Paralympijský magazín

Zacha vstřelil gól Mrázkovi, výhru vychytali Dostál s Vaněčkem

Pavel Zacha překonal v NHL Petra Mrázka a první brankou v sezoně nasměroval Boston k výhře 3:0 v Chicagu. Český gólman kryl čtyřicet střel včetně tří pokusů Davida Pastrňáka, který nebodoval ve druhém utkání za sebou. Lukáš Dostál chytil v Columbusu 35 střel, dovedl Anaheim k vítězství 3:2 v prodloužení a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. New Jersey i díky 27 zákrokům Vítka Vaněčka uspělo v Montrealu 5:2.

Pavel Zacha zakončuje na branku Petra Mrázka
zdroj: Reuters autor: David Banks

Do úterního programu NHL, do kterého se zapojilo všech 32 týmů, naskočil ze střídačky Karel Vejmelka. Český brankář nahradil v čase 12:34 v brance Arizony Connora Ingrama za stavu 1:3. Ve zbytku utkání chytil 15 ze 17 střel, ale neodvrátil na ledě Los Angeles prohru 3:6. Filip Chytil přispěl dvěma asistencemi k výhře New York Rangers 3:1 v Calgary a byl zvolen nejlepším hráčem zápasu. Filip Hronek asistoval u rozdílové branky Vancouveru, který zvítězil na ledě Nashvillu 3:2.

Zacha otevřel skóre ve 24. minutě tečí střely Kevina Shattenkirka. "Viděl mě, že stojím před brankou, a vypálil tak, abych mohl puk usměrnit. Měl jsem to jednoduché," uvedl Zacha. Byť v předchozích pěti zápasech neskóroval, cítil se dobře. "Pokračoval jsem v práci, snažil se dělat správné věci a doufal jsem, že se brzy dočkám," popsal své rozpoložení.

Zbývající dvě branky vstřelili Bruins v úvodu třetí třetiny během 56 sekund. Matthew Poitras přelstil Mrázka z úniku forhendovou kličkou a Trent Frederic zakončil po zadovce Jamese van Riemsdyka do prázdné branky.

Zacha se stal druhou hvězdou utkání, předčil jej pouze Jeremy Swayman, který potřeboval k první nule v sezoně 23 zásahů. Boston udržel neporazitelnost a šestou výhrou vyrovnal nejlepší vstup do sezony v klubové historii.

V jeho dresu odstoupil ve třetí třetině z utkání Jakub Lauko, protože jej zasáhl bruslí do tváře hráč Chicaga Jason Dickinson. Podle trenéra Bostonu Jima Montgomeryho bude ale Lauko v pořádku. "V člověku hrkne, když vidí, že někoho zasáhla brusle do obličeje, ale naštěstí minula oko. Spraví to pár stehů, nebude teď nějakou chvíli vypadat pěkně," doplnil ke stavu českého útočníka.

Dostál vychytal druhé vítězství v třetím startu sezony, pokaždé vytáhl úspěšnost zásahů nad 91 procent. Na ledě Columbusu, který vedl 1:0 a 2:1, inkasoval obě branky z levého kruhu. Překonali jej Emil Bemström v přesilové hře střelou bez přípravy a v 50. minutě Adam Fantilli z rychlého protiútoku. Za Anaheim vyrovnali Ryan Strome a Brett Leason, prodloužení rozhodl Frank Vatrano.

Vaněček si také připsal druhou výhru v třetím startu sezony. V Montrealu inkasoval úvodní gól zápasu z dorážky Justina Barrona, ale v dalším průběhu na něj vyzrál už jen Mike Matheson, který snížil v 51. minutě z úniku na 2:4. Hlavními strůjci úspěchu New Jersey byli autor hattricku Tyler Toffoli a Jack Hughes, který přihrál na čtyři góly.

