FIDE Grand Swiss 2023 v plném proudu!

FIDE Grand Swiss, jež se odehrává ve dnech 25. 10.—5. 11. 2023 v Douglasu na ostrově Man, je jednou z akcí cyklu mistrovství světa FIDE, přičemž dva nejlepší hráči se kvalifikují na Turnaj kandidátů 2024.

Vila Marina v Douglasu, hostící klání FIDE Grand Swiss 2023. Foto: John Saunders

Sekce Open

Časová komodita čítá 100 minut na prvních 40 tahů, dalších 50 minut po 40. tahu a konečných 15 minut po tahu 60., kdy od počátku partie je přidělen přídavek 30 sekund/tah. Šachisté odehrají celkem 11 kol. Prestižní turnaj, nabitý hvězdami: Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura, Alireza Firouzja, Anish Giri, Gukesh Dommaraju či Levon Aronian, nabízí cenový fond 460 000 $. Vítěz, který vzejde po náročných bitvách za šachovnicí, obdrží sumu 80 000 $.

Premiéru tohoto turnaje na onom ostrově v roce 2019 vyhrál Wang Hao (zde postupoval do kandidátů pouze vítěz). O dva roky později v Lotyšsku zvítězil Alireza Firouzja, za kterým na 2. místě skončil Fabiano Caruana.

Sekce Ženy

Oproti mužům mají hráčky znatelně rozličné tempo hry: 90 minut na prvních 40 tahů, po kterých se přidá konečných 30 minut po zbytek partie + od počátku partie je přidělen přídavek 30 sekund/tah. Počet kol a „vstupenek“ do Turnaje kandidátek 2024 je zcela totožný jak v Openu.

Fanoušci ženského šachu ocení účast nejlepších hráček planety: Aleksandra Goryachkina, Alexandra Kosteniuk, sestry Mariya a Anna Muzychuk či Tan Zhongyi. Cenový fond pro tuto skupinu činí 140 000 $, kdy vítězce připadne 25 000 $.

První a jediný turnaj tohoto typu se konal v roce 2021 v lotyšské Rize. Akce byla součástí kvalifikačního cyklu FIDE MS žen, kde zvítězila čínská velmistryně Lei Tingjie a kvalifikovala se tak na Turnaj kandidátek žen.

Hrací místnost, Foto: Anna Shtourman/FIDE

Českou republiku na ostrově Man mezi 164 účastníky a účastnicemi zastupuje dvojice David Navara a Thai Dai Van Nguyen.

A jak si vedou hráči a hráčky po prvních dvou kolech?

David Navara bohužel v 1. kole podlehl Niclasu Huschenbethovi. Ve druhém kole si však vítězstvím napravil reputaci. Thai Dai Van Nguyen v prvních dvou kolech čelil nebezpečným, a také mírně favorizovaným, Američanům – Sam Shankland a Jeffery Xiong. Díky své solidní hře dokázal Van v obou partiích získat cenné remízy.

Co se týče světové špičky, menším překvapením je výkon H. Nakamury, který obě své partie, jakožto favorit, zremizoval. Start se nepovedl ani dalším favoritům, kteří již nečekaně podlehli svým oponentům: Jan-Krzysztof Duda, Vidit Gujrathi, Pentala Harikrishna, Jorden Van Foreest apod.

Mezi ženami se zatím neodehrálo žádné velké drama. Pouze, totožně jako Nakamura, zažívá nepovedený start A. Goryachkina a H. Dronavalli.

Českým reprezentantům přejeme mnoho úspěchů a i jistou dávku štěstí!