Černý pokořil Pavlenkova náhradníka a prosadil se podruhé za sebou, Kaneův druhý německý hattrick odnesl Dortmund

OBSAHUJE VIDEO

Bochum se v pátečním utkání 10. kola dočkala první výhry v bundesligovém ročníku, když naplno bodovala na půdě Darmstadtu po výsledku 2:1. Úvodní zásah vstřelil útočník Takuma Asano, jenž nevzdal souboj o zdánlivě ztracený míč, předskočil chybně vyběhnutého brankáře a zamířil do odkryté sítě. V 54. minutě pak přidal druhou trefu poté, co gólman Marcel Schuhen špatně rozehrál a následnou rychlou akci hostů zakončil Japonec na vzdálenější tyč.

Nejhorší útok ovšem domácí neměli, což mohl dokázat už v 10. minutě Tim Skarke, když se opřel do voleje zpoza vápna a jeho ránu zastavila až tyč. Při fotbalistech Bochumi tak stálo i štěstí, které je nejprve zachránilo, a nakonec přispělo k úspěšné trefě. Smolný okamžik si totiž vybral gólman Schuhen, jehož při snaze získat ztečovaný míč předskočil dotěrný Asano, který následně zakončoval do odkryté brány. Ligový nováček se ale nevzdal a na konci poločasu se po hlavičce Fabiana Nürnbergera dočkal vyrovnání. V poslední minutě nastavení stejným způsobem skóroval Christoph Klarer, kvůli ofsajdovému náběhu se však obrat nekonal.

Úvod druhého poločasu vyšel lépe hostujícímu celku, k čemuž svou chybou přispěl opět Schuhen. Jeho chabé rozehrávky totiž využil napadající soupeř, a Asano se tak dostal do skvělé příležitosti, kterou zakončil ranou k tyči. S tím se nechtěl smířit Skarke, avšak jeho povedený pokus vytěsnil Manuel Riemann. Další komplikaci pro Darmstadt způsobil v 69. minutě kapitán Holland, když byl vyloučen za faul na unikajícího protihráče. Přesto mohl Nürnberger v závěru srovnat, míč vyslaný z přímého kopu ovšem zastavila tyč.

Wolfsburg se s českým křídelníkem trefil do černého. Přetahovaná s Brémami vítěze nepoznala

Hráči Wolfsburgu remizovali s Brémami 2:2. Jako první se už v úvodu střetnutí prosadil ve skvělé formě hrající Marvin Ducksch. Werder však těsné vedení neudržel, když vyrovnávací trefu zajistil Václav Černý, jenž tak oslavil svůj první ligový start v základní sestavě od 23. září. Oba celky si totožný gólový průběh zopakovaly v opačném gardu po změně stran, a z utkání si tak odnesly po bodu. Český brankář Jiří Pavlenka vinou zranění na trávníku opět scházel.

Vlci si čekání na ligové klání pořádně zpříjemnili, když v poháru skolili Lipsko a postoupili do osmifinále. O rozhodující trefu se postaral Černý, který si tím hlasitě řekl o místo v základní sestavě, do níž se poslední dobou dostával jen sporadicky. Brémy už v DFB Pokalu nepůsobily, a tak se v klidu mohly soustředit na to, aby navázaly na povedený duel s Unionem Berlín. Klubu z hlavního města vsítil branku mimo jiné Ducksch, na něhož se po řadě solidních výkonů konečně usmálo gólové štěstí.

Ducksch na další zápis do střelecké listiny dlouho nečekal, neboť již po sedmi minutách překonal Pavaa Pervana parádní ranou z přímého kopu. Defenziva Brém svého soupeře do blízkosti vlastní branky nepouštěla. Až v závěru úvodní dvacetiminutovky pálil z hranice vápna Černý, obrana Werderu ale pokus českého záložníka včas zablokovala. O chvíli později po Černého centru hlavičkoval Maxence Lacroix, ránu mířící na zadní tyč si však Michael Zetterer pohlídal. Ve 31. minutě mohla být ztráta Vlků již dvougólová, jenže volej Romana Schmida skvělým zákrokem zastavil Pervan. Do šaten nakonec oba týmy zamířily za nerozhodného stavu, neboť Zetterera překonal přízemní střelou mezi nohy Černý.

