Eredivisie - souhrn 7. kola: PSV i Alkmaar za tři body

30.09.2023, 18:29, aktualizováno 01.10.2023, 18:49
Komentáře a souhrny
Vangelis Pavlidis (© AFP)

PSV Eindhoven neměl potíže s Volendamem a po výhře 3:1 se udržel na čele tabulky o dva body před Alkmaarem, který v neděli čtyřmi brankami rozstřílel Sittard. Twente zdolalo Heerenveen, Feyenoord pro změnu potvrdil skvělou formu proti Go Ahead Eagles...

AZ Alkmaar - Fortuna Sittard 4:0

01.10.2023 16:45

Góly: 45+1. Jordy Clasie, 49. Vangelis Pavlidis, 82. Dimitrios Siovas (vl.), 88. Tiago Dantas

Favorizovaný Alkmaar ve čtvrtek nezvládl dohrávku s podceňovaným Heraclesem a po remíze 1:1 utrpěl první bodovou ztrátu, nicméně teď před blížícím se duelem Konferenční ligy s polskou Legií nedal žádnou naději na úspěch upadající Fortuně a po skvělém výkonu od začátku až do konce ji deklasoval 4:0. V Eredivisii se proto vrátil na druhé místo tabulky s devatenácti body a za vedoucím PSV stále zaostává o body dva.

Celek ze Sittardu v úvodních pěti ligových duelech ani jednou neprohrál, ovšem naposledy vyhořel v Deventeru s místním Go Ahead (0:3) a po druhé porážce za sebou bez jediné vstřelené branky tedy klesl na devátou pozici s devíti body. Domácí byli od úvodního hvizdu aktivnější a svému protivníkovi jen zřídkakdy půjčovali míč, avšak téměř až do konce úvodního dějství se nemohli gólově prosadit.

Důležité vedení obstaral v nastaveném čase první půle Jordy Clasie, jenž se opřel do odraženého balónu z dobrých dvaadvaceti metrů a jeho přízemní projektil zapadl k levé konstrukci. AZ se po tomto gólu výrazně uklidnilo a po změně stran předvedlo nefalšovaný ofenzivní koncert. Ve 49. minutě navýšil jeho náskok tradiční ostrostřelec Vangelis Pavlidis, jenž zaznamenal již svůj devátý ligový gól této sezony po krásné kolmici za defenzivu protivníka, přičemž obešel brankáře Pandura a míč nakonec zasunul do zcela prázdné branky.

Jasný favorit poté přeci jen ubral a další velkou možnost si vypracoval necelých dvacet minut před závěrečným hvizdem, kdy střídající Kasius orazítkoval levou spojnici. Domácí potřetí skórovali v 82 minutě, neboť střílenou přihrávku před branku si smolně srazil do vlastní sítě zkušený řecký obránce Dimitrios Siovas. Za dalších šest minut uzavřel gólový účet této nedělní dohrávky 7. kola střídající portugalský záložník Tiago Dantas, jelikož nadvakrát přeci jen zamířil do protipohybu zoufalého Pandura.

Více informací k zápasu

Heracles Almelo - PEC Zwolle 2:1

01.10.2023 14:30

Góly: 69. Emil Hansson (pen.), 82. Emil Hansson - 53. Lennart Thy

Nováčkovský duel v prvním poločase rozhodně nenasvědčoval tomu, že by se mohlo stát něco zásadního, ovšem hosté se hned z kraje toho druhého dostali do vedení a dramatická zápletka byla na světe. Nicméně Zwolle nakonec odjíždí z Almela s prázdnou, neboť během třinácti minut otočil vývoj švédský záložník Emil Hansson a Heracles se tak i díky němu vyhouplo na velmi solidní sedmé místo tabulky s jedenácti body.

PEC naopak prohrálo podruhé za sebou a se sedmi body na kontě mu patří jedenáctá příčka. Úvodní dějství nebylo z diváckého pohledu nijak atraktivní, domácí ani jednou nezamířili mezi tři tyče a v tomto ohledu byli aktivnější svěřenci trenéra Johnnyho Jansena. Nicméně ti si za celých pětačtyřicet minut vytvořili jen jednu slibnou šanci, když krátce po odehrané půlhodině Velanasovu střelu odvrátil na rohový kop pozorný gólman Brouwer.

Zwolle přetavilo svou mírnou aktivitu ve vedoucí gól osm minut po změně stran. Prosadit se dokázal jednatřicetiletý německý forvard Lennart Thy, jenž si naběhl do předbrankového prostoru na střílenu přihrávku Velanase a z pěti metrů usměrnil balón do protipohybu bezmocného Brouwera. Nicméně domácí od tohoto okamžiku přidali a zhruba v polovině závěrečné části srovnali krok.

