Rezerva Sparty doma remizovala s Kroměříží, Brno potřetí v řadě padlo a Táborsko uspělo proti B-týmu Sigmy

AKTUALIZOVÁNO

Brněnští fotbalisté prohráli už čtvrtý soutěžní zápas v řadě, když ve 12. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY po výsledku 0:1 nestačili doma na Příbram. Zbrojovka sice stále bojovala s početnou marodkou, do základní sestavy se ale vrátil Jakub Řezníček, který však spálil několik šancí. Bílý balet z Vyškova vydřel tři body proti Žižkovu a upevnil si náskok na čele. Pěknou otočku proti Líšni předvedl Prostějov. V atraktivním souboji o přední pozice mezi Vlašimí a Duklou se radovali fotbalisté Vlašimi, kteří zvítězili 3:2. Ve velkém stylu se po sérii bez výhry vrátilo Táborsko, které doma nedalo výsledkem 6:2 šanci rezervě Sigmy.

FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA - 12. kolo:

Brno - Příbram 0:1 (0:1)

Branka: 21. Nečas

Brněnský celek se vracel z nepovedené slezské štace, když nejprve vypadl po prohře na hřišti Opavy z MOL Cupu a o několik dnů později nestačil na stejného soupeře ani v lize. To mělo za následek pád na třetí příčku v tabulce, kde se Moravané nacházeli i před tímto kolem. Jejich formu přijela prověřit Příbram, která nezačala ročník ideálně, nyní však tahala sérii tří výher v řadě. Ve venkovním utkání proti Zbrojovce ovšem naposledy uspěla v roce 2010.

Do první obrovské šance zápasu se už ve třetí minutě dostal Řezníček. Kanonýr Zbrojovky, jenž se v posledních několika duelech střelecky trápil, však poslal balon z bezprostřední blízkosti nad hostující branku. Postupem času začali být aktivnější hosté, což vedlo ve 21. minutě k nádherné trefě Nečase. Příbramský útočník si za hranicí velkého vápna zpracoval hrudí míč a krásnou pumelicí z voleje propálil Martina Berkovce, jenž se k levé tyči natahoval marně. Na konci prvního dějství se pak na druhé straně blýskl Martin Melichar, na kterém si vylámal zuby Adam Fousek.

Zbrojováci doslova vlétli do druhého poločasu a téměř ihned po jeho zahájení mohli vyrovnat. Ke tvrdé ráně se ve vápně probojoval střídající Tomáš Smejkal, i jeho pokus však zneškodnil skvělý Melichar. Ani následná dorážka Řezníčka za brankovou čáru nedoputovala. Tlak domácích se sice stupňoval, Příbram ovšem hrozila z brejkových situací. Jednu takovou mohl proměnit ve druhý gól Nečas, tentokrát se ale místo střely rozhodl nahrávat, což nebyla dobrá varianta. Snažícím se hráčům v červených dresech podlomil kolena Josef Koželuh, který během šesti minut obdržel dvě žluté karty, a poroučel se tak do sprch. I přes oslabení měl obrovskou šanci Řezníček, jenže po centru Smejkala trefil pouze pravou tyč.

Zbrojovka tedy nezbrzdila svou herní krizi a potřetí v řadě v ligovém utkání padla. V dalším kole ji čeká výlet do Prahy, kde se 22. října střetne se Žižkovem. Příbram o dva dny dříve přivítá Prostějov.

Chrudim - Opava 1:0 (1:0)

Branka: 2. Langhamer

Opava nenašla přemožitele už čtyři ligové duely, v minulém týdnu navíc přešla ve třetím kole MOL Cupu přes brněnskou Zbrojovku. Na východě Čech ji však nečekal jednoduchý úkol. V Chrudimi totiž nalezl ztracenou střeleckou formu David Huf, který v týmu hostuje z nedalekých Pardubic. Mladý útočník byl s osmi brankami na prvním místě mezi ligovými kanonýry a svými výkony dával jasný signál Radoslavu Kováčovi, že právě on by měl po návratu do města perníku zaujmout místo na hrotu po Pavlu Černém.

