Vyškov i nadále vládne tabulce FNL, Zbrojovka i přes dva zásahy Řezníčka neuspěla na Žižkově

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Vyškova zvítězili ve 13. kole Fortuna národní ligy v Jihlavě 1:0. Navzdory tomu, že proti sobě stanuly dva ze tří nejlepších útoků soutěže, fanoušci příliš atraktivní duel nesledovali. Jako jediný dokázal ofenzivní smůlu protrhnout reprezentant Toga Idjessi Metsoko, který v 75. minutě nasměroval hosty k již deváté výhře v sezoně a zároveň se osmou brankou dorovnal čelu tabulky střelců. Lídr soutěže tak zvýšil náskok na druhou Duklu již na sedm bodů. Ze sestupových příček se dočasně vyhoupla rezerva Sigmy, i přes dvě trefy Jakuba Řezníčka poté Zbrojovka tvrdě narazila na Žižkově.

Fotbalová FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA - 13. kolo:

Jihlava - Vyškov 0:1 (0:0)

Branka: 75. Metsoko. Rozhodčí: Machálek - Arnošt, Šafránková. ŽK: Franěk - Lahodný. Diváci: 527.

Lídr tabulky se po reprezentační pauze vracel plný optimismu, neboť před přestávkou ve čtyřech po sobě jdoucích duelech bodoval a na Vysočinu přijížděl s vědomím, že ani případná prohra by ho momentálně ze druholigového trůnu nesesadila. Jihlava se po sérii nepříznivých výsledků mírně stabilizovala, o čemž nejlépe svědčila poslední dvě klání bez porážky. Více se ale stále věřilo Vyškovu, který pátečního soupeře zdolal již třikrát za sebou.

Favorit měl od začátku územní převahu, dlouho se však nezmohl na ohrožení jihlavské branky. Diváci na stadionu v Jiráskově ulici si tak museli na první zakončení počkat až do 18. minuty, kdy za hranicí vápna napřáhl Metsoko, jenže rána nejlepšího střelce hostů skončila vysoko nad břevnem. Následně se po šťastném odrazu dostal k nadějné dorážce Bienvenue Kanakimana, ke smůle Vyškovanů byl jeho pokus zablokován. O první přímé ohrožení brány se postaral Metsoko, mladý gólman Ondřej Mastný si ale s jeho pokusem bez potíží poradil. Chvíli poté se připomněli také domácí, povedený centr Matúše Lacka ovšem za minutu dvanáct ukořistil Jan Selnar.

Po změně stran se po hezkém uvolnění dostal až do vápna nebezpečný Metsoko, nicméně jeho pokus mířil pouze do boční sítě. V 73. minutě domácí pěkně sehráli standardní situaci, po závaru v šestnáctce ale žádný z hráčů Jihlavy nedokázal míč dotlačit za záda Jana Stejskala. O chvíli později toho domácí museli litovat. Ze svého osmého gólu v letošní sezoně se radoval Metsoko, který využil skvělou nabídku od spoluhráče a neměl už problém dopravit míč do prázdné brány. Svěřenci Davida Oulehly mohli přijít s odpovědí hned vzápětí, střelu Lacka však bez větších obtíží zneškodnil Stejskal.

Vyškov tedy dosáhl na další triumf a upevnil si postavení v čele tabulky. Jeho příštím soupeřem bude 28. října Opava, Jihlava o den dříve vyzve Příbram.

Příbram - Prostějov 1:0 (0:0)

Branka: 90. Švestka. Rozhodčí: Krejsa - Dobrovolný, Kotalík. ŽK: Nkwinga - Schaffartzik, Habusta, Látal. Diváci: 725.

Fotbalistům Příbrami se začalo před reprezentační pauzou dařit, což potvrzovala série čtyř vítězství v řadě, během níž si Středočeši vyšlápli i na Zbrojovku Brno. Také Prostějov si užíval dvoutýdenní volno s výhrou v kapse, když naposledy porazil doma Líšeň 4:2. Na hřištích soupeřů se ovšem Hanákům vůbec nedařilo, naposledy totiž venku v lize zvítězili v říjnu minulého roku.

Příbramský stadion navštívilo několik stovek diváků, kteří netrpělivě očekávali návrat klubového fotbalu, ofenzivní podívané se jim však nedostávalo. Domácí favorit se zkraje zápasu těšil převaze v držení míče, jako první ale brankáře soupeře vystrašil hostující Samuel Šimek. Jeho projektil z hranice vápna nakonec zblokovala obrana, přesto se jednalo o jednu z nejvážnějších příležitostí celé úvodní půle. V jejím zbytku sice rozhodčí dopřál oběma týmům množství standardních situací, žádná z nich se ovšem neujala.