MacNulty totiž ve vlastní šestnáctce velmi neobratně podrazil unikajícího belgického forvarda Limbombeho a o nařízení pokutového kopu nemohlo být pochyb. Na penaltový puntík si postavil míč právě Hansson a s naprostým klidem zamířil přímo do pravého spodního růžku. Stejný hráč rozhodl o výhře svého výběru v 82. minutě. Tentokráte si po fantastické individuální akci z levého křídla navedl balón až před šestnáctku PEC a z osmnácti metrů ho ukázkově zakroutil k protější konstrukci.

SBV Excelsior - Sparta Rotterdam 2:1

Góly: 73. Arthur Zagre, 90+4. Troy Parrott - 59. Jonathan de Guzmán

Sparta vstupovala do tohoto městského derby jako mírný favorit, jelikož se nacházela v celkem obstojné formě a loni svého rivala navíc porazila v obou případech, jenomže teď nakonec zůstává bez bodů. Po necelé hodině hry se sice dostala do vedení, ale houževnaté SBV zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem srovnalo krok a ve čtvrté minutě nastavení rozhodl toto prestižní klání střídající Troy Parrott.

Hosté v dosavadních šesti duelech prohráli jen jednou a hned třikrát vyhráli, nyní po nečekaném kolapsu v závěru klesli v tabulce na šestou příčku s jedenácti body. Naopak SBV znovu překvapilo celou nizozemskou scénu, neboť v sedmi střetnutích prohrálo stále jen jednou a s úctyhodnými dvanácti body se vyhouplo na parádní pátou příčku. Přitom utkání bylo dlouhou dobu opatrné a nevypadalo to, že by v něm mohl padnout nějaký gól.

Svěřenci trenéra Jeroena Rijsdijka postupem času zvyšovali obrátky a do důležitého vedení se dostali v 59. minutě. Přesnou mušku měl již šestatřicetiletý zkušený záložník Jonathan de Guzmán, k němuž propadl načechraný pas Van der Kusta z křídla a od pravého rohu brankového území poslal balón přímo pod břevno. Excelsior se však nehodlal vzdát a o necelou čtvrthodinu později se dočkal kýženého vyrovnání.

Teprve jednadvacetiletý francouzský obránce Arthur Zagre si skvěle narazil balón s Agrafiotisem, poté se chytře zbavil bránícího Velthuise, a nakonec ze sedmi metrů chladnokrevně vypálil pod horní tyčku. V následujícím průběhu se zdálo, že se výsledek měnit nebude, avšak v poslední možnou chvíli udeřil irský forvard Parrott, který po dvanácti minutách strávených na trávníku obdržel finální pobídku do volného prostoru od El Yaakoubiho a z první parádně zavěsil k levé konstrukci kolem plachtícího gólmana Olije.

NEC Nijmegen - SBV Vitesse 1:3

01.10.2023 12:15

Góly: 26. Magnus Mattsson - 6. Marco van Ginkel, 89. Dominik Oroz, 90+1. Million Manhoef

Vitesse rozhodně nezažívá povedený vstup do ročníku, nicméně po vyrovnaném průběhu zvládlo závěr utkání v Nijmegenu a nakonec se raduje z výhry 3:1. K pěti porážkám tak nyní přidalo na konto teprve druhé vítězství a tabulkou Eredivisie se rázem vyhouplo na dvanácté místo se šesti body. NEC naopak nedokázalo navázat na nedávnou vysokou výhru s Utrechtem (3:0) a se sedmi získanými body prozatím zůstává na desáté příčce.

SBV mělo naprosto fantastický vstup do nedělního střetnutí a již po necelých šesti odehraných minutách vedlo, když se po povedeném pasu Kozłowskiho vyhoupl nejvýše do vzduchu Marco van Ginkel a přesně umístěnou hlavičkou poslal balón k pravé tyči za záda naprosto bezmocného brankáře Roefse. Domácí od tohoto momentu přidali a za další dvě minuty měli blízko k vyrovnání, jenže pozdější střelec Magnus Mattsson pálil příliš vysoko.

Čtyřiadvacetiletý dánský záložník přece jen vyrovnal ve 26. minutě. Tentokrát po vynikajícím pasu Róbera stanul před poloprázdnou brankou a s pomocí levé tyče snadno rozvlnil síť. Hosté si chtěli vzít zpět svůj ztracený náskok těsně před poločasovou přestávkou, avšak trefa Hamuliče nakonec neplatila kvůli těsnému ofsajdu. Ve druhém poločase vše směřovalo k zaslouženému nerozhodnému výsledku, ale to se změnilo úderem 89. minuty.

