Eredivisie - souhrn 11. kola: Ajax zase vyhrál

04.11.2023, 18:30, aktualizováno 05.11.2023, 18:44
Komentáře a souhrny
Steven Bergwijn (© AFP)

Hned šesti góly znesvětili hráči PSV stadion Heraclesu Almelo a upevnili si tak pozici na čele tabulky. Zvítězil rovněž Feyenoord, byť to ve Waalwijku měl podstatně složitější. Naopak Alkmaar na hřišti Excelsioru jen remizoval. Ajax v neděli navázal na vítězství nad Volendanem a doma si poradil také s Heerenveenem...

AFC Ajax - SC Heerenveen 4:1

05.11.2023 16:45

Góly: 25. Steven Bergwijn, 42. Brian Brobbey, 84. Chuba Akpom, 90+2. Chuba Akpom - 45+1. Luuk Brouwers

Jeden z nejúspěšnějších celků nizozemské scény se minulý víkend propadl poprvé v historii na úplně poslední místo ligové tabulky, ovšem ve čtvrtek zvládl dohrávku 3. kola s podceňovaným Volendamem (2:0) a teď se dobře naladil na čtvrteční odvetu Evropské ligy s anglickým Brightonem, protože přehrál zvedající se Heerenveen vysoko po výsledku 4:1. Tabulkou nizozemské ligy se navíc rázem vyhoupl na jedenácté místo s jedenácti body.

AFC tedy zvládlo i svůj druhý duel pod vedením nového kouče Johna van 't Schipa a v tuto chvíli to opravdu vypadá, že se konečně blýská na lepší časy. Heerenveen v tomto nedělním střetnutí zaostával a tentokráte nedokázal navázat na minulé výhry s Heraclesem (3:0) i v úvodním kole národního poháru s druholigovým Venlem (5:1), s deseti získanými body proto klesl na třináctou pozici Eredivisie.

Amsterdamský gigant se přitom rozjížděl pozvolněji a krátce po odehrané čtvrthodině mohl nečekaně inkasovat, jenže nebezpečná rána Van Amersfoorta z velmi dobré pozice byla na poslední chvíli sražena do zámezí. Domácí favorit z ničeho nic prorazil krátce po pětadvaceti odehraných minutách. Gólový účet otevřel probuzený Steven Bergwijn, jenž si naběhl na naprosto fantastický pas Berghuise za defenzivu protivníka a akrobatickou tečí zblízka obstřelil bezmocného brankáře Nopperta.

Ajax se díky této vedoucí trefě uklidnil a náskok si pojistil necelých pět minut před přestávkou. Skórovat totiž dokázal kanonýr Brian Brobbey, který si naskočil na prudký centr Van den Boomena z pravého křídla a razantní hlavičkou zblízka usměrnil balón přímo pod horní tyčku kolem plachtícího strážce Heerenveenu. Hosté se však nehodlali vzdát a v první nastavené minutě úvodního dějství překvapivě snížili.

Naději na bodový zisk vykřesal pětadvacetiletý záložník Luuk Brouwers, jenž po pasu Braudeho z pravé strany pohotově hlavičkoval ze středu pokutového území protivníka a balón dokonale usměrnil k vzdálenější konstrukci mimo dosah marně se natahujícího gólmana Ramaje. Svěřenci trenéra Keese van Wonderena dokonce mohli senzačně vyrovnat ihned po změně stran, ale Ramaj brilantně odvrátil do zámezí projektil Nunnelyho.

V 64. minutě chtěl domácím vrátit dvoubrankový náskok agilní Brobbey, nicméně jeho zásah neplatil kvůli těsnému ofsajdu, necelou čtvrthodinu před závěrečným hvizdem odmítl na druhé straně vyrovnání Sahraoui střelou do levé tyče a následné dorážce o pár decimetrů vedle.

Heerenveen hrál ve zbývajícím průběhu na velké riziko a střídající Chuba Akpom toho využil hned dvěma vstřelenými góly. Osmadvacetiletý anglický forvard se nejprve prosadil v 84. minutě po pokusu ze střední distance a zákroku Nopperta, kdy nakonec dorazil míč hlavou do pravé šibenice, tříbodový zisk svého týmu pak pojistil ve druhé minutě nastavení přesnou přízemní střelou z osmi metrů doprostřed branky.

