SP CX Maasmechelen: Zemanová bere 3. místo v u23

Světový pohár v cyklokrosu pokračoval druhým dílem v belgickém Maasmechelenu, Boroš 22...

Autor: Tomáš Ježek

Druhý díl světového poháru v cyklokrosu hostil belgický Maasmechelen. Vítězství v závodě elitních žen vybojovala světová šampionka Fem van Empel (NED, Jumbo Visma), skvělý výsledek zaznamenala Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team), jež dojela na 3. místě v kategorii u23 a společně s elitními ženami byla klasifikována na 10. místě. Závod elitních mužů ovládl Lars van der Haar (NED, Balois Trek Lions), Michael Boroš (Elkov Kasper) dojel na 22. pozici.

Program v dopoledních hodinách odstartoval vloženými závody juniorských kategorií a skvělý úspěch zaznamenal Kryštof Bažant (Cyklostar Pirelli), který dojel na druhém místě za vítězným Arthurem van der Boerem (BEL, AA Drink) a před třetím Barnabasem Vasem (HUN, Cube Csömör).

Kryštof Bažant bere druhé místo

Ženy Elite

Elitní ženy se na start postavily ve 13:40. Na startu stály dvě české závodnice - mistryně ČR Kristýna Zemanová a Kateřina Hladíková (Brilon Racing Team), obě stále patřící do kategorie u23. Na start se nepostavila druhá žena z úvodního dílu SP ve Waterloo Puck Pieterse (NED, Fenix Deceuninck) a chyběla i Shirin van Anrooij (NED, Balois Trek Lions).

Favoritkou závodu byla světová šampionka Fem van Empel (NED, Jumbo Visma). Ta se ihned po startu pohybovala na vedoucích pozicích a skvělý start měla i Kristýna Zemanová, před kterou ovšem v prudké zatáčce krátce po nájezdu do terénu spadla soupeřka a Kristýna se poroučela přes ni. Česká šampionka sice ztratila několik pozic, zahájila ovšem skvělou stíhací jízdu a brzy se ocitla mezi soupeřkami, které bojovaly o top ten.

Mezitím se na čele suverénně osamostatnila mistryně světa, která předváděla skvělý fyzický i technický výkon a přijela si pro další vítězství ve světovém poháru. Celkem jich nyní vlastní 11, a to v pouhých 21 letech.

Fem van Empel opět vítězí a nadále tak bude lídryní SP

Na druhém místě dorazila do cíle Ceylin del Carmen Alvarado (NED, Alpecin Deceuninck), třetí byla Aniek van Alphen (NED, Cyclocross Reds).

Skvělý výkon podala Kristýna Zemanová, která i přes problémy v úvodu závodu dojel na 10. pozici a vyrovnala svůj nejlepší výsledek ze závodu SP, který v loňském roce zajela v italském Val di Sole - 10. místo. Navíc se v kategorii u23 postavila na pódium - získala 3. místo za vítěznou Marie Schrieber (LUX, SD Worx) a třetí Leonie Bentveld (NED, Pauwels Sauzen Bingoal).

"Dnes jsem se cítila opravdu skvěle. Měla jsem hodně silné nohy. O to víc mě mrzí ten zádrhel v prvním kole a velká ztráta hned na začátku. Ale i to k tomu patří. Snažila jsem se jet s klidnou hlavou, postupně ztrátu stahovat a nechat na trati maximum. S desítkou a třetím místem v U23 jsem spokojená. Možná jsem měla i na víc, ale to snad ukážu v dalších závodech," okomentovala závod Kristýna.

Na 25. místě dojela v závodě Kateřina Hladíková, která byla 8. mezi ženami kategorie u23.

Muži Elite

Ve 14:30 se na start postavili elitní muži. Bílý dres pro lídra SP vlastnil před závodem Thibau Nys (BEL, Balois Trek Lions), jenž ovládl úvodní díl v americkém Waterloo. Nechyběli ale jeho největší konkurenti - Eli Iserbyt (BEL, Pauwels Sauzen Bingoal), evropský šampion Michael Vanthourenhout (BEL, Pauwels Sauzen Bingoal) či jeho týmoví kolegové Pim Ronhaar (NED, Balois Trek Lions), Joris Nieuwenshuis (NED, Balois Trek Lions) a Lars van der Haar (NED, Balois Trek Lions).

