5. 10. 2023 07:14 − 3443× − 0

Chrudimský Rallyesprint vyhrál absolutně Ondra Donát

Necelá čtyřicítka jezdců se v sobotu 30.září postavila na start již tradičního amatérského podniku, který využívá silničky v okolí vsi Třibřichy.

Absolutně nejrychlejším jezdcem se na šesti rychlostních zkouškách o celkové délce 30km stal Ondra Donát s vozem Hyundai i30N, který je známý ze soutěží ČMPR. Jeho vývoj a příprava jsou dílem samotného jezdce.

Na druhé příčce se umístil Miloslav Bureš na voze Audi S3 a absolutní bronz náležel jezdci s pseudonymem Racing Helc na špičkově připraveném Peugeotu 206 RC.

Ve výsledcích je většinou uváděno pouze jméno jezdce, protože jako je tomu u podobných podniků ve Skandinávii tak ani zde není spolujezdec vyžadován, případně je možno mít během sprintu spolujezdců více a přátelům či sponzorům ukázat tento sport v jeho ryzí podobě.

Startovní pole ovšem čítá velmi nesourodou techniku různých kvalit a totéž lze tvrdit o účastnících. S časem zde bojují ostřílení závodníci stejně jako absolutní nováčci a ti všichni mají možnost poměřit své síly v celkem deseti třídách dělených dle stupně úprav a objemu motoru, kdy další třídou jsou auta s naftovým motorem a kategorie junior.

Za zmínku jistě stojí výkon Jakuba Šulce vítěze třídy E1-1600, který si svou velmi rychlou jízdou vyjel páté místo absolutně a jeho nenápadná Škoda Felicia byla některým soupeřům trnem v oku.

Tradičně se zde objevují i historické vozy a tentokrát byla dominantou depa i na trati rudá Lancia Delta HF Integrale jezdce Veselého, který si svým klenotem vysloužil nejen vítězství ve třídě, ale též čtvrté místo absolutně. Další z nepřehlédnutelných strojů byl Opel Kadet C „Haryho Ředitele“, který bohužel zradila převodovka hned na první RZ.

Nelze nevzpomenout kategorii Diesel kde zlato bral Gabriel Nyiry na Octavii a stejně tak i úspěch jediného zahraničního účastníka, polského soutěžáka Mariusze Koziarského, vítěze třídy ST-1600.

Atmosféra v mnohém připomíná atmosféru soutěží počátku milénia. Vše se řeší v přátelském duchu a není nouze o situace, kdy si posádky navzájem půjčují potřebné díly a nářadí a mnohdy neváhají poskytnout i cenné rady.

Dalším velkým pozitivem byl až neuvěřitelný průběh bez velkých zdržení a bez jediné havárie kdy záchranné složky tedy mohly po celý den zůstat na svém místě. Velký podíl na tom mají jistě i jezdci nepříliš oblíbené retardéry, které jsou funkčním a s jistotou i nutným prvkem ke zvýšení bezpečnosti posádek.

Velký dík patří celému pořadatelskému sboru v čele s Martinem Kučerou z Rallye team Chrudim, kteří neváhají ve svém volném čase pracovat na přípravě dnes již jedinečného podniku. Povedlo se vše od počasí, přes časomíru až po vyhlášení výsledků. Nejeden jezdec byl překvapen krásným velkým pohárem jaký jen těžko hledá srovnání na velkých soutěžích.

Doufám, že i do budoucna se bude dařit organizovat tuto soutěž a bude přibývat účastníků. Další ročník je předběžně plánován na jaro 2024.