MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

JAR slaví postup rozdílem jediného bodu, Anglie si semifinále vydřela

Domácí ragbisté skončili na domácím mistrovství světa před branami semifinále. S JAR prohráli rozdílem jediného bodu 28:29. Postup do semifinále slaví také Anglie, která před zaplněným stadionem v Marseille vydřela postup proti Fidži 30:24.

Domácí ragbisté do utkání doslova vlétli a po obrovském tlaku hned v úvodu slavili první pětku a brzké vedení.

Jihoafričané se však z nepovedeného začátku čtvrtfinálového duelu rychle oklepali a po dvou rychlých pětkách stav dokonce otočili ve svůj prospěch.

Kopáč Jihoafričanů Mannie Libbok ovšem napodruhé neprokopl, a Francie tak zaostávala jen o pět bodů.

Atraktivní a velmi vyrovnaná bitva pokračovala i nadále. Domácím se nejprve podařilo stav po druhé pětce Peato Mauvaky vyrovnat, načež po potrestané chybě Jihoafričané znovu odskočili na rozdíl sedmi bodů. Francouzi nalezli odpověď v třiatřicáté minutě a zápas začínal znovu "od nuly".

Druhá polovina již probíhala z obou stran mnohem opatrněji. Domácí nechtěli přijít o tenký tříbodový náskok a Jihoafričanům nenechávali prostor.

Po proměněném trestném kopu odskočili na rozdíl šesti bodů a zodpovědnou hrou nadále drželi průběh utkání ve svých rukou.

Zlom přinesla pětka Jihoafričanů a proměněné prokopnutí v devětašedesáté minutě, po které se stav utkání otočil na 25:29 v neprospěch domácích.

Francouzi dokázali po trestném kopu snížili na rozdíl jediného bodu. Na víc již ovšem nedosáhli a s domácím turnajem se tak rozloučili před branami semifinále.

Velký obrat Fidži zarazil Farrellův drop

Angličané se ujali vedení po trestném kopu, po kterém v krátkém sledu přidali i pětku. Po efektní otočce pokládal Manu Tuilagi. Owen Farrell následný kop ovšem neproměnil.

Fidžané poté dokázali ztrátu na svého soupeře částečně odmazat, Angličané nicméně průběh hry nadále kontrolovali. Po úvodní polovině vedla Anglie 21:10.

I začátek druhé poloviny vyšel lépe Angličanům, kteří nejprve ubránili nápor Fidžanů a po proměněném trestném kopu navýšili své vedení na rozdíl již čtrnácti bodů. V tu chvíli se zdálo, že je o postupujícím celku rozhodnuto.

Opak byl ale pravdou. Fidžané sice měli několikrát dobrou šanci ke snížení, doplatili ovšem na chybu při rozehrávání.

Další pětku pak připsali až v čtyřiašedesáté minutě po pokládce Peni Ravaiho. Díky proměněnému prokopu se tak Fidžané dostali na kontaktní rozdíl sedmi bodů.

A Fidži svou šanci rozhodně nehodlalo pustit. Další položenou pětkou to o čtyři minuty později potvrdil Vilimoni Botitu. V tu chvíli se zdálo, že Angličanům již nezbývaly síly a rychlost v obraně.

Defenziva Fidži pak po velikém závaru sice zabránila Anglii v položení pětky, proti drop gólu Owena Farrella ale už nic nezmohli a Anglie se tak deset minut před koncem znovu ujala vedení 27:24.

Následně pak Lions odskočili na rozdíl šesti bodů, tento náskok již dokázali ubránit a postupují do semifinále turnaje.

Výsledky čtvrtfinále mistrovství světa v ragby:

Anglie – Fidži 30:24 (21:10)
Pětky: 14. Tuilagi, 23. Marchant – 28. Mata, 64. Ravai, 68. Botitu. Konverze: Farrell 1/2 – Lomani 1/1, Kuruvoli 2/2. Penalty: 11., 34., 38., 54. a 78. Farrell – 20. Lomani. Dropy: 72. Farrell. Rozhodčí: Mathieu Raynal (Francie). Hráč utkání: Owen Farrell (Anglie).

Francie – JAR 28:29 (22:19)
Pětky: 4. a 31. Baille, 22. Mauvaka – 8. Arendse, 18. de Allende, 26. Kolbe, 67. Etzebeth. Konverze: Ramos 2/3 – Libbok 2/3, Pollard 1/1. Penalty: 40.+1, 54. a 73. Ramos – 69. Pollard. Rozhodčí: Ben O'Keeffe (Nový Zéland). Hráč utkání: Mbongeni Mbonambi (JAR).