7. 10. 2023 10:01 − 2397× − 0

Tečka za polskou sezónou

Národní šampionát našich severních sousedů o víkendu ukončila soutěž, která se vloni po pauze vrátila do kalendáře.

Rajd Wisly zavítal do polského mistrovství po šestileté pauze a obsadil pozici, která pro něj na konci minulého milénia byla tradiční. Konec léta a konec sezóny. Když se podíváme zpětně na kalendář sezóny 2000, jeho podoba byla dočista jiná než u toho současného. Po soutěžích jako Rajd Warszawski, Rajd Krakowski, Rajd Karkonoski nebo tehdejší asfaltový Rajd Polski v Klodzku jako by se slehla zem. Spojení s minulostí tak připomíná alespoň Rajd Wisly, byť oproti tehdejším 246 ostrým kilometrům jeho současný poloviční harmonogram působil jako malý rallysprint. I tak se pořadatelům oproti loňsku podařilo množství ostrých kilometrů o něco navýšit. Mistrovský titul potvrdil už na minulém Rajdu Ślaska Grzegorz Grzyb a v okolí Szczyrku se tak teď bojovalo pouze o post vicemistra a druhého vicemistra. Největší šanci získat druhé místo měl před startem Lukasz Byśkiniewicz spoléhající stejně jako již jistý šampión na služby Škody Fabia Rally2 evo. Se stejnou technikou se proti němu postavil Sylwester Plachytka. Po druhých místech z Rajdu Świdnického a Rajdu Podlaského z úvodu sezóny už ale další tak pěkné výsledky zajet nedokázal. Proniknout mezi trojici nejrychlejších sezóny 2023 chtěl zkusit Jaroslaw Szeja s i20 R5. Pro značku Hyundai byl letošek ústupem ze slávy, kterou jim vloni zajistil mistrovským titulem Švéd Tom Kristensson. Získat polský titul se jim prostě daří jen s jezdci ze severu. Důkazem budiž i předešlý mistrovský titul, který s Hyundaiem i20 R5 v roce 2020 vybojoval Jari Huttunen. S vozem této značky v roce 2019 jezdil i Kacper Wróblewski, než pak přesednul na Škodu a vloni to dotáhnul až na třetí místo konečné klasifikace. Letos se bohužel celého mistrovství neúčastnil a pouhé tři starty na závěr sezóny mu nestačily ani na to, aby byl vůbec v konečném pořadí klasifikován.

V minulé rally ale Wróblewski vyhrál a nejrychleji ze všech začal i tentokrát. Musel se však pořádně bránit rychlému Szejovi, který opanoval druhý test. Nejrychlejší mohl být pilot Hyundaie i v tom třetím, nebýt sraženého retardéru a pětivteřinové penalizace. Následně ale vyhrál RZ 4 a k znovu vedoucímu Wróblewskému se přiblížil na 4,1 sekundy. Cíl etapy bohužel kvůli úniku oleje už neviděl. A neviděl jej ani Plachytka, čímž se definitivně připravil o možnost stát se vicemistrem Polska. Zrádnost dlažebních kostek kromě něho poznal i další pilot Fabie Rally2 evo Aleksander Terlecki. Oba skončili na stejném místě třetího testu. Na druhé místo za vedoucího Wróblewského se po poslední páteční zkoušce vyšvihnul Dariusz Poloński. Ten s Volkswagenem Polo GTI R5 letos zajel pouze jeden výsledek, který by stál za řeč. Druhé místo na Valvoline Rajdu Malopolském. Tato nová soutěž ve svém třetím ročníku debutovala v polském mistrovství a hned si vysloužila velmi pochvalná hodnocení. Po Rajdu Slaském ucházejícím se o statut podniku mistrovství Evropy tak má polská scéna dalšího ambiciózního pořadatele. Tento oddíl pak stál i za přípravou závěrečné soutěže. Rajd Wisly nakonec Polońského také neušetřil trápení. Do cíle desátého testu přijel na defektu a s poškozeným řízením svého Pola. Následovalo odstoupení, které udělalo symbolickou tečku za jeho nepovedenou sezónou. Na druhé místo se dostal Byśkiniewicz, který tím zároveň potvrdil zajištěnou pozici vicemistra. Pro nejlepší výsledek sezóny si do cíle dojel díky odstoupení nezvykle velkého množství silnějších soupeřů Jaroslaw Koltun s Fordem Fiesta Rally2. Doposud se maximálně dvakrát dostal mezi pět nejrychlejších. Dařilo se mu však pravidelně bodovat a díky tomu nakonec o jeden bod předstihnul Plachytku a získal sezónní bronz. Mezi pět nejrychlejších by se mohl počítat na konci roku Wróblewski. Bodů na to měl dost, ale startů málo. Klasifikován nakonec nebyl, ale zakončení roku dvěma triumfy jej jistě musí těšit. Obzvlášť ten teď na Rajdu Wisly, jeho oblíbeném podniku. Před čtvrtstoletím právě u jeho rychlostních zkoušek propadnul vášni jménem rallysport. Zajímavé finále nabídnul souboj v oblíbené polské kategorii Rally3. Fordy Fiesta této kategorie vznikají právě v Polsku a na jejich počtu je to v tamních startovních listinách poznat. Za titulem mířil vítěz třech soutěží Piotr Parys. V RZ 8 ale poslal svou Fiestu přes střechu a bylo dobojováno. Vítězství i titul zamířil k Jakubu Matulkovi.

Konečný stav šampionátu: 1. Grzyb 178, 2. Byśkiniewicz 163, 3. Kołtun 119, 4. Plachytka 118, 5. Szeja 67, 6. Terlecki 51