Už po 15 vteřinách hry musel zpozornět brankář Adam Richter, jenž včasným výběhem připravil Chrudim o stoprocentní příležitost. Záhy ovšem gólman Slezanů inkasoval. Langhamer potrestal chybu v defenzivě a z voleje poslal Východočechy do vedení. Opava byla blízko srovnání v 11. minutě, z malého vápna však David Vaněček těsně minul pravou tyč. Langhamer chvíli nato dostal prostor k zakončení na druhé straně, orazítkoval ale pouze brankovou konstrukci. Po půlhodině hry selhal ve velké šanci Adam Ondráček, jehož prudkou střelu vytěsnil Jiří Floder. Před odchodem do šaten zahodil možnost k navýšení skóre Huf, který před odkrytou sítí napálil jen nohy ležícího Richtera.

Ve druhé půli usilovali Slezané o brzké vyrovnání, defenziva Chrudimi ovšem bez výrazných komplikací odvracela jejich útoky. Východočeši naopak nadále dělali starosti Richterovi, jenž musel v 66. minutě vytáhnout skvělý zákrok proti ráně Davida Látala z osy hřiště. Opavě se nedařilo vyvinout na soupeře tlak ani s blížícím se koncem a Východočeši těsný náskok kontrolovali. V závěru si vypracovali šance ke skórování Miloš Kopečný a Filip Blecha, ani jeden z nich ovšem svým pokusem Flodera o čisté konto nepřipravil.

Chrudim tak ukončila opavské období bez porážky, když na domácím hřišti po více než měsíci zvítězila. Další zápas absolvují Východočeši 21. října na stadionu Dukly. Slezané vyzvou ve stejný den Táborsko.

Vyškov - Žižkov 2:0 (0:0)

Branky: 74. Musa, 90.+2 Diallo

Vynikající výkony vynesly moravský klub nejen do čela tabulky, ale po nedávné výhře nad prvoligovými Teplicemi také do osmifinále MOL Cupu. Ve své jízdě chtěl bývalý Rostex pokračovat také proti Žižkovu, jemuž se zatím v pozici nováčka dařilo proplouvat druhou nejvyšší soutěží bez větších problémů. Tentokrát byl ale pražský celek jasným outsiderem, k čemuž kromě bodového rozdílu mezi oběma kluby přispíval také fakt, že Vyškov oba předchozí vzájemné duely ovládl.

Jak se dalo očekávat, domácí hráči měli míč na svých kopačkách častěji, nicméně dlouho se jim nedařilo dostat se na dostřel Čtvrtečkovy brány. Pražský celek bránil každý útočný výpad soupeře a čekal na jeho zaváhání, žádný z protiútoků ovšem nedospěl až k zakončení. Dlouho se hrálo bez náznaku příležitosti ke skórování. Až ve 38. minutě se Vyškov málem dostal do vedení. Fahad Bayo utekl na křídle a posouval balon před bránu, kde si jej jeden z obránců málem srazil za záda vlastního gólmana, pozorný Čtvrtečka však situaci zachránil.

Do druhé půle vstoupili Vyškované mnohem důrazněji. Už po pěti minutách pálil tvrdě Bienvenue Kanakimana, ale jeho pokus zastavilo břevno. Vzápětí se v šanci ocitl Idjessi Metsoko, jenž utekl žižkovské obraně, ze strany Čtvrtečku ovšem nepřekvapil. Po hodině hry se osmělili i Pražané a defenziva s gólmanem Janem Stejskalem se zapotila. Augusto Batioja po narážečce se spoluhráčem vypálil, nicméně i tato rána skončila na břevně. Po pár minutách střílel Bernardo Rosa a jen těsně minul. Poté se míče ujali opět domácí a tentokrát byli úspěšní. Centrovaný balon se dostal až k Ramathanovi, jenž poslal moravský tým do vedení. Viktoriáni se hnali za vyrovnáním, ale zapomněli na bránění. Z rychlého protiútoku v nastavení tak ještě udeřil Amidou Diallo, který ukázal rychlé nohy a silnou střelu.

Ve výborné formě hrající Vyškov tedy opět zvítězil a udržel si postavení v čele tabulky. Jeho dalším soupeřem bude po reprezentační přestávce Jihlava, na jejímž hřišti se představí 20. října. Žižkov o dva dny později přivítá Zbrojovku.

