Zemanová bere bronz na mistrovství Evropy, Boroš v elitě 15.

Evropský šampionát v cyklokrosu hostilo francouzské Pontchateu a Češi si domu vezou medaili zásluhou závodnice do 23 let...

Autor: Tomáš Ježek

Evropský šampionát v cyklokrosu hostilo francouzské Pontchateu a česká reprezentace odjíždí s bronzovou medailí zásluhou ženy do 23 Kristýny Zemanové. Skvělý výkon předvedly i české juniorky, do top ten se vešly hned tři. V elitních mužích vybojoval 15. místo Michael Boroš, vítězství obhájil Michael Vanthourenhout (BEL). V elitních ženách stejně jako v loňském roce zvítězila Fem van Empel (NED).

Ze známých důvodů byl téměř kompletní program mistrovství Evropy přesunut na neděli, organizátory i mechaniky tak čekal náročný den. Jako první se na start v Pontchateu postavily juniorky. Vítězství vybojovala domácí Célia Gery (FRA), na druhém místě dojela Cat Ferguson (GBR) a skvělý výkon předvedla Slovenka Viktória Chladonová (SVK), jež brala bronz.

Pódium závodu juniorek

Skvělý výkon podaly i české závodnice, do top ten se vešly hned tři. Na 7. místě byla Amálie Gottwaldová, 8. dojela Kateřina Douděrová a 9. Daniela Hezinová. Na 45. místě pak byla Anna Panušová.

V 10:00 se na start postavili junioři. Ve skvělém světle se představili maďarští krosaři, kteří si z ME dokonce vezou medaili. Závěrečný sprint jen těsně prohrál Zsombor Takács (HUN) s domácím Aubin Sparfel (FRA), který se stal evropským šampionem. Na 3. místě dojel další z domácích - Jules Simon (FRA).

Zsombor Takács (HUN) jen těsně prohrává sprint o zlato, na 5. místě dojel další Maďar - Barnabás Vas

Čeští junioři nezajeli špatně, ovšem největší české naději - Kryštofu Bažantovi, evropský šampionát nevyšel. V týdnu ho trápila nemoc a závod nedokončil. Na 14. místě dojel Patrik Lienert, 29. byl Pavel Šumpík, 35. Jan Janout, 36. Tomáš Kraus a 57. Tomáš Hájek.

Po juniorech přišla na řadu kategorie, ve které měly Češi, přesněji řečeno Češky, největší ambice - ženy do 23 let. Na start se postavila Barbora Jeřábková, Kateřina Hladíková a medailistka ze světového šampionátu Kristýna Zemanová, jež patřila mezi adeptky na medaili.

Po nepovedeném startu se česká šampionka Zemanová začala prokousávat kupředu, pozdější vítězka Zoe Backsted (GBR) a druhá Marie Schreiber (LUX) již byly daleko, duo Nizozemek bojující o bronz ale bylo hratelné. Kristýna se k Lauren Molengraaf a Leonie Bentveld dotáhla, později jim nastoupila a pro Českou republiku vybojovala bronzovou medaili!

Kristýna přidává první medaili z ME po dlouhých šesti letech a navazuje tak na svůj bronz z MS

Zase jsem trošku zaspala na startu. Vznikla tam menší mezera, takže jsem nemohla jet v kontaktu s nejlepšími. Prakticky celý závod jsem pak jela s Nizozemkou Bentveld, která mi nechtěla střídat a spíš jsme po sobě koukaly. Měla jsem obavy, aby nás nedojela pátá Molengraaf. Tak jsem za to v pátém kole vzala a vyzkoušela, jak na tom je. Pak už jsem si jela svoje tempo a soustředila se, abych zbytečně nechybovala. Dneska to bylo hodně větrné a do tahu, takže jakákoliv ztráta se nedala lehce sjet. Takže jsem ráda, že to takhle dopadlo," uvedla Kristýna.

Skvělý úspěch týmu navíc podtrhla 9. Kateřina Hladíková a na 18. pozici dokončila Barbora Jeřábková.

