Ivoš | 23.10.2023 06:08

Fotbalový fanoušek je opravdu zvláštním stvořením. Dokáže ve svém myšlení přecházet ze stavu naprostého zoufalství až do polohy na opačném pólu spektra, tedy k absolutní euforii. A to všechno klidně v pravidelné frekvenci z týdne na týden. Záleží jen na tom, jak dopadne utkání jeho miláčků. A když se daří dlouhodobě? To bychom snad v našich bujných představách i ten Real rozkopali, viď Ludvo :-). A naší milované Spartičce se daří. A daří se jí už dlouho. Proto není divu, že mnohým z nás se na tu smutnější polohu fandovství podařilo již skoro zapomenout. Prožíváme krásné údobí. Každé pondělí když je po ligovém kole a já na ulicích potkávám usměvavé tváře, vždycky si říkám, kolik že je to všude kolem Sparťanů, co se radují z dalších tří bodů na kontě našeho týmu. A nebo je to možná všechno jinak, ale co na tom záleží. Hlavně že nám pravověrným, dělají kluci týden co týden radost. Jenže, ať se nám to líbí nebo ne, žádná úspěšná série není nekonečná, každé vítězství v sobě neodvratně nese i budoucí porážku a neustále vyhrávat mohou snad jenom muzikanti. A protože jsem si tohoto faktu moc dobře vědom, nikdy nemám nic za předem dané a ke každému ze soupeřů cítím respekt. Nemohu za to. Jednoduše to tak mám rozdané a stejně jako v době bídné vím, že neodvratně musejí přijít lepší časy a nepropadám se tak do nějaké deprese, v časech hojnosti se připravuji na okamžik kdy to nemusí vyjít úplně přesně podle našich přání. A proto také jsem, se svým mírným skepticismem v době všeobecné extáze ze sparťanské hry i výsledků, velice snadným terčem. Však víte jak to bylo, když jsem se v době, kdy jsme měli ve fotbalové nabídce místo Sparty pouze Šilhavou bídu, zapletl do diskuse o šancích Budějc na Letné. A to jsem se dozvěděl věci. Dynamo by nestačilo ani na náš B-tým, dostanou trojku už v první půli, pro Spartu to není vůbec žádný soupeř, ty nekopy musíme udělat i s levou rukou po loket vnořenou do análního otvoru a cože to jsem vlastně za člověka, když pochybuji o naprosto drtivé výhře našich borců. K absolutnímu vrcholu snad už chyběl jenom názor, že by Dynamo muselo jasně prohrát i s výběrem SF, koučovaným panem Majkem. Jak jsem napsal na začátku, valná většina fanoušků Sparty právě prožívá období euforického nadšení, které někdy dokáže úzce hraničit až s jistou nesoudností. Nicméně musím přiznat, že všichni ti optimisté měli pravdu a já se mýlil. Budějcké Dynamo se na Letné prezentovalo jako velice slabé a mohlo si odvézt ještě daleko větší příděl.