Zelenobíli mohli na povedený závěr úvodní půle navázat již krátce po návratu na trávník, z dalšího souboje s Černým ale vzešel Zetterer vítězně. Vedení zpátky na stranu hostů mohl vrátit Ducksch, hlavou však zamířil mimo. Mezi tři tyče se nevměstnala ani pumelice Oliviera Demana zpoza vápna. Po hodině hry tak udeřili domácí, když míč v pokutovém území proskákal až k nehlídanému Kevinovi Paredesovi, jenž střelou zblízka dokonal obrat. Na trefu amerického útočníka ale Werder odpověděl již o chvíli později zásluhou přesné hlavičky Rafaela Borrého. Oba celky se následně zaměřily na obrannou činnost, a šancí tak výrazně ubylo. V 88. minutě zamířil Lacroix po druhé žluté kartě předčasně do sprch, hosté však přesilovku využít nedokázali.

Wolfsburg své fanoušky nepotěšil a připsal si jen bod. Vlci v dalším kole zavítají 10. listopadu na stadion Gladbachu, Brémy se o dva dny později doma utkají s Frankfurtem.

Bayern hodil pohárovou ostudu za hlavu. Der Klassiker poprvé poznal sílu hurikánu Kane

Hráči Bayernu dali zapomenout na ostudnou středeční porážku z poháru a ve 134. vydání Der Klassiker porazili domácí Dortmund 4:0. O konci téměř 15 měsíců trvající neporazitelnosti žlutomodrých před vlastním publikem rozhodla už úvodní desetiminutovka, ve které se prosadil navrátilec do sestavy Dayot Upamecano a chvíli po něm také Harry Kane. Hosté následně i díky dalším dvěma zásahům Angličana vývoj střetnutí bezpečně kontrolovali, na stadionu úhlavního rivala navíc nepadli již sedm duelů v řadě.

Do největšího derby v německé nejvyšší soutěži vstupoval v mnohem lepším rozpoložení Dortmund. Černožlutí od startu ročníku ani jednou neprohráli a v týdnu si splnili povinnosti i v DFB Pokalu. Právě pohárový zápas byl tím důvodem, proč se BVB nacházelo v lepší náladě. Bayern totiž prožil obrovskou blamáž, když vypadl ve druhém kole na hřišti třetiligového Saarbrückenu. V lize ovšem byli Bavoři rovněž neporaženi, výhra v derby by navíc s jistotou velké fiasko smazala.

A hosté směřovali k vítězství už v úvodu. Leroy Sané nacentroval z rohového kopu přesně na hlavu Upamecana, který rozvlnil síť. V deváté minutě už to bylo o dva góly. Z rychlého brejku přidal další asistenci Sané, když předložil míč Kaneovi, jenž do odkryté brány neměl problém skórovat. Pro opařený Dortmund mohla přijít další zkáza chvíli před změnou stran. Leon Goretzka zkoušel štěstí efektně nůžkami, nicméně netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Za černožluté ještě spálil velkou příležitost Donyell Malen, jehož rána do protipohybu brankáře skončila těsně nad bránou.

V úvodní akci druhého dějství to vypadalo, jako kdyby defenziva BVB ještě zůstala v šatně, jelikož úplně zapomněla na Jamala Musialu, jenž tváří v tvář Gregoru Kobelovi trefil pouze brankáře domácích. V 57. minutě měl po přiťuknutí Niclase Füllkruga velkou šanci Marco Reus, skvěle ovšem zasáhl gólman Manuel Neuer. Byli to ale hosté, kteří se opět prosadili. Kingsley Coman vyslal skvělý míč do běhu pro Kanea, který přidal třetí branku svého týmu. Před závěrečným hvizdem měl velkou příležitost Youssoufa Moukoko, který ovšem z hloubi šestnáctky přestřelil. I kvůli tomu Dortmund nevstřelil gól v domácím ligovém utkání po třech a půl letech. V nastaveném čase ještě v dalším samostatném úniku Kane dovršil hattrick.