V tento moment totiž vsítil rozhodující gól dvaadvacetiletý chorvatský obránce Dominik Oroz, jenž se po přímém volném kopu Pinta ocitl ve středu šestnáctky protivníka a prudkou hlavičkou nekompromisně zavěsil k levé konstrukci. Po této brance musel rozhodčí Van der Eijk přerušit duel na několik minut kvůli vhozenému kelímku na hrací plochu, Vitesse přidalo třetí uklidňující zásah ve čtvrté minutě nastavení díky parádní individuální akci záložníka Milliona Manhoefa.

FC Twente - SC Heerenveen 1:0

30.09.2023 21:00

Góly: 65. Michel Vlap

Twente se poslední dobou neprezentuje příliš ofenzivní podívanou, předchozí tři zápasy totiž dohrálo s celkovým skóre 2:1, nicméně po výsledkové stránce je na tom velmi dobře. Díky sobotní těsné výhře nad Heerenveenem zaznamenalo už šesté ligové vítězství ze sedmi případů a s osmnácti body se prozatím vrátilo na druhé místo tabulky o tři body za stoprocentní PSV. SC naopak ještě více prohloubilo svou krizi.

"Srdíčka" sice ovládla dvě úvodní utkání, jenže od té doby strádají a teď zaznamenala už pátou porážku za sebou, Eredivisií se tak postupně propadla až na aktuální dvanáctou pozici se šesti body. Celek z Enschede se však na dalším tříbodovém zisku pořádně nadřel, protože v průběhu duelu nebyl o mnoho lepším týmem a v ofenzivní fázi se celkem dlouhou dobu trápil, za celých devadesát minut jen třikrát vystřelil mezi tři tyče.

Nicméně vše mohlo být jinak, kdyby ani ne po třech odehraných minutách proměnil první velkou možnost zápasu. Po přímém volném kopu z velké vzdálenosti totiž hlavičkoval z mírného úhlu Steijn, ale ke své pravé tyči se natáhl brankář Noppert a balón odvrátil na rohový kop. Heerenveen z ničeho nic rozvlnil síť čtyři minuty po změně stran, avšak trefa Brouwerse nebyla uznána kvůli zřetelnému ofsajdu.

Domácí favorit rozhodl o svém úspěchu v 65. minutě. Podruhé v tomto ligovém ročníku se prosadil Michel Vlap, jenž překvapivě vypálil z dobrých pětadvaceti metrů a jeho skákavá rána nečekaně zapadla za pozdě reagujícího Nopperta. Hosté se ve zbývajícím průběhu snažili přidat, jenže žádnou gólovou příležitost si nevypracovali, a z trávníku tak popáté v řadě odcházeli s velkým zklamáním.

RKC Waalwijk - AFC Ajax 2:3

06.12.2023 20:00

Góly: 37. Michiel Kramer, 51. Yassin Oukili - 30. Brian Brobbey, 43. Steven Bergwijn (pen.), 57. Steven Berghuis

Byla to nepříjemná událost, jež se dotkla nejen Eredivisie. Před několika týdny se totiž klání ve Waalwijku nedohrálo, protože se Brian Brobbey srazil s brankářem Etiennem Vaessenem. A ten nakonec musel být odvezen do nemocnice. Řídící orgány soutěže následně nařídily, aby se zbývající minuty dohrály v prosinci. Skóre se přitom během krátké doby již nepohnulo.

Připomenout si určitě musíme, co se stalo ještě na konci září, kdy se amsterdamský celek po zhruba osmdesáti čtyřech minutách ujal jednogólového vedení. Po úvodní vlažné půlhodině hry se dopracovali k prvnímu přesnému zásahu hosté, v té chvíli pod patronátem šéfa lavičky Mauriceho Steijna, který byl následně v říjnu odvolaný. Carlos Forbs si z pravé strany seběhl blíže do středu, následně míč prostrčil do vápna na hostujícího forvarda Brobbeyho, a ten z blízkosti, a to i z těžkého úhlu, propálil domácího gólmana Vaessena.

O sedm minut později každopádně RKC srovnalo účty. Meijers v šestnáctce dokázal balón předložit do brankového území, tam si seběhl Kramer, a ten v pohodě a bez zásadních potíží skóroval. Do konce poločasu se průběžný stav ještě přece měnil potřetí, Ajax tentokráte dostal možnost zahrávat pokutový kop. Meijers prohrál, i díky své nešikovnosti, osobní souboj s Carlosem Forbsem, levý bek Waalwijku pak hasil požár na poslední chvíli a stáhl svého protivníka ve vlastním vápně k zemi. Penaltu pak s přehledem proměnil Bergwijn.