Přímého kopu z ideální pozice se hosté dočkali i krátce po změně stran. K exekuci se postavil obránce Jakub Elbel a tvrdou ranou poprvé v utkání vyprášil rukavice Martina Melichara. Na razanci naopak na druhé straně nevsadil Josef Hušbauer poté, co jen několik decimetrů před pokutovým územím fauloval Jan Schaffartzik, technický pokus pod zdí v podání bývalého záložníka obou pražských „S“ ale gólmana nezaskočil. Přímo ze hry byl nejnebezpečnějším mužem na hřišti domácí Vinny Nkwinga, ve dvou svých šancích však mířil nad bránu. Nakonec rozhodnutí přece jen přinesla standardní situace. V 90. minutě do vápna hostů nacentroval Hušbauer a Švestka hlavou procedil míč za záda Volodymyra Krynského. Pro 21letého odchovance Středočechů se jednalo o premiérový zásah za A-tým.

Příbram tak navázala na dobrou formu a po reprezentační přestávce si opět připsala tři body. V následujícím kole se 27. října střetne s Jihlavou, Prostějov svede o den později bitvu s Duklou.

Dukla - Chrudim 1:0

Branka: 77. Kozel

Pražané se i přes porážku ve Vlašimi z minulého kola nacházeli na předních příčkách celé soutěže a zaostávali pouze za dominantním Vyškovem. Svou pozici tak chtěli potvrdit i před vlastními fanoušky, kde čtyřikrát v řadě neprohráli. Tentokrát zavítala na Julisku Chrudim, která se po nepřesvědčivých výkonech ze začátku sezony zvedla, avšak stále se pohybovala ve druhé polovině tabulky. Východočechům se navíc nedařilo na hřištích soupeřů, kde v lize zatím nedokázali zvítězit.

A nezačali dobře ani v Praze. Úvodní tlak domácích rezultoval ve velkou šanci Pavla Moulise, k němuž se na zadní tyči dostal míč, který se snažil procedit do sítě, pohotově však zasáhl brankář Jiří Floder a šanci zneškodnil. Ve 32. minutě zahrozili rovněž hosté. Na hranici šestnáctky se ideálně otočil David Huf, jeho pokus však zamířil pouze do náruče gólmana. V největší dosavadní příležitosti se zjevil Lukáš Matějka, před nímž po přiťuknutí Dominika Haška stála pouze prázdná brána, domácí útočník ovšem trestuhodně přestřelil.

Po změně stran jako první zahrozili Východočeši. Balon se z rohového kopu odrazil až k volnému Václavu Míkovi, jenž však natrefil prostor mezi třemi tyčemi. Poté hrozili Pražané zejména z rohů, všechny je ale ubránila defenziva hostů. V 63. minutě se Chrudim dostala do rychlého protiútoku a po sérii několika přihrávek pálil osamocený Huf, jehož pokus však trefil pouze brankovou konstrukci. Poté převzali iniciativu domácí, což se jim vyplatilo v 77. minutě. Kozel se s míčem za hranicí šestnáctky dlouho nerozpakoval a technickou ranou k tyči poslal tým z hlavního města do vedení. Chrudim už ani ze závěrečného tlaku vyrovnávací branku nevstřelila.

Z vítězství se tak radovali Pražané, kteří potvrdili svou sílu v domácím prostředí. Dukla se v příštím kole 28. října představí na půdě Prostějova, zatímco Chrudim přivítá ve stejný den Kroměříž.

Opava - Táborsko 0:1

Branka: 90+2. Matoušek

Jihočeši před reprezentační pauzou ukončili výsledkové trápení, když po pěti duelech bez vítězství porazili doma rezervu Sigmy vysoko 6:2. Opava to měla naprosto obráceně, jelikož poslední duel prohrála na půdě Chrudimi, a přišla tak o šestizápasovou sérii neporazitelnosti. Pro oba celky bylo vzájemné měření sil důležité, jelikož útočily na přední příčky a od sebe je dělily pouze tři body.

Lepší vstup do utkání předváděli hráči Táborska, v úvodních minutách ovšem veškeré jejich útočné snažení končilo na kopačkách domácích obránců. Do první velké šance se dostal krátce po čtvrthodině hry Šašinka, náběh za defenzivu žlutomodrých na levé straně vápna ale zakončil střelou mimo tři tyče. Dalším pokusem se blýskl Matouš Varačka, jeho projektil však byl zblokován na roh. Ani po něm nedokázali útočníci natřikrát prostřelit opavskou obranu. Slezané si svoji největší šanci první půle vytvořili ve 28. minutě, kdy z bezprostřední blízkosti dorážel David Vaněček mimo. V závěru poločasu ještě pálil uvnitř vápna Šašinka, tentokrát brankář jeho střelu vytěsnil na roh.

