Liverpool doma přejel Nottingham, derby v Manchesteru ovládli Citizens

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Tottenhamu si před víkendovým programem anglické ligy pojistili vedení v tabulce vítězstvím 2:1 na hřišti Crystalu Palace. Předehrávku 10. kola rozhodli po změně stran, kdy si nejprve domácí obránce Joel Ward dal vlastní gól a poté korejský kanonýr Son Hung-min zvýšil. V nastavení snížil Jordan Ayew, jehož gól potvrdil videorozhodčí, na čtvrtém vítězství Hotspur za sebou to ale už nic nezměnilo.

Fotbalisté Arsenalu porazili v 10. kole anglické ligy i díky hattricku Eddieho Nketiaha 5:0 poslední Sheffield United. "Kanonýři" se posunuli na druhé místo tabulky dva body za londýnského rivala Tottenham, který v páteční předehrávce vyhrál derby na hřišti Crystal Palace.

Čtyřiadvacetiletý Nketiah skóroval ve 20., 50. a 58. minutě, kdy zkompletoval hattrick krásnou dalekonosnou střelou. Londýnský rodák, jenž si před dvěma týdny odbyl debut za anglickou reprezentaci, tak důrazně ukončil střelecký půst trvající od srpna. V závěrečných minutách výhru týmu trenéra Mikela Artety zpečetili Fábio Vieira z penalty a Takehiro Tomijasu.

Arsenal se v tabulce odpoutal o tři body od mistrovského Manchesteru City, jenž se na něj může znovu dotáhnout v případě výhry v nedělním derby proti United. Nováček Sheffield prohrál popáté za sebou a po deseti zápasech zůstal s pouhým jedním bodem na dně tabulky.

Chelsea prohrála 0:2 s Brentfordem, který na Stamford Bridge uspěl ve třetí sezoně za sebou a vystřídal londýnského rivala na desátém místě. Domácí "Blues" měli po většinu zápasu herní převahu, ale čtvrtou porážku v sezoně a propad do dolní poloviny tabulky neodvrátili.

V jejich největší šanci trefil Madueke už v desáté minutě pouze břevno. Na gól se čekalo téměř hodinu a dali ho hosté po přesném centru Mbeuma a hlavičce Pinnocka. Domácí svěřenci Mauricia Pochettina v úplném závěru zahrávali rohový kop, na který si naběhl i brankář Sánchez, ale místo vyrovnání z následného brejku skóroval do prázdné branky Mbeumo.

Chelsea vyhrála pouze jeden z posledních 13 domácích ligových zápasů. Nelichotivá série se táhne od minulé sezony. Speciálně s Brentfordem se Chelsea před vlastními diváky nedaří. V dubnu s ním doma prohráli rovněž 0:2 a v předminulé sezoně dokonce 1:4. Naposledy vzájemný zápas vyhráli v prosinci 2021.

Wolverhampton doma zaskočil Newcastle a vybojoval s účastníkem Ligy mistrů remízu 2:2. Hosté dvakrát vedli zásluhou Wilsona, který podruhé skóroval v nastavení první půle z penalty za faul. Z opakovaných záběrů se zdálo, že údajný viník Hwang Hi-čchan se protihráče Schära vůbec nedotkl, ale videorozhodčí nezasáhl. Jihokorejský útočník si pak po změně stran částečně spravil chuť vyrovnávací brankou. Wolves pod vedením Garyho O'Neila neprohráli už pět kol a jsou s 12 body na dvanáctí, Newcastle natáhl sérii neporazitelnosti na šest zápasů a je se 17 body šestý.

V záchranářském souboji otočil Bournemouth utkání s Burnley a po výsledku 2:1 si připsal první výhru sezony. Utkání rozhodl v 76. minutě Philip Billing obloučkem ze 40 metrů přes vyběhnutého brankáře hostů. Bournemouth se posunul z pásma sestupu na 17. pozici, Burnley je předposlední.

Fotbalisté Manchesteru City v šlágru 10. kola anglické ligy zvítězili v městském derby na hřišti United 3:0. Dva góly dal Erling Haaland. Hráči City jsou třetí s dvoubodovou ztrátou na první Tottenham a horším skóre než má druhý Arsenal. "Rudí ďáblové" jsou osmí.

City do zápasu vstoupili aktivněji a v největší šanci je zastavila dvojice Onana - Maguire. Ve 25. minutě zasáhl videorozhodčí. Dánský útočník Höjlund si při bránění standardní situace pomohl přidržením Rodriho a Citizens měli k dispozici historicky první penaltu na stadionu Old Trafford v Premier League. Haaland ji proměnil. Do přestávky ještě oba brankáři podrželi své týmy po šancích Haalanda a McTominaye.

Čtyři minuty po přestávce zdvojnásobil vedení hostů znovu Haaland. Zůstal trestuhodně nehlídaný na zadní tyči Onanovy branky a hlavou se zblízka nemýlil. Vítězství svěřenců Pepa Guardioly pečetil v 80. minutě Foden.

Liverpool doma porazil Nottingham 3:0. Domácím chyběl útočník Luis Díaz, jemuž v Kolumbii unesli rodiče. Podle tamních médií je přepadli ozbrojení muži na motocyklech na čerpací stanici v domovském městě Barrancas. Díazovu matka už je osvobozena, pátrání po otci pokračuje.

"Nikdy jsem nic takového nezažil, je to nová zkušenost, bez které bych se obešel," řekl trenér Liverpoolu Jürgen Klopp. Jeho svěřenci proti outsiderovi z Nottinghamu nezaváhali a po brankách Joty, Núňeze a Salaha zůstali na čtvrtém místě, na vedoucí Tottenham ztrácejí tři body.

West Ham s reprezentanty Vladimírem Coufalem a Tomášem Součkem podlehl doma Evertonu 0:1. Obránce Coufal odehrál celé utkání, záložník Souček naskočil na závěrečnou zhruba čtvrthodinu. V té době už hosté vedli, poté co se v 51. minutě prosadil Calvert-Lewin, který vstřelil první gól v sezoně a jubilejní padesátý v Premier League. Největší příležitosti West Hamu měl Bowen, ale v obou případech minul branku.

West Ham čeká na ligové vítězství už tři kola a utrpěl třetí soutěžní porážku za sebou včetně neúspěchu v Evropské lize proti Olympiakosu. S vyrovnanou bilancí 4-2-4 mu patří deváté místo v tabulce. Everton už má jen o čtyři body méně, po třetí výhře v sezoně a zároveň z pěti posledních kol se vzdálil sestupovým příčkám.

Aston Villa porazila Luton Town 3:1 a pošesté v řadě neprohrála, přičemž pětkrát zvítězila. Birminghamský klub je v tabulce pátý a na čelo ztrácí čtyři body. Luton počtvrté za sebou nezvítězil a je s pěti body osmnáctý.

Brighton doma remizoval s Fulhamem 1:1. Za domácí se trefil devatenáctiletý Evan Ferguson a stal se prvním teenagerem od roku 2005, který v jednom kalendářním roce dal v anglické nejvyšší soutěži deset branek. Před osmnácti lety se to podařilo Waynu Rooneymu.