Vstup do druhého dějství každopádně de Godenzonen nevyšel podle představ. A svěřenci trenéra Henka Frasera dostali utkání znovu do nerozhodné podoby. Meijers odčinil svůj nedovolený zákrok, kterým způsobil trable svého týmu ke konci úvodní půle, a připsal si druhou asistenci, to když centrem ze standardky našel Oukiliho. Ten byl u meruny přece o trochu dříve než vyběhnuvší brankář Gorter a zasunul ji za brankovou čáru.

O rozhodující gól se postaral v 57. minutě Berghuis, který z otočky zacílil levačkou přesně do spodního rohu brány poté, co mu míč přiťukl Rensch. Na další zvrat se již domácí nezmohli, a to ani při prosincové středě, kdy se kvůli Vaessenovu zranění tenhle mač dohrával. Snad jen Stevanovič v 90. minutě mohl během druhého nařízeného termínu ohrozit výhru Ajaxu, tentokráte už mimochodem koučovaném Johnem van 't Schipem, svou hlavičku ovšem nasměroval pouze nad bránu.

PSV Eindhoven - FC Volendam 3:1

30.09.2023 18:45

Góly: 12. Noa Lang, 47. Guus Til, 90+6. Malik Tillman - 76. Calvin Twigt (pen.)

PSV se už jistě chystá na další duel Ligy mistrů proti španělské Seville, ovšem ještě předtím hodlalo potvrdit úlohu jasného favorita proti tápajícímu Volendamu a i přes viditelné nedostatky nakonec zvítězilo 3:1. V tuto chvíli tak zaznamenalo již sedmé vítězství ze sedmi ligových utkání a se stoprocentní bilancí vládne celé Eredivisii s tříbodovým náskokem před druhým Twente.

Domácí celek navíc rozšířil již tak neuvěřitelnou bilanci vstřelených branek, na kontě jich totiž má třiadvacet. Hosté se za svůj sobotní výkon rozhodně nemusejí stydět, nicméně teď zaznamenali svou šestou prohru a s jediným bodem se propadli na poslední osmnácté místo tabulky. Výběr vedený koučem Peterem Boszem na nic nečekal od úvodního hvizdu a hned první větší šanci z 12. minuty přetavil ve vedoucí gól.

Prosadit se dokázala nová letní posila Noa Lang, jenž si po zpětné nahrávce Bakayoka navedl balón až do pokutového území protivníka a nekompromisní ranou z dvanácti metrů zavěsil přímo pod břevno. Poté tempo hry přeci jen opadlo a téměř až do konce úvodního dějství se nic zásadního nedělo. Eindhovenský gigant znovu zahrozil až v samém závěru první půle, nicméně dělovku Van Aanholta skvěle zneškodnil brankář Backhaus a pak mířil příliš vysoko Luuk de Jong.

Jasný favorit však pojistil svůj náskok ihned po změn stran. Střídající Guus Til si ani ne po dvou minutách strávených na trávníku ukázkově zpracoval načechraný pas do středu šestnáctky protivníka od Malika Tillmana a zblízka se nekompromisně trefil pod horní tyčku. Nicméně FC se ještě nehodlalo vzdát a zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem vykřesalo naději na bodový zisk.

Rozběhnutého Zeefuika totiž velmi nešikovně přišlápl ve vlastní šestnáctce Boscagli a rozhodčí Lindhout bez váhání nařídil pokutový kop. K němu se postavil Calvin Twigt a nekompromisně ho proměnil bombou do levé šibenice. Snaha Volendamu na senzační vyrovnání byla ukončena v 88. minutě, jelikož byl po druhé žluté kartě vyloučen Benaissa Benamar, a PSV zužitkovalo početní výhodu v šesté minutě nastavení po fantastickým projektilu amerického mladíka Tillmana přesně pod břevno.

FC Utrecht - Almere City 0:2

Góly: 80. Thomas Robinet, 89. Rajiv van la Parra

Utrecht ani pod vedením nového kouče Rona Janse nezaznamenal zlepšení a naopak se propadá do ještě hlubší krize. Nyní plnil úlohu jasného favorita proti nováčkovi z Almere, jenže i kvůli vyloučení Huga Novoy krátce po odehrané hodině podlehl svému soupeři 0:2 a v letošním ročníku Eredivisie tak utrpěl již svou šestou prohru. V tabulce se k tomu propadl na předposlední sedmnácté místo s pouhými třemi body.