Obraz hry se po změně stran otočil a lepší výkon předváděli domácí. Hned v úvodu druhého dějství se o slovo přihlásil opět Vaněček, jehož hlavičku musel vyrazit Martin Pastornický. Po hodině hry pálil z velké vzdálenosti Solomon Omale, s jeho přízemní ranou si ale Pastornický poradil. Rozuzlení tak přinesla až druhá minuta nastavení, kdy Matoušek dorážel do odkryté branky.

Opava tak doma selhala a podruhé v řadě nezískala ani bod. Následující zápas sehrají oba celky 28. října. Slezané změří síly s Vyškovem, Táborsko poté doma přivítá Vlašim.

Kroměříž -  Varnsdorf 1:2

Branky: 64. Dočkal - 48. Rudnytskyy, 78. Zálešák

Fotbalistům Varnsdorfu přišla reprezentační pauza vhod, jelikož před ní nedokázali zvítězit 12 ligových zápasů v řadě, a byli tak stále jediným celkem z celé ligy, který od startu sezony neokusil chuť tří bodů. Naopak nováček soutěže z Kroměříže si i nadále držel velmi solidní výkonnost, díky které byl poměrně daleko od sestupového pásma. Hanáci navíc dvakrát v řadě nepadli, na což chtěli navázat i proti trápícím se Severočechům.

V úvodu zápasu tak byli výrazně aktivnější. Fotbalisté Varnsdorfu ale statečně odolávali a nepouštěli domácí do velkých šancí. Ve 22. minutě se po krásné kombinaci na levé straně dostal k zakončení David Stoklásek. Jeho střelu ale bez problému schoval do rukavic Martin Vaňák. O deset minut později si Stoklásek navedl míč na střed a z dobré pozice chtěl vypálit. Jeho pokus ale zmařil Matěj Kubista.

Nakonec to ale byli hosté, kteří otevřeli skóre. O to se postaral kapitán Rudnyckyj, když z prostoru okolo penaltového puntíku napálil balon pod břevno. Zkušený Ukrajinec se v 55. minutě pokoušel o druhou branku. Zakončení z přímého kopu ale mezi tři tyče nedostal. Po hodině hry však přišla odpověď Kroměříže, a to konkrétně z kopačky Jakuba Dočkala, který tak potvrdil roli nejlepšího střelce týmu. Severočeši byli po změně stran jako vyměnění a v 78. minutě si vzali vedení zpět, když se Zálešák dostal nejrychleji k vyraženému míči a bez problému jej dopravil do sítě.

Varnsdorf tak na půdě nováčka ukončil své trápení a poprvé v sezoně získal tři body. Další zápas sehraje 29. října, kdy se střetne s Žižkovem, Kroměříž změří o den dříve síly s Chrudimí.

Líšeň - Sparta Praha B 4:2

Branky: 10. Vandas (pen.), 21. Vandas, 29. Vandas, 90+5. Matocha – 60. Rus, 62. Penxa

Marvani před dvoutýdenní pauzou neprožívali ideální období, což nastartovala prohra v poháru se Spartou. Poté totiž přišly hned dvě ligové ztráty v řadě, přičemž v posledním duelu hráči Líšně podlehli Prostějovu 2:4. Alespoň trochu se tak chtěli sparťanům za pohárové utkání pomstít, když na domácí půdě přivítali jejich B-tým. Ten se výsledkově trápil již od startu sezony, o čemž svědčil fakt, že pouze dva týmy z celé soutěže nasbíraly méně bodů než právě Rudí.

A zápas pro hosty nezačal vůbec dobře. Gólman Jakub Surovčík totiž fauloval ve vlastním vápně a zároveň se při tom zranil. Míč si na pokutový puntík postavil Vandas a nově příchozího Filipa Nalezinka bez problémů překonal. Ve 21. minutě se fotbalisté brněnského celku radovali podruhé. Vandas skvěle zužitkoval přihrávku z levé strany a navýšil domácí vedení. O pár minut později zkompletoval Vandas hattrick, když ranou na zadní tyč obstřelil Nalezinka.

Po hodině hry přišlo snížení sparťanských mladíků. O to se postaral Daniel Rus, který z penalty nejdřív pálil do tyče, z dorážky už se ale nemýlil. O dvě minuty později byl rozdíl pouze jednogólový. Na konci stříleného centru z pravé strany se totiž objevil Lukáš Penxa a dopravil míč do sítě. Ve zbytku zápasu se hrálo hlavně podle not Sparty, která se hnala za vyrovnáním. Nakonec se ale z ojedinělé střely domácích prosadil Marek Matocha a stanovil konečný stav.

