Jak skončí MS v ragby? 1. Nový Zéland a pak podle francouzské abecedy, 2. Afrique du Sud, 3. Angleterre a 4. Argentine

Bylo by kuriózní, kdyby se v konečném pořadí světového šampionátu v ragby ostatní semifinalisté za vítězným Novým Zélandem seřadily podle francouzské abecedy, neboť seznam všech zúčastněných  zemí začíná takto: Afrique du Sud, Angleterre, Argentine.

Nutno poznamenat, že v následném pořadí 1. Afrique du Sud, 2. Angleterre, 3. Argentine skončilo MS v roce 2007, kdy se hrál světový pohár rovněž jako letos ve Francii.

Po semifinálových utkáních, která vyhrály reprezentace Nového Zélandu a Jižní Afriky je tato varianta víc než pravděpodobná.

Vraťme se k tomu druhému semifinále, ve kterém ragbisté Anglie šli hned v úvodu duelu do vedení po trestném kopu, který proměnil jediný za Anglii bodující hráč Owen Farrell. Ten skóroval brzy i podruhé, když bodoval po další proměněné penaltě.

Jihoafričané první body získali kopem Mania Libboka, který rozhodčí nařídil po chybě anglického kapitána Owena Farrella. Pak se protáčel ukazatel skóre různě ve prospěch obou týmů, aby Angličané po poločase vedli 12:6.

Ragbisté museli při každé vhodné situaci otírat míč ručníky, neboť jim jejich hru ovlivňoval drobný déšť a tím pádem i kluzký míč i trávník .

Borci z Jižní Afriky chtěli položit pětku, ale buď jim vypadl míč, nebo nedokázali doběhnout kupředu nakopnutý míč. Angličané každou šanci chtěli využit k navýšení skóre. Kapitánovi Owenovi Farrellovi se to také povedlo, když kopem po odrazu, jemuž ragbisté říkají drop, zvýšil na 15:6.
Jenže soupeř zápas nevzdal. V devětašedesáté minutě položil jedinou pětku v tomto semifinále, o tu se postaral mohutný Snyma a proměněný byl i následný kop po pětce. V tu chvíli byl rozdíl skóre velmi malý, pouhé dva body ve prospěch Anglie.

Jihoafričané pak Angličany doběhli, udělali chybu, a tak se po proměněném trestném kopu v osmasedmdesáté minutě Jihoafričané dočškali vedení 16:15.

Angličané se ještě snažili zvrátit skóre, ale marně. Jižní Afrika nakonec zvítězila rozdílem jediného bodu a ve finále se úřadující mistři světa utkají s Novým Zélandem.

Finále, které se bude konat v sobotu 28. října 2023 na okraji Paříže na stadionu v Saint-Denis, tak proběhne mezi dvěma nejúspěšnějšími týmy historie MS. Vítěz, bez ohledu, který to zrovna bude, se stane prvním čtyřnásobným světovým šampionem. Anglie se s Argentinou o den dříve utká o bronzové medaile.

Paříž (Francie) 21. října 2023

Mistrovství světa v ragby ve Francii  Semifinále

Anglie – Jižní Afrika  15:16 (12:6)
Pětky: 69. Snyman * Konverze: Pollard 1/1 * Penalty: 3., 10., 24., a 39. Farrell – 35. a 78. Pollard, 21. Libbok * Dropy: 53. Farrell * Rozhodčí: Ben O'Keeffe (Nový Zéland) * Hráč utkání: Handré Pollard (JAR).

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Petr Skála z otevřených zdrojů pro SportovníListy.cz a ceskeragby.cz, foto: z TV přenosu a koláž Petr Skála)