Prostějov - Líšeň 4:2 (1:2)

Branky: 18. Elbel, 70. Koudelka, 84. Jaroň z pen., 88. Silný - 36. Vlasák, 42. Jeřábek

Olomoucký azyl Prostějova byl svědkem dopoledního klání dvou moravských týmů. Do Hanácké metropole totiž zavítala Líšeň, jež měla za sebou mimo jiné pohárový duel s pražskou Spartou. Ten sice Marvani prohráli, radost jim však mohl dělat alespoň tučný příjem z prodaných lístků. Jejich soupeř se nacházel v daleko horším rozpoložení. Prostějovští totiž měli nejhorší defenzivu celé soutěže, když inkasovali v průměru dvě branky na zápas.

Opatrný úvod, který nabídl jen málo zajímavých akcí, rozsekl gólem prostějovský Jakub Elbel. Ten využil spolupráce bývalých hráčů Blanska nebo Zbrojovky Roberta Bartolomea a Koudelky, když hlavou usměrnil centr přesně k zadní tyči. Hanáci byli sice po vstřelené brance aktivnější, zničehonic ovšem Líšeň vyrovnala. Přízemní centr z levé strany domácí špatným odkopem neodvrátili, a míč se tak odrazil pouze k Adamu Vlasákovi, který jej se štěstím poslal do sítě. Chvíli před odchodem do kabin se dokonce brněnský celek propracoval k vedení. Přímý kop z levého kraje prodloužil do malého vápna Martin Tauš, odkud hlavičkou přesně zakončoval Michal Jeřábek.

Po změně stran měli mírnou převahu domácí, kteří si ovšem dlouho nedokázali vytvořit šanci k vyrovnání. Po 70 minutách hry to tak na sebe vzal Koudelka, jenž z pravého kraje poslal míč krásnou ranou o břevno do sítě. Prostějov mohl záhy opět prohrávat, hlavičkující Pavel Vandas ale trefil jen tyč. Chvíli před koncem utekl líšeňským obráncům Tomáš Malec, který byl ve stoprocentní příležitosti zastaven jen za cenu faulu a rozhodčí nařídil penaltu. Tu střelou do pravého dolního rohu proměnil Jaroň. Definitivní tečku za utkáním pak udělal bývalý hráč hostů Jan Silný, jenž využil rychlého brejku a po pasu od spoluhráče ve skluzu zakončil.

Prostějov tak na brněnského soka nakonec vyzrál. O další bodový přísun se Hanáci pokusí 20. října v Příbrami. Líšeň vyzve o den později rezervu Sparty.

Táborsko - Sigma B 6:2

Branky: 37. a 72. Kateřiňák, 12. Šašinka, 30. Bláha, 45+2. Kone, 80. Svatek - 84. Langer, 90+1. Mikulenka

Sobotní odpoledne svedlo na jihu Čech k bitvě dva trápící se celky. Domácí Táborsko prožilo měsíc hrůzy, když z posledních pěti klání ani jednou nevyhrálo. Hostující rezerva Sigmy sice dokázala v září své soupeře dvakrát porazit, z předchozích dvou střetnutí ale vyšla naprázdno jak bodově, tak i střelecky. Na tým z Táboru navíc neměli Hanáci příliš dobré vzpomínky, jelikož s ním v novodobé historii ještě nezvítězili.

Jihočeši se zaslouženě ujali vedení ve 12. minutě, kdy si na centr z pravé strany naběhl Šašinka a otevřel skóre zápasu. Domácí se prezentovali další pohlednou akcí tentokrát po levé straně, ze které přišel centr na jehož konci stál ve 31. minutě Ondřej Bláha a pohotově zvýšil na 2:0. V 37. minutě další gól přidal kapitán týmu Kateřiňák, který se dostal k odraženému míči ve vápně a poslal ho přesně pod břevno. Domácí toho neměli dost a už v nastaveném čase první půle přidal čtvrtou branku utkání Mamadou Koné.

Druhý poločas se nesl v duchu rozhodnutého utkání. Domácí bezpečně kontrolovali své vedení zatímco hosté neprojevovali snahu zvrátit výsledek zápasu. V 73. minutě se přece jen Jihočeši dostali k brankové příležitosti. Stejně jako v prvním dějství stál Kateřiňák ve správný čas na správném místě a v jednoduché pozici dorazil míč do brány. V 81. minutě zvyšoval už na 6:0 Pavel Svatek po pouhých pěti minutách pobytu na hřišti, a hosté se nakonec o další tři minuty později dočkali alespoň jedné branky, zásluhou Štěpána Langera. V 90. minutě na konečných 6:2 pečetil Matěj Mikulenka.