Více informací k zápasu

Sparta Rotterdam - Almere City 1:2

Góly: 84. Joshua Kitolano - 12. Thomas Robinet, 76. Kornelius Hansen

Nováček z Almere vybojoval v úvodních šesti ligových zápasech jediný bod a zdálo se, že záchrana bude viset hodně vysoko, ovšem od té doby doslova vstal z mrtvých a momentálně neprohrál pětkrát za sebou, k tomu zaznamenal tři výhry. Nyní totiž šokoval ambiciózní Spartu a z její půdy si odváží nečekaný tříbodový zisk po výsledku 2:1, tabulkou se k tomu rázem vyhoupl na fantastické deváté místo s dvanácti body.

Domácí favorit naopak nenavázal na nedávnou bezbrankovou remízu s Go Ahead a výhru nad Waalwijkem (2:0), po překvapivé ztrátě proto zůstává šestý s patnácti body. Svěřenci trenéra Alexe Pastoora začali s velkým elánem a do nečekaného vedení se dostali už ve 12. minutě z první vážnější akce utkání. Prosadit se dokázal sedmadvacetiletý francouzský útočník Thomas Robinet, jenž po centru z levé strany využil nejistého zákroku gólmana Olije a zblízka dorazil míč do branky.

Rotterdamský klub byl následně mnohem aktivnější a obstřeloval branku soupeře, jenomže kýženého vyrovnání se ne a ne dočkat. Hosté naopak čekali na svou další šanci a ta přišla zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem. Druhý uklidňující zásah outsidera přidal dvaadvacetiletý norský záložník Kornelius Hansen, když se po centru střídajícího Cathlineho zjevil u vzdálenější konstrukce a zblízka hlavou zavěsil přímo do bližší šibenice.

Výběr vedený koučem Jeroenem Rijsdijkem se vrátil do hry o bodový zisk v 84. minutě, neboť snížil jiný norský krajánek v Eredivisii Joshua Kitolano přesným přízemním pokusem do protějšího spodního růžku po elegantním zpracování na prsa, avšak Sparta si ve zbývajícím průběhu jinou gólovou možnost nevypracovala.

NEC Nijmegen - FC Volendam 3:3

05.11.2023 14:30

Góly: 6. Koki Ogawa, 90+1. Magnus Mattsson (pen.), 90+8. Koki Ogawa - 34. Robert Mühren, 78. Milan de Haan, 90+6. Calvin Twigt

Nijmegen minulý týden nedohrál zápas v Alkmaaru, který byl za stavu 2:1 v jeho prospěch předčasně ukončen kvůli kolapsu zkušeného útočníka Base Dosta, nyní sehrál nesmírně divoký duel s podceňovaným Volendamem a po velmi dramatické zápletce s ním remizoval po divokém výsledku 3:3. NEC se v tabulce nachází na dvanáctém místě s deseti body, hosté mají na kontě o dva body méně a jsou šestnáctí.

Domácí favorit přišel zhruba deset minut před přestávkou za stavu 1:1 o vyloučeného Elayise Tavşana a pak prohrával 1:2, nicméně v nastaveném čase padly hned tři góly a NEC vsítilo dva z nich, konečnou remízu 3:3 zařídil v osmé minutě nastavení svým druhým zásahem v utkání Koki Ogawa. Japonský šikula totiž otevřel gólový účet tohoto střetnutí již po necelých šesti minutách hry, kdy si po špatném výkopu brankáře Backhause seběhl mezi dva protihráče na finální pobídku od Tavsana a svůj přízemní pokus usměrnil k levé tyči.

Stejný hráč podruhé rozvlnil síť krátce po dvaceti odehraných minutách, jenže tato jeho trefa neplatila vinou těsného ofsajdu. Hosté se však nehodlali vzdát a překvapivého vyrovnání se dočkali ve 34. minutě - kanonýr Robert Mühren sice napoprvé neuspěl s hlavičkou, ale napodruhé razantní "rybičkou" s přehledem rozvlnil síť. Neuběhly ani další čtyři minuty a se svěřenci trenéra Rogiera Meijera to nevypadalo vůbec dobře.

