Sprint Českého poháru v Brně

23.9.2023 Petr Klimpl

Český pohár pokračoval závodem ve sprintu v Brně. V mužích vyhrál podle očekávání Tomáš Křivda, v ženách byla nejlepší Maďardka Viktoria Mag.

V sobotu dopoledne proběhl sprint přímo v Brně za pořadatelství KOS TJ Tesla Brno. . Centrem závodu byl areál Augustiánského opatství na Mendelově náměstí. V okolí byl velmi rozmanitý terén zahrnující otevřené parky, úzké ulice a průchody, areál nemocnice, běžnou městskou zástavbu, ale i zarostlé a křovinaté svahy, vše zachycené na mapě Žlutý kopec, kterou mapoval Jakub Zimmermann, ten postavil i tratě pro více jak šest stovek závodníků.

Na startu byli v kategoriích dospělých všichni naši nejlepší (chyběla jen zraněná Vendula Horčičková), protože to byl nominační závod na říjnové Mistrovství Evropy v Itálii. Proto měli stejnou trať jako elitní závodníci i závodníci juniorských kategorií. Stejně tak běželi i všichni nejlepší v dorosteneckých kategoriích. Tratě byly docela pěkné (byť někde volbu postupu komplikovaly zarostlé svahy). Dost se rozhodovalo na volbách na delších postupech.

V mužích podle očekávání vyhrál Tomáš Křivda (CHC), který o 11 sekund porazil druhého Daniela Vandase (PHK), třetí Vojtěch Král (SSU) měl ztrátu už 36 sekund, o čtvrté místo se se stejným časem podělili Jonáš Hubáček (LCE) a Jakub Glonek (KAM), kteří na vítěze ztratili 40 sekund, šestý skončil Maďar Zoltan Bujdosó.

15. Kavánková Iva            TZL9753 R SKOB Zlín                15:06   + 1:42

V dámské elitě pokořila celou českou špičku Maďarka Viktoria Mag, která po velmi dobrém výkonu porazila druhou Janu Peterovou (LPU) o 14 sekund, třetí Tereza Janošíková (SSU) byla ještě o 11 sekund pomalejší. Čtvrtou příčku obsadila Jana Pekařová (TUR) se ztrátou 33 sekund, pátá byla Denisa Kosová (PHK, +0:38) překvapivě šestá skončila Tereza Korpasová (TBM).

15. Ullmann Silvan           ZBM9810 C SK Brno Žabovřesky       14:00   + 1:29

V juniorech vyhrál podle očekávání Jakub Chaloupský (PHK), jeho čas by v elitě stačil na 11. místo. Druhý byl se ztrátou 20 sekund Tomáš Dohnálek (SHK), o dalších osm sekund pomalejší byl třetí Vojtěch Orany (SJI). Jasnou vítězkou závodu v D20 se stala Anna Karlová (JIL), její čas byl v ženách stačil na 4. místo, druhá Lucie Krejčová (PGP) a třetí Barbora Smolková (TAP) měly ztrátu hodně přes minutu.

V H18 dominovali závodníci z jižní Moravy, kteří obsadili prvních osm míst, vítězství vybojoval Ondřej Brosch (RBK) se náskokem 7 sekund před Adamem Zřídkaveselým (PBM), třetí Tomáš Urbánek (ZBM) měl ztrátu 15 sekund. V D18 bylo pořadí první tří stejné jako na M ČR na krátké trati - vyhrála Lucie Dittrichová (SKM) o 12 sekund před Michaelou Novotnou (TUR) a o 16 sekund před Michaelou Srbovou (LPU). V H16 vybojoval první místo Prokop Tomášek (TUR), který byl o 4 sekundy rychlejší než druhý Tomáš Metelka (PHK), se ztrátou 10 sekund se o třetí místo podělili se stejným časem Vladimír Srb (LPU) a překvapivě Tomáš Vlček (VIZ). V mladších dorostenkách vyhrála jasně hlavní favoritka Hana Vítková (SJI), druhá Viktorie Vyziblová (SJC) byla o 40 a třetí Tereza Paulíčková (UOL) o 50 sekund pomalejší.