Sport

MOL Cup: Baník vyhořel, Sparta se nadřela

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ve středu se odehrály první čtyři utkání z celkových osmi duelů osmifinále MOL Cupu.

Osmifinále Českého poháru odstartovalo zápasem na Julisce, a to druholigovým soubojem. Středa nabídla jedno velké překvapení, které se zrodilo ve Vítkovicích. Pojďme se tedy podívat na celkové shrnutí, co nám včerejší MOL Cup nabídl.

Osmifinále MOL Cupu odstartoval hattrick v Dejvicích

Dukla Praha - MFK Vyškov 3:1 (0:1)

Zápas měl velmi nešťastný a netradiční výkop pro fanoušky, konkrétně ve 13:30. Dukla se pro tento čas a krok rozhodla z důvodu, že šetří energie a finanční prostředky za puštění osvětlení při večerním čase. Nabídl souboj druholigových mužstev, které jsou na druhém, respektive prvním místě tabulky. Potlesk patří 573 divákům a hlavně věrným fanouškům Vyškova, kteří i přes velkou vzdálenost a nešťastný čas výkopu přicestovali a byli slyšet po celou dobu utkání.

První dějství bylo velmi vyrovnané a svěřenci Petra Rady hrozili zejména ze standardních situací. Prvních osmatřicet minut hry diváky velmi nudil. Poté přišel z čista jasna úder na straně hostů z Vyškova. Akce začala u Vintra, který vysunul po pravé straně Kanakimanu a ten vyslal do vápna přetažený balón na volného vyškovského kapitána Davida Němečka, který perfektně z voleje prostřelil brankáře Filipa Radu - 0:1! Minutu před koncem poločasu zahrozil kličkující dukelský David Kozel a zamířil těsně vedle branky. Domácí Dukla tak šla do šaten za nepříznivého stavu.

Druhý poločas už byla ze strany domácí Dukly jiná káva. Po čtvrthodině hry totiž domácí trenér Petr Rada vyslal na hrot čerstvého Lukáše Buchvaldka a začala jeho odpolední show. Po minutě na hřišti si hlavou Buchvaldek naskočil na povedený centr Douděry a vyrovnal. V 71. minutě si potom vzal na starosti přímý kop za vápnem a šikovnou střelou o levou tyč poslal Duklu do vedení. Aby toho nebylo málo, tak si o dvě minuty později vymodlil na svou osobu pokutový kop, který sám proměnil, a za dvanáct minut na hřišti zkompletoval čistý hattrick. Zápas už se od tohoto gólu jen dohrával a sudí na konci zápasu ještě obrali domácí o regulérní gól, kdy balón jednoznačně přešel brankovou čáru. Sudí to ale neviděli a zápas už to nikterak neovlivnilo a zápas skončil vítězství Dukly Praha a postupem mezi osm nejlepších MOL Cupu! Spíš by se dalo napsat: Buchvaldek vs Vyškov 3:1.

Liberec vyřadil rozjetou Boleslav gólem v nastavení

FC Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Liberec hostil U Nisy Mladou Boleslav. Hostující Boleslav přijela s trenérem Markem Kuličem v naprosto odlišné sestavě, než nastoupila v nedělním ligovém zápase proti pražské Spartě. Nutno podotknout, že za toto rozhodnutí a šetření důležitých hráčů tvrdě zaplatila a v MOL Cupu zaslouženě končí.

V podstatě se dá napsat, že zápas se nesl ve znamení boje ve středu hřiště a čekání na jednu chybu. Ať už na jedné, či druhé straně. Vzrušení přišlo až ve 32. minutě. Přímého kopu na pravé straně vápna se chopil Michael Rabušic a střelou k tyči rozhýbal hostující brankáře Mikulce. Těsně před pauzou centroval liberecký Pourzitidis na hlavu Fukaly, který ale mířil mimo tři tyče. A to bylo v prvním dějství všechno, nebo vlastně vůbec nic.

1227 platících se nudilo i druhý poločas, kteří se mohli rozveselit v 63. minutě. Tupta sklepl na Višinského, který ještě našel volného Žambůrka, ten ovšem nacpal míč jen do dobře postaveného brankáře Mikulce. Když už se zdálo, že diváci uvidí za trest další nášup v podobě prodloužení, udeřil z čista jasna Liberec a v nastaveném čase rozhodl. Hosté z Boleslavi si nepohlídali dlouhý míč z hloubi pole, který využil Filip Horský a rozjásal domácí obecenstvo. Hosté ani jednou nevystřelili na branku a uvadlým výkonem se s domácím pohárem loučí. Liberec se naopak probojoval do čtvrtfinále a může se těšit na další los.

Šok ve Vítkovicích

FC Baník Ostrava - FC Zlín 0:1 (0:1)

Na Městský stadion v Ostravě přijel Zlín a po ligové domácí blamáži Ostravy proti Jablonci se čekal vítězný reparát. Ten však družina kouče Pavla Hapala nezvládla a výhru bere překvapivě Zlín. Ševci opět neinkasovali a pod novým lodivodem Bronislavem Červenkou mají ligovou remízu v Olomouci a postup v poháru do čtvrtfinále.