Dvaadvacetiletý útočník Tavsan uviděl první žlutou kartu v 8. minutě a pak v inkriminovaný moment hodně nevybíravě přišlápl kotník Coxe, rozhodčí Kamphuis ho tak po druhé žluté kartě vyloučil. Volendam dlouho nemohl využít přesilovku, avšak zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem přeci jen otočil vývoj. Prosadit se dokázal devatenáctiletý mladíček Milan de Haan, jenž pokořil plachtícího gólmana Cillessena dělovkou z deseti metrů s pomocí levé konstrukce.

Nijmegen to ale nezabalil a v poslední minutě základní hrací doby se dočkal pokutového kopu za evidentní podražení Backhause na střídajícího Hansena. Nabídnutou možností nepohrdl dánský špílmachr Magnus Mattsson a balón s přehledem uklidil k levé tyči do protipohybu hostujícího strážce. Volendam si vzal zpět ztracený náskok v šesté nastavené minutě díky fantasticky zahranému přímému volnému kopu Calvina Twigta, jenže Kogawa o dvě minuty později přisoudil NEC bod přesnou hlavičkou po rohovém kopu Schöneho.

PEC Zwolle - Fortuna Sittard 2:0

Góly: 42. Davy van den Berg, 90. Odysseus Velanas

Nováček ze Zwolle v posledních týdnech stabilizoval výkonnost na ligové scéně, nyní měl navíc co napravovat po senzační porážce v 1. kole národního poháru s amatérským týmem AFC Amsterdam (0:1). Svou úlohu v důležitém utkání s Fortunou zvládl na jedničku a na konto si připsal důležité tři body díky vítězství 2:0, tabulkou proto poskočil na osmé místo se čtrnácti body.

Naopak celek ze Sittardu po minulé bezbrankové remíze s Utrechtem prohrál již popáté z předchozích šesti utkání a klesl na čtrnáctou pozici s deseti body. Hosté přitom zahájili tento nedělní duel aktivněji a do vedení se mohli dostat již po necelých čtyřech odehraných minutách, avšak pohotová rána Sierhuise pouze orazítkovala pravou konstrukci. Zhruba deset minut před přestávkou zahrozil také hostující Halilović, jenže jeho nepříjemný pokus těsně minul pravou tyč.

Svěřenci trenéra Johnnyho Jansena z ničeho nic prorazili ve 42. minutě. Do vedení se dostali zásluhou Davyho van den Berga, jenž po vynikající pobídce Buurmeestera za defenzivu soupeře vůbec na nic nečekal a balón pohotově uklidil do protějšího spodního růžku. Domácí chtěli navýšit náskok zhruba v polovině závěrečného dějství, ovšem projektil řeckého šikuly Velliose brilantně zlikvidoval pozorný gólman Pandur.

V závěrečné čtvrthodině se nejprve opět blýskl Pandur proti ráně Druijfa a o pár minut později zabránil vyrovnání gólman Schendelaar díky výtečnému zákroku po bombě Feratiho, Zwolle přeci jen pojistilo svou výhru v poslední minutě základní hrací doby. Druhou uklidňující trefu totiž zaznamenal střídající Odysseus Velanas, který po zpětném pasu aktivního Druijfa do volného prostoru rozvlnil síť razantní hlavičkou z bezprostřední blízkosti.

FC Utrecht - FC Twente 1:1

05.11.2023 12:15

Góly: 23. Oscar Fraulo - 31. Sem Steijn (pen.)

Ambiciózní Twente si minulý víkend vyšláplo na obhájce mistrovského titulu Feyenoord (2:1) a dobré rozpoložení chtělo potvrdit i na půdě Utrechtu, který se až do tohoto vzájemného utkání nacházel na posledním místě tabulky, avšak z jeho půdy si odváží pouze remízu 1:1. Celek z Enschede sice rychle zareagoval na obdržený gól, ale i vinnou červené karty pro českého krajánka Michala Sadílka v 66. minutě již misky vah na svou stranu nepřevrhl.

Svěřenci trenéra Josepha Oostinga tak v tabulce klesli na třetí místo se šestadvaceti body a za vedoucím PSV už zaostávají o sedm bodů, domácí naopak poskočili na sedmnáctou pozici s osmi body o skóre před poslední Vitesse. Úvodní dvacetiminutovka nic zásadního nepřinesla, Utrecht se dostal do překvapivého vedení ve 23. minutě díky přesnému zásahu teprve devatenáctiletého dánského záložníka Oscara Fraula.

