Chance Extraliga 2023/2024

Springboks vstali z mrtvých a mají šanci obhájit titul. Anglie vyzve Argentinu o bronz

Fantastickou bitvu předvedli v druhém semifinále MS ragbistů hráči Anglie a JAR. Obhájci titulu se po celou dobu marně snažili dotahovat a byli neustále o krok pozadu. Po trestném kopu Handrého Pollarda však Springboks porazili Anglii rozdílem jediného bodu a slaví postup do finále, ve kterém vyzvou Nový Zéland. Anglii čeká v boji o bronz Argentina.

Ragbisté Anglie šli hned v úvodu semifinále do vedení po trestném kopu, který proměnil Owen Farrell. Úvodní tříbodové vedení jako by Angličany ještě více nabudilo a po další chybě Jihoafričanů přidal již v desáté minutě Owen Farrell další tři body po druhém trestném kopu.

JAR se do duelu dostávala pomalu a často doplácela na ztrátu míče v útočné fázi. První body získal pro JAR kopáč Manie Libbok po trestném kopu, který rozhodčí nařídil po chybě anglického kapitána Owena Farrella.

První polovina utkání nicméně patřila Anglii, která si kontrolovala průběh semifinále a trestala útočné chyby JAR. Angličané opouštěli hřiště za stavu 12:6.

Bitva par excellence

Springboks ovšem poněkud zbrkle vstoupili i do druhé poloviny utkání. Jihoafričané tak ve snaze o zvrat nervózního průběhu vystřídali hned několik hráčů a do hry přišly zkušené opory týmu.

Hru ragbistům navíc ztěžoval drobný déšť a kluzký míč i trávník. Často tak docházelo ke ztrátě míče nebo předhozu při zpracování.

Přesto se Springboks dostali blízko k první pětce utkání, míč však po předkopu nedokázali doběhnout a z šance tak vyšli naprázdno. Anglie však okamžitě trestala a další body zařídil znovu kapitán Owen Farrell, jemuž vyšel drop gól a navýšil náskok na 15:6.

Obhájci titulu ale rozhodně nic nevzdávali. V devětašedesáté minutě dokázali položit vůbec první pětku v semifinále, o kterou se postaral RG Snyman. Deset minut před koncem velkolepé taktické bitvy snížili stav na rozdíl pouhých dvou bodů.

Springboks rázem ožili a minimální rozdíl jim vlil novou krev do žil. Jihoafričané si pak vynutili chybu Angličanů a po proměněném trestném kopu v osmasedmdesáté minutě Handré Pollard otočil skóre ve prospěch obhájců na 16:15.

Angličané rázem bojovali s časem a snažili se výsledek zvrátit zpět na svoji stranu. Fantastické semifinále ukončil až předhoz Anglie v poslední minutě. JAR nakonec zvítězilo rozdílem jediného bodu a ve finále se Springboks utkají s Novým Zélandem.

Finále, které se bude konat v sobotu 28. října na stadionu v Saint-Denis, tedy proběhne mezi dvěma nejúspěšnějšími týmy historie MS. Vítěz, ať už jím budou Springboks či All Blacks, se stane prvním čtyřnásobným šampionem. Anglii čeká o den dříve utkání o bronz s Argentinou.

Výsledek semifinále mistrovství světa v ragby:

Anglie – JAR 15:16 (12:6)
Pětky: 69. Snyman. Konverze: Pollard 1/1. Penalty: 3., 10., 24., a 39. Farrell – 35. a 78. Pollard, 21. Libbok. Dropy: 53. Farrell. Rozhodčí: Ben O'Keeffe (Nový Zéland). Hráč utkání: Handré Pollard (JAR).