Jak velí zvyk, z Budějc vyráží s dostatečným předstihem auto směr Letná. Vím, že se mnou mnozí z vás nebudou souhlasit, ale domácí utkání od 15 hodin je naprosto ideální, aspoň tedy pro nás dojíždějící. Po fotbale jsme se domů dostali v půl osmé a to jsme se ještě pětačtyřicet minut crcali s výjezdem s parkoviště. Nebudu ale předbíhat. Zatím jsme na cestě do Prahy a tradicí je, že i na tento zápas jsme museli hledat někoho, kdo využije permici, kterou si Honza sice opatřil, ale zatím si místo fotbalu užívá práci po celé Evropě. Zkrátka, jsou lidé, kteří umějí žít. Třeba ale Honza doufá, že když bude takto makat pár set let, tak si nakonec bude moci koupit ve Spartičce podíl. Ale zpět do auta. Naši vstupenkoví náhradníci tentokrát selhali, a tak si do Prahy vezeme nováčka Standu. A protože cesta není úplně krátká, máme všichni prostor pro dlouhé disputace a já vás mohu seznámit s tím, co jsme všechno semleli. No a co by tak mohlo býti nosným tématem, než klub našich srdcí, který nám přináší tolik radosti. A vzali jsme to pěkně zeširoka. Počínaje tím, jak jsou ty fotbalové regule nepochopitelné. Jeden orgán konstatuje, že Victor byl vyloučen neoprávněně a nespravedlivě, aby jej orgán druhý následně mohl po zásluze potrestat. Zkrátka orgáni. Jeden větší než druhý. Hlavně že různí choří hráči, se budou po trávníku beztrestně prohánět, i kdyby snad někoho kudlou píchli. Repreostudu a následný kabaret s odvoláváním Franca jsme v hovoru jen tak v rychlosti přeletěli, zaspekulovali jsme si o tom, jak jsou na tom asi naši ranění a probrali, kdo vlastně v útoku Sparty může nyní nastoupit. A pak už přišlo na řadu to nejdůležitější, co se v naší sparťanské rodině událo. Brian Priske podepsal novou smlouvu. A nejen on. Pravdou je, že nám to dopředu Ducháček avizoval, ale uvěřil jsem teprve, když to Sparta oznámila oficiálně. Musím říct, že Rosa opět odvedl dobrou práci a na tom jsme se v autě všichni shodli. Stejně jako na tom, že Priske se svou partou je nyní pro progres Sparty to naprosto klíčové a že teď nás mohou čekat velké věci. Kdo poslouchal rozhovor s trenérem, ten ví. Já osobně jsem byl nejvíc nadšen z toho, jak hezky Brian mluvil o všech svých spolupracovnících, jak dánských, tak českých. Při klábosení nám cesta příjemně utekla tak ještě zaparkovat a honem do Epet arény. Opět vyprodáno, tak počítám s tím, že by atmosféra mohla být opět skvělá. Už ani neumím spočítat, pokolikáté v řadě jsme Letnou vyprodali. Cítíte také, jaká je to paráda? Snad poprvé v životě zažívám úžasný čas, kdy všichni, nebo aspoň naprostá většina návštěvníků, chodí na Spartu a ne v závislosti na tom, kdo je naším soupeřem. A to je opravdová nádhera. Tak si tu krásu pojďme společně užít, dokud nám jde karta.

Otazník, kdo je fit do útoku nám rozluštila zveřejněná sestava. Na krajích trojzubce hrají Pešek a Karabec, Birma už je připraven na lavičce. Kdo ale úplně chybí je LK37. Doufám, že je to jenom proto, že dostal volno na oddych a že si z reprezbytečnosti nic nepříjemného nepřivezl. A zápas může začít. Každému utkání určitě prospěje, padne-li branka hned v jeho počátku a výjimkou není ani souboj s budějckým Dynamem. Přiznám se ale, že tentokrát se mi ten úvod zdál takový nějaký přichcíplý a to nejen na hřišti, ale i v hledišti. A tak není divu, že se do první šance dostávají v 9. minutě hosté. Jenže Ali příležitostí zhrdl, branku netrefil a od Dynama to bylo vše, co divákům nabídlo. Mimochodem, příznivci hostí měli nějaké zpoždění, takže se do svého sektoru dostavili asi dvacet minut po úvodním hvizdu. A to jejich tým už prohrával. V sedmnácté minutě totiž Karabec před vápnem přihrál Kairinenovi, ten si míč pořádně nachystal a přesnou tvrdou střelou k tyči otevřel skóre. A od té chvíle vlastně nebylo pochyb o tom, kdo si z tohoto mače připíše tři body. V době mezi třicátou a pětatřicátou minutou měla Sparta možnost naplnit predikce o tom, jak Budějce dostanou trojku už do poločasu. Nejprve Kuchta vyslal úžasnou diagonálu z pravé strany na levou, kde neomylně našel Peška, který ale zakončil opravdu špatně. Škoda, ta přihrávka by si opravdu zasloužila gólovou tečku. No a aby si to kluci nevyčítali, tak o chvilku později našel Péša ve vápně Kuchtiče a ten zakončil úplně stejně. Balón ohrozil pouze diváky v horních řadách tribuny za zády hostujícího brankáře. Nakonec jsme se ale druhého zásahu do sítě Dynama ještě před přestávkou dočkali. Kuchta opět opravdu geniálním pasem poslal do sóla Peška, no a Kuba obešel golmana a míč uklidil do prázdné branky. A to bylo to úplně poslední, co se v první pětačtyřicetiminutovce událo.