Der Klassiker tak ovládl hostující Bayern. Oba celky sehrají další ligový zápas 11. listopadu, BVB se střetne se Stuttgartem, Bavoři vyzvou Heidenheim.

Gladbach se ani po dvou dekádách nedočkal. Heroická stíhací jízda vynesla Freiburgu bod

Hráči Mönchengladbachu remizovali na hřišti Freiburgu 3:3. Hříbata přitom po třech gólech z úvodní půle sahala po první bundesligové výhře ze stadionu tohoto soupeře od roku 2002, jenže v 71. minutě nejprve snížil Noah Weisshaupt a v nastavení srovnal z penalty Vincenzo Grifo. Po snižující trefě prvního jmenovaného se na trávník dostal i Čech Tomáš Čvančara.

Freiburg prožil začátek sezony jako na houpačce, ke cti mu však sloužilo, že v ligové soutěži potkal už prakticky všechny favority. Zápolil s nimi sice výhradně neúspěšně, nicméně porážky z pozice outsidera nebolely tolik jako ta poslední pohárová s Paderbornem. Ve stejné fázi DFB Pokalu Gladbach potkal Heidenheim, který nakonec v rozmezí několika dnů porazil v součtu s Bundesligou už podruhé. Dvěma góly se na tom podílel Jordan Siebatcheu.

Již po minutě hry propadl centr zprava až k volnému Merlinu Röhlovi, ten ale z bezprostřední blízkosti hostujícího Moritze Nicolase nepřekonal. Následně o sobě dal v rozmezí 60 vteřin hned dvakrát vědět Lucas Höler. Útočník Freiburgu sice nejprve spálil stoprocentní šanci, když nedokázal procpat míč do odkryté sítě, o pár okamžiků později už však v podobné situaci nezaváhal a pohodlně doklepl Röhlovu přihrávku do prázdné brány. Ještě před půlhodinou zápasu ale Hříbata skóre otočila. Na přesně hlavičkujícího Siebatcheua totiž o čtyři minuty později navázal Alassane Pléa. Zkušený Francouz převzal balon u půlicí čáry a skrz rozhozenou obranu soupeře si došel až pro čtvrtý gól v sezoně. V závěru poločasu ještě náskok Borussie z penalty navýšil Julian Weigl.

Po změně stran tempo dramatického duelu lehce opadlo a šancí výrazně ubylo. Až v 65. minutě vypálil tvrdý projektil z hranice šestnáctky Robin Hack, prostor u bližší tyče si ale výborným zákrokem ustrážil Noah Atubolu. Krátce nato utkání zdramatizoval parádní ranou pod břevno Weisshaupt, jenž se trefil po dvou bezgólových sezonách. V 86. minutě se nepodařilo vyrovnat Michaelu Gregoritschovi, jeho pokus totiž zastavil těsně před brankovou čarou pohotovým zákrokem jeden z bránících hráčů. Nakonec ale domácí bod přece jen získali díky proměněné Grifově penaltě z nastaveného času.

Poprvé v sezoně tak byli diváci ve Freiburgu svědky remízy. Bádenský celek se v příštím kole 12. listopadu představí v Lipsku, Mönchengladbach o dva dny dříve přivítá Wolfsburg.

Bayer opět zakončí ligové kolo v čele soutěže, v přestřelce s Hoffenheimem zářil Grimaldo

Leverkusen si před šlágrem mezi Bayernem a Dortmundem upevnil první příčku, když na hřišti Hoffenheimu vyhrál 3:2. Hosté, v jejichž barvách se na trávníku objevil pouze Adam Hložek na posledních pár minut, rozjeli zápas skvěle díky trefě Floriana Wirtze. Mladý klenot se tak v roce 2023 podílel na celkem 27 brankách, což je druhé nejlepší číslo v lize. V závěru první půle pak zvýšil vedení Alejandro Grimaldo, a ačkoliv modrobílí, jimž scházel zraněný Pavel Kadeřábek, dokázali rychle po změně stran srovnat, právě španělský bek v 70. minutě rozhodl svým druhým zásahem o výhře favorita.