Ten po rychlé akci středem hřiště obdržel parádní pas do volného prostoru od Lidberga a svůj fenomenální volej z hranice pokutového území nekompromisně usměrnil do levého spodního růžku. Nicméně neuběhlo ani dalších osm minut a mírný favorit se dočkal vyrovnání - Flamingo totiž zahrál ve vlastní šestnáctce rukou a rozhodčí Gözübüyük po přezkoumání videozáznamu nařídil penaltu, kterou proměnil Sem Steijn přízemní střelou k pravé konstrukci.

Hosté pak byli aktivnější a snažili se vsítit druhou rozdílovou trefu, jenže na pozornou defenzivu soupeře ne a ne vyzrát. V 66. minutě si navíc svou situaci výrazně zkomplikovali, protože "náhradní" kapitán Sadílek po první žluté kartě z nastavení úvodního dějství naprosto zbytečně atakoval u středové čáry střídajícího Jensena a po zasloužené druhé žluté kartě tedy předčasně opustil trávník. Utrecht ale početní výhodu nezužitkoval a až do závěrečného hvizdu si nic zásadního nevypracoval.

Go Ahead Eagles - SBV Vitesse 5:1

04.11.2023 21:00

Góly: 45+2. Willum Þór Willumsson, 60. Oliver Valaker Edvardsen, 61. Victor Edvardsen, 79. Willum Þór Willumsson, 85. Joris Kramer - 76. Marco van Ginkel

Celek z Deventeru je v letošním ročníku považován za černého koně Eredivisie, a i když v posledních dvou ligových duelech nevyhrál po nerozhodném bezbrankovém výsledku, tak teď navázal na úterní výhru v národním poháru proti vyzyvateli z Arnhemu, kterému i díky dvěma brankám Willuma Willumssona uštědřil debakl 5:1. V Eredivisii tedy neprohrál čtyřikrát po sobě a tabulkou se vyhoupl na páté místo s osmnácti body.

Naopak výběr vedený trenérem Phillipem Cocum nevyhrál v nizozemské nejvyšší soutěži počtvrté v řadě a s pouhými osmi body klesl na úplně poslední místo tabulky o skóre za předposlední Utrecht. Přitom první poločas tohoto sobotního utkání rozhodně nenasvědčoval tomu, že by došlo k nějaké přestřelce. Domácí si úvodní větší možnost vytvořili ve 23. minutě, kdy síť rozvlnil pozdější střelec Oliver Edvardsen, nicméně tento jeho zásah neplatil kvůli ofsajdu.

Svěřenci trenéra Reného Hakeho se dostali do důležitého vedení ve druhé nastavené minutě první půle. Gólový účet otevřel již zmiňovaný hrdina Willumsson, neboť ten na značně podmáčeném terénu využil bleskového autového vhazování Kuiperse a z hodně ostrého úhlu nekompromisně zavěsil pod břevno. Domácí si po změně stran hlídali těsný náskok a o svém úspěchu definitivně rozhodli dvěma trefami v rozmezí 60. - 61. minuty.

Přesně po odehrané hodině navýšil jejich vedení agilní Oliver Edvardsen - ten totiž potrestal obrovskou hrubku gólmana Rooma, jenž se snažil rozehrát do strany, ale trefil právě jen nohu důrazného norského útočníka, a balón k jeho obrovskému zklamání zapadl doprostřed prázdné branky. Neuběhlo ani dalších šedesát sekund a skórovat dokázal jeho jmenovec Victor Edvardsen, jelikož po pokusu z levé strany a zákroku Rooma dorazil míč do sítě netradičně svým kolenem - 3:0.

SBV přeci jen vykřesalo naději na bodový zisk necelých dvacet minut před závěrečným hvizdem. Snížit dokázal zkušený Marco van Ginkel, když se opřel do odraženého balónu z dvanácti metrů, a jeho pohotový přízemní pokus zapadl k pravé tyči. Snaha celku z Arnhemu však byla definitivně zastavena za další tři minuty, protože podruhé v tomto střetnutí skóroval Willumsson.