Jak první půle skončila, tak ta druhá začala. Míčem v síti hostů. Kaan zahrál trestný kop do vápna a tam se hlavou prosadil Asger. 3:0 a celá druhá půle před námi. Já se začal za svůj předzápasový pesimismus trochu stydět a zaplněné tribuny začali požadovat od našich hráčů toho obligátního bůra. A ne, že by to bylo něco nemožného. Budějčtí fotbalisté už totiž byli na hřišti pouze jako kompars pro ozdobu a domácí spalovali šanci za šancí. V padesáté minutě postupně Viťas a Kara, o pár minut později netrefil dobře zakončení Sadílek a za dalších deset minut nejprve gólovou hlavičku Sorensena vychytal Šipoš v brance Budějc a téměř v zápětí těsně minul Laci, který vystřídal Kairinena. To už byl ze hřiště i Karabec místo kterého nastoupil Ševčík. Šance na straně domácího týmu střídala šanci a já si říkal, že takhle slabá obrana na Letnou ještě letos nepřijela. Po sedmdesáti minutách skončil zápas pro Peška a nastoupil Birmančevič. Rozhodně nechci na Kubu Peška nějak nasazovat. Jeho výkon v utkání považuji za dobrý. Ale to, jak s příchodem Birmančeviče ožil Ryneš a jak najednou začala naše levá strana koncertovat, to by viděl i slepec. A po jedné povedené akci zmíněné dvojice dostal míč před branku soupeře nikým nebráněný Ševčík, pro kterého bylo velice snadné připsat si svůj první ligový gól v dresu Sparty. Nezbývá než gratulovat a vyslovit přání, aby ta trefa zdaleka nebyla tou jeho poslední v rudém dresu. A protože se už do konce zápasu nikdo další gólově neprosadil, skončilo to pro Budějce vlastně ještě hodně milosrdně. Pro naše borce to byla dobrá rozcvička před čtvrtečním pohárem. Výhra o čtyři kusy se určitě počítá, do hry se dostali i někteří náhradníci a naopak, jiní hráči dostali možnost si trochu oddychnout. Tak nashledanou na Letné ve čtvrtek.

Ivoš

AC Sparta Praha – SK Dynamo České Budějovice 4:0 (2:0)

Branky: 17. Kairinen, 45. Pešek, 46. Sørensen, 76. Ševčík. ŽK.: 40. Kairinen, 69. Panák. Rozhodčí: O. Berka - T. Mokrusch, M. Leška (V. Opočenský) | VAR: T. Kocourek | AVAR: J. Váňa. Návštěva: 16 539.

Sestava Sparty: Vindahl – Vitík (71. Gomez), Panák, Sørensen – Wiesner, Sadílek, Kairinen (60. Laci), Ryneš – Pešek (71. Birmančević), Kuchta (77. Sejk), Karabec (60. Ševčík).

Sestava Dynama: Šípoš – Nikl, L. Havel (C), Králik – Osmančík (59. Skalák), Čermák (75. Hubínek), P. Hellebrand (75. Suchan), J. Hora I, Trummer – Šigut (59. Adediran), Alli (90. Sladký).

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?