Plzeň porazila Litvínov 5:2 a sesadila ho z čela extraligy

foto Ilustrační foto - Hokejisté Plzně se radují z vítězství na domácím ledě, 20. října 2023 Plzeň.

Plzeň - Hokejisté Plzně porazili v 15. kole extraligy Litvínov 5:2 a zvítězili již počtvrté z posledních pěti zápasů. Po bezbrankové první třetině si domácí rozhodující náskok vypracovali třemi trefami během prostřední dvacetiminutovky. Střelecky aktivnější hosté nedokázali zareagovat a připsali si druhou porážku z uplynulých tří kol a klesli na 2. místo tabulky za Pardubice. Vítězný gól Indiánů zaznamenal finský obránce Aleksi Laakso, jenž ještě díky trefě do prázdné branky zaznamenal premiérové dvě extraligové trefy.

Domácí v úvodu promarnili přesilovou hru a poté převzali iniciativu střelecky výrazně aktivnější hosté. Nedisciplinovaní Indiáni však zvládli ubránit dvě oslabení a až v 16. minutě v největší litvínovské šanci Kudrna pálil mimo a Gut bekhendem zblízka trefil jen lapačku gólmana Pavláta.

Po pauze během další početní výhody hostů David Kaše nedorazil volný kotouč za brankovou čáru a naopak ve 22. minutě po odražené střele Hrabíka pohodlně otevřel skóre dorážející Jansa. Probuzení domácí následně mohli při přesilovce zvýšit, jenže proti pozornému Tomkovi neuspěl zblízka Schleiss a za chvíli ani nekrytý Rekonen.

Litvínovského gólmana znovu překonal ve 26. minutě až Malák, který po rychlé akci pohotově dorazil předchozí vlastní pokus na 2:0. Plzeňské zaváhání v rozehrávce ale v polovině utkání vrátilo hosty do hry, když se po přihrávce bratra Davida od pravého hrazení z mezikruží prosadil švihem Ondřej Kaše.

Domácím poté pomohl útočný faul Kirka a ve 35. minutě zvýšil po ideální příhře Indráka tvrdou ranou z levého kruhu na 3:1 Laakso. Rušnou druhou třetinu plnou vyloučení už rozjetí Indiáni přes tlak při další přesilové hře gólově neozdobili.

Do závěrečné dvacetiminutovky vstoupili lépe hosté, vyhrávali osobní souboje a ve 46. minutě explzeňský Baránek napálil od modré čáry horní tyč. O chvíli později pokus Kudrny do odkryté branky skvěle lapačkou zastavil Pavlát. Udeřilo až na druhé straně z protiútoku, když v 51. minutě po chytré přihrávce Holešinského jednoduše zakončil Söderlund.

Hosty čtvrtá inkasovaná branka zlomila a od většího přídělu je uchránil jen Tomek, jemuž po střele Indráka sice pomohla pravá tyč, gólovou příležitost Poura a trestné střílení Holešinského ale zlikvidoval. V 59. minutě uspěl táhlou střelou z levého kruhu Kirk, jenže při litvínovské hře bez brankáře upravil vzápětí na konečných 5:2 Laakso.

Hlasy trenérů po utkání:

Petr Kořínek (Plzeň): "Měli jsme dobrý vstup do zápasu, kluci byli hladoví do zápasu. Čtyřmi vyloučeními jsme dali soupeři šanci, ale skvěle jsme je ubránili. Ve druhé třetině jsme zvládli na začátku další oslabení a pak se nám povedlo dát dvě branky. Po inkasovaném gólu na 2:1 jsme zas měli trošku problémy, ale třetí gól byl moc důležitý a kluci pak už hráli pospolu a udrželi se na kotouči. Zaslouženě jsme dnes vyhráli s přispěním skvělého brankáře (Dominika Pavláta). Potřebujeme každý bod a jsme spokojení."

Karel Mlejnek (Litvínov): "Dnes jsme vstoupili do utkání nedůrazně až ledabyle v zakončení, což se promítlo a odrazilo v průběhu druhé třetiny a myslím si, že dnešní utkání domácí zaslouženě vyhráli. Dnes nás ubojovali."

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 22. Jansa (K. Hrabík), 26. Malák (Piskáček, Pour), 35. Laakso (Schleiss, M. Indrák), 51. Söderlund (Holešinský), 59. Laakso (Piskáček) - 30. O. Kaše (D. Kaše), 59. Kirk (Maštalířský, Abdul). Rozhodčí: Hribik, M. Sýkora - Hynek, Zíka. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. Diváci: 5264.

Sestavy:

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Kvasnička, Laakso, A. Jiříček, Malák, Piskáček, Michal Houdek - Holešinský, Mertl, Söderlund - Matýs, Lev, Schleiss - Rekonen, M. Indrák, Pour - K. Hrabík, Jansa, Šiler. Trenér: Kořínek.

Litvínov: M. Tomek - Demel, Zile, Jaks, Baránek, D. Zeman, Czuczman, Šalda - Koblasa, Gut, A. Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Maštalířský - Havelka, Jurčík, Válek. Trenér: Mlejnek.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 16.05.2024 ČTK