Pětadvacetiletý islandský záložník využil skvělé práce Sowa na levém křídle a zpětné pobídce Breuma, z první z osmi metrů pak zamířil do bližšího spodního růžku. O šest minut později nakonec uzavřel gólový účet obránce Joris Kramer přesnou přízemní střelou k levé konstrukci.

SBV Excelsior - AZ Alkmaar 1:1

04.11.2023 18:45

Góly: 90+2. Cisse Sandra - 72. Mayckel Lahdo

Ambiciózní Alkmaar zahájil tento ligový ročník velmi elegantně, neboť v úvodních devíti duelech hned osmkrát zvítězil a jednou remizoval, ovšem po vysoké porážce v Konferenční lize s Aston Villou (1:4) upadl do krize a teď v Eredivisii podruhé za sebou strádal. Naposledy v nedohraném utkání s Nijmegenem prohrával těsně před koncem 1:2, nyní v nastaveném čase přišel o výhru s rotterdamským Excelsiorem.

AZ tak v tabulce momentálně kleslo na třetí příčku se šestadvaceti body a za vedoucím PSV již zaostává o propastných sedm bodů, naopak SBV si po dvou nečekaných porážkách připisuje na konto nesmírně cenný bod a se čtrnácti body je sedmé. Toto sobotní utkání se v žádném případě neneslo v ofenzivním duchu a diváci se mnoha vyložených možností nedočkali, z prvního poločasu stojí za zmínku jen šance domácího Troye Parrotta.

Ten si v 26. minutě naskočil na povedený pas z křídla a chtěl skórovat prudkou hlavičkou, avšak naprosto fenomenální zákrok vytáhl gólman Ryan. Excelsior držel krok se svým favorizovaným rivalem také po změně stran, ale zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem inkasoval rozdílovou branku. AZ se totiž dostalo do vedení po rohovém kopu z pravé strany a voleji Mayckela Lahda, který o několik centimetrů překročil brankovou čáru.

Hosté mohli navýšit svůj náskok v 81. minutě, kdy se v obrovské šanci zjevil řecký kanonýr Pavlidis, ovšem jeho přízemní projektil výtečně zneškodnil brankář Van Gassel. Ve zbývajícím průběhu se zdálo, že svěřenci trenéra Pascala Jansena udrží hubený náskok až do závěrečného hvizdu, jenomže v první minutě nastavení zařídil překvapivé vyrovnání Cisse Sandra pohotovou dorážku z bezprostřední blízkosti po hlavičce střídajícího Agrafiotise a reflexivním zákroku Ryana.

RKC Waalwijk - Feyenoord Rotterdam 1:2

Góly: 25. Denilho Cleonise - 35. Quinten Timber, 64. Bart Nieuwkoop

Feyenoord již v úterý sehraje velmi důležitý souboj o postup do osmifinále Ligy mistrů na půdě italského Lazia a nyní v sobotní generálce nepředvedl úplně ideální výkon s podceňovaným Waalwijkem, nakonec ale otočil vývoj ve svůj prospěch a může se radovat z důležité výhry 2:1. Obhájce mistrovského titulu tak alespoň částečně napravil předchozí prohru v Enschede s Twente (1:2) a se šestadvaceti body se vyhoupl na druhé místo tabulky.

Rotterdamský celek totiž využil zaváhání Twente i Alkmaaru, na druhou stranu za vedoucím PSV stále zaostává o celkem znatelných sedm bodů. RKC se za svůj výkon v žádném případě nemusí stydět, avšak po sedmé porážce z deseti případů kleslo na patnáctou pozici s devíti body. V úvodní čtvrthodině měl navrch favorit a dvě obrovské šance si vytvořil mexický ostrostřelec Santiago Giménez, jenže ten napoprvé nevyzrál na připraveného brankáře Spenkelinka a poté mířil o pár decimetrů vedle pravé tyče.

Jasný outsider senzačně prorazil ve 25. minutě. Do vedení ho dokázal dostat Denilho Cleonise, který předvedl fantastický samostatný únik z vlastní poloviny a po efektivní "zasekávačce" bránícímu Hanckovi uklidil svůj nezištný pokus přímo do bližšího spodního růžku. Feyenoord se ale dokázal oklepat velmi brzy, ani ne o deset minut později totiž srovnal krok zásluhou Quintena Timbera.