Duely německého poháru uprostřed týdne sice skončily pro tyto týmy odlišně, dojem z dosavadní sezony však měli v obou táborech shodný. Hoffenheim vynesla zejména fantastická venkovní forma až na šestou příčku, což bylo pro tým, jenž se loni strachoval o prvoligovou příslušnost, velkým úspěchem. Ještě lépe však do Bundesligy vlétl Leverkusen, který v devíti kolech ztratil pouhé dva body a vyhříval se na špici tabulky.

Farmaceuti hodlali na prvním místě zůstat i po výjezdu do regionu Kraichgau, čemuž nasvědčoval i úvodní úder. Už v deváté minutě si totiž nezastavitelný Wirtz našel přihrávku od Victora Bonifaceho a poslal hosty do vedení. O vyrovnání se vzápětí pokusil Marius Bülter, ale jeho povedený pokus z dálky zlikvidoval Lukáš Hradecký ještě lepším zákrokem. Hráči Bayeru měli v první půli převahu a v nastavení poločasu to potvrdili, když z hranice vápna zamířil přesně do levé šibenice Grimaldo, jemuž nevadil ani velký obranný blok, který modrobílí vytvořili.

Hostující tým nastoupil po pauze s dvougólovým náskokem, a tak se nikam nehnal, naopak hráči Hoffe se ujali iniciativy. V 56. minutě Anton Stach narušil Hradeckého rozehrávku a z dálky se trefil do odkryté brány. To Bayer neprobudilo a následovala další chyba. Tentokrát míč zachytil Maximilian Beier, na jehož ránu finský gólman dosáhl, ale míč se odrazil k Woutu Weghorstovi a ten před prázdným prostorem mezi třemi tyčemi nezaváhal. Nizozemec mohl vzápětí skóre obrátit, avšak hlavou přestřelil. Farmaceuty to konečně probralo a v 70. minutě se dostali opět do vedení. Další pěknou branku zpoza vápna zaznamenal dnes velmi aktivní Grimaldo. Domácí se k dalšímu vyrovnání nezmohli, naopak v závěru mohl vítězství Bayeru potvrdit Jeremie Frimpong, ovšem jen těsně nedosáhl na prudkou přihrávku před odkrytou bránou.

Vedoucí celek Bundesligy tak opět nezaváhal a získal všechny body. V příštím kole Leverkusen přivítá 12. listopadu Union Berlín, Hoffenheim bude hrát o den dříve v Augsburgu.

Union dál rozdává body na potkání. V Berlíně pokračoval ve střelecké fazoně Marmoush

Frankfurt využil ohromné krize Unionu a v hlavním německém městě vyhrál 3:0. Již úvodních 14 minut napovědělo o tom, kdo bude výraznou postavou duelu, když se hned dvakrát prosadil Omar Marmoush. Takto rychle přitom některý z hráčů Orlů zaznamenal dvě trefy naposledy v roce 2006. Egyptský reprezentant se tak v posledních třech ligových kláních trefil celkem pětkrát. Domácí se svého hrdiny nedočkali a prohráli už 12. soutěžní zápas za sebou, čemuž nezabránil ani Alex Král, který nechyběl v základní sestavě.

Pohádka Unionu z minulé sezony se v tomto ročníku přeměnila v noční můru. V nejvyšší německé soutěži byly pouhé dva týmy, jež dosud získaly menší počet bodů, k čemuž Die Eisernen dovedla tragická bilance sedmi ligových porážek v řadě. Sebevědomí jim před duelem s Orly dodával pohled na výsledky posledních vzájemných střetnutí, když pětkrát za sebou zvítězil tým vedený jako domácí. Frankfurt se ale rozehrál do slušné formy, kterou podtrhla oku lahodící šestigólová remíza s Dortmundem.

Špatná forma domácích se projevila hned v úvodu. Odraženého míče v šestnáctce se zmocnil Marmoush, jenž přízemním projektilem propálil vše, co mu stálo v cestě. Ve 14. minutě přišla pro Union další tvrdá rána. Hugo Larsson našel za obranou volného Marmoushe, který přidal druhý gól. Poté ovšem zahrozili i fotbalisté z hlavního města. Centr z přímého kopu dopadl na hlavu Davida Datra Fofany a ten orazítkoval břevno. Před koncem prvního dějství ještě vyslal nebezpečnou střelu ze střední vzdálenosti Christopher Trimmel. Míč směřující do horního rohu branky ovšem fantasticky vyrazil gólman Kevin Trapp.