Naopak hosté poprvé po premiérovém postupu mezi nizozemskou elitu zvítězili, jelikož v předchozích šesti duelech vybojovali jediný bod, a s aktuálními čtyřmi body se posunuli na patnáctou pozici. Na stadionu Galgenwaard byl k vidění velmi vyrovnaný duel s minimem gólových šancí. FC se mohlo dostat do vedení přesně po pětadvaceti minutách hry, ale nebezpečnou střelu Romenyho parádně zlikvidoval gólman Bakker.

Hosté se poprvé ukázali až v poslední minutě úvodního dějství, jenomže dělovku Thomase Robineta směřující doprostřed branky zneškodnil pozorný brankář Barkas. Po následném rohovém kopu nebezpečně hlavičkoval ze středu šestnáctky Van Bruggen, nicméně jeho nadějný pokus pouze olízl horní okraj břevna. Jedny z nejdůležitějších okamžiků utkání se zrodily v rozmezí 59.-63. minuty.

Novoa totiž uviděl první žlutou kartu za podražení střídajícího Cathlineho a pak o čtyři minuty později nedovoleně zastavil stejného hráče, rozhodčí Van de Graaf ho tak po druhé žluté a následně i červené kartě předčasně poslal do útrob stadionu. V početní výhodě hrající Almere vsítilo rozdílovou branku v 80. minutě, kdy Robinet po pasu Mbeho Soha hlavičkoval z hranice bankového území do pravého dolního růžku, a pak o devět minut později rozhodl o úspěchu outsidera Rajiv van la Parra šťastnou tečí kolenem z bezprostřední blízkosti.

Feyenoord Rotterdam - Go Ahead Eagles 3:1

30.09.2023 16:30

Góly: 45+1. Yankuba Minteh, 56. Calvin Stengs, 76. Santiago Giménez - 85. Sylla Sow

Feyenoord je poslední dobou i přes velmi náročný program ve velmi dobrém rozpoložení, jelikož také nyní v sobotním utkání 7. kola Eredivisie na trávníku dominoval a houževnaté Go Ahead nakonec porazil 3:1. V letošním ročníku nizozemské nejvyšší soutěže si tak udržel neporazitelnost a celkově zvítězil již popáté za sebou, se sedmnácti body se proto vyhoupl na třetí místo tabulky.

Na svěřence Arneho Slota již ve středu čeká náročný duel Ligy mistrů ve španělském Madridu s Atléticem a půjdou do něho se skvělou náladou. Hosté naopak prohráli s velkým favoritem podruhé za sebou a s deseti získanými body jim patří šestá příčka. Domácí celek se v úvodním dějství příliš nevytáhl, v úvodních pětatřiceti minutách se míč nejčastěji nacházel v blízkosti půlící čáry a diváci se žádného velkého vzrušení nedočkali.

Nicméně poté se obrázek hry naprosto změnil a jedna zajímavá akce střídala druhou. Ve 39. minutě nejprve rozvlnil síť pozdější střelec Yankuba Minteh, avšak jeho trefa po zásahu VAR přece jen neplatila kvůli předchozímu zpracování rukou ležícího Wieffera. Minteh se ale dočkal regulérního gólu ještě v nastaveném čase první půle. Tentokráte se po mnoha odrazech a finální nahrávce Geertruidy probil přes několik protihráčů až před gólmana De Langeho a zblízka zamířil mezi jeho nohy.

Jasný favorit rozhodně nepolevoval ani po přestávce a v 56. minutě zvýšil náskok. V tuto chvíli po vynikající souhře převzal balón Hartman a křižnou nahrávkou našel rozběhnutého Calvina Stengse, jenž z hranice brankového území nekompromisně zavěsil přímo pod břevno. Zhruba v polovině druhého poločasu jen orazítkoval pravou tyč mexický kanonýr Santiago Giménez, který však v 76. minutě definitivně rozhodl o úspěchu svého klubu.

Již svou desátou trefu v probíhajícím ligovém ročníku zaznamenal po finální nahrávce Stengse do středu šestnáctky soupeře a z otočky mezi dvěma protihráči obstřelil marně se natahujícího De Langeho - 3:0. Hosté alespoň zaznamenali čestný úspěch necelých deset minut před závěrečným hvizdem, neboť senegalský rodák Sylla Sow po ponechané výhodě přelstil tři domácí hráče a od pravého rohu brankového území zamířil po zemi k protější konstrukci.