Chytil zaznamenal v posledních dvou zápasech pět přihrávek a v Calgary byl i blízko prvnímu gólu. Český útočník vypálil z mezikruží a puk propadl gólmanovi Jacobu Markströmovi za záda. Pár centimetrů před brankovou čárou jej doklepl Erik Gustafsson a uzavřel skóre. První asistenci si Chytil připsal u gólu na 1:1, který vstřelil Alexis Lafreniere tečí Gustafssonovy střely od modré čáry.

Dominik Kubalík nebodoval ani v šestém utkání sezony, navíc byl na ledě u tří inkasovaných branek a s Ottawou podlehl doma Buffalu 4:6. Gól nebo přihrávku si v novém ročníku nepřipsal ani Radek Faksa. Český centr je ale ceněný hlavně kvůli defenzivní činnosti a Dallasu pomohl k výhře 4:1 na ledě Pittsburghu šesti zblokovanými střelami, což bylo suverénně nejvíc ze všech aktérů.

Ryan Hartman se blýskl druhým hattrickem v kariéře a celkově pěti body, kterými řídil výhru Minnesoty 7:4 nad Edmontonem. Oilers nastoupili bez lídra Connora McDavida a nezvládli poslední třetinu, ve které inkasovali pět branek a ztratili vedení 3:2.

Stejným výsledkem 7:4 ovládli zápas hokejisté Colorada na ledě New York Islanders a vytvořili nový rekord NHL. Avalanche i v součtu s minulou sezonou vyhráli v základní části venku popatnácté v řadě. Při zápisu do historie se blýskl Mikko Rantanen čtyřmi body (1+3).

Colorado si stejně jako Boston udržuje neporazitelnost a vyhrálo i šestý zápas. Stoprocentní je i tým Vegas, který doma zdolal Philadelphii 3:2 a zvítězil v ročníku posedmé. O výhře obhájce Stanleyova poháru rozhodl Shea Theodore v čase 59:27.

Výsledky NHL:

Washington – Toronto 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)
Branky: 40. Ovečkin – 13. Rielly, 26. Tavares, 27. W. Nylander, 36. Matthews. Střely na branku: 37:17. Diváci: 16 641. Hvězdy zápasu: 1. Woll, 2. Matthews (oba Toronto), 3. Ovečkin (Washington).

Ottawa – Buffalo 4:6 (0:2, 1:3, 3:1)
Branky: 34. Chychrun, 56. Tarasenko, 59. Norris, 59. Joseph – 9. a 25. J. Skinner, 39. a 60. Tage Thompson, 12. Girgensons, 38. Tuch. Střely na branku: 38:24. Diváci: 14 278. Hvězdy zápasu: 1. J. Skinner, 2. Tuch, 3. Tage Thompson (všichni Buffalo).

Tampa Bay – Carolina 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 20. Point, 38. Barre-Boulet, 58. Paul. Střely na branku: 23:32. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Johansson, 2. Point, 3. Barre-Boulet (všichni Tampa Bay).

Montreal – New Jersey 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Branky: 6. J. Barron, 51. Matheson – 39., 48. a 60. Toffoli, 14. Holtz, 41. Hischier. Střely na branku: 29:34. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval dva góly z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Toffoli (oba New Jersey), 3. J. Barron (Montreal).

Pittsburgh – Dallas 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Branky: 20. Rust – 28. Robertson, 37. Dadonov, 46. Harley, 54. Johnston. Střely na branku: 39:34. Diváci: 17 209. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger, 2. Robertson, 3. Harley (všichni Dallas).

Florida – San Jose 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 30. Verhaeghe, 36. Reinhart, 60. Stenlund – 29. Zetterlund. Střely na branku: 35:28. Diváci: 16 142. Hvězdy zápasu: 1. Stolarz, 2. Reinhart, 3. Verhaeghe (všichni Florida).