Sérii bez vítězství tak nakonec prolomilo Táborsko, které doma ustrážilo tři body. Sigma vyzve v následujícím kole 22. října Vlašim, FC Silon změří o den dříve síly s Opavou.

Vlašim - Dukla 3:2

Branky: 11. Singhateh z pen., 30. Heppner, 62. Lacík - 56. Matějka z pen., 68. Moulis

Trenér Petr Rada si pochvaloval výkon svých svěřenců v pohárovém klání se Slováckem a do éteru pronesl větu, že si Dukla zaslouží být pravidelným účastníkem nejvyšší české soutěže. K tomuto cíli měli Pražané dobře našlápnuto, jelikož se v tabulce nacházeli na druhé příčce. Tentokrát je ale čekal jeden z těžších úkolů, jelikož přijeli na hřiště Vlašimi. Ta se sice v poslední době trápila a čtyřikrát v řadě nezvítězila, stále však byla jen o pět bodů pod hosty.

První velkou šanci měl v deváté minutě hostující Pavel Moulis, jenž po individuální akci ve vápně napálil tyč. Prakticky hned nato zaútočili i modrobílí, slibně se rozvíjející akci po pravé straně zastavili Pražané až v pokutovém území za cenu faulu a Vlašim šla kopat penaltu. Tu střelou k tyči proměnil Singhateh. Na rozdíl dvou gólů mohl záhy zvýšit Lacík, letní posila z Vyškova ale těsně minula bránu. Domácí byli nadále aktivnějším týmem a odměny se dočkali ještě před odehranou půlhodinou. Heppner stál na konci prudkého centru z pravého kraje a usměrnil míč do odkryté sítě.

Dukla dostala chvíli po návratu ze šaten šanci zahrávat pokutový kop, který proměnil prudkou střelou doprostřed brány Lukáš Matějka. Kontaktní gól donutil domácí opět zapnout ofenzivní mód, který přinesl ovoce po hodině hry. Singhateh vedl útok po levé straně a skvělou přihrávkou vybídl k zakončení Lacíka, který přeloboval ležícího brankáře Jana Šťovíčka. Pražané ale rychle snížili. Po sérii krátkých přihrávek vypálil z první přesně k tyči Moulis a zadělal na drama. Třetí trefy ovšem hosté nedocílili a modrobílí těsný náskok ubránili.

Dukla tak nepotvrdila skvělou formu a na hřišti Vlašimi nezískala ani bod. V dalším utkání se 21. října střetne s Chrudimí, Rytíři vyzvou o den později na souboj rezervu Sigmy.

Sparta Praha B - Kroměříž

Branky: 71. Mokrovics - 51. Zavadil

Hráči Hanácké Slavie Kroměříž remizovali ve 12. kole Fortuna národní ligy s rezervou Sparty 1:1. Skóre se měnilo až po změně stran, když se nejprve po skrumáži ve vápně prosadil Petr Zavadil, který zaznamenal z pozice obránce druhý střelecký zápis za sebou. Odpověď však našel v 71. minutě teprve 17letý forvard Roman Mokrovics, čímž jistě nepotěšil trenéra Bronislava Červenku, jenž tak ve 150. utkání na lavičce hostů ukořistil se svými svěřenci pouze bod.

Kroměříž už se naplno etablovala ve druhé nejvyšší české soutěži a byla schopná zaznamenat zajímavé výsledky. Tím posledním byl triumf nad Vlašimí, jenž ve vyhroceném závěru plném žlutých karet vystřelil Zavadil. Její úspěchy ovšem zatím téměř výhradně přicházely v domácím prostředí, naopak venku bodovala v jediném z pěti zápasů. Duel Hanácké Slavie s rezervou Sparty dostal na starost sudí Ondřej Cieslar, který se ve Fortuna národní lize představil po více než roce.