Jezdci týmu Balois Trek opět předváděli skvělý taktický výkon a viditelně nejsilnějšího Iserbyta několikrát dostali pod tlak. Nejprve se o atak pokusil Ronhaar, pak i Thiabau Nys, definitivně se od soupeřů ale podařilo odpoutat až Larsi van der Haarovi, který se od soupeřů odpoutal v pátém kole z celkových osmi.

Přesto, že se Iserbyt Nizozemce pokoušel sjet, na jeho záda se již nedotáhl a ten po dvou letech zvítězil v závodě SP. Naposledy zvedl ruce nad hlavu v nejvyšší soutěži v Táboře v roce 2021 a před tím čekal více než 5 let.

Lars van der Haar vítězí

O druhé místo se strhl souboj mezi lídrem SP Nysem a Iserbytem. Iserbytovi se ovšem podařilo krajana dostat pod tlak a ten se v levotočivé zatáčce poroučel k zemi. Iserbyt si tak dojel pro druhé místo, Nys se propadl až na finální 7. příčku a pro bronz si dojel Laurens Sweeck (BEL, Crelan Corendon), loňský vítěz SP. Velkým překvapením závodu byl výkon Španěla Felipe Ortse (ESP, Burgos BH), který si dojel pro 5. místo.

Pódium elitních mužů, Larsi van der Haarovi se povedlo z dresu lídra SP vysvléknout týmového kolegu Nyse, který je nyní průběžně třetí. Na druhém místě je Eli Iserbyt

Český šampion Michael Boroš závod dokončil na 22. místě. Do závodu odstartoval dobře, po úvodních dvou okruzích z osmi se ale ze 14. pozice propadl až na třicátou. „Měl jsem defekt, snažil jsem se na prázdném kole jet co nejlépe, ale bohužel byl závod tak rychlý, že mě předjelo hodně lidí. A dojíždět to zpátky bylo na této trati skoro nereálné. Udělal jsem maximum a dopadlo to 22. místem. Když ale odhlédnu od toho defektu, jsem s výkonem spokojený. V porovnání se světovou špičkou jsem byl po startu na dobré pozici. Nedokážu říct, jak dlouho bych vydržel vepředu, ale pocitově to bylo dobré. Po výměně kola jsem se snažil pořád závodit, co to šlo. Pole už ale bylo roztažené a předjíždělo se složitě,“ hodnotil vystoupení v Belgii Michael Boroš.

Na 34. místě dokončil závod Matyáš Fiala (ČEZ Cyklo Team Tábor), 44. byl Jakub Kuba (Dukla Praha), 46. Maximilian Kerl (TJ Auto Škoda MB) a 50. Patrik Černý (Express CZ Tufo Team Kolín).

Další díl Světového poháru v cyklokrosu se jede 12. listopadu, a to v belgickém Dendermonde.

1. Lars van der Haar (NED, Balois Trek Lions) 61 bodů
2. Eli Iserbyt (BEL, Pauwels Sauzen Bingoal) 60 b.
3. Thibau Nys (BEL, Balois Trek Lions) 59 b.

25. Kateřina Hladíková (Brilon Racing Team) +5:27

1. Fem van Empel (NED, Jumbo Visma) 80 b.
2. Ceylin del Carmen Alvarado (NED, Alpecin Deceuninck) 55 b.
3. Inge van der Heijden (NED, Crelan Corendon) 37 b.

Přečteno - 2848x Tagy: světový pohár cyklokros maasmechelen
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

1. Světový pohárBatten dala v Araxá dabl, Andreassen vyhrál po 4 letech
    Batten dala v Araxá dabl, Andreassen vyhrál po 4 letech
  2. Světový pohárSpecialized dál pokračuje v medailových žních, XCC v Araxá vyhráli Batten a Koretzky
  3. Světový pohárOkruh v Araxá plný skoků, rozhodčí musí krotit
    Okruh v Araxá plný skoků, rozhodčí musí krotit
  4. Světový pohárSvětový pohár v NMnM spustil nový web i přihlášky do doprovodných závodů
    Světový pohár v NMnM spustil nový web i přihlášky do doprovodných závodů
  5. Světový pohárBikový karneval SP pokračuje v Araxa! 2. díl startuje už zítra
    Bikový karneval SP pokračuje v Araxa! 2. díl startuje už zítra
  6. Světový pohárCo ukázal první SP v Mairipora? Nástup nových tváří nebo jen boj o OH?
    Co ukázal první SP v Mairipora? Nástup nových tváří nebo jen boj o OH?