mistrovské body po třech závodech, z nichž dva nedokončil a v jednom skončil mimo elitní patnáctku. Jediný český účastník MS dojel čtrnáctý s téměř půlminutovým odstupem za Aldeguerem a v celkovém pořadí je desátý.

Salač se musel na body propracovávat poté, co po dobrém startu ztratil hned v úvodním kole hodně pozic vyhýbáním se jezdci, jenž před ním spadl. "Byl to docela těžký závod. Kvůli tomu pádu jsem se ocitl vzadu. Tým předtím dobře zapracoval na motorce a udělal na ní změny, takže jsem z ní měl dobrý pocit. Stále nám trochu chybí rychlost, ale před Katarem a Valencií, což jsou mé oblíbené tratě, na tom zapracujeme. Uvidíme, co se stane," uvedl Salač na webu týmu Gresini, který po sezoně opustí.

V MotoGP vyhrál Ital Bastianini a v sezoně plné zdravotních problémů se dostal poprvé na stupně vítězů. Druhý skončil vítěz sobotního sprintu Álex Márquez ze Španělska. Stupně vítězů doplnil Bastianiho krajan a kolega z továrního týmu Ducati Bagnaia, jenž skončil třetí bezpečně před svým španělským rivalem Jorgem Martínem a ve vyrovnaném boji o titul zvýšil náskok v čele na 14 bodů.

"Snažil jsem se snížit ztrátu na Álexe a Bastianiniho, ale měl jsem potíže s brzdami. Jsem rád, že mám pořád náskok v šampionátu," uvedl úřadující mistr světa Bagnaia.

Závod Moto3 vyhrál nováček Collin Veijer a stal se prvním nizozemským vítězem v této kategorii. Japonec Ajumu Sasaki druhým místem mírně snížil na 13 bodů náskok lídra šampionátu Jaumeho Masii ze Španělska, jenž dnes dojel třetí.

Velká cena Malajsie:

Moto3: 1. Veijer (Niz./Husqvarna) 33:30,072, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,066, 3. Masiá (Šp./Honda) -0,328, 4. Ortolá -6,830, 5. Muňoz (oba Šp./KTM) -6,878, 6. Adrián Fernández (Šp./Honda) -7,191.

Průběžné pořadí MS (po 18 z 20 závodů): 1. Masiá 246, 2. Sasaki 233, 3. Alonso (Kol./GasGas) 205, 4. Holgado (Šp./KTM) 205, 5. Öncü (Tur./KTM) 195, 6. Ortolá 170.

Moto2: 1. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 36:04,378, 2. Acosta -7,128, 3. Ramírez (oba Šp./Kalex) -9,558, 4. Ogura (Jap./Kalex) -9,925, 5. Dixon (Brit./Kalex) -11,652, 6. Čantra (Thaj./Kalex) -13,675, ...14. Salač (ČR/Kalex) -29,853.

Průběžné pořadí MS (po 18 z 20 závodů): 1. Acosta 320,5, 2. Arbolino (It./Kalex) 243,5, 3. Dixon 183, 4. Aldeguer 162, 5. Canet (Šp./Kalex) 159, 6. Čantra 153,5, ...10. Salač 110.

MotoGP: 1. Bastianini (Šp./Ducati) 39:59,137, 2. Á. Márquez (Šp./Ducati) -1,535, 3. Bagnaia (It./Ducati) -3,562, 4. Martín (Šp./Ducati) -10,526, 5. Quartararo (Fr./Yamaha) -15,000, 6. Bezzecchi (It./Ducati) -16,946.

Průběžné pořadí MS (po 18 z 20 závodů): 1. Bagnaia 412, 2. Martín 398, 3. Bezzecchi 323, 4. B. Binder (JAR/KTM) 254, 5. Zarco (Fr./Ducati) 200, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 198.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 21.05.2024 ČTK