Teprve dvaadvacetiletý záložník se po elegantní otočce opřel do míče ze čtrnácti metrů a s pomocí vzdálenější konstrukce ho ukázkově usměrnil do sítě. Domácí si výrazně zkomplikovali svou situaci v nastaveném čase úvodního dějství, jelikož Shawn Adewoye ve vyložené brankové možnosti stáhl k zemi Giméneze a rozhodčí Van Boekel okamžitě nařídil pokutový kop, po přezkoumání videa navíc ukázal Adewoyemu přímou červenou kartu.

Ovšem právě Giménez penaltou pohrdl, protože troufalým dloubákem poslal balón o několik centimetrů nad břevno. Hosté po změně stran dominovali a ze svého tlaku nakonec vytěžili vítěznou trefu v 64. minutě, když obránce Bart Nieuwkoop po netradičně zahraném rohovém kopu a zákroku Spenkelinka uspěl se svou pohotovou dorážkou z hranice brankového území.

Heracles Almelo - PSV Eindhoven 0:6

04.11.2023 16:30

Góly: 22. Luuk de Jong (pen.), 44. Jerdy Schouten, 65. Malik Tillman, 69. Ramalho, 84. Guus Til, 90. Ricardo Pepi

Eindhovenský celek teď naprosto dominuje nizozemské nejvyšší scéně a suverenitu potvrdil i v 11. kole, když v Almelu nedal šanci místnímu Heraclesu a po brzkém vyloučení Justina Hoogmy ho deklasoval až nečekaně vysoko po výsledku 6:0. Díky jedenácté výhře z jedenácti případů si upevnil vedení v Eredivisii a se třiatřiceti body si momentálně vytvořil solidní sedmibodový náskok před druhým Feyenoordem.

Domácí výběr zaostával ve všech ohledech a s dvanácti body klesl na jedenácté místo tabulky. Úvodní dvacetiminutovka přitom probíhala v opatrném duchu a za zmínku stojí jen pokus kanonýra Luuka de Jonga, nicméně ihned nato se zrodil asi nejdůležitější okamžik tohoto sobotního střetnutí. Šestadvacetiletý kapitán Hoogma totiž ve vlastní šestnáctce nevybíravě poslal k zemi Guuse Tila a rozhodčí Kooij po přezkoumání videozáznamu ukázal na penaltový puntík, Hoogmovi k tomu udělil přímou červenou kartu.

Nabídnutou možností nepohrdl tradiční exekutor Lukk de Jong, jenž si počkal na pohyb brankáře Brouwera a s velkým přehledem zamířil do levého dolního růžku. Jasný favorit pojistil svůj náskok v předposlední minutě základní hrací doby první půle, neboť Jerdy Schouten obdržel naprosto vynikající kolmici do běhu od Tezeho a zcela osamocen pokořil bezmocného Brouwera přízemním obstřelem.

PSV hrálo po změně stran ve velké pohodě a v útočné aktivitě rozhodně nepolevovalo, třetí trefu přidalo v 64. minutě. V tuto chvíli se totiž prosadil Malik Tillman, který po táhlé ráně Lozana ze střední distance do vzdálenější konstrukce skóroval z následné akce, protože po odvráceném rohovém kopu z pravé strany využil následného pasu Joeyho Veermana a pohotovou tečí z hranice brankového území usměrnil balón k protější tyči.

Neuběhlo ani dalších pět minut a rozdíl ve skóre byl dokonce čtyřgólový - přesnou mušku tentokráte měl brazilský obránce André Ramalho, jenž po zpětném sklepnutí Ricarda Pepiho vůbec na nic nečekal a z první nekompromisně zavěsil přímo pod břevno. Ve zbývajícím průběhu se zdálo, že se už nic zásadního nestane, avšak svěřenci trenéra Petera Bosze skórovali v závěrečné desetiminutovce ještě dvakrát.

Pátý gól favorita přidal Til po efektivním zpracování na prsa a závěrečné přízemní střele ze čtrnácti metrů k pravé tyči, v 90. minutě uzavřel gólový účet americký útočník Pepi tvrdou ranou ze středu šestnáctky soupeře kolem naprosto zoufalého Brouwera.