Po sedmi minutách zahrozil Zlín. Filip Žák nacentroval na volného beka Pidra, ten však minul branku náhradníka Markoviče. Co prošlo na branku Zlína, to pochytal opět klidný a sebejistý gólman Ševců Stanislav Dostál. Ve 27. minutě lapil střelu domácího Ewertona. O pět minut později byl baníkovec Ladislav Almási nejblíže gólu v celém utkání. Na malém vápně si zpracoval míč a více než pět tisíc diváků už čekalo míč v síti. Jenomže proti byl vynikající hostující Dostál, který balón senzačně vyrazil. Byl z toho zákrok zápasu! Baník Ostrava měl hodně času míč na kopačkách, ale gól ne a ne vstřelit. Šok přišel pro Baník ve 41. minutě. Skrytou střelou z dálky totiž za vápnem parádně vystřelil zlínský Rudolf Reiter a nebojím se říct, že to pro něj byla nejkrásnější branka v jeho kariéře. Reiter takhle z dálky jen tak nestřílí. Trefil se proti svému bývalému týmu a jeho oslava byla střídmá. Při odchodu do kabin byl jasně spokojenější Zlín.

Druhá polovina přinesla změny v sestavě Baníku a příchod rychlého Buchty, Šína a útočníka Tanka. Ihned v úvodu se opět předvedl Dostál a vyrazil další střelu aktivního Ewertona na rohový kop. Maličký křídelník Ewerton se ukázal jako hlavní spalovač šancí. V 61. minutě mu přiťukl proti noze míč Tanko a Ewerton z hranice vápna minul branku. Gól byl prakticky na spadnutí a jen se čekalo, kdy přijde. Jenže nepřišel. Další dvě tutové šance Buchty a Almásiho pochytal Stanislav Dostál. Po závěrečném hvizdu sudího Starého se tak mohl z vítězství a šokujícího postupu radovat Zlín.

Kouč Baníku Pavel Hapal má o čem přemýšlet. Nedat gól předposlednímu Jablonci a poslednímu Zlínu, ještě ke všemu na domácí půdě, je na pomyšlenou.

V malém pražském derby vyválčila postup Sparta

Bohemians Praha 1905 - AC Sparta Praha 1:2 (1:0)

Poslední zápas MOL Cupu přinesl souboj v malém pražské derby v Ďolíčku. Na Bohemians přijela Sparta. Sparta z Vršovic odjížděla s prázdnou naposledy v listopadu 2001! Tehdy v brance Sparty stál mladičký Petr Čech a držel v té době sérii neprůstřelnosti, kterou mu odčaroval trochu kuriózním gólem z dálky a mezi nohy Marcel Melecký. Sparta tuto sérii prodloužila minimálně do příštího roku, protože vydřela po obratu výhru 2:1.

Sparta nastoupila na Bohemians ve velmi okleštěné sestavě a s plno mladíky v sestavě. Klokani před zápasem cítili šanci na úspěch - zejména v prvním poločase do toho dali všechno. Hrál se hodně vyrovnaný duel s plno nepřesnostmi na obou stranách. V úvodu utkání dvakrát zahrozili letenští, ale neuspěli. Ve 14. minutě měl šanci domácí Matěj Hybš, ale balón poslal jen do připraveného gólmana Vojtěcha Vorla. Ve 22. minutě padl prví gól zápasu a z rohového kopu ho hlavou vstřelil nikým neatakovaný mladý stoper Adam Kadlec a Klokani vedli 1:0. Hostující Ryneš před koncem poločasu netrefil o kousek branku Michala Reichla. A těsně před zapískáním sudího Jana Petříka těsně nedosáhl na střílený centr Mužíka, klokan Erik Prekop. Spokojenější do šaten odcházela Bohemka.

Druhé dějství však nabídlo úplně jiný obrázek hry a dobývání obrany Bohemians ze strany sparťanského mužstva. Přes několik nadějných šancí přišlo i logické vyústění a vyrovnání Sparty. Dlouhý aut Sadílka a v následné skrumáži se nejlépe zorientoval Václav Sejk a v 52. minutě vyrovnal. Celkem jednoduchá a hodně laciná branka pro domácí Klokany. Bohemians se však nepoučili a z dalšího autového vhazování inkasovali znovu. V 69. minutě po autu Sadílka hlavičkoval hostující Michal Ševčík nejprve do břevna, aby si zároveň svou hlavičku i posléze dorazil za překvapeného gólmana Reichla. Domácí už neměli sílu na obrat a Sparta ještě z několika brejků zahrozila. V největší šanci byl v nastavení letenský Olatunji, ale trefil pouze tyč. Zápas skončil vítězstvím Sparty 2:1 a byl to hodně vydřený postup.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.