Eredivisie - souhrn 6. kola: PSV i Alkmaar zůstávají stoprocentní

22.09.2023, 21:59, aktualizováno 24.09.2023, 18:51
Komentáře a souhrny
Radost hráčů PSV Eindhoven (© AFP)

PSV Eindhoven rozstřílel Almere City a po pěti kolech je se stoprocentní bilancí na čele Eredivisie, těsně druhý je za ním Alkmaar, který venku skolil hladce Zwolle. Naopak první ztrátu utrpělo Twente. Go Ahead Eagles se daří a neprohrál ve čtvrtém zápase za sebou, potřetí přitom bral tři body - díky triumfu nad Sittardem poskočil na pátou příčku. Sparta Rotterdam na úvod nedělního programu porazila Vitesse a nechala zapomenout na předchozí dvě ztráty...

PEC Zwolle - AZ Alkmaar 0:3

24.09.2023 16:45

Góly: 13. Mayckel Lahdo, 52. Myron van Brederode, 90. Vangelis Pavlidis

Favorizované AZ se vrátilo domů po selhání na půdě bosenského outsidera Zrinjski Mostar, když po změně stran prohospodařilo tříbrankové vedení a senzační porážka 3:4 pro něj byla na úvod základní skupiny Konferenční ligy velkou ostudou, ovšem nyní zmobilizovalo své síly ve Zwolle a nakonec dokráčelo k pohodlné výhře o tři góly. V letošním ročníku Eredivisie proto zůstává stoprocentní s patnácti body.

Svěřenci trenéra Pascala Jansena tedy ovládli i letošní pátý duel Eredivisie a jsou druzí jen o skóre za vedoucím PSV, PEC naopak utrpělo třetí porážku a patří mu jedenácté místo se sedmi body. Hostě se sice několik málo minut rozkoukávali a obtížně se přibližovali k pokutovému území houževnatého protivníka, avšak hned svou první velkou šanci ze 13. minuty přetavili v důležitý vedoucí gól.

Prosadit se dokázal teprve dvacetiletý švédský útočník Mayckel Lahdo, jenž si po finální přihrávce Sugawary navedl balón blíže k hranici šestnáctky a jeho nezištná přízemní střela z více jak dvaceti metrů přeci jen zapadla k pravé tyči. Domácí se v následujícím průběhu k ničemu nedostávali a naopak Alkmaar vyčkával, druhou pojišťovací branku přidal sedm minut po výměně stran.

Tentokráte se dokázal prosadit záložník Myron van Brederode, jelikož si v pokutovém území soupeře přehodil balón na svou silnější pravačku a jeho tečovaný pokus zapadl přesně k protější konstrukci. Domácí pak přidali a vykřesat naději na bodový zisk chtěli zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem, ale přízemní ránu Velliose zkrotil v rukavicích pozorný gólman Ryan.

V samém závěru se naopak ještě jednou prosadili hosté, neboť v 90. minutě zaznamenal již sedmý ligový gól této v sezoně řecký ostrostřelec Vangelis Pavlidis pohotovým obstřelem zblízka do levého dolního růžku.

Více informací k zápasu

RKC Waalwijk - FC Twente 1:0

Góly: 89. Filip Stevanović

Celek z Enschede v dosavadním průběhu nizozemské nejvyšší soutěže předváděl skvělé výkony a ve čtyřech duelech neztratil ani bod, jenže stejně jako v loňském ročníku tu a tam selhal, tak nyní nedokázal potvrdit výbornou formu na půdě podceňovaného Waalwijku. Po vyrovnaném průběhu směřoval nedělní duel k remíze, avšak těsně před koncem se prosadil Filip Stevanović a zařídil tak pro RKC nesmírně cenné tři body.

Svěřenci trenéra Henka Frasera v dosavadních pěti odehraných duelech jen jednou vyhráli a hned čtyřikrát prohráli, nicméně díky nečekanému skalpu jednoho z favoritů se momentálně vyhoupli na třináctou pozici se šesti body. Hosté naopak budou těžko kousat překvapivé zaváhání, s dvanácti body jim náleží třetí příčka. Twente přitom rozhodně nehrálo špatně a v prvním poločase si vytvořilo hned dvě obrovské šance ke skórování.

Po necelé půlhodině hry se postavil k přímému volnému kopu z dvaceti metrů Michel Vlap a bombou orazítkoval břevno, od kterého se balón odrazil přímo na brankovou čáru, a pak si poradila dochvilná defenziva Waalwijku. Zhruba pět minut před přestávkou se chvěla branková konstrukce podruhé, jelikož Sem Steijn se po zpětné hlavičce před branku zjevil na hranici brankového území a svým prudkým volejem trefil levou tyč.