NY Islanders – Colorado 4:7 (1:2, 2:2, 1:3)
Branky: 11. Clutterbuck, 23. Palmieri, 26. Holmström, 45. Lee – 6. a 59. Johansen, 13. Makar, 40. Byram, 40. MacKinnon, 48. Rantanen, 60. Colton. Střely na branku: 32:40. Diváci: 14 856. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. Makar (oba Colorado), 3. Clutterbuck (NY Islanders).

Detroit – Seattle 4:5 v prodl. (0:0, 1:3, 3:1 – 0:1)
Branky: 22. Veleno, 43. Gostisbehere, 44. Larkin, 51. DeBrincat – 26. a 38. Schwartz, 40. Kartye, 59. McCann, 65. Eberle. Střely na branku: 27:38. Diváci: 16 894. Hvězdy zápasu: 1. Schwartz (Seattle), 2. Larkin, 3. Gostisbehere (oba Detroit).

Columbus – Anaheim 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1  0:1)
Branky: 17. Bemström, 50. Fantilli – 36. R. Strome, 57. Leason, 63. Vatrano. Střely na branku: 37:27. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval dvě branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 94,6 procenta. Diváci: 16 432. Hvězdy zápasu: 1. Dostál (Anaheim), 2. Fantilli (Columbus), 3. Vatrano (Anaheim).

Chicago – Boston 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 24. Zacha, 45. Poitras, 46. Frederic. Střely na branku: 23:43. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval tři branky ze 43 střel a úspěšnost zásahů měl 93 procent. Diváci: 19 370. Hvězdy zápasu: 1. Swayman, 2. Zacha, 3. Shattenkirk (všichni Boston).

Winnipeg – St. Louis 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky: 23. D. Gustafsson, 24. Appleton, 45. Connor, 59. M. Barron – 39. Bučněvič, 57. Thomas. Střely na branku: 30:20. Diváci: 11 136. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Appleton (oba Winnipeg), 3. Kyrou (St. Louis).

Minnesota – Edmonton 7:4 (2:2, 0:1, 5:1)
Branky: 20., 41. a 56. Hartman, 8. Rossi, 47. Zuccarello, 51. Eriksson Ek, 57. M. Foligno – 19. a 21. Foegele, 1. Bouchard, 53. E. Kane. Střely na branku: 31:28. Diváci: 17 064. Hvězdy zápasu: 1. Hartman, 2. Kaprizov, 3. Zuccarello (všichni Minnesota).

Nashville – Vancouver 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
Branky: 16. Sissons, 30. Sherwood – 5. Michejev, 21. DiGiuseppe, 24. Höglander (Hronek). Střely na branku: 17:24. Diváci: 17 159. Hvězdy zápasu: 1. Sherwood (Nashville), 2. Michejev, 3. Höglander (oba Vancouver).

Calgary – NY Rangers 1:3 (1:0, 0:3, 0:0)
Branky: 2. Coleman – 28. Lafreniere (Chytil), 35. Kreider, 37. E. Gustafsson (Chytil). Střely na branku: 25:20. Diváci: 16 800. Hvězdy zápasu: 1. Chytil, 2. Šesťorkin (oba NY Rangers), 3. Coleman (Calgary).

Los Angeles – Arizona 6:3 (3:1, 1:2, 2:0)
Branky: 9. Kopitar, 11. Lewis, 13. Moore, 28. Lizotte, 46. Fiala, 60. Kempe – 3. McBain, 27. Bjugstad, 38. Keller. Střely na branku: 27:27. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu 45:25 minuty, inkasoval dvě branky ze 17 střel a úspěšnost zásahů měl 88,2 procenta. Diváci: 17 668. Hvězdy zápasu: 1. Lizotte, 2. Fiala, 3. Doughty (všichni Los Angeles).

Vegas – Philadelphia 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)
Branky: 7. Barbašev, 53. Cotter, 60. Theodore – 14. Cates, 18. Atkinson. Střely na branku: 29:28. Diváci: 17 717. Hvězdy zápasu: 1. Theodore, 2. Cotter, 3. Barbašev (všichni Vegas).