Vstupenky online

Valaši navázali na derby, tři body vezou i z Polárky

Jan Tajzler • 09.10.2023

Na prahu nového pracovního týdne cestoval Vsetín k utkání 10. kola Chance ligy do nedalekého Frýdku-Místku. V klubovém autobuse chyběl útočník Pavel Klhůfek, návrat z marodky ale ohlásil jiný útočník Štěpán Bláha. Během utkání ve Frýdku pak nepříjemný zásah do obličeje utrpěl Jakub Ďurkač, jeho spoluhráči se ale postarali o další tříbodový zisk do tabulky. Vsetín povolil domácím rysům pouze vyrovnávací branku v první třetině, aby si ale do první sirény vzal vedení znovu zpět. V Polárce Valaši využili hned dvě přesilové hry, jednou se prosadili i ve vlastním oslabení, a stále tak dýchají na záda vedoucí Porubě.

CHANCE LIGA - 10.kolo po 9.10.18:00
HC Frýdek-Místek
VHK ROBE Vsetín
1:4(1:2, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 10. Hotěk (Doktor, D. Kowalczyk) – 5. Š. Jenáček (Půček), 17. Hrňa (Kratochvil, Smetana), 43. Půček (Kratochvil), 48. Jonák (Vaňo, Staněk). Rozhodčí: Kubičík, Rapák – Veselý, Peluha. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 927. Střely na branku: 22:35. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4.

HC Frýdek-Místek: Švančara (Šimonů) – Urbanec (A), Hrachovský, Výtisk (C), Haman (A), D. Kowalczyk, Š. Havránek, Homola – Doktor, Marosz, Svačina – Walega, R. Veselý, Cedzo – Hotěk, Haas, Ramik – Geidl, R. Toman, Macháček.
VHK ROBE Vsetín: Žukov (Romančík) – Staněk, Ďurkáč, Smetana (A), Ondračka, Hryciow, Š. Jenáček, Petrovický – Jonák, Bērziņš, Rob (A) – Půček, Dědek, Hrňa (C) – Hořanský, Kern, Jandus – Š. Bláha, Kratochvil, Vaňo.

Valaši začali ve Frýdku-Místku dobře, když už v 5. minutě otevřel skóre Šimon Jenáček, vsetínský obránce se neukvapil se zakončením z levé strany, obkroužil branku a zasunul kotouč za záda Patrika Švančary, který se nestačil včas přemístit. Následoval svižný hokej a útočné akce se střídaly na obou stranách. Slezané pak dostali možnost početní výhody a navzdory dosavadní bídné efektivitě v soutěži se radovali. Kowalczyk na prahu 10. minuty utkání nahodil puk na vsetínskou branku a ten tečoval za záda Maxima Žukova Michal Hotěk. Vedení Valachům mohl vrátit po slibné kombinaci čtvrté útočné formace Kratochvil, ale ve slibné pozici mezi kruhy přestřelil branku rysů.

Přesilové hry měly na výsledek první třetiny i nadále vliv. Možnost početní výhody dostal v 17. minutě také hostující Vsetín a byl rovněž úspěšný. Kratochvil zpoza branky poslal puk na pravý kruh, kde si kotouč na holi srovnale Erik Hrňa, vsetínský kapitán šikovně naznačil přihrávku, aby nakonec nekompromisně zavěsil, díky jeho trefě vedli Valaši po první třetině v Polárce 2:1.

Na startu druhé třetiny prožila Polárka děsivé chvíle. Jakub Doktor nahazoval kotouč na branku Vsetína a bohužel trefil přímo do obličeje obránce Jakuba Ďurkáče, vsetínský zadák utrpěl krvavé zranění a stopa na ledě byla tak výrazná, že ledovou plochu musela dokonce upravit rolba. Po delší pauze se do první vážnější šance dostával domácí útočník Svačina, který ve středním pásmu obral o puk Petrovického a řítil se na Žukova z pravého křídla, nedokázal ale přesně zamířit a branku Vsetína přestřelil.

