Magazín UEFA

All Blacks zvládli ragbyový thriller s Irskem, Argentina ukončila medailové sny Velšanů

Vítězná série Irska skončila tam, kde začala – v zápase s Novým Zélandem. All Blacks zvládli nervydrásající duel na Stade de France a po vítězství 28:24 postoupili do semifinále, kde se utkají s Argentinou. Los Pumas po obratu v druhém poločase porazily dosud stoprocentní Wales 29:17.

Irové šli do zápasu v pozici světových jedniček, ale do premiérového semifinále postoupit nedokázali. Jejich maximem tak nadále zůstává čtvrtfinále, které na šampionátu prohráli už poosmé.

"Byl to úžasný zápas, a někdo musel prohrát. Bohužel jsme to byli my. Jsem hrdý na to, jak jsme se dokázali vrátit do utkání, ale sport je někdy krutý. V závěru jsme ukázali skvělý charakter," neskrýval smíšené pocity irský trenér Andy Farrell.

Nový Zéland v Saint-Denis vedl v prvním poločase 10:0 a 18:10 a po přestávce si vypracoval náskok 25:17.

Shamrocks však dokázali díky dvojici s novozélandskými kořeny Bundee Aki – Jamison Gibson-Park ztrátu postupně smazat a po trestné pětce patnáct minut před koncem prohrávali už jen o bod.

Utkání Irsko – Nový Zéland
zdroj: Reuters autor: Gonzalo Fuentes

All Blacks poté soupeři znovu odskočili na 28:24, ale Irové nebyli daleko od obratu. Devět minut před koncem se protlačili do brankoviště Nového Zélandu, pětku však kvůli zákroku Jordieho Barretta položit nedokázali.

"Jordie se tam dokázal dostat, a takové maličkosti rozhodují. Dneska byla naše obrana skvělá," chválil trenér All Blacks Ian Foster.

Irsko, které mělo v zápase dvakrát k dispozici desetiminutovou početní výhodu po prohřešcích novozélandských hráčů, se ještě v závěrečné fázi dostalo až těsně k brankovišti.

Několikaminutový tlak ale ukončila chyba v rucku a All Blacks následně ukončili zápas i kariéru irského kapitána Johnnyho Sextona.

"Byli jsme disciplinovaní a zachovali jsme chladnou hlavu. Nakonec jsme dokázali najít způsob, jak je na čáře zastavit. V rozhodující chvíli jsme ukázali trpělivost," zhodnotil Foster závěrečnou akci Irů.

"Nemohli jsme udělat víc, rozhodovaly detaily. Dokázali ubránit několik důležitých detailů a v těch chvílích se ukázali jako šampioni," litoval Sexton.

"Věděli jsme, jak skvělým týmem jsou, bohužel jsme selhali. Fanoušci byli úžasní a jsem zdrcený, že jsme pro ně nedokázali vyhrát," dodala osmatřicetiletá irská útokovka.

Nový Zéland tak stále může živit naději na čtvrtý titul. Se třemi triumfy se o první místo v historické tabulce dělí s Jihoafrickou republikou, která v neděli ve čtvrtfinále vyzve domácí Francii. Zbývající dvojici tvoří Anglie a Fidži.

Argentina otočila čtvrtfinále s Walesem a potřetí si zahraje o medaile

Francie je pro argentinské ragbisty zemí zaslíbenou. Před šestnácti lety zde dosáhli na historický úspěch v podobě bronzové medaile a minimálně semifinále si zahrají i tentokrát.

Velšané vstoupili do zápasu skvěle, díky prokopnuté pětce a trestnému kopu Dana Biggara si vybudovali desetibodový náskok.

Poté ale začali chybovat a Jihoameričané na začátku druhého poločasu po čtvrté proměněné penaltě Emiliana Boffelliho otočili skóre.

Náhradní mlýnová spojka Tomos Williams sice ještě dokázal vrátit Drakům vedení, závěrečná dvacetiminutovka ale patřila Argentině.

Ragbisté Argentiny se radují z položené pětky
zdroj: Reuters autor: Benoit Tessier

Svůj podíl na tom ale mělo i sporné rozhodnutí náhradního rozhodčího Karla Dicksona, který vystřídal v první půli zraněného kolegu Jaco Peypera.

Anglický sudí po konzultaci s videem posoudil zákrok Guido Pettiho na hlavu velšské tříčtvrtky Nicka Tompkinse jako dovolený, a po pokračujícím argentinském tlaku položil pětku pilíř Joel Sclavi.

Velšané ztráceli dva body, jejich snahy o obrat ale potápěly nepřesnosti. Přihrávku náhradní mlýnovky Sama Costelowa přečetl zkušený Nicolas Sánchez, po sprintu přes půl hřiště položil pětku a poslal svěřence Warrena Gatlanda domů.

"Tohle je ragby. Byla to nacvičená akce, ale Argentinci byli blízko a přečetli to. Nechci, aby se tím Sam trápil, tohle se stává," hájil mladíka Costelowa Gatland.

"Hodně lidí nás před turnajem odepsalo, že se ani nedostaneme ze skupiny. Tvrdě jsme pracovali, abychom dokázali, že se mýlili. Hráči jsou teď na dně, ale měli by být hrdí. Udělali jsme velký pokrok a budeme ještě lepší," dodal kouč Walesu.

"Některé šance jsme k pětce nedotáhli, ale dokázali jsme se držet trestnými kopy ve hře. Ve druhém poločase se vyplatila naše fyzická hra, i když Wales byl velmi silný. Ani v semifinále nebudeme favority, ale dáme do toho maximum," uvedl trenér Argentiny Michael Cheika.

Výsledky čtvrtfinále mistrovství světa v ragby:

Wales – Argentina 17:29 (10:6)
Pětky: 14. Biggar, 55. T. Williams – 68. Sclavi, 77. Sánchez. Konverze: Biggar 2/2 – Boffelli 2/2. Penalty: 21. Biggar – 39., 40.+5, 44. a 48. Boffelli, 80.+1 Sánchez. Rozhodčí: Jaco Peyper (Wales), od 16. Karl Dickson (Anglie). Hráč utkání: Emiliano Boffelli (Argentina).

Irsko – Nový Zéland 24:28 (17:18)
Pětky: 27. Aki, 40. Gibson-Park, 61. trestná pětka – 19. Fainga'anuku, 33. Savea, 53. Jordan. Konverze: Sexton 2/2 – Mo'unga 1/2, J. Barrett 1/1. Penalty: 22. Sexton – 14. a 65. J. Barrett, 8. Mo'unga. Rozhodčí: Wayne Barnes (Anglie). Hráč utkání: Ardie Savea (Nový Zéland).