Domácí se v následujícím průběhu stále častěji dostávali na útočnou polovinu a několikrát ohrozili gólmana Unnerstalla, v 89. minutě nakonec využili tohoto, že Twente začalo hrát na velké riziko a již se tolik nesoustředilo na obranné povinnosti. Hrdinou outsidera se stal talentovaný srbský útočník Stevanović, k němuž propadl načechraný centr z pravého křídla, a závěrečná bomba z mírného úhlu ukázkově zapadla do vzdálenější šibenice.

AFC Ajax - Feyenoord Rotterdam 0:4

27.09.2023 14:00

Góly: 9. Santiago Giménez, 18. Santiago Giménez, 37. Igor Paixão, 59. Santiago Giménez

Očekávaný De Klassiker byl již v neděli předčasně ukončen kvůli opakovaným výtržnostem domácích fanoušků, kteří doslova neunesli průběžný stav 0:3 v neprospěch jejich miláčků, duel se proto musel dohrát v náhradním termínu a navíc bez jakékoli divácké kulisy. Feyenoord v prvním části dominovali a skóroval hned třikrát, v dohrávce započaté 55. minutou přidal čtvrtou trefu a tím tak definitivně odrazil nápor amsterdamského giganta.

Výraznou stopu v tomto prestižním klání zanechal mexický útočník Santiago Giménez, který v neděli skóroval hned dvakrát a vzápětí ve středeční dohrávce v aréně Johan Cruijffa zkompletoval hattrick. Rotterdamský celek tak zvítězil v nejvyšší nizozemské soutěži již počtvrté za sebou, prodloužil neporazitelnost na šest ligových střetnutí v řadě a rázem se vyhoupl na třetí pozici se čtrnácti body. Naopak Ajax má na kontě pouhopouhých pět bodů a je až čtrnáctý.

Svěřenci trenéra Arneho Slota zahájili De Klassiker naprosto fantasticky a hned první větší možnost z 9. minuty přetavili ve vedoucí gól. Již posedmé v tomto ročníku Eredivisie skóroval teprve dvaadvacetiletý Giménez, jenž po hezké akci středem hřiště a finální nahrávce Timbera nezaváhal sám před gólmanem Gorterem a z bezprostřední blízkosti ho nekompromisně propálil.

Neuběhlo ani dalších devět minut a stejný hráč dokonce přidal svůj osmý zásah této ligové sezóny, jelikož po obrovské hrubce v defenzivě odvěkého rivala nepohrdl druhou vyloženou možností a přízemní střelou pokořil naprosto bezmocného domácího strážce. Výběr vedený koučem Mauricem Steijnem se sice poté snažil něco změnit, nicméně to se mu nedařilo a naopak ve 37. minutě kapituloval potřetí.

Přesnou mušku měl třiadvacetiletý brazilský záložník Igor Paixão, když po efektivní spolupráci vůbec na nic nečekal a finální nahrávku nezastavitelného Giméneze usměrnil přímo do protějšího dolního rohu. Těsně před poločasovou přestávkou byl duel již podruhé přerušen kvůli naházené pyrotechnice na hrací plochu a stejná situace se opakovala i v 55. minutě, kdy rozhodčí Gözübüyük s definitivní platností zápas ukončil.

Vedení svazu rozhodlo o dohrání zbývajících pětatřiceti minut ve středu a to před prázdnými tribunami. Feyenoord měl opět navrch a v 59. minutě dovršil svůj hattrick Giménez, neboť se zjevil před hranicí brankového území a svůj přízemní projektil usměrnil k pravé konstrukci kolem marně se natahujícího Gortera. Ajax se ve zbývajícím průběhu snažil vstřelit alespoň čestný gól, ovšem na pozornou defenzivu úřadujících mistrů recept nenašel.

"Komorní atmosféru" tohoto utkání nakonec okusil i český reprezentační útočník Ondřej Lingr, jenž v 88. minutě vystřídal Timbera. Amsterdamský klub tak o víkendu bude mít co napravovat ve Waalwijku, Feyenoord by rád potvrdil skvělé rozpoložení s Go Ahead Eagles.

Sparta Rotterdam - SBV Vitesse 1:0

24.09.2023 12:15

Góly: 6. Arno Verschueren

Sparta je po loňské povedené sezóně považována za jednoho z černých koňů celé soutěže a tuto úlohu zatím bezezbytku naplňuje, jelikož v dosavadních šesti odehraných zápasech posbírala velmi solidních jedenáct bodů a v tabulce jí patří páté místo. Nyní v domácím prostředí plnila úlohu mírného favorita proti Vitesse a díky brzkému zásahu Arna Verschuerena zvítězila 1:0.

Rotterdamský celek naposledy nezvládl duel na půdě ambiciózního Alkmaaru a podlehl mu 0:2, teď však měl herně navrch a dokráčel k zaslouženým třem bodům. Naopak svěřenci trenéra Phillipa Cocuho prohráli již počtvrté z pěti střetnutí a nacházejí se na nelichotivé patnácté pozici. Výběr vedený koučem Jeroenem Rijsdijkem začal naprosto famózně a hned v 6. minutě rozhodl o svém nedělním úspěchu.

Šestadvacetiletý belgický záložník Verschueren se po hezkém přenesení míče z pravého křídla dočkal elegantního sklepnutí od japonského šikuly Saita a pak z hranice pokutového území nekompromisně vypálil přímo do pravého spodního růžku kolem marně se natahujícího gólmana Rooma. Pak se až do konce úvodního dějství nic zásadního nepřihodilo, Sparta chtěla pojistit svůj náskok po necelé hodině hry.

Před strážcem SBV se totiž zjevil osamocený Clement, avšak zblízka trestuhodně orazítkoval pouze břevno. V 66. minutě dokonce rozvlnil síť Joshua Kitolano, nicméně jeho trefa nakonec neplatila kvůli těsnému ofsajdovému postavení. Vitesse bylo pod mírným tlakem až do samotného konce a žádnou gólovou možnost si nevypracovalo, naopak v nastaveném čase přežilo ještě jednu pohromu, když kvůli dalšímu ofsajdu nebyl uznán přesný zásah střídajícího Anella.

SC Heerenveen - SBV Excelsior 0:3

23.09.2023 21:00

Góly: 21. Couhaib Driouech, 45+3. Nikolas Agrafiotis, 88. Troy Parrott

Heerenveen sice zahájil tento ročník dvěma výhrami, jenže v předchozích třech duelech bodovat nedokázal a také teď v tomto sobotním utkání vyhořel, jelikož nečitelnému rotterdamskému vyzyvateli SBV podlehl hladce po výsledku 0:3. Fríský celek tak v předchozích čtyřech ligových duelech inkasoval hned patnáctkrát, a pokud nechce bojovat jen o záchranu, tak se v následujícím průběhu musí výrazně zlepšit ve všech ohledech.

Heerenveen tak po čtvrté porážce v řadě klesl v tabulce Eredivisie na dvanáctou pozici se šesti body, naopak Excelsior se díky druhému vítězství rázem vyhoupl na výtečné šesté místo s devíti body. Svěřenci trenéra Keese van Wonderena přitom zahájili tento duel s velkou aktivitou a rozvlnit síť se jim povedlo již po deseti odehraných minutách, ale přesná trefa Olssona nakonec nebyla uznána kvůli předchozímu zpracování rukou v podání Hayeho.

Hosté postupem času srovnávali krok a do nečekaného vedení se dostali ve 21. minutě. Prosadit se dokázal teprve jednadvacetiletý marocký forvard Couhaib Driouech, jenž si po rychlém přechodu na útočnou polovinu navedl míč z levého křídla blíže do středu a z hranice pokutového území zakroutil balón přímo k protější konstrukci i přes zákrok plachtícího gólmana Nopperta.

Mírný outsider zasadil druhý překvapivý úder v nastaveném čase úvodního dějství. Tentokráte po závěrečné přihrávce aktivního Driouecha tvrdě vypálil osamocený řecký forvard Nikolas Agrafiotis a Noppert i přes další dobrý zákrok přeci jen nezabránil míči v cestě do vlastní sítě. Excelsior si po přestávce hlídal dostatečný náskok a svého protivníka téměř k ničemu nepouštěl, gólový účet nakonec uzavřel v 88. minutě nekompromisní bombou střídajícího irského forvarda Troye Parrotta z hranice šestnáctky přesně do pravé šibenice.

Almere City - PSV Eindhoven 0:4

23.09.2023 20:00

Góly: 26. Guus Til, 42. Hirving Lozano, 66. Joey Veerman, 90+3. Ricardo Pepi

Favorizované PSV zavítalo ve čtvrtek do Londýna a po debaklu 0:4 s Arsenalem prohrálo po dlouhých sedmi měsících, nicméně na ligovou scénu se vrátilo se vší parádou a podceňovaného nováčka Alemere City vyprovodilo z trávníku stejným výsledkem. Eindhovenský celek zvítězil v nejvyšší nizozemské soutěži poměrem 4:0 již potřetí za sebou a je nadále stoprocentní, v tuto chvíli si vytvořil na čele tabulky tříbodový náskok.

Hosté naopak stále mají na kontě jediný bod a momentálně dokonce klesli na úplně poslední osmnáctou pozici o skóre za sedmnáctý Volendam. Svěřenci trenéra Petera Bosze se museli poprat s úbytkem fyzických sil i náročným cestováním, ale na hřišti to od samotného začátku nebylo znát. V úvodní čtvrthodině tohoto sobotního utkání hned dvakrát zahrozil forvard Noa Lang, ale ani v jednom případě si nepřišel na skvělého brankáře Bakkera.

Jasný favorit přeci jen otevřel gólový účet ve 26. minutě. Pětadvacetiletý záložník Guus Til si totiž seběhl za defenzivu protivníka po vynikajícím pasu Langa z levého křídla a zcela osamocen vypálil z první přímo do protějšího dolního růžku. Hosté pokračovali v tlaku i nadále a druhou uklidňující branku zaznamenali necelých pět minut před přestávkou, vůbec poprvé po svém návratu z italské Neapole skóroval mexický křídelník Hirving Lozano.

Ten si po nádherné samostatné akci elegantně narazil míč s Tilem a jeho nekompromisní střela z osmi metrů zapadla přesně pod břevno. V nastaveném čase první půle se ještě prosadil ostrostřelec Luuk de Jong, ovšem jeho zásah přeci jen neplatil kvůli viditelnému ofsajdu. Obrázek hry se příliš neměnil ani ve druhém dějství, hosté si hlídali dostatečný náskok a definitivní třetí pojistku přidali v 66. minutě.

Luuk de Jong po rychle akci na levém křídle sklepl míč pod sebe pro volného Joeyho Veermana a jeho pohotová skákavá střela z dvaceti metrů zapadla k levé konstrukci kolem marně se natahujícího Bakkera. Ve zbývajícím průběhu se utkání již spíše dohrávalo, nicméně PSV se prosadilo ještě jednou, neboť ve třetí minutě nastavení měl přesnou mušku střídající americký útočník Ricardo Pepi, jenž po finální pobídce Vertessena ukázkově obešel Bakkera a bez větších potíží rozvlnil síť zcela prázdné branky.

NEC Nijmegen - FC Utrecht 3:0

23.09.2023 18:45

Góly: 31. Dirk Proper, 34. Magnus Mattsson, 52. Bas Dost (pen.)

Utrecht se v této sezóně nebývale trápí a nyní si na konto připsal již pátou porážku ze šesti případů, jelikož se na půdě nevyzpytatelného Nijmegenu gólově neprosadil a naopak hned třikrát inkasoval. Naopak NEC po nedávném debaklu v Eindhovenu s místním PSV (0:4) zabralo a zaznamenalo své druhé vítězství, se sedmi body se rázem vyhouplo na deváté místo tabulky. Hosté naopak klesli na šestnáctou barážovou příčku se třemi body.

Utrecht těsně před reprezentační přestávkou přivedl nového trenéra Rona Janse a po úspěšné premiéře v Almelu s Heraclesem (3:1) se zdálo, že se blýská na lepší časy, jenomže po tomto střetnutí je jasné, že Utrecht rozhodně má na čem pracovat. Úvodní půlhodina tohoto duelu nic zásadního nepřinesla a oba soupeři spíše zvolili úspornější tempo, nicméně vše se změnilo ve 31. minutě po úvodní trefě Dirka Propera.

Teprve jednadvacetiletý záložník poslal NEC do vedení po dlouhém přímém volném kopu od středového kruhu a následné hlavičce před branku, z deseti metrů pak nekompromisně zakroutil svůj volej přímo k bližší konstrukci. Neuběhly ani další tři minuty a domácí přidali druhý uklidňující gól, jelikož dánský špílmachr Magnus Mattssonn se po centru z levého křídla a akrobatické hlavičce Van Rooije zjevil zcela sám u levé tyče a zblízka odkrytou branku neminul.

Utrecht vlétl do druhého dějství s mnohem větší aktivitou, jenomže po pár minutách přihlížel třetí rozhodující brance ve své síti. Unikajícího Róbera totiž nedovoleně zastavil ve vlastní šestnáctce bránící Van der Maarel a rozhodčí Higler nařídil po přezkoumání videozáznamu pokutový kop. K němu se postavil nestárnoucí kanonýr Bas Dost, jenž odehrál celou minulou sezónu právě v Utrechtu, a s velkým přehledem zamířil doprostřed branky.

FC Volendam - Heracles Almelo 2:2

23.09.2023 16:30

Góly: 71. Benaissa Benamar, 87. Robert Mühren - 51. Brian De Keersmaecker, 57. Emil Hansson

Volendam v předchozích čtyřech zápasech nezískal ani bod a i teď v domácím prostředí s nováčkem z Almela to vypadalo, že úspěšný nebude, jelikož po necelé hodině hry prohrával o dvě branky. Nicméně závěr sobotního utkání mu vyšel na jedničku a díky dvěma trefám srovnal na konečných 2:2. V tuto chvíli má na kontě jeden bod a je předposlední sedmnáctý o skóre před posledním Almere, Heraclesu patří obstojná jedenáctá pozice se sedmi body.

První poločas tohoto střetnutí nebyl z diváckého pohledu nijak atraktivní a za zmínku stojí jen nebezpečná střela Limbombeho, se kterou si skvěle poradil pozorný gólman Backhaus. Po změně stran se však obrázek hry naprosto změnil a hosté z ničeho nic udeřili v 51. minutě. Do vedení je poslal třiadvacetiletý belgický záložník Brian De Keersmaecker, jenž po přímém volném kopu a prodloužené hlavičce Hoogmy vypálil z první od levého rohu brankového území a míč pohotově uklidil do protějšího spodního růžku.

Poté neuběhlo ani dalších šest minut a Heracles dokonce vedl dvougólovým rozdílem. Tentokráte měl přesnou mušku švédský záložník Emil Hansson, ten totiž napřáhl z dobrých pětadvaceti metrů a jeho fantastická střela zapadla přímo do vzdálenější šibenice kolem plachtícího brankáře Brouwera. Volendam se však v žádném případě nevzdal a zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem vykřesal naději na bodový zisk.

Snížit dokázal marocký obránce Benaissa Benamar, neboť se po dlouhém autovém vhazování z levé strany a hlavičce Zeefuika zjevil nikým nehlídán před Backhausem a nekompromisní ranou z pěti metrů rozvlnil síť. Volendam od tohoto okamžiku výrazně přidal a kýženého vyrovnání se dočkal v 87. minutě. Cenný bod mu zajistil již čtyřiatřicetiletý zkušený kanonýr Robert Mühren přesnou hlavičkou pod břevno z bezprostřední blízkosti.

Go Ahead Eagles - Fortuna Sittard 3:0

22.09.2023 20:00

Góly: 37. Oliver Valaker Edvardsen, 77. Sylla Sow, 90+2. Philippe Rommens

Celek z Deventeru potvrdil i v páteční předehrávce 6. kola, že je právem považován za černého koně celé soutěže, neboť v domácím prostředí přivítal ambiciózní Fortunu a nakonec ji díky skvělému závěru porazil vysoko o tři góly. V dosavadních pěti odehraných duelech tak zaznamenal již své třetí vítězství a s deseti body se posunul na pátou pozici, naopak vyzyvatel ze Sittardu vůbec poprvé prohrál a klesl na šesté místo s devíti body.

Výběr vedený trenérem Reném Hakem sice naposledy zaváhal na půdě nováčka ze Zwolle (1:1), avšak nyní předvedl mnohem suverénnější výkon, a i přes opatrnější první poločas dokráčel k zaslouženému vítězství. V úvodním dějství se příliš mnoho nadějných možností neurodilo a Go Ahead se v podstatě dostalo do vedení zhruba deset minut před přestávkou z jediné nebezpečnější akce.

Skórovat dokázal čtyřiadvacetiletý norský útočník Oliver Valaker Edvardsen, jenž po hezké akci na pravém křídle obdržel finální nahrávku před branku od Adekanyeho a bez větších potíží rozvlnil síť zcela odkryté branky. Stejný hráč chtěl navýšit náskok svého týmu pět minut po výměně stran, ale tentokráte jeho pohotový pokus pouze orazítkoval levou konstrukci. Fortuna mohla nečekaně vyrovnat zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem, nicméně jen pravou tyč napálil španělský záložník Iñigo Córdoba.

Hosté s přibývajícím časem hráli na stále větší riziko a v závěrečné čtvrthodině inkasovali ještě dvakrát. V 77. minutě nejprve navýšil náskok mírného favorita střídající Sylla Sow, když svou dorážkou z hranice brankového území pokořil zasahujícího brankáře Pandura, v nastaveném čase pak ještě uzavřel gólový účet Philippe Rommens nádhernou kroucenou střelou z přímého volného kopu z osmnácti metrů.