Nabitý program na bahnité trati v Pontchateu pokračoval ve 12:50 závodem mužů d 23 let a zde se poprvé výrazně projevila Belgie jako cyklokrosová velmoc. V této kategorii Belgičané tradičně patří k nejlepším a nejinak tomu bylo i v neděli. Hned po startu se na čele usadila skupina hned s pěti belgickými jezdci, suverénem závodu ovšem byl Jente Michels (BEL), člen týmu Alpecin Deceuninck, který cyklokros úspěšně kombinuje s horskými koly. Od soupeřů se dokázal odpoutat a dojel si pro suverénní vítězství.

Michelse na bedně doplnil obhájce vítězství Emiel Verstrynge (BEL), třetí byl domácí Rémi Lelandais (FRA)

Češí třiadvacítkáři se zpočátku závodu pohybovali kolem 15. pozice, později se ovšem začal propadat nejzkušenější Matyáš Fiala, který dokončil na 34. pozici. Kvalitní výkon podal Václav Ježek, který bojoval o patnáctku, v posledním kole mu ale spadl řetěz a nakonec dojel na 21. pozici. 22. byl Maximilian Kerl, 31. Ondřej Novotný, 33. Jakub Kuba a 39. Patrik Černý.

Ženy Elite

V kategorii elitních žen české zástupkyně chyběly. Největší favoritkou na startu byla obhájkyně titulu Fem van Empel (NED), která obhajovala loňské vítězství z Namuru. Mladičká Nizozemka se hned ve druhém okruhu od soupeřek odpoutala a na blátě předváděla suverénní výkon. Téměř celý závod absolvovala osamoceně a dojela si pro druhý titul mistryně Evropy.

Fem van Empel

"Je to skvělé, jsem ráda, že se daří, mistrovství Evropy byl jeden z prvních cílů, teď bych si ale chtěla dát pauzu a vynechám i další závod SP. Sezóna je dlouhá, závodím i v létě, takže se nechci zničit. Vypadnu sice z boje o celkové vítězství, ale mým největším cílem je nyní světový šampionát v Táboře," uvedla Fem van Empel.

Na 2. pozici dorazila do cíle někdejší světová šampionka Ceylin del Carmen Alvarado (NED), skvělý úspěch pro Itálii zaznamenala třetí Sara Casasola (ITA).

Muži Elite

Vrchol programu - závod elitních mužů, přišel na řadu v 15:30. Mezi největší favority závodu patřil Belgičan Thibau Nys. Tomu se ovšem závod vůbec nevydařil a do cíle nedojel. Zpočátku tempo udával Eli Iserbyt (BEL), ve druhém okruhu se ovšem o atak pokusil jeho týmový kolega  obhájce prvenství Michael Vanthourenhout (BEL), kterému nástup vyšel a od soupeřů se dokázal odpoutat.

Svůj náskok pak navyšoval až do cíle a podruhé v kariéře se stal evropským šampionem v kategorii elitních mužů. Pro historické stříbro si dojel Cameron Mason z Velké Británie, na třetí pozici dokončil Lars van der Haar (NED).

Pódium elitních mužů

Michael Boroš závod dokončil na 15. pozici, Jakub Říman dojel 22.

Mohlo by vás zajímat

1. Světový pohárKalendář Světového poháru v cyklokrosu pro sezónu 2024/25 je na světě
    Kalendář Světového poháru v cyklokrosu pro sezónu 2024/25 je na světě
  2. ZávodyFotogalerie: Mistrovství světa v cyklokrosu Tábor 2024
    Fotogalerie: Mistrovství světa v cyklokrosu Tábor 2024
  3. Mistrovství světaZdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"
    Zdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"
  4. Mistrovství světaBoroš v Táboře vyrovnal své maximum, dojel sedmý, Van der Poel pošesté mistrem
    Boroš v Táboře vyrovnal své maximum, dojel sedmý, Van der Poel pošesté mistrem
  5. Mistrovství světaStříbrná paráda Kristýny Zemanové
    Stříbrná paráda Kristýny Zemanové
  6. Mistrovství světaStřípky z Tábora aneb co se do článků nevešlo
    Střípky z Tábora aneb co se do článků nevešlo

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #1 rikucz - vloženo: 06.11.2023 v 16:14:32

Na závodě SP nebo nějaké superprestiži by 15. místo bylo fajn. Tady teda moc nevím, ale možná to je tím divným konceptem mistrovství Evropy, když je v elitě na startu jen 30 elitních mužů... Ale Kristýna super!