Valaši rozpoutali nápor před brankou domácích v polovině základní hrací doby, kdy na několik okamžiků sevřeli pětici frýdeckých hráčů a usilovali o navýšení náskoku, blízko k němu měl po střele Vaňa Jonáka, ale kotouč za záda Švančary neuklidil. Hned vzápětí Jonák předvedl své rychlé ruce a skrz tři bránící ryse poslal výzvu na Luboše Roba, ten ale z voleje nedokázal překonat Švančaru, brankář Frýdku se stačil bleskurychle přemístit a podržel domácí tým. Tlak Vsetína kulminoval při přihrávce Dědka na Hrňu, vsetínský kapitán ze slotu trefil horní tyč frýdecké branky.

Hosty mohly neproměněné příležitosti mrzet, zvlášť když domácí tým dostal další možnost přesilové hry, podruhé v utkání však úspěšný nebyl. Možnost vyrovnat skóre před odchodem do kabin měl v závěru druhé třetiny Walega, ale Žukova mířenou střelou mezi betony nepřekonal, po druhé třetině tak Vsetín stále vedl v Polárce 2:1.

Vsetín musel sice na startu třetí třetiny čelit dalšímu oslabení, ale právě v početní nevýhodě se přiblížil tříbodovému zisku, když ve středním pásmu zvládl souboj o kotouč Kratochvil, jenž obral Haase, a řítil se osamocen na Švančaru, frýdeckého brankáře překonal mezi betony, ale puk se před brankovou čárou zastavil, obrana Frýdku-Místku však nedokázala pohlídat ze druhé vlny Romana Půčka a ten už zvýšil na 3:1 pro vsetínský tým. Ve vlastní přesilové hře pak Vsetín udeřil ještě jednou. Střelu Staňka domácí brankář pouze vyrazil a nadvakrát z dorážky uspěl Vít Jonák. Vsetín tak naplnil papírové předpoklady a z Polárky veze na Lapač všechny body.

Ohlasy k utkání

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Dnes proti nám stála obrovská kvalita. Šli jsme do toho zápasu s odhodláním, ale opět nám tam něco chybělo. Bylo to to, že jsme nezvládli ty speciální situace, kdy jsme inkasovali v oslabení a pak dostali gól ve vlastní přesilovce. Tohle nás zlomilo, jelikož při hře pět na pět to bylo nula jedna pro soupeře. Troufnu si říct, že jak jsme byli sice v jedné chvíli ve druhé třetině pod tlakem, tak jsme si následně dokázali vytvořit více šancí mezi kruhy. Bohužel nám to tam nespadlo. Pak se už jen zápas dohrával, Vsetín si vše zkušeně pohlídal a přidal ještě další branku. Ještě musím říct jednu věc, že je nám jasné, že fanoušci mají právo být na nás teď naštvaní, protože neodevzdáváme to, co bychom měli a oni od nás očekávají. Každý fanoušek si přeje výhry a ty teď nepřicházejí. Teď bude záležet, jaká jejich podpora bude a také i jak dlouhá bude. Já doufám, že bude trvat co nejdéle, jelikož my teď fanoušky strašně moc potřebujeme.

Jiří Weintritt (trenér VHK ROBE Vsetín): Vsetín má tady ve Frýdku-Místku tradičně vždy velmi těžkou práci. Historicky se nám tady moc nedaří. První polovina utkání to jen potvrdila. Nehráli jsme svou hru, ale paradoxně nás zranění Kuby Ďurkáče probralo a od té chvíle jsme se víc vraceli ke své hře. Třetí třetina byla jediná dle našich představ, kdy jsme to dohráli do třech bodů. Nicméně myšlenky nás všech jsou teď s Kubou, který musí zůstat v nemocnici. Všichni si moc přejeme, aby jeho zranění nebylo vážné. Velké díky patří našim fandům, kdy v minulém kole bylo na Zlín 4600 diváků a dnes, i když je pracovní den, tak za námi dorazilo kolem tři stovek diváků. Ta jejich podpora je úžasná.