Domácí se nemohli od prvních minut prosadit postupnou kombinací, proto se musel k přímému ohrožení branky odhodlat až obránce Patrik Vydra. Pokus mladého sparťana ale zlikvidoval včasným skokem k tyči Jakub Dostál. Největší příležitost úvodní půle pak přišla na opačné straně hřiště. Aktivní Lukáš Hrdlička se šikovně uvolnil na levém křídle a vyslal prudký pas na malé vápno, kde byl připraven nabíhající Michal Cupák, jehož střelu z bezprostřední blízkosti ovšem ztlumil skvělým reflexivním zákrokem Filip Nalezinek.

Po změně stran ale už hosté za svou aktivitu odměněni byli. V 51. minutě nastala po dobře zahraném rohovém kopu skrumáž v malém vápně Pražanů, kde se nejlépe zorientoval Zavadil, který pohotovou střelou otevřel skóre zápasu. O chvíli později mohla Sparta vyrovnat, Hanáky však podržel skvělým zákrokem Dostál. Ten v 71. minutě předvedl své umění znovu, neboť vyrazil ránu Vydry mířící do šibenice. Pár vteřin nato už ale domácí vyrovnali, když přihrávku z pravé strany gólově zužitkoval Mokrovics, jenž si ve vápně počínal jako pravé útočné kladivo.

Hanácká Slavia si tak z výjezdu do hlavního města odvezla bod. V příštím kole 21. října přivítá Varnsdorf, B-tým Sparty bude hrát tentýž den v Líšni.

Varnsdorf - Jihlava 3:3 (1:2)

Branky: 5. Firbacher z pen., 54. Osaghae, 63. vlastní Tonbul - 15. Vedral, 18. Franěk, 90. Ogiomade

Hráči Jihlavy remizovali v hektickém duelu 12. kola Fortuna národní ligy na hřišti Varnsdorfu 3:3. Po první půli sice odcházeli do šaten s těsným náskokem fotbalisté z Vysočiny, v 54. minutě se ale domácím podařilo srovnat. V průběhu následující půlhodiny pak vše hrálo do karet Severočechům, když mezi dvě červené karty pro hosty vklínil přesný zásah Jakub Hodek. Tým ze Šluknovského výběžku tak měl premiérovou výhru v ročníku naservírovanou na zlatém podnose, jenže v nastavení rozhodl o konečném výsledku Marvis Ogiomade.

Fotbalisté Varnsdorfu neprolomili noční můru ani v posledním kole proti Vyškovu, se kterým remizovali 1:1. Výsledek to však pro utrápené Severočechy nebyl zlý, jelikož Vyškované se vyhřívají na první příčce celé soutěže. Stále však tým ze Šluknovského výběžku čekal na své první vítězství v letošním ročníku, přičemž se topil na dně tabulky. Další pokus na premiérové tři body měl na domácím hřišti, kde přivítal Jihlavu. Ta naopak udělala svým fanouškům radost, když po pěti ligových ztrátách vyhrála.

Utkání mohlo pro varnsdorfské jen stěží začít lépe. Už v páté minutě se totiž dostali zásahem Filipa Firbachera do vedení. Mladý útočník se zhostil exekuce pokutového kopu, který s přehledem proměnil střelou do pravé části branky. Zanedlouho se ale radovali i hosté. Po rohovém kopu prokázal nejlepší orientaci ve vápně Filip Vedral, za což byl jihlavský zadák odměněn vstřelenou brankou. Další trefu si připsal jen o tři minuty později Tomáš Franěk, a vedení tak rázem držela ve svých rukou Jihlava.

Severočeši ukázali, že začátky poločasů jim vychází, když vsítili brzký gól i v úvodu druhé půle. I tentokrát navíc brance předcházela standardní situace. Balon ve vápně si našel Solomon Osaghae a nekompromisně ho poslal pod břevno. Domácí ve svém úsilí nepolevovali a do karet jim hrálo i vyloučení jihlavského útočníka Justina Arauja-Wilsona. Početní výhoda jim evidentně přišla vhod, jelikož jen pár minut po udělení červeného kartonku využili rychlý protiútok po pravé straně a dostali se zásluhou Hodka do vedení. Ogiomade však v nastavení druhé půle dokázal vyrovnat, a to i přesto, že tou dobou už hosté hráli i bez druhého vyloučeného hráče Emira Tombula.

Varnsdorf se tak ani ve výrazné početní převaze opět nedočkal a doma získal jen bod. Následující zápas odehraje 21. října na hřišti Kroměříže, Vysočina svede o den dříve bitvu s Vyškovem.