Slzy v očích francouzských ragbistů po vyřazení z MS po prohře s Jižní Afrikou 27:28!

O ragbyovém  čtvrtfinalovém  utkání Francie - Jižní Afrika se už při rozhodnutí, že oba soupeři se setkají ve čtvrtfinále, hovořilo jako o předčasném finále MS  a jak utkání probíhalo, jen toto přirovnání potvrdilo, že bylo oprávněné.   O radosti Afričanů a smutku Francouzů rozhodl jediný rozdílový bod ve výsledku.

Proto se probíral   jeden moment z utkání, ve kterém  Jihoafričan Cheslin Kolbe ještě v prvním poločase při kopu na branku po položené pětce vyběhl proti francouzskému kopači a dokázal jeho kop srazit a tím zablokovat bodování. Míč tak neprolétl nad břevnem mezi tyčemi branky a Francie nezískala dva body. Srazit míč kopajícímu hráči  je možné sice uskutečnit, ale vybíhající hráč musí vyběhnout až, když se kopáč rozeběhne ke kopu. První program francouzské televize tento moment utkání rozebíral  v diskusi v pozápasovém studiu, ve které se podrobně  probíhal okamžik, kdy  se rozeběhl Thomas Ramos ke svému kopu a kdy vyběhl jihoafrický rychlík z brankové čáry.  Ve studiu ukázali obrázek z jednoho záběru kamery, na kterém je zřejmé, že Jihoafričan Cheslin Kolbe  už  vyběhl směrem ke kopáči, který ještě nevykročil ke svému kopu. Když si uvědomíme, že v případě úspěšně proměněného avšak soupeřem nesraženého kopu, by po následném zisku dvou bodů, Francouzi zápas vyhráli, je velká škoda, že hlavní rozhodčí nenechal  videorozhodčím tento moment prověřit.

Vraťme se ještě k samotnému utkání.  Francie  do utkání doslova vlétla a  slavila první pětku. Jihoafričané však  po dvou rychlých pětkách  otočili skore ve svůj prospěch. Francouzům  se podařilo stav po druhé pětce Peato Mauvaky vyrovnat, ale ani to nebyl ještě konec bodování do poločasu.

Ve druhém poločase  už byli soupeři opatrnější. Avšak Jihoafričané pětkou  a  proměněným následným kopem  dosáhli  vedení  29:25.  Francouzi dokázali po trestném kopu ještě snížit na rozdíl jediného bodu. Ke zvratu ve skore už nedošlo  a tak se se slzami v očích Francouzi rozloučili ze světovým šampionátem.

Marseille a Paříž (Francie) 15. října 2023

Mistrovství světa v ragby ve Francii - čtvrtfinále

Anglie – Fidži 30:24 (21:10)

Pětky: 14. Tuilagi, 23. Marchant – 28. Mata, 64. Ravai, 68. Botitu. Konverze: Farrell 1/2 – Lomani 1/1, Kuruvoli 2/2. Penalty: 11., 34., 38., 54. a 78. Farrell – 20. Lomani. Dropy: 72. Farrell. Rozhodčí: Mathieu Raynal (Francie). Hráč utkání: Owen Farrell (Anglie).

Francie – Jižní Afrika 28:29 (22:19)

Pětky: 4. a 31. Baille, 22. Mauvaka – 8. Arendse, 18. de Allende, 26. Kolbe, 67. Etzebeth * Konverze: Ramos 2/3 – Libbok 2/3, Pollard 1/1 * Penalty: 40.+1, 54. a 73. Ramos – 69. Pollard *  Rozhodčí: Ben O'Keeffe (Nový Zéland) * Hráč utkání: Mbongeni Mbonambi (JAR).

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Petr Skála z otevřených zdrojů pro SportovniListy.cz a Ceskeragby.cz, koláž Petr  Skála)