Líšeň tak doma po delší době uspěla a připsala si plný počet bodů. V dalším ligovém kole se 27. října střetne v brněnském derby se Zbrojovkou. Rezerva Sparty změří o dva dny později síly s mladíky Sigmy.

Sigma Olomouc B - Vlašim 1:0 (1:0)

Branka: 40. Fiala

Rezerva Sigmy na tom byla o poznání hůře než její A-tým, který se ve Fortuna lize nacházel na krásné čtvrté příčce. Hanáčtí mladíci v posledních třech kolech vždy prohráli, přičemž se topili se ziskem 11 bodů na předposledním místě v tabulce. Naopak Vlašim se nacházela v horních patrech druhé ligy a to i přesto, že v září nepředváděla vůbec dobré výkony. V předchozím klání však dokázala doma porazit Duklu, na což chtěla navázat i proti Olomouci.

V úvodu střetnutí působili aktivněji domácí, z čehož rezultoval pokus Štěpána Langera, který ale na poslední chvíli vyrazil gólman Matyáš Vágner. Poté už začali hrozit hosté, a to zejména z nebezpečných rohových kopů. Po jednom z nich ze skrumáže těl vyletěla střela, která těsně přeletěla horní tyč. Ve 35. minutě pálil zpoza šestnáctky vlašimský Albert Labík, balon však nenamířil mezi tři tyče. Před změnou stran tak otevřeli skóre Hanáci. Centr z levé strany si našel v pokutovém území nepokrytý Fiala, jenž hlavičkou mezi nohy brankáře rozvlnil síť.

Druhou půli načala velká šance Ebrimy Singhateha, který si ideálně obhodil obránce a vystřelil, jeho ránu ale vyrazil brankář Tadeáš Stoppen. V 63. minutě střílel po přešlapovačce z hranice šestnáctky Fiala, Vágner ovšem přízemní ránu pokryl. Velkou příležitost ke srovnání měl Petr Heppner, jenž skvěle zavíral na zadní tyči, míč ovšem z velké blízkosti napálil právě do brankové konstrukce. Vlašim ke konci zápasu zvýšila tempo, skórovat však už nedokázala.

Sigma tak prolomila trápení a doma překvapivě získala plný počet bodů. V následujícím kole zavítá 29. října na půdu sparťanské rezervy, Vlašim o den dříve změří síly s Táborskem.

Žižkov - Zbrojovka Brno 4:2 (3:0)

Branky: 9. Richter, 19. Endl vlastní, 29. Voltr, 70. Prošek - 49. a 83. Řezníček

Hráči i fanoušci Zbrojovky Brno museli být za reprezentační pauzu nesmírně vděční. Brněnský tým totiž před přestávkou zažil dva týdny hrůzy, když prohrál hned čtyřikrát v řadě, přičemž vypadl i z domácího poháru. Špatné výsledky chtěl napravit na půdě Viktorie Žižkov. Ta měla problémy s druholigovou konkurencí již od startu ročníku, o čemž svědčila až 12. příčka se sérií tří duelů v řadě bez vítězství.

Tentokrát ovšem začala skvěle. Ze závaru v pokutovém území domácí vyprodukovali střelu, kterou ještě Martin Berkovec vyrazil, z dorážky do prázdné brány se však nemýlil Richter. Při další velké příležitosti se ze strany dostal do pokutového území Václav Prošek, brněnský brankář však byl připraven. Z následného protiútoku se povedený centr snesl až k Jakubu Řezníčkovi, jehož pokus ale na poslední chvíli zastavil jeden z obránců. V 18. minutě se hostům dýchalo zase o něco hůř. Centrovaný míč Proška téměř od autové čáry chtěl Endl odkopnout, ale srazil jej do vlastní brány. Před odehranou půlhodinou přišla další pohroma pro Flintu. Voltr obloučkem přehodil bezmocného brankáře a navýšil vedení.

Uragán v kabině Zbrojovky byl znát hned po změně stran. Rohový kop Adama Fouska totiž hlavou dopravil do sítě Řezníček. Značně živější Brno se propracovalo k další šanci. Denis Alijagič využil zaváhání domácí obrany, z blízkosti však míč napálil nad břevno. Klid na kopačky Žižkova vrátil v 69. minutě Prošek, který tvrdým projektilem propálil vše, co mu stálo v cestě. Ještě před závěrečným hvizdem kosmeticky upravil skóre přízemní ranou k tyči Řezníček.

Zbrojovka tak ani po reprezentační pauze nezabrala a již popáté v řadě prohrála. V následujícím kole ji bude 27. října čekat brněnské derby s Líšní, Viktorka se o dva dny později střetne s Varnsdorfem.