MOL Liga 2023/2024

Pražské derby v NBL vyhrál USK v prodloužení, Ústí se radovalo posedmé v řadě

Roli favoritů ustáli, ale pořádně se zapotili. Basketbalisté USK Praha zvítězili v 10. kole na palubovce Slavie 94:90 po prodloužení a na čtvrtém místě dorovnali bilanci obhájců titulu z Opavy. Vicemistři z Děčína podobné drama nedopustili, zdolali Kolín 89:70 a posunuli se v tabulce před svého středečního soupeře na šestou pozici. Nováček z Písku se musel sklonit před druhým Ústím nad Labem a prohrál 78:87. Sluneta uspěla v NBL posedmé za sebou.

Basketbalisté USK Praha (v modrém)
zdroj: ČTK / Stejskal Ivo

V pražském derby měli od úvodního rozskoku mírně navrch basketbalisté Slavie, kteří ještě v polovině čtvrté čtvrtiny vedli o devět bodů. Náskok ale v závěru neudrželi a v prodloužení kousali porážku 94:90. Nejlepším střelcem utkání byl hostující Patrick Samoura, jenž zapsal 26 bodů a 8 doskoků. Domácím nepomohlo ani 23 bodů Američana Leslyho Varnera.

V dresu rozjetého Ústí se skvělým výkonem blýskla nová posila Maverik Rowan. Sedmadvacetiletý Američan, který nastoupil teprve podruhé, byl s 28 body nejlepším střelcem zápasu. Mimo jiné proměnil šest z deseti trojek. Slunetě se navíc podařilo ubránit tahouna Písku Vojtěcha Sýkoru, jenž tentokrát zůstal na dvou bodech –⁠ i tak ale málem zaznamenal double double, když přidal 13 doskoků a 9 asistencí.

Děčín sice prohrál úvodní čtvrtinu, pak ovšem zlepšil obranu a střetnutí otočil. "Kolín v první čtvrtce ukázal to, co ho zdobí a čeho jsme se nejvíce obávali, tedy střelbu trojek. My jsme v obraně tak nějak pozičně byli, ale soupeř proměnil z osmi pokusů hned šest," komentoval úvod trenér Děčína Tomáš Grepl, podle něhož byl zlepšený důraz v obraně klíčem k výhře.