V 59. minutě se Fofana rychle otočil v pokutovém území a vystřelil k tyči, jeho pokus ale konečky prstů vyrazil Trapp. Zvýšené tempo domácích vedlo k dalším příležitostem. Kevin Behrens se dostal k povedené hlavičce, po níž balon zamířil jen těsně vedle brankové konstrukce. Přestože byl Union ve druhé půli jednoznačně aktivnějším celkem, radovali se v 82. minutě hosté. Nacho si vyměnil míč s Mariem Götzem a poté pohotově skóroval ranou ke vzdálenější tyči, čímž určil konečnou podobu skóre.

Do dlouhé řady přemožitelů Berlíňanů se tak přidal další tým. Union se v příštím kole představí 12. listopadu v Leverkusenu, Frankfurt bude hrát tentýž den v Brémách.

Střelecká převaha Kolína k zisku tří bodů nevedla. Koubek sledoval zářícího kolegu z lavičky

Hráči Kolína remizovali na vlastním hřišti s Augsburgem 1:1. Vedení se krátce po konci úvodní čtvrthodiny ujali Kozlové, když se úspěšnou dorážkou prosadil Linton Maina. Na první přesný zásah domácího útočníka v sezoně ale Bavoři ještě před odchodem do šaten odpověděli zásluhou Phillipa Tietze. K plnému bodovému zisku měli po změně stran blíže Die Geissböcke, skvěle chytajícího Finna Dahmena ovšem podruhé nepřekonali. Český gólman Tomáš Koubek sledoval duel jen z pozice náhradníka.

Zatímco většina bundesligových celků zápolila uprostřed týdne v DFB Pokalu, Augsburg se mohl kvůli srpnové ostudě z Unterhachingu plně soustředit na nejvyšší německou soutěž. V ní se Bavorům v posledních týdnech dařilo, když nejprve zazářili pěti góly v Heidenheimu a následně přestříleli také Wolfsburg. Kolín pohárovou porážkou ze hřiště druholigového Kaiserslauternu potvrdil mizerné rozpoložení, do nějž ho uvrhl zisk pouhých čtyř bodů a průběžná předposlední příčka v tabulce.

Úvod duelu vyšel lépe Kozlům, kteří svého soupeře nepouštěli do blízkosti vlastního pokutového území. Sami si naopak vytvářeli příležitosti. Po jedné z nich se po odehrané čtvrthodině ujali vedení, když Dahmena překonal dorážkou zblízka Maina. Bavoři mohli na inkasovanou branku odpovědět hned vzápětí, Ermedin Demirovič ale projektilem z hranice vápna orazítkoval jen horní tyč. Hosté tempo hry vyrovnali a ve 25. minutě se přece jen prosadili, když Marvina Schwäbeho překonal razantním přízemním pokusem Tietz. Ještě v prvním poločase mohl obrat ve skóre dokonat Niclas Dorsch, jenže technickou střelou z přímého kopu rozezvučel jen břevno. Dalekonosný pokus Floriana Kainze v brance rovněž neskončil, neboť jej zachytil pozorný Dahmen.

Hned v úvodu druhé půle čelil hostující gólman velké příležitosti Marka Utha, jehož prudký pokus směřující na přední tyč však pohotově zastavil. Fotbalisté Kolína byli i nadále aktivnějším celkem, proti ráně Lucy Waldschmidta se ale vyznamenal Dahmen a z následného rohového kopu zamířil Jeff Chabot hlavou pouze nad. Bavoři tempo hry vyrovnali a v 72. minutě znovu sami zahrozili, když hlavička Jeffreyho Gouweleeuwa skončila jen těsně nad. O několik okamžiků později již Schwäbe musel zasahovat, když jej přízemní ranou prověřil Rubén Vargas. Fotbalisté Augsburgu byli na koni, další Vargasovu pumelici zastavila o chvíli později vzdálenější tyč. Pokus střídajícího Learta Paqarada v nastavení si Dahmen pohlídal.

Vzájemný souboj těchto týmů tak poprvé od roku 2020 skončil remízou. Kolín se v příštím kole představí 11. listopadu v Bochumi, Augsburg tentýž den přivítá Hoffenheim.

Na Lipsko padla po vyřazení z poháru deka. Mainz po odvolání kouče opustil dno tabulky

Lipsko nečekaně prohrálo na půdě Mainzu 0:2. Nejhorší vstup Karnevalsverein do nejvyšší soutěže vedl ke konci trenéra Boa Svenssona, jehož prozatím nahradil Jan Siewert. Ten očividně dokázal mužstvo čekající na první výhru optimálně namotivovat, neboť po přesných hlavičkách ze závěrečné dvacetiminutovky v podání Jae-Sung Leeho a Leandra Barreira se mu podařilo favorizovaného soupeře skolit a opustit poslední místo tabulky. Tato porážka navíc umocnila nepovedený týden Červených býků, kteří po prohře z Wolfsburgu vypadli z domácího poháru.

Mainz podtrhl ligové trápení v německém poháru, v němž vyhořela v Berlíně, kde jí Hertha nadělila tři góly. S DFB Pokalem se však už ve druhém kole rozloučily i zvučnější celky, kterým sice vévodil Bayern, ale patřilo mezi ně také Lipsko. Duel ve Wolfsburgu byl jeho teprve druhou porážkou na německé půdě v sezoně. V Bundeslize tak zaujímalo slušnou pátou příčku, kam Býky vynesly zejména góly Loïse Opendy, jenž se prosadil už osmkrát.

Favorit z Lipska v úvodu kontroloval dění na hrací ploše a ve 20. minutě si vypracoval první příležitost. Christoph Baumgartner se protlačil až před gólmana Robina Zentnera, kterému procedil míč mezi nohama, ale jeden z bránících hráčů dokázal balon ještě před brankovou čárou odvrátit. Hráči Mainzu, kteří v první půli nevystřelili na bránu, se soustředili především na defenzivu, což se jim dařilo na výbornou, jelikož do přestávky už Zentner žádné nebezpečí řešit nemusel.

Po změně stran měl na kopačce úvodní trefu zápasu aktivní Xavi Simons, jenže jeho střelu mířící k pravé tyči vytěsnil konečky prstů Zentner. V 66. minutě mohl na druhé straně překvapení přiblížit Dominik Kohr, jenž však osamocený před Janisem Blaswichem ve vyložené šanci těsně minul. Domácí se přece jen dočkali, a to necelou čtvrthodinu před koncem, kdy si na centr Karima Onisiwa naskočil Lee a přesnou hlavičkou k levé tyči rozvlnil síť. Krátce nato navíc stejným způsobem po zmatku ve vápně dopravil balon za Blaswichova záda Barreiro a definitivně rozhodl o osudu utkání.

Domácí se tak v nečekaný moment dočkali první výhry v sezoně. V příštím kole se Mainz 11. listopadu představí v Darmstadtu, Lipsko o den později přivítá Freiburg.

Německá liga - 10. kolo:

Freiburg - Mönchengladbach 3:3 (7. Höler, 71. Weisshaput, 90.+4 Grifo z pen. - 25. Siebatcheu, 29. Pléa, 39. Weigl z pen.)

Hoffenheim - Leverkusen 2:3 (56. Beier, 59. Weghorst - 45.+1 a 70. Grimaldo, 9. Wirtz)

Kolín nad Rýnem - Augsburg 1:1 (16. Maina - 25. Tietz)

Mainz - Lipsko 2:0 (76. I Če-song, 80. Barreiro)

Union Berlín - Eintracht Frankfurt 0:3 (3. a 14. Marmúš, 82. Nacho)

Darmstadt - Bochum 1:2 (43. Nürnberger - 25. a 54. Asano)

Dortmund - Bayern Mnichov 0:4 (9., 72. a 90.+3 Kane, 4. Upamecano)

Wolfsburg - Brémy 2:2 (37. Černý, 59. Paredes - 7. Ducksch, 65. Schmid)

Heidenheim - Stuttgart 2:0 (70. Schoppner, 90.+4 Kleindienst)