Plochodrážní Zlatou přilbu vyhrál Fin Lahti, Milík a Kvěch vypadli ve čtvrtfinále

foto Mezinárodní plochodrážní závod Zlatá přilba, 24. září 2023, Pardubice. Vítěz Timo Lahti z Finska.

Pardubice - Vítězem 75. ročníku plochodrážního závodu Zlatá přilba se v Pardubicích stal poprvé v kariéře Timo Lahti. Jednatřicetiletý jezdec je zároveň i prvním Finem, který prestižní akci s bohatou historií vyhrál. Druhý byl dnes na svítkovském oválu Polák Jakub Jamróg, třetí Francouz Dimitri Bergé. Čechům se nedařilo a semifinále se jelo bez nich.

Finálová jízda měla dramatický průběh. Po prvním startu upadl v první zatáčce trojnásobný vítěz nejstaršího plochodrážního závodu světa z let 2018 až 2020 Jason Doyle. Favorizovaný Australan nastoupil i do opakované jízdy a po dobrém startu byl hned za Jamrógem, před něhož se sice ještě v úvodním ze šesti kol dostal, ale záhy ho vyřadil ze hry defekt a ze smolného konce byl očividně hodně rozladěný. Lahti pak využil na konci čtvrtého kola malého Jamrógova zaváhání a už před sebe nikoho nepustil.

"I když u nás plochá dráha nemá takovou tradici a postavení jako jinde ve světě, už jako dítě jsem slýchal vyprávění o Zlaté přilbě a snil jsem o tom, že ji jednou vyhraju. V minulosti jsem už ve finále byl, takže jsem moc šťastný, že se mi to konečně podařilo a dokázal jsem vyhrát. Jsem hrdý, že jsem prvním Finem, kterému se to podařilo," uvedl Lahti, jenž byl v Pardubicích loni šestý a předloni třetí.

Měl i porci štěstí. Zatímco ze čtvrtfinálové skupiny postoupil s přehledem, v semifinále mu napomohla i souhra okolností. V první jízdě byl až čtvrtý, druhou sice vyhrál, ale v poslední třetí ho z průběžné vedoucí pozice vyřadil defekt. "Tam jsem si nebyl jistý, zda se dostanu dál, ale nakonec jsem postoupil a jsem za to moc vděčný. Myslím, že za svoje výkony v závodech jsem si vyhrát zasloužil," podotkl Lahti.

Vedle unikátní trofeje za vítězství v podobě pozlacené přilby z ryzího stříbra o váze téměř dvou kilogramů obdržel vítěz jako obvykle také nový motocykl.

Podobně jako Lahtimu napomohla souhra výsledků k postupu ze druhé semifinálové skupiny také Italovi Nicolasi Covattimu. Nakonec obsadil páté místo, když před ním dojel ve finále vedle medailistů Dán Andreas Lyager. "Malé" finále o umístění na 7. až 12. pozici vyhrál Brit Adam Ellis.

Čeští plochodrážníci Václav Milík a Jan Kvěch těsně nepostoupili do semifinále, oba skončili shodně čtvrtí v šestičlenných čtvrtfinálových skupinách, z nichž dál postupovali tři jezdci.

"Prohrál jsem si dnes všechno mu chybou, špatným rozhodnutím. Na první jízdu jsem se rozhodl nechat stejné nastavení motorky, které jsme našli v pátek při závodě mistrovství Evropy a fungovalo mi strašně dobře. Tím jsem to ale celé prohrál, vůbec mi to nejelo. Sunul jsem motorku dopředu a věděl, že jsem hodně pomalý," řekl Milík o své úvodní jízdě, při níž měl nejlepší start, ale dojel až čtvrtý.

"Tím špatným rozhodnutím jsem si všechno zkazil. Byl jsem z toho zklamaný, že jsem si neotevřel sešit z loňska i těch předchozích sezon a nedal si tam to standardní, co mi tady funguje. Chci se všem fanouškům omluvit, protože vím, že tady v Pardubicích se jich hodně chodí koukat na mě. A i když jsem měl jízdy, v nichž jsem předjížděl, moc radosti jsem jim nedopřál. Měl tam být postup dál," řekl Milík.

V závodě se představili také Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Matouš Kameník, Jan Jeníček, Eduard Krčmář a v roli náhradníka již tradičně Jaroslav Petrák. Nejblíže k postupu z vylučovacích jízd měl Chlupáč, ale těsně mu unikl.

Zlatá přilba, 75. ročník mezinárodního závodu na ploché dráze v Pardubicích:

Finále A: 1. Lahti (Fin.), 2. Jamróg (Pol.), 3. Berge (Fr.), 4. Lyager (Dán.), 5. Covatti (It.), Doyle (Austr.) nedokončil.

Finále B: 1. Ellis (Brit.), 2. Wölbert (Něm.), 3. Žagar (Slovin.), 4. Lidsey (Austr.), 5. Smektala (Pol.), 6. Lebeděvs (Lot.).

Další pořadí: Milík a Kvěch vyřazeni ve čtvrtfinále, Chlupáč, Klíma, Jeníček a Krčmář (všichni ČR) vyřazeni ve vylučovacích skupinách